Το μεγάλο ταξίδι!!! - (οδικώς προς το Λουξεμβούργο)


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
δεν ζητάνε δοκιμή αντισωμάτων...
μην ανησυχούμε άδικα τον άνθρωπο..

το μόνο που χρειάζονται ειναι οσα ισχύουν και για τις χώρες εντός ΕΕ.
διαβατήριο με ενημερωμένο το εμβόλιο λυσσας, microchip ενοείται και την υπογεγραμμένη δήλωση του κτηνιάτρου που υπάρχει μέσα στο διαβατήριο ...
 


Six

Member
22 Δεκεμβρίου 2017
21
21
Tübingen/DE
δεν ζητάνε δοκιμή αντισωμάτων...
μην ανησυχούμε άδικα τον άνθρωπο..
Χρειάζεται οταν βγαινεις απο την ΕΕ και θελης να ξαναμπεις στην ΕΕ.
Κανονικα θα επρεπε στα Ελληνικα συνορα να το ζητησουν.
Αλλα ενταξει η δικη μας :sleep::sleep::sleep:
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Χρειάζεται οταν βγαινεις απο την ΕΕ και θελης να ξαναμπεις στην ΕΕ.
Κανονικα θα επρεπε στα Ελληνικα συνορα να το ζητησουν.
Αλλα ενταξει η δικη μας :sleep::sleep::sleep:
σε βεβαιώνω οτι δεν το ζητάνε πουθενά, ούτε στην Κροατία ούτε στην Σλοβενία ούτε στην Ελλάδα.
 


Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Και εμενα το σκυλι μου π ηρθε απο Σερβια περσυ απλα θελανε το εμβολιο της λυσσας, κανενα αντισωμα
 


Six

Member
22 Δεκεμβρίου 2017
21
21
Tübingen/DE
Ετσι ειναι οι κανονισμει!

Ο καθένας πρέπει να αποφασίσει από μόνος του εάν θέλει να εμπιστευτεί στην αδιαφορία
ή την άγνοια των συνοριακών ελεγκτών.

Εγω δεν θα ειχα το θάρρος, θα επαιρνα το χαρτι απο τον γιατρο και τερμα.

-----
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ο καθένας μπορεί να επιλέξει να συμπεριφερθεί όπως καταλαβαίνει...

ο έλεγχος αντισσωμάτων για την λύσσα είναι μια χροβοβόρα και αρκετά γραφειοκρατική διαδικασία. Φίλος που ήθελε να στείλει κουτάβι στην Αγγλία όταν ζητούσαν τίτλο (δεν ξέρω αν έχει καταργηθεί πλέον..) ταλαιπωρήθηκε για 2 μήνες και άκρη δεν έβγαλε...Την μια έλειπε υπάλληλος , την άλλη το δείγμα δεν ήταν σωστό....κλπ.

Επιμένω οτι άσχετα με το τι λένε οι νόμοι, για ένα ταξίδι μέσω Σερβίας και Fyrom που διαρκεί μόλις 7-9 ώρες (και μιλάμε για χώρες μέσω των οποίων ταξιδεύουν χιλιάδες άνθρωποι καθημερινά)...το να ζητήσει υπάλληλος συνόρων τίτλο αντισωμάτων σε σκύλο που έχει διαβατήριο με θεωρημένο το εμβόλιο της λύσσας σε ισχύ, είναι απλά γελοίο...
 
  • Like
Reactions: zouzounos


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Σας ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές!!!

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις με τον σκύλο. Εχω κάνει δύο ταξίδια στα Βαλκανια με σκυλους μεσα στο τελευταίο δεκαμηνο.
Θες να μου πεις το δρομολόγιο?

βεβαια απαραίτητα πράσινη καρτα για να μπεις στην Fyrom.
αυτό δεν αφορά το σκύλο? για το τουτου το λες ε?

- Ένα επίσημο κτηνιατρικό πιστοποιητικό υγείας (όχι μεγαλύτερο των 10 ημερών)
Ρε παιδιά, αυτό δεν είναι εφικτό! Τόσος κόσμος που κατεβαίνει Ελλάδα με σκυλιά για πάνω από μήνα, στο γυρισμό τι κάνει? Πως να έχει πιστοποιητικό δέκα ημερών???
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Θες να μου πεις το δρομολόγιο?
Αθήνα -Fyrom (απλά την διασχίσαμε) -Σερβία (διανυκτέρευση στην Νις) στην συνέχεια Βελιγράδι και μετά Κροατία-Σλοβενία (τον περασμένο Αύγουστο συνεχίσαμε για Τεργέστη και Γαλλία) και επιστροφή.
Εσένα μάλλον σε συμφέρει καλύτερα να έρθεις απο Αυστρία και να μπεις απο εκει στην Σλοβενία.
Οι δρόμοι στην Σλοβενία και την Κροατία είναι εξαιρετικοί (στην Σλοβενία μην ξεχάσεις να βγάλεις βινιέτα μόλις μπεις μέσα γιατί χωρίς αυτή έχει πρόστιμο 1000 ευρώ) .
Στην Σερβία ο δρόμος είναι μια τεράστια ευθεία, στην κάθοδο προς Ελλάδα το οδόστρωμα είναι σε αρκετά καλή κατάσταση, στην άνοδο έχει πολλά σαμαράκια και αυλακώσεις απο τα φορτηγά. Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή.
Επίσης στο τελευταίο κομμάτι της Σερβίας πριν τα σύνορα με την Fyrom θέλει προσοχή γιατί περνάει απο τον παλιό δρόμο . Είναι περίπου 50 km.
Στην Fyrom στην κάθοδο προς την Ελλάδα δόθηκε τον Απρίλη σε κυκλοφορία νέος δρόμος που είναι σε εξαιρετική κατάσταση ,εκτός απο δύο κομμάτια που είναι στον παλιό δρόμο, με καλή κατάσταση.
Η ανηφόρα προς Σερβία είναι καινούργιος δρόμος , εκτός απο 40 km που ενώ είναι καινούργιος έχει πολλές λακούβες και σαμαράκια.

αυτό δεν αφορά το σκύλο? για το τουτου το λες ε?
εννοείται το τουτου....χωρίς πράσινη κάρτα δεν μπαίνεις Fyrom(y)


Ρε παιδιά, αυτό δεν είναι εφικτό! Τόσος κόσμος που κατεβαίνει Ελλάδα με σκυλιά για πάνω από μήνα, στο γυρισμό τι κάνει? Πως να έχει πιστοποιητικό δέκα ημερών???
πριν φύγεις για Ελλάδα θα πας σε κτηνίατρο στο Λουξεμβούργο να σου θεωρήσει το διαβατήριο οτι ο σκύλος είναι κομπλε για να ταξιδέψει (υγιής κλπ) και οταν θα φύγεις απο Ελλάδα για πάνω θα κάνεις μια απο τα ίδια και με Ελληνα κτηνίατρο.
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Αυτό με τον κτηνίατρο λίγο παράλογο μου φαίνεται... Μιλάμε για 15 μέρες διακοπών ολες κιολες... και ποιος ορίζει που αρχιζει και που τελειώνει ένα ταξιδι. Εγω μπορεί να θελω να ξεκινήσω απο το Λουξ να κατεβω απο Βαλκανια και να γυρισω απο Ιταλια....
Εδώ κάθε σκ τον παίρνουμε πάμε Βέλγιο, Γερμανία.... Τι διαφορά έχει?
Το οτι θα βγει εκτός Ε.Ε.?
Τεσπα, θα ρωτήσω και τον εδω vet, αλλά για τα ταξιδιωτικά δεν τον είδα πολύ ενήμερο την άλλη φορα. Λες και έχουμε βρει ακόμα τον κανονικο μας vet..? Πηγαμε εδω στον κοντινο για να μας δωσει το χαρτι που χρειαζοταν για την κοινότητα.. Καλός μας φανηκε, αλλα δεν το εχει αποδειξει ακομα...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Κοίτα, δεν εχεις άδικο. Όταν φεύγουμε από Ελλάδα ο κτηνίατρος μου θεωρεί το διαβατήριο 48 ώρες πριν το ταξίδι. Προσωπικά δεν το θεωρησα ποτε για να επιστρεψω στην Ελλαδα.
Βεβαια υο μεγαλύτερο σε διάρκεια ταξιδι με σκυλιά ήταν δέκα μέρες και γυρισα από Ιταλία ( οχό για αυτό τον λόγο)
Μια φίλη παντως που ήρθε με αεροπλάνο από Σουηδία , και εμεινέ μια εβδομάδα στην Ελλάδα, πριν φύγει θεώρησε το διαβατήριο ξανά.
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Ο κτηνιατρός μας στην Ελλάδα, μου είχε πει οτι αν είναι να πετάξω πρέπει 48ωρες πριν να κάνει αποπαρασιτωση και να σφραγιστεί το βιβλιάριο. Για το ταξίδι οδικώς, τα γνωστά (τσιπ, διαβατήριο, εμβόλιο λυσας).
Με εναν που μιλούσα εδω στο Λουξ, μου ειπε οτι την διαδικασία που ζητάνε οι αεροπορικές, την ζητάνε και για το τούνελ της Μαγχης.
Τώρα, για να βάλουμε μια σειρά. Αν ταξιδεύεις (οδικώς πάντα) εντός Ε.Ε. τα παραπάνω αρκούν και αν βγεις εκτός αλλάζει κάτι?
Ρωτάω, επειδή ανέφερες οτι γυρισες απο Ιταλία... Μπερδεύτηκα...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Τώρα, για να βάλουμε μια σειρά. Αν ταξιδεύεις (οδικώς πάντα) εντός Ε.Ε. τα παραπάνω αρκούν και αν βγεις εκτός αλλάζει κάτι?
Ρωτάω, επειδή ανέφερες οτι γυρισες απο Ιταλία... Μπερδεύτηκα...
Όντως επειδή γράφω από κινητό , να φαίνονται καπως μπερδεμένα:rolleyes:
Ο κτηνίατρος μου πάντα πριν από οποιοδήποτε ταξίδι, είτε μέσω ΕΕ είτε όχι, μου σφραγίζει το διαβατήριο των σκύλων 48 ώρες πριν την αναχώρηση.

Άυτό ισχυει παντα για την εξοδο από την Ελλάδα ειτε αεροπορικως, ειτε οδικως μέσω Ιταλίας ,ειτε μέσω Fyrom η και μεσω Βουλγαρίας.
Η αλήθεια είναι ότι ποτε δεν τον ρώτησα για το ποσο χρονο μας καλυπτει αυτη του η θεώρηση. Μια από αυτες τις μερες που θα παω να τον δω, θα τον ρωτησω.

Έχω γυρίσει στην Ελλάδα και από Ιταλία και από Fyrom. Μεσω Ιταλίας μου ζήτησαν να επιδείξω τα διαβατήρια των σκύλων ελάχιστες φορές και αυτες αποκλειστικα στο εβγα από το καράβι στο λιμάνι της Πάτρας.

Από πάνω μου ζητουν παντα τα διαβατήρια σε όλα τα συνορα. Μόνο την τελευταία φορά ερχομενοι από την Fyrom , περάσαμε τα ελληνικα σύνορα χωρίς να μας τα ζητήσουν.

Για εμένα πρεπει να φύγεις απο το Λουξεμβουργο με θεώρηση λυσσας, καλης υγείας και αποπαρασιτωσης
( microchip φαντάζομαι οτι εχετε) άσχετα με το ποια διαδρομή ακολουθήσετε.

Τώρα για την επιστροφή στο Λουξεμβούργο μενει να διευκρινιστεί το για ποσο καιρο σε καλύπτει η υπογραφή του κτηνιάτρου στο Λουξεμβούργο.
 
Last edited:


Six

Member
22 Δεκεμβρίου 2017
21
21
Tübingen/DE
Τώρα, για να βάλουμε μια σειρά. Αν ταξιδεύεις (οδικώς πάντα) εντός Ε.Ε. τα παραπάνω αρκούν και αν βγεις εκτός αλλάζει κάτι?
Ετσι ακριβως, εντός της ΕΕ, ισχύουν οι ίδιοι κανόνες.
Ωστόσο, υπάρχουν ομως χώρες στην ΕΕ που έχουν ειδικούς κανόνες.
(Αγγλία, Ιρλανδία, Σουηδία κ.λπ.)
Αλλά αυτό δεν σας αφορά.

Γερμανοί και Αυστριακοί τουρίστες που έρχονται σε μας στη Θάσο,
ακολουθουν και την ακόλουθη διαδρομή εντός της ΕΕ.
Γερμανία, Αυστρία, Ουγγαρία, Ρουμανία, Βουλγαρία.

Αλλά για την δικης σας και την ασφάλεια του σκύλου σας,
Θα έκανα την δοκιμή αντισωμάτων στην αιμοδοσία,
δεν είναι κάθε εμβόλιο λύσσας επιτυχημένο!

Μεγαλος ο κίνδυνος της λυσσας στα Βαλκανια φουλ στα κοκκινα!

 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μεγαλος ο κίνδυνος της λυσσας στα Βαλκανια φουλ στα κοκκινα!

Μέχρι το 2015; Παμπάλαιο...

Μένω Σερβία και γίνεται μεγάλη προσπάθεια, ειδικά τα τελευταία 4 χρόνια, για εμβολιασμό άγριων ζώων και από 50 και βάλε περιπτώσεις πριν μερικά χρόνια έχουν μειωθεί στο 1 (αλεπού) το 2017. Τα τελευταία χρόνια οι περιπτώσεις λύσσας ήταν μόνο σε αλεπούδες, και εκτός αν πας σε δάση για κηνύγι με ανεμβολίαστα σκυλιά (που πάλι είναι μικρή η πιθανότητα να πέσεις σε λυσσασμένη αλεπού) δεν έχεις θέμα.

Υπάρχει και συζήτηση τον τελευταίο χρόνο στον κινολογικό όμηλο της Σερβίας να καταργηθεί ο τίτλος αντισωμάτων, και ελπίζω να το κάνουνε, γιατί είναι άχρηστος. Η ΕΕ έχει αναγνωρίσει μόνο το Ινστιτούτο Παστέρ στο Νόβι Σαντ, και μου λέει ο κτηνίατρος πως όλα τα αντισώματα που στέλνει βγαίνουν 7.8 (τόσο βγήκε και του Κούκη)! Αν είναι δυνατόν να πληρώνουμε ακριβά τέτοιες μαμουνιές!
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Επανέρχομαι γιατι τα θέματα της μετακινισής μου δεν εχουν λύθει ακόμα. Τώρα θέλουν να με βάλουν στο αεροπλάνο και ψάχνουν να μου βρουν κλουβι.
Αν χωρέσω στο 7αρι (100*72*76) θα με παρουν μαζι, αν πρεπει να παρουμε το 8αρι(120*80*90) θα μεινω εδω, γιατι ο αυτο ειναι τροχοσπιτο και οχι κλουβι και δεν γινεται να μετακινουμαστε με αυτο γιατι μετά θα πρεπει να αγορασουμε και φορτηγο! :)

Εγω εδω εχω ενα crate, 92*66*73 και μια χαρά τη βγαζω εκει μέσα. Και να ξαπλωσω μπορω και να στροιφογυρισω... Στο ύψος μου ειναι ισα ισα.... Φανταζομαι, λοιπόν οτι το 7αρι που ειναι λιγο πιο ψιλό θα μου ειναι οκ. Θα παω αυριο να το δοκιμάσω να δω πως μου πευτει...

Το ερωτημα ειναι, ποια ειναι η διαδικασια στο αεροδρομιο. Πως εξετάζουν το μεγεθος του κλουβιου? Πως θα ξέρω οτι θα το βρουν οκ το μεγεθος? Η μονη οδηγια που δίνουν ειναι να έχει λίγο χωρο πανω απο το κεφάλι του.
Στα κλουβια που κοιτάω, δινουν πχ για λαμπραντορ το 6 και για γερμανικο ποιμενικο το 7.... Ειναι δηλαδη ο Γερμανικός 66εκ υψος? για να έχει 10 ακομα ελευθερα....

Και εχω και μια απορια... Αν τελικά εγώ είμαι για το 8αρι, κατι ντοπερμαν και κατι μεγαλοι δανοι που μπαινουν?

Εχω πελαγωσει, δεν ξέρω τι να ψωνίσω....
Για δωστε καμια οδηγία οσοι έχετε πετάξει....
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Επανέρχομαι γιατι τα θέματα της μετακινισής μου δεν εχουν λύθει ακόμα. Τώρα θέλουν να με βάλουν στο αεροπλάνο και ψάχνουν να μου βρουν κλουβι.

Για δωστε καμια οδηγία οσοι έχετε πετάξει....
Κοιτάνε να στέκεται όρθιο το σκυλί και να έχει 10 πόντους πάνω από το κεφάλι του, όπως ανέφερες.

Για περίπτωση μολοσσού που είχα ακούσει, είχε φτιαχτεί ειδικό ξύλινο κλουβί για να φύγει.
Αν είσαι ατυχος και δεν χωράς, θα μείνεις εδώ :p
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Πήγα σημερα και έκανα την προβα μου, αλλα και πάλι ειμαι προβληματισμένος....
01.jpg 02.jpg 03.jpg

νομίζω είμαι οριακά.. Έχετε καμιά άποψη, απο οσο μπορειται να δειτε.....
 
  • Like
Reactions: Vania


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Μια χαρά δείχνει να είναι!
Αν μπορεί να στριφογυρίσει μέσα, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
xm... κανει στροφουλα, ναι. Αλλωστε, αυτο το κλουβακι ειναι 69εκ πλάτος. Λέμε να παρουμε το Skudo 7 που ειναι 73εκ πλάτος, οπότε θα έχει ακόμα λίγο αέρα.
Ερώτηση, αν τα εχετε δει απο κοντα, και το Skudo και το gulliver έχουν κάτι ντουλαπάκια στο πάνω μέρος. Τρωνε πολύ χωρο? το υψος που αναφέρουν τα κλουβια, ειναι το εξωτερικό φανταζομαι...

Και ακόμα μια ερώτηση, αυτό με τα 10εκ ελέυθερο χώρο πάνω απο το κεφαλάκι τους, μπορειτε να μου θυμησετε που το έχουμε δει? Και εγω το έχω δει αλλα τωρα δεν το βρησκω...
Η IATA ζητάει ύψος κλουβιου ίσο με το ύψος τους, η aegian, με την οποία θα πετάξει, λέει στο site "να μπορει να στεκεται όρθιο".
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Είναι λίγο, κοινή λογική υποτίθεται. Να μπορούν δήθεν να εξασφαλίσουν, ότι ο σκύλος θα είναι άνετα, δεν θα είναι στριμωγμένος και δεν θα δυσανασχετήσει κατά την διάρκεια του ταξιδιού. Είναι λίγο και στον υπάλληλο στον οποίο θα πέσεις. Πόσο αυστηρός ή...άσχετος/αδιάφορος θα είναι.
Μη σε νοιάζει τόσο το φάρδος του box, όσο το ύψος και δευτερευόντως το μήκος. Αυτά να κοιτάς πρώτα. Οι θήκες στο καπάκι, συνήθως έχουν γύρω στα 5 εκ βάθος, πάνω-κάτω. Ισα να χωράνε κανένα λουρί, σκατοσακούλια, λιχουδίτσες, τέτοια πράγματα.
Μην βάλεις ρόδες, αν το σκέφτεσαι. Δεν επιτρέπονται κατά την διάρκεια της πτήσης.
Και μην ξεχάσεις, να έχεις τα στοιχεία σας πάνω στο box. Βασικά πράγματα. Πόλη/όνομα/τηλέφωνο. Just in case... Εγώ κάποτε τα είχα γράψει με χοντρό μαρκαδόρο.

* Να υποθέσω ότι μένει ατάραχος στο box ε; Δεν κοπανάει να βγει;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf