Το μεγάλο ταξίδι!!! - (οδικώς προς το Λουξεμβούργο)


















barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
και επειδή φυσικά δεν μπορούσαν να είναι όλα ρόδινα... έχουμε και ένα θεματάκι
Ο Βαρουφης είναι μεγαλομένος στην πόλη. Έχει συνηθίσει τα αυτοκίνητα, αλλά σε ταχύτητα πόλης. Εδώ μένουμε δίπλα σε ένα επαρχιακό δρόμο και το πρώτο μέρος της βόλτας μας είναι πάνω σε αυτόν, έχει στηθαίο και χώρο για εμάς, δεν είμαστε πάνω στο δρόμο. Ε, γαυγιζει σα δεμονισμένο τα αυτοκίνητα που περνάνε με μια ταχύτητα!! Για τα λεωφορεία δε, μην σας τα λέω!!!! Τι θα τον κάνω, που ορμάει να τα φάει??? Θα το συνηθίσει λέτε?
Το τραίνο πάντως στην Πάτρα, δεν το συνηθισε ποτέ! και εδώ έχουμε και το γαυγίζει και αυτό! Το κοιτάει και με απορία βέβαια, γιατί εδώ είναι πολύ γρήγορο και δεν προλαβαίνει να το γαβγίσει όσο θα ήθελε!! χαχα
 
  • Like
Reactions: vek and vrmode


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Και πάνω που συνήθισε τα αυτοκίνητα μπήκε η άνοιξη... Και μαζί με την άνοιξη, άνοιξαν και οι κτηνοτρόφοι τις φάρμες και δωστου τα γελάδια, δωστου τα πρόβατα! Εδώ να δείτε έναν τσοπάνη του γλυκού νερού!!! Γαβγίζει οτι κινείτε! Και τον κοιτάνε οι αγελάδες με μια απορία... Του τύπου "καλά παιδάκι μου, χαζό εισαι?"""
Κατά τα λοιπά, άρχισαν και οι βόλτες στην πόλη. Ωραία πάρκα, χώροι μόνο για σκυλάκια, πολλά σκυλάκια στους δρόμους. Και το καλύτερο, πάω πόντου!
Πήγα και στο Βέλγιο την Πρωτομαγιά!!! Τσίμπησα και το ταξιδάκι μου!!!
06.jpg

εδώ με βλέπετε με φυσητήρα, σαν φαλαινακι!!!
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Φίλοι μου, ζητώ και πάλι τη βοήθειά σας!!!! Αυτοί εδώ είναι τρελοί! δε φτάνει που με κουβαλήσανε εδώ πέρα, που καλά περνάω δε λέω, τώρα θέλουνε να με πάνε πάλι πίσω!!! και τους καρφώθηκε στο μυαλό να πάμε γύρω γύρω... από Βαλκάνια!!!
Έχετε καμιά ιδέα για το αν θα έχω προβλήματα να περάσω από εκεί???
για πείτε, για πείτε....
 


N_B

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2017
70
92
46
Θρακομακεδόνες
Για το σκύλο δεν ξέρω, αλλά το όχημα θα κινδυνεύσει. :ROFLMAO:
Σοβαρά τώρα, δεν ξέρω με τι όχημα είστε αλλά προσοχή. Εγώ έχω πάει με μηχανή Πάτρα - Ανκόνα - Ιταλία - Αυστρία και μετά επιστροφή από Βαλκάνια! Στο λάθος μέρος αν κάνεις διανυκτέρευση, άντε γεια!
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Ξενοδοχείο με παρκινγ πάντα, φαντάζομαι σου προσφέρει κάποια ασφάλεια.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ξενοδοχείο με παρκινγ πάντα, φαντάζομαι σου προσφέρει κάποια ασφάλεια.
Φιλοι περυσι το καλοκαιρι πηγαν οδικως Βενετια και αλλοι φιλοι Κροατια με μηχανη και περασαν πολυ ομορφα. Αν θες, θα ρωτησω το δρομολογιο και μερη για διανυκτερευση.
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό που με απασχολεί πολύ είναι οτι αφορά το σκύλο. Μη φτάσω σε κάνα σύνορο και μου πουν δεν περνάς!!! Δεν έχεις το τάδε η το δινα....
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Φίλος μου κάνει πολύ συχνά τη διαδρομή Ρουμανία-Βαρκελώνη οδικώς, μονίμως με σκύλο, και κανένα πρόβλημα δεν έχει συναντήσει όσον αφορά το σκύλο. Έχει κατέβει και Ρουμανία-Ελλάδα 2-3 φορές, και όλα καλά, άψογα. Στο σκύλο κάναν χαρούλες κατά τον έλεγχο, τους φίλους αγριοκοιτάζαν διότι φαινομενικά είναι λίγο ρεμάλια.

Εγώ θα έλεγα προχωράτε, και μη φοβάστε. Η διαδρομή από παράλια Κροατίας είναι μαγική.
 
  • Like
Reactions: barouf


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό που με απασχολεί πολύ είναι οτι αφορά το σκύλο. Μη φτάσω σε κάνα σύνορο και μου πουν δεν περνάς!!! Δεν έχεις το τάδε η το δινα....
Ρωτησε στις πρεσβειες των χωρων που θα περασετε για καλο και κακο. Ζωαρα κανεις φιλαρακο. :D
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Στο σκύλο κάναν χαρούλες κατά τον έλεγχο, τους φίλους αγριοκοιτάζαν διότι φαινομενικά είναι λίγο ρεμάλια.
Τώρα με προκαλείς να σου ανεβάσω φωτο του αφεντικού εδώ!!! Μαύρο κατράμι με μούσια και μαλλιά και πάει η ζωγραφιά σύννεφο!!! Κάθε φορά που φτάνουμε σύνορα, λέμε πάει, δυο μόνο θα περάσουμε από την άλλη!!!
Αχ πολύ μας ξεάγχωσες με την πλεροφορία για το φίλο σου!!!
Betty, θα ρωτήσω και στις πρεσβείες, καλή ιδέα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις με τον σκύλο. Εχω κάνει δύο ταξίδια στα Βαλκανια με σκυλους μεσα στο τελευταίο δεκαμηνο.
Το μόνο που χρειάζεται είναι να εχεις ενημερωμενο βιβλιάριο για λύσσα, και αυτό δεν το ζητούν πάντα στον έλεγχο.
Επίσης μπόλικη υπομονή στα σύνορα γιατί υπάρχουν ουρές ιδιαίτερα εάν το ταξίδι σας γινει μεσα στο σ/κ και βεβαια απαραίτητα πράσινη καρτα για να μπεις στην Fyrom.
 


Six

Member
22 Δεκεμβρίου 2017
21
21
Tübingen/DE
Απαιτήσεις εισόδου για τη πΓΔΜ και την Σερβια

Δεδομένου ότι η πΓΔΜ δεν ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΕ), οι κανονισμοί είναι κάπως διαφορετικοί.

Αυτό είναι που χρειάζεται το σκυλί σας για να εισέλθει και να διέλθει μέσω της πΓΔΜ και την Σερβια:

- ένα διαβατήριο για τα κατοικίδια ζώα της ΕΕ και ταυτοποίηση μικροτσίπ

- ένας έγκυρος εμβολιασμός κατά της λύσσας (ηλικίας τουλάχιστον 21 ημερών)

- Ένα επίσημο κτηνιατρικό πιστοποιητικό υγείας (όχι μεγαλύτερο των 10 ημερών)

Σημαντικό για την επιστροφή στο σπίτι: Ακόμη και πριν από την έξοδο από την ΕΕ, ο προσδιορισμός του αντισώματος της λύσσας πρέπει να διεξάγεται από εγκεκριμένο εργαστήριο της ΕΕ με θετικό αποτέλεσμα. Η περίοδος μεταξύ του εμβολιασμού κατά της λύσσας και της δειγματοληψίας αίματος πρέπει να είναι τουλάχιστον 30 ημέρες. Το θετικό αποτέλεσμα της δοκιμής πρέπει να αναφέρεται στο διαβατήριο κατοικίδιων ζώων της ΕΕ!

----------
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf