Το ξύλο της αρκούδας


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τόσο χτες (ξημερώματα), όσο και σήμερα, παρακολούθησα την εξέλιξη του θέματος...

Τι να πω?

Θα είχα αρκετά πράγματα να πω, αλλά (λόγω εποχής, ίσως?) είμαι "κουρασμένος"... και εσείς είστε κουρασμένοι από εμένα (ακόμα και οι καλοί φίλοι, που με γνωρίζουν προσωπικά)...
Όλα, όμως, τα πράγματα που θα είχα να πω... θα ήταν fine tuning στα γραφόμενα του Πέτρου (βλέπε: @GRDANE )...

Οπότε, Πέτρο, εκτός από το ότι θέλω να σου πω, πως (σε ΠΟΛΥ λιγότερα λόγια από εμένα) αναδεικνύεις ότι, το "μεγαλείο" της ΣΧΕΣΗΣ με το σκύλο, αφορά εκείνο το γ@μ@μένο "leverage", που έλεγε ο @Chris K.A. ... δηλαδή, με την ελάχιστη δυνατή (ΦΥΣΙΚΗ - ΣΩΜΑΤΙΚΗ - αλλά, ίσως, με τη μέγιστη ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ - ας το χρησιμοποιούμε το γ... το μυαλό μας!) προσπάθεια να έρχεται το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα... θέλω να σου πω, με μία λέξη, RESPECT... και να επαναλάβω ότι, ΝΑΙ, θα στα άφηνα και τα δύο... και, για μένα, αυτά τα δύο είναι ο κόσμος όλος...

Από εκεί και πέρα, είδα ότι η αγαπητή μου @Orilis έχει μεγαλουργήσει, στα τελευταία της posts!!!
Πολύ σωστά τα θέτεις τα θέματα (τόσο τα ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ, όσο και τα σκυλίσια), καλή μου φίλη!!! Και σε ευχαριστώ...:)

Υ.Γ. @Orilis "μου", επιπλέον των αιτιών που αναφέρεις (για την άρνηση της "θετικής", εν τοις πράγμασιν)... θεωρώ ότι υπάρχει και άλλη μιά αιτία: Είσαι Κρητικοπούλα!:D
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GRDANE






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Orilis
Οχι αντρικο τροπο σκεψης.
Ρεαλιστικο ναι. Κρινομενο εκ του αποτελεσματος κ οχι της μεθοδου ναι. Πρακτικο ναι.
Μπορει αυτα να περιγραφουνε τον αντρικο σκεψης αλλα δεν μπορει να χαρακτηριστει ως τετοιος.

Εγω προσωπικα δεν εχω (πουθενα στην ζωη μου) ηθικους ενδοιασμους η τυψεις.
Αν το αποτελεσμα ειναι το επιθυμητο σε ολες τις παραμετρους, ο σκοπος αγιαζει τα μεσα (.... και ο ασκοπος τα εξω....) τουλαχιστον για μενα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εν κατακλείδι:

ολοι ονειρεύονται οταν μεγαλώσουν να γίνουν GRDANΕ

αλλα βολεύονται ως τότε να ειναι east49
Σε εναν τελειο κοσμο που θα ειχα απεναντι μου ενα λογικα σκεπτομενο ον με κριτικη ικανοτητα σαφως θα ηταν πολλα πραγματα διαφορετικα.
Οταν η οικιακη βοηθος δεν εκτελει τις εντολες (που ειναι δουλεια της κ γι αυτην πληρωνεται) δεν την μαστιγωνω..... Τις εξηγω με επιχειρηματα κ εν τελη την πειθω με τον εναν η τον αλλο τροπο (ο υστατος δλδ ειναι ετσι το θελω κ αν θελεις να κρατησεις την δουλεια σου ετσι θα το κανεις) κ εκτελει.

Με τον σκυλο δεν ειναι ετσι. Δεν μπορω να του "έξηγησω την συνεπεια" και να την καταλαβει χωρις να την υποστει η να την αμφισβητησει.

Οποτε καλο μεν το θεωρητικο της συνεργασιας με λουλουδακια κ πεταλουδιτσες, αλλα εμενα δεν μου δουλευει κ επειδη οπως ειπωθηκε παραπανω το ιδιο αποτελεσμα μπορει να επιτευχθει με αλλο τροπο, θα παρω τον αλλο τροπο χωρις ηθικες αναστολες.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
Υ. Γ. Ενας φιλος ειχε πει μια κουβεντα (μην παρεξηγηθουν τα κοριτσια μας) η οποια ειναι ακριβως η λογικη πισω απο την..... βια της επιβολης
"οταν την κοπελα την κανεις πρωτη φορα γυναικα την πονας.... Αν το κανεις σωστα, ξεχναει τον πονο κ σε θυμαται θετικα μια ζωη":love:
Θα παρακαλούσα να λείπουν φαλλοκρατικά σχόλια που εγώ προσωπικά τα θεωρώ προσβλητικά. Ευχαριστώ. Και μόνο που συγκρίνεις μία γυναίκα με ένα σκύλο που εκπαιδεύεται είναι έλεος..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μαλιστα κυρια μου που παρα την επισημανση τελικα παρεξηγηθηκες...... :unsure:
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
@Orilis
Εγω προσωπικα δεν εχω (πουθενα στην ζωη μου) ηθικους ενδοιασμους η τυψεις.
Αν το αποτελεσμα ειναι το επιθυμητο σε ολες τις παραμετρους, ο σκοπος αγιαζει τα μεσα (.... και ο ασκοπος τα εξω....) τουλαχιστον για μενα.
Μετα από τις γενναίες δόσεις «συμπεριφοράς μπράβου», τώρα δηλώνεις και αήθης!

Να δω τι άλλο θα διαβάσω!
 
  • Like
Reactions: Orilis


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μετα από τις γενναίες δόσεις «βαρβατίλας», τώρα δηλώνεις και αήθης!

Να δω τι άλλο θα διαβάσω!
Να σου κρυφτω πισω απο το πληκτρολογιο επειδη μπορω αντι να γραφω με πληρη ειλικρινια σε πειραζει;
Εμενα θα με πειραζε το αντιθετο.
Καποιος αλλος μπορει να εχει ηθικες αναστολες.
Οχι ιδεολογικες αλλα ηθικες. Εγω δεν εχω κ δεν ντρεπομαι επισης να το πω.
So simple.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Το να γράφεις με ειλικρίνια το εκτιμώ!
Το να προπαγανδίζεις την έλλειψη ηθικής γενικά στη ζωή, όπως και την βίαιη συμπεριφορά σε ένα ζώο όταν υπάρχουν άλλοι τρόποι αντιμετώπισης, το καταδικάζω!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το να γράφεις με ειλικρίνια το εκτιμώ!
Το να προπαγανδίζεις την έλλειψη ηθικής γενικά στη ζωή, όπως και την βίαιη συμπεριφορά σε ένα ζώο όταν υπάρχουν άλλοι τρόποι αντιμετώπισης, το καταδικάζω!
Κατ αρχην δεν προπαγανδιζω επειδη εκφραζω (και το επισημαινω συχνα) προσωπικες αποψεις τις οποιες δεν προτρεπω κανεναν να ακολουθησει.

Προσπαθω πραγματικα να καταλαβω τι τελικα ειναι βια, και μεχρι που φτανει η διορθωση που οι περισσοτεροι αποδεχεστε.

Για μενα ας πουμε βια ειναι οποιοσδηποτε εξαναγκασμος προκαλειται. Απο την ψυχολογικη, στην χρηση λουριου, στην κλωτσια. Η πρωτη περναει πολλες φορες απαρατηρητη, η δευτερη θεωρειτε θεμιτη η τριτη υπο συνθηκες καταδικαζεται.
Εκεινο που καταδικαζεται απολυτα ειναι η ανευ αιτιας χρηση βιας.
Δλδ αν δω ζωο ξαπλωμενο να κοιμαται κ καποιον να το κλωτσαει φτανω περα απο τα ορια.... Ολα χρηση βιας ειναι.

Να στο πω διαφορετικα αν κ το εχω γραψει σε αλλα μου ποστ.
Δεν μιλαω σε καμια περιπτωση για χρηση βιας με σκοπο την προκληση πονου. Το εχω γραψει πολλες φορες, μιλαω παντα για "τοσο οσο" για να σοκαρει/ξεκολλησει/ξεμπλοκρει.
Πιστευω εχει γινει κατανοητο.

Τωρα στο περι.... ηθικης.
Αν ενας ανθρωπος εχει ηθικους φραγμους στην ζωη του η οχι δεν πιστευω οτι θα τους αλλαξει, δεν θελω κι ολας, επειδη εγραψα ενα ποστ.
Αυτα τα γραφω γιατι οταν εχουμε πολλες διαφορετικες μεθοδους για να φερουμε ενα αποτελεσμα τοτε ποιος δρομος θα ακολουθησουμε εξαρταται ΚΑΙ απο τις δικες μας ηθικες αναστολες. Αν μιλαμε ΜΟΝΟ γι αυτες, δεν ειναι λογος να απορριψω, εγω, μια μεθοδο.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Σε εναν τελειο κοσμο που θα ειχα απεναντι μου ενα λογικα σκεπτομενο ον με κριτικη ικανοτητα σαφως θα ηταν πολλα πραγματα διαφορετικα.
Οταν η οικιακη βοηθος δεν εκτελει τις εντολες (που ειναι δουλεια της κ γι αυτην πληρωνεται) δεν την μαστιγωνω..... Τις εξηγω με επιχειρηματα κ εν τελη την πειθω με τον εναν η τον αλλο τροπο (ο υστατος δλδ ειναι ετσι το θελω κ αν θελεις να κρατησεις την δουλεια σου ετσι θα το κανεις) κ εκτελει.

Με τον σκυλο δεν ειναι ετσι. Δεν μπορω να του "έξηγησω την συνεπεια" και να την καταλαβει χωρις να την υποστει η να την αμφισβητησει.

Οποτε καλο μεν το θεωρητικο της συνεργασιας με λουλουδακια κ πεταλουδιτσες, αλλα εμενα δεν μου δουλευει κ επειδη οπως ειπωθηκε παραπανω το ιδιο αποτελεσμα μπορει να επιτευχθει με αλλο τροπο, θα παρω τον αλλο τροπο χωρις ηθικες αναστολες.
Δεν ειναι ίδια τα παραδείγματα!
Η οικιακή βοηθός ειναι ελευθερο άτομο δεν ειναι σκλάβος.
Θελει δεν θελει λοιπόν δεν τον παιρνει κάποιον να την μαστιγώσει, οπότε ποιών την ανάγκη φιλοτιμία θα συζητήσει μαζί της.
Τους σκλάβους κάποιοι τους μαστιγώναν για να δουλέψουν!

Ενώ το σκυλί κάποιου μπορεί να θεωρηθεί «σκλάβος»

@OrilisΑν το αποτελεσμα ειναι το επιθυμητο σε ολες τις παραμετρους, ο σκοπος αγιαζει τα μεσα!
Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι το επιθυμητό, αλλά ειναι αδύνατον να είναι και όλες οι παράμετροι.
Σε αυτές λοιπόν μπαίνει το θεμα της ηθικης!
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν ειναι ίδια τα παραδείγματα!
Η οικιακή βοηθός ειναι ελευθερο άτομο δεν ειναι σκλάβος.
Θελει δεν θελει λοιπόν δεν τον παιρνει κάποιον να την μαστιγώσει, όποτε ποιών την ανάγκη φιλοτιμία θα συζητήσει μαζί της.
Τους σκλάβους κάποιοι τους μαστιγώναν για να δουλέψουν!

Ενώ το σκυλί κάποιου μπορεί να θεωρηθεί «σκλάβος»

Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι το επιθυμητό, αλλά ειναι αδύνατον να είναι και όλες οι παράμετροι.
Σε αυτές λοιπόν μπαίνει το θεμα της ηθικης!
Το ποσο τελικα ελευθερος ειναι καποιος κ δεν σκλαβωνεται εν γνωση του κ απο αναγκη, ειναι μια μεγαλη κουβεντα.

Αντιστοιχα μπορεις να πεις οτι ο οικιακος σκυλος σκλαβωνεται απο την αναγκη του φαγητου.

Αλλος ενας λογος που δεν συνδεω την τροφη με μια βασικη αναγκη επιβιωσης κ την τροφη του θα την εχει ειτε ειναι καλος μαζι μου ειτε οχι, ειτε φερνει τα επιθυμητα αποτελεσματα ειτε οχι.
Εγω δεν τον αντιμετωπιζω ως "σκλαβο" με την εννοια που το εννοεις.

Αν το αποτελεσμα ειναινεπιθυμητο οι μεθοδοι που θα επιλεγουν να χρησιμοποιηθουν ειναι ελευθερες.
Για μενα.....
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
@I.Kyveli καμια φορα αμα με ρωτανε πως καταφερνω κ τον ετερον ημισυ κ την Ηρα να κανουν αυτο που ζητάω, απανταω:
"ΤΟΝ/ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙ ΚΑΛΑ"
:D:X3: χοχοχο :X3::D

Κ αν ενας αντρας ποναει μια γυναικα μια φορα
μια γυναικα θα ποναει εναν αντρα μια ζωη
Happy wife, happy life!

Οποτε μην κολλας ρε βαρυγδουπες ανουσιες δηλωσεις :ROFLMAO:

Κατα ταλλα εχω την πεποιθηση οτι ο γραπτός λόγος του east παρεξηγείτε πολλες φορες :)
 
  • Like
Reactions: ioanna a


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@

Κατα ταλλα εχω την πεποιθηση οτι ο γραπτός λόγος του east παρεξηγείτε πολλες φορες :)
Το εχω συνειδητοποιησει κι εγω....
Δυστυχως δεν εχω καταφερει να κανω κατι γι αυτο......

.... η μαλλον τωρα που το σκεφτομαι, το μονο που κανω ειναι αν καποιος παρεξηγει τα γραπτα μου αλλα με ενδιαφερει ως ατομο η σκεψη κ η αποψη του, κερναω καφε κ τα λεμε απο κοντα!!!
(y)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τουτέστιν?
Σου τυχαινει να κερασεις....
και μια φορά στα τρια χρόνια o_O

:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Μπας κ εταξες σε κανεναν καφε απο δω μεσα κ τωρα το φερνεις απεξω απεξω γιατι τελικα...δεν εκατσε? :D
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Όταν ένα θέμα επικεντρώνεται περισσότερο στο άτομο που φέρει τις χ απόψεις και όχι στις ίδιες τις απόψεις,τότε εξυπηρετεί μάλλον άλλους,ωφελιμιστικούς σκοπούς,η την ανάδειξη ενός εγωκεντρισμού,παρά εξυπηρετεί τον σκοπό ενός διαλόγου.
Την αναζήτηση δηλαδή της αλήθειας,μέσω της μεθοδολογικής συζήτησης,ανάμεσα σε δύο η περισσότερα πρόσωπα,για το χ πάλι ορισθέν θέμα.

Ένας τρόπος για να περιορίζουμε την κουβέντα στις ίδιες τις απόψεις λ.χ. και όχι στον εαυτό μας,είναι να γράφουμε στο τρίτο πρόσωπο η να αοριστολογούμε επιτηδευμένα.

Πχ "κάποιοι επιλέγουν να κάνουν αυτό...","κάποιοι χρησιμοποιούν την ψ μέθοδο στην χ κατάσταση.." κλπ
Όταν κάποιος γράφει μονίμως για το τι κάνει αυτός,το "εγώ" είναι η συνηθέστερη λέξη στις προτάσεις του και επιλέγει εσκεμμένα την προσοχή στα θέματα,τότε αφενός είναι κακός στο διάλογο,αφετέρου είναι κ εκνευριστικός στους υπόλοιπους που θέλουν να διαβάσουν μια επιχειρηματολογία σε ένα θέμα,χωρίς τα αρνητικά vibes του καινοφανούς αυτού ατόμου.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μυνημα εληφθη, απαντω:
Τελικα καποια πραγματα που ΕΓΩ (σπαστικο ετσι;) γραφω αποκλειεται να γινουνε κατανοητα.....

Πιστευω οτι καποιος αξιολογει την βαρυτητα αυτου που διαβαζει (οταν μιλαμε για αποψεις χωρις επιστημονικα αποδεδειγμενη τεκμηριωση) συναρτηση του ποιος ειναι αυτος που το γραφει.
Αν αυτος που το γραφει εκτος απο θεση κ αποψη εχει και ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ για μενα εχει μεγαλυτερη βαρυτητα, γιατι χωρις εμπειρια δεν μπορεις να ξερεις παρα μονο να υποθετεις.

Γι αυτο προτειμω να χρησιμοποιω το πρωτο ενικο κ οχι για να αναδειξω την προσωπικοτητα μου μιας κ ουτε για ψηφοφορια το παμε ουτε γιατι εχω κανενα αλλο οφελος μιας κ οπως εχω ξαναπει, δραστηριοποιουμαι πολυ μακρια απο τα σκυλια.....

Οποιον τον χαλαει θα προτεινα να το μεταφρασει σε τριτο πληθυντικο κ να μείνει στην ουσια.