Το σκυλί μου σκότωσε μια γάτα.


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Αν ζούσαμε υπό την αιγίδα ενός πιο φιλόζωου κράτους ίσως να μην συζητούσαμε τώρα για το πρόβλημα με τις γάτες, οι οποίες είναι αμέτρητες και στις περισσότερες περιπτώσεις πολύ δύσκολο να αποτρέψουμε μια τυχαία συνάντηση με τον σκύλο μας που πολύ πιθανών- και διόλου παράλογο να μην της συμπαθεί.

Προσπαθώ να τονίσω πως είναι άδικο να παίρνει όλη την ευθύνη ο ιδιοκτήτης του σκύλου.

Επίσης δεν είναι πάντα εύκολο για τον μέσο ιδιοκτήτη σκύλου να μάθει στον σκύλο του τον τρόπο να μην τις κυνηγάει, πόσο μάλλον όταν ο σκύλος έχει κλειδώσει μια συμπεριφορά, μια-δυο φορές να συμβεί είναι αρκετές για να γίνει πάθος το νέο ''χόμπι'' του σκύλου.

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε, αλλά τι σκύλο έχει ο/η Deskon ?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και τα πουλιά ειναι αναρίθμητα και ενα σωρό αλλά εμβια οντα, δεν σημαινει οτι οκ, δεν φταίει ο ιδιοκτητης του σκύλου αν "μειωθεί ο πληθυσμός". Δεν ειμαστε σε σαφάρι να μην επεμβαίνουμε στη Φύση, οταν ενα ζώο κυνηγά ενα αλλο. Σαφώς λοιπόν και φερει ευθύνη ο ιδιοκτητης.
Εχω ζωντανό παράδειγμα σκυλι εδώ να εχει χάσει το μάτι του απο γάτα... θελετε να το ρισκάρετε οι υπόλοιποι που "ε δεν μπορουμε να εξαφανισουμε τις γατες"?
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Και τα πουλιά ειναι αναρίθμητα και ενα σωρό αλλά εμβια οντα, δεν σημαινει οτι οκ, δεν φταίει ο ιδιοκτητης του σκύλου αν "μειωθεί ο πληθυσμός". Δεν ειμαστε σε σαφάρι να μην επεμβαίνουμε στη Φύση, οταν ενα ζώο κυνηγά ενα αλλο. Σαφώς λοιπόν και φερει ευθύνη ο ιδιοκτητης.
Εχω ζωντανό παράδειγμα σκυλι εδώ να εχει χάσει το μάτι του απο γάτα... θελετε να το ρισκάρετε οι υπόλοιποι που "ε δεν μπορουμε να εξαφανισουμε τις γατες"?
Ατυχές το παράδειγμα με τα πουλιά, τα οποία- εκτός περιπτώσεων δεν είναι οικόσιτα.

Επίσης δεν ανέφερα πουθενά πως δεν πρέπει να επεμβαίνουμε σε μια ενδεχόμενη μάχη του σκύλου μας με μια γάτα.
Αλλά πες μου σε παρακαλώ τι ευθύνη έχει κάποιος ιδιοκτήτης σκύλου που στην βόλτα μπορεί μια γάτα να πεταχτεί αστραπιαία ακριβώς μπροστά του?
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Και τα πουλιά ειναι αναρίθμητα και ενα σωρό αλλά εμβια οντα, δεν σημαινει οτι οκ, δεν φταίει ο ιδιοκτητης του σκύλου αν "μειωθεί ο πληθυσμός". Δεν ειμαστε σε σαφάρι να μην επεμβαίνουμε στη Φύση, οταν ενα ζώο κυνηγά ενα αλλο. Σαφώς λοιπόν και φερει ευθύνη ο ιδιοκτητης.
Εχω ζωντανό παράδειγμα σκυλι εδώ να εχει χάσει το μάτι του απο γάτα... θελετε να το ρισκάρετε οι υπόλοιποι που "ε δεν μπορουμε να εξαφανισουμε τις γατες"?
Kάτσε βρε Ghelly! Πες μου πώς θα γίνει αυτό;
Κι εμένα έκοψε το πόδι του σε σπασμενο γυαλί, αλλα δεν του φόρεσα άρβυλα...
Αλλο να τυχει και άλλο να το βάζεις ή να το αφήνεις να τις κυνηγαει.
Τι να κάνει καποιος που έχει αυλη; Να την κλείσει κι από πάνω λες και έχει καναρίνι;
Εδώ είπαμε για δέσιμο, για σχοινιά με ράουλα, για κουδούνια, μονο για φώτακια που αναβοσβύνουν δεν είπαμε ακόμα.
Στο κάτω κάτω η πλειοψηφία των γατων δεν είναι ηλιθιες.
Η ηλιθια πιθανότατα θα πληρωσει το όποιο τιμημα, όπως και το σκυλί που θα ζυγώσει μια ξένη γατα για να «παίξει»...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν μιλάω για τις περιπτώσεις να τύχει σε βόλτα μια φορά στα 10 χρόνια. Μιλάω για αυλές εξοχικών και κτηματων που οι γάτες ειναι συνηθες να περνοδιαβαίνουν. Ε δεν μπορώ να δεχτώ οτι θα πουμε 'οκ περασε η γάτα, τι να κάνουμε"
Και εγώ τωρα που κατεβηκα βολτα στο γκαζον μας, ηταν μια γάτα που μαλιστα παραμένει επιθετική παρόλο που στειρώθηκε. Ε δεν βγηκε η μικρη από το λουρι ωσπου να φύγει η γάτα... Πόσο υπευθυνο θα ηταν να την αφησω ενώ ξερω οτι εχει θεμα με τις γάτες και ξέρω τι θα συμβεί?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Είμαστε κι εμείς ομοιοπαθούσες.... όσοι ξερουν τη σκύλα μου πιθανόν δεν θα το πιστέψουν, αλλά φέτος το καλοκαίρι έγινε το μοιραίο... είναι η δεύτεη φορά που έπιασε γάτα στα δόντια της και η πρώτη φορά που η γάτα δεν επέζησε (την πρώτη ευτυχώς πρόλαβα και τη γλύτωσε το γατί). Δεν ήμουν μπροστά, αλλά βρήκα το γατί νεκρό όταν η σκύλα γύρισε με γρατζουνιές στη μουσουδα και χώματα. Δεν είχε κάν νόημα να τη μαλωσω.... (την πρώτη φορά που την έπιασα στα πράσα, μας άκουσε όλη η γειτονιά και έφαγε το ξύλο της χρονιάς της, αλλά χωρίς αποτέλεσμα..... ήταν σε τόση υπερένταση που νομίζω ότι δεν κατάλαβε τίποτα).

Στην Αθήνα έχω λύσει το πρόβλημα αφήνοντας το μεγάλο να διώχνει τα γατιά απ΄την ταράτσα/κήπο πρώτα (ο οποίος έμαθε απ'τη μικρή να τα κυνηγάει, αλλά κατά βάθος τα φοβάται και δεν τα πιάνει), πριν αφήσω τη μικρή φόνισσα. Στο εξοχικό όμως που βρίσκονται και οι δύο έξω και έγινε και το συμβάν, δεν έχω βρει λύση.... οι γάτες είναι πολλές και θεωρούν τον κήπο δικό τους.... φαντάστηκα ότι θα έφευγαν όταν πήγαμε με τα σκυλιά, αλλά κάποιες επιμένουν να κυκλοφορούν εκεί και μιά απ'αυτές την πλήρωσε με τη ζωή της. Ιμάντας δεν παίζει (θα μπλεκόταν συνέχεια) και αντί για κουδούνι, έχουμε μια ταυτότητα που κουδουνίζει συνέχεια, αλλά δυστυχώς δεν επαρκεί....

Εσείς που μιλάτε για εκπαίδευση, τι έχετε στο νου σας? Μιλάμε για πολύ ήπιο και υπάκουο σκύλο κατα τ'αλλα, και στο λουρί μπορούμε να περνάμε δίπλα από γάτα στο μισό μέτρο, χωρίς ούτε καν τράβηγμα. Αλλά όταν είναι ελεύθερη στον κήπο δεν την προλαβαίνεις, ακόμα κι αν είσαι μπροστά. Αν δεν ανέβει η γάτα σε κανα δέντρο από μόνη της, την πάτησε. Κάθε ιδέα δεκτή (εκτός προφανώς από το να κλείσεις το σκύλο μέσα στο σπίτι).
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν δεν ανέβει η γάτα σε κανα δέντρο από μόνη της, την πάτησε. Κάθε ιδέα δεκτή (εκτός προφανώς από το να κλείσεις το σκύλο μέσα στο σπίτι).
Περισσότερα δεντρα ισως??? καντε μια δεντροφύτευση, θα εχετε και σκια.
Αμφιβάλλω να υπάρχει τρόπος να μην αντιδρουν τα σκυλια
 






ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εδω ο γειτονας διπλα ταιζει κατι περιστερια,, μαλλον τα προσελκυει,,, γιατι εχει καμια 20ρια γατες,, καθε λιγο και λιγακι ολο και καποιο περιστερι γινεται μουερτο,, αλλα δεν τον βλεπω να δερνει τις γατες του ==))
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Θέλω μετα την επίθεση ενα κοντινό στα μούτρα του σκύλου και στα ματια του..!Πολυ ψυχραιμους σας βρίσκω,αλλα δε ξέρω αν θα είσασταν το ίδιο ψύχραιμοι αν τρεχατε στις 22:00 το βράδυ σε εφημερευον κτηνιατρειο με το μάτι να τρέχει αίματα..Εσείς μπορεί να κοροιδευετε τους ιμαντες και τα κουδουνακια αλλα εγω πλέον μετα απο 2 τρομαρες οσο μπορω φυλαω τα ρούχα μου για να μην καταλήξω με τυφλό σκυλι..


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Δεν θεωρω λαθος συμπεριφορα ενας σκυλος να κυνηγησει και να σκοτωσει μια γατα, θεωρω λαθος να ειναι στο λουρι και να με συρει επειδη θελει να κυνηγησει μια γατα.
Αν σκοτωνε σε ενα κτημα μια γατα και το εβλεπα εκ των υστερων δεν θα τη μαλωνα, οσο κι αν ηθελα να τη φυτεψω στο χωμα εκεινη την ωρα, γιατι δεν θα χε και νοημα. Αν γινοταν μπροστα μου δεν ξερω τι θα εκανα και ουτε θελω να μαθω.
Στη βραδυνη μας βολτα σημερα, περασε ενα γατακι ακριβως μπροστα της, σχεδον την ακουμπησε κι εκανε τη κινηση να ανοιξει το στομα να το αρπαξει, εφαγε τις διορθωσεις της, τη μπουφλα της και μετα ηταν παναγιτσα μπροστα στο γατι, δεν πιστευω ομως οτι στο επομενο δεν θα το ξανακανει.

Οσο για τα γατια ειναι και σε αυτα στη φυση τους να κυνηγανε μικροτερα θηραματα, μας εχει τυχει 2 φορες οι γατες μας να πιασουν πουλι, τη μια περιστερι οπου το τραυματισε ελαφρα στο ποδι και το ετρεχα στο ΑΝΙΜΑ κι εκει εφαγε το ξυλο της χρονιας της(δεν πιστευω βεβαια οτι της εκανε πολλα) και τη 2η ενα σπουργιτι που επισης πηγα και το αφησα στο ΑΝΙΜΑ. Και τα 2 περιστατικα εγιναν σε μπαλκονι και οχι σε κηπο. Οι γατες δεν εκπαιδευονται ευκολα καλως ή κακως και ναι μπαινουν σε αυλες, πολλες κι ολας ειναι θρασυτατες και ενω βλεπουν τον σκυλο μπαινουν ξανα και ξανα, παρολαυτα ελπιζω να μη δω ποτε τον σκυλο μου να εχει στο στομα του μια σκοτωμενη γατα, οπως στενοχωρηθηκα αφανταστα και για τα 2 πουλια που επιασαν οι γατες μου. Εχω δει ομως και θρασυτατο σκυλι να μη φευγει με τιποτα, οσο και να το διωχνουν απο αυλη και ο του σπιτιου να θελει να το κατασπαραξει. Τωρα για τα ποντικια, εχω σωσει απο τα δοντια της αδεσποτης γατας μας ενα ποντικακι, οσο υπερβολικο κι αν ακουγεται.
Αν ειχα κηπο κι εμπαιναν αδεσποτες γατες, θα ειχα το σκυλι δεμενο ή θα εκανα τετοια περιφραξη ωστε εκει που μενει λυτος ο σκυλος να μην μπορουν να μπουν και γιατι δεν θα αντεχα να δω μια σκοτωμενη γατα απο το σκυλι μου(τι να κανουμε, μια αδυναμια στα γατια την εχουμε) και γιατι θα φοβομουν μη βρεθει καμια γατα και πανω στον πανικο της κατεβασει τα μουτρα του σκυλου μου.
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Μου κάνουν τρομερή εντύπωση αυτά που διαβάζω.Η Τσικίρα δεν εκπαιδέυτηκε ποτέ της και δεν έχει επιτεθεί ποτέ και σε τίποτα.Ούτε κατσαρίδα δε σκοτώνει.Μόνο μία φορά είχα πρόβλημα μ έναν πολύ μεγάλο μάγκα που χε πιτμπουλ και το χε λυτό κι ερχότανε και την ενοχλούσε μια προσπαθούσε να την απαφτώσει μια της δάγκωνε ελαφρά κάνα πόδι κι αυτός γέλαγε.Αφού του πα καμια 20αρια φορές μαζεψε τον θα χεις πρόβλημα και δε μ άκουγε και γέλαγε κι έλεγε "τι θα του κάνει η μικρή μωρέ" σε κλάσματα δευτερολέπτου η Τσικίρα το χε βουτήξει απ τη μούρη και του κατέβασε το μισό πρόσωπο και το ένα αυτί.Αυτός μετά φώναζε ότι θα με καταγγείλει και του πα πολύ απλά τράβα να ράψουνε το σκύλο σου π είναι μες στα αίματα και σε νοιάζει να κάνεις μαγκιές κι άλλη φορά ΔΕΜΕΝΟΟΟΟΟ
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Μου κάνουν τρομερή εντύπωση αυτά που διαβάζω.Η Τσικίρα δεν εκπαιδέυτηκε ποτέ της και δεν έχει επιτεθεί ποτέ και σε τίποτα.
Ποτέ δεν ξέρεις κ ποτέ μη λες ποτέ. Είναι και στο σκυλί βέβαια. Ξέρεις τι θα πει σκυλί που μέσα στο σπίτι το εμπιστεύεσαι 100% ούτε από κακή πρόθεση ούτε από μπουνταλοσύνη καν να τραυματίσει γατί (και έχει συνυπάρξει αρμονικότατα με πολλάα) και στην αυλή να το έχεις περιορισμένο είναι να είσαι από πίσω του για να μην πάει στις αδέσποτες..; Αλλά αυτός γενικά ήταν άλλος μέσα και άλλος έξω από τότε που τον πήραμε στα πάντα του.

Εγώ πάντως μια φορά που βλέπω τον δικό μου (άλλος σκύλος τώρα) σε ένα παρκάκι ξαφνικά να κοκκαλώνει κ να κοιτάει κάτω μπροστά του και γυρνάω και τον βλέπω στα 10 εκατοστά μούρη με μούρη με μία γάτα που είχε κάνει παραλλαγή με το χώμα για να τον αποφύγει (στο λουρί ήταν φυσικά και εγώ δίπλα του αλλά κανένας από τους 2 μας δεν την είχε δει πιο πριν) τον τράβηξα και έφυγα πίσω σαν την τρελή, γιατί δεν ήξερα αν αυτός θα ορμούσε τελικά, αν και θεωρώ ότι προλάβαινε κάλλιστα μέχρι να πάρω χαμπάρι εγώ τι παιζόταν αν ήθελε να ορμήξει, αλλά κυρίως αυτό που λένε τα παιδιά, μην έκανε καμιά απέλπιδα η γάτα και έφευγε με τη μούρη κρέας.
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Ποτέ δεν ξέρεις κ ποτέ μη λες ποτέ. Είναι και στο σκυλί βέβαια. Ξέρεις τι θα πει σκυλί που μέσα στο σπίτι το εμπιστεύεσαι 100% ούτε από κακή πρόθεση ούτε από μπουνταλοσύνη καν να τραυματίσει γατί (και έχει συνυπάρξει αρμονικότατα με πολλάα) και στην αυλή να το έχεις περιορισμένο είναι να είσαι από πίσω του για να μην πάει στις αδέσποτες..; Αλλά αυτός γενικά ήταν άλλος μέσα και άλλος έξω από τότε που τον πήραμε στα πάντα του.


Εγώ πάντως μια φορά που βλέπω τον δικό μου (άλλος σκύλος τώρα) σε ένα παρκάκι ξαφνικά να κοκκαλώνει κ να κοιτάει κάτω μπροστά του και γυρνάω και τον βλέπω στα 10 εκατοστά μούρη με μούρη με μία γάτα που είχε κάνει παραλλαγή με το χώμα για να τον αποφύγει (στο λουρί ήταν φυσικά και εγώ δίπλα του αλλά κανένας από τους 2 μας δεν την είχε δει πιο πριν) τον τράβηξα και έφυγα πίσω σαν την τρελή, γιατί δεν ήξερα αν αυτός θα ορμούσε τελικά, αν και θεωρώ ότι προλάβαινε κάλλιστα μέχρι να πάρω χαμπάρι εγώ τι παιζόταν αν ήθελε να ορμήξει, αλλά κυρίως αυτό που λένε τα παιδιά, μην έκανε καμιά απέλπιδα η γάτα και έφευγε με τη μούρη κρέας.
Έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι είναι και ανάλογα το σκυλί.Εγώ γενικά μαζεύω και πολλά ζώα οπότε η τσικίρα έχει συμβιώσει και σχεδόν με τα πάντα..Πιστεύω όμως το ότι ένα σκυλί είναι επιθετικό είναι λάθος του ιδιοκτήτη όχι του σκύλου.Επίσης όχι το κύριο θέμα δεν είναι να μη πάθει κάτι το σκυλί εφόσον επιτίθεται του χρειάζεται κιόλας αλλά το ότι δεν έχει κανένα δικαίωμα να αφαίρεση άλλη ζωή.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Επίσης όχι το κύριο θέμα δεν είναι να μη πάθει κάτι το σκυλί εφόσον επιτίθεται του χρειάζεται κιόλας αλλά το ότι δεν έχει κανένα δικαίωμα να αφαίρεση άλλη ζωή.
Ναι δεν έγινα κατανοητή, πιο πριν μιλήσαν πολλοί παραγνωρίζοντας πώς μια γάτα μπορεί να κάνει χοντρή ζημιά στο σκυλί τους, σε αυτό αναφερόμουν. Αλίμονο αν επιτρέπαμε στο οποιοδήποτε οικόσιτό μας να αφαιρέσει ζωή οποιουδήποτε άλλου ζωντανού για "διασκέδαση"*. Αν επρόκειτο για ανάγκη επιβίωσης (τροφή) σε μη ελεγχόμενο σκηνικό 2 μη οικόσιτων ζώων να το καταπιώ, δε θα θελα βέβαια να το δω (αυτά τα ντοκυμαντέρ που φτάνει η τίγρης το ζαρκαδάκι ας πούμε στο λαιμό μου κάθονται, οκ έτσι τρέφεται αλλά too gore for my taste to watch με άνεση και το ποπκορν στο χέρι ας πούμε).

Στο εν λόγω σκηνικό λοιπόν το κύριο θέμα ήταν να μη βγει κανένα από τα 2 μέρη τραυματισμένο εώς και σκοτωμένο.

*έντιτ: ωραίο αυτό που το βαλα στο 1ο πληθυντικό. Ας το βάλω στο 1ο ενικό γιατί πολλοί δεν το συμμερίζονται..
 
Last edited:


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Ναι δεν έγινα κατανοητή, πιο πριν μιλήσαν πολλοί παραγνωρίζοντας πώς μια γάτα μπορεί να κάνει χοντρή ζημιά στο σκυλί τους, σε αυτό αναφερόμουν. Αλίμονο αν επιτρέπαμε στο οποιοδήποτε οικόσιτό μας να αφαιρέσει ζωή οποιουδήποτε άλλου ζωντανού για "διασκέδαση"*. Αν επρόκειτο για ανάγκη επιβίωσης (τροφή) σε μη ελεγχόμενο σκηνικό 2 μη οικόσιτων ζώων να το καταπιώ, δε θα θελα βέβαια να το δω (αυτά τα ντοκυμαντέρ που φτάνει η τίγρης το ζαρκαδάκι ας πούμε στο λαιμό μου κάθονται, οκ έτσι τρέφεται αλλά too gore for my taste to watch με άνεση και το ποπκορν στο χέρι ας πούμε).

Στο εν λόγω σκηνικό λοιπόν το κύριο θέμα ήταν να μη βγει κανένα από τα 2 μέρη τραυματισμένο εώς και σκοτωμένο.

*έντιτ: ωραίο αυτό που το βαλα στο 1ο πληθυντικό. Ας το βάλω στο 1ο ενικό γιατί πολλοί δεν το συμμερίζονται..
Δε θα μπορούσα να σύμφωνησω περισσότερο μαζί σου σε όλα.:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι είναι και ανάλογα το σκυλί.Εγώ γενικά μαζεύω και πολλά ζώα οπότε η τσικίρα έχει συμβιώσει και σχεδόν με τα πάντα..Πιστεύω όμως το ότι ένα σκυλί είναι επιθετικό είναι λάθος του ιδιοκτήτη όχι του σκύλου.Επίσης όχι το κύριο θέμα δεν είναι να μη πάθει κάτι το σκυλί εφόσον επιτίθεται του χρειάζεται κιόλας αλλά το ότι δεν έχει κανένα δικαίωμα να αφαίρεση άλλη ζωή.
Τι έννοείς επιθετικό σκυλί? Στη δική μας περίπτωση, μιλάμε για εξαιρετικά ήπιο ζώο (πιο ήπιο δε γίνεται... οι πιο παλιοί εδώ στο φόρουμ ξέρουν)... όσο για τη σχέση της με τις γάτες αρχικά δεν ήταν προβληματική.... μάλιστα το να τα πηγαίνει καλά με τις γάτες ήταν ένα από τα κριτήρια επιλογής της αρχικά επειδή ήξερα ότι θα πηγαίνει συχνά σε νησί με πολλές γάτες..... παρόλα αυτά, έμαθε με τον καιρό να τις κυνηγάει (κακές παρέες.... ονόματα δε λέμε οικογένειες δε θίγουμε! ;) ) και μάλιστα την ακολούθησε κι ο μεγάλος ο οποίος μέχρι τότε όχι μόνο δεν τις κυνηγούσε, αλλά άλλαζε και πεζοδρόμιο όταν έβλεπε γάτα! Προφανώς καθολη τη διάρκεια της μεταλλαγής αυτής, οι διορθώσεις ήταν συνεχείς και αυστηρές κάθε φορά που υπήρχε ακόμα και "ενδιαφέρον" για τη γάτα... χωρίς όμως να αποτραπεί τελικά το μοιραίο.

τι προτείνεις λοιπόν για τον "λαθος" ιδιοκτήτη? τι θα έκανες διαφορετικά?
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Τι έννοείς επιθετικό σκυλί? Στη δική μας περίπτωση, μιλάμε για εξαιρετικά ήπιο ζώο (πιο ήπιο δε γίνεται... οι πιο παλιοί εδώ στο φόρουμ ξέρουν)... όσο για τη σχέση της με τις γάτες αρχικά δεν ήταν προβληματική.... μάλιστα το να τα πηγαίνει καλά με τις γάτες ήταν ένα από τα κριτήρια επιλογής της αρχικά επειδή ήξερα ότι θα πηγαίνει συχνά σε νησί με πολλές γάτες..... παρόλα αυτά, έμαθε με τον καιρό να τις κυνηγάει (κακές παρέες.... ονόματα δε λέμε οικογένειες δε θίγουμε! ;) ) και μάλιστα την ακολούθησε κι ο μεγάλος ο οποίος μέχρι τότε όχι μόνο δεν τις κυνηγούσε, αλλά άλλαζε και πεζοδρόμιο όταν έβλεπε γάτα! Προφανώς καθολη τη διάρκεια της μεταλλαγής αυτής, οι διορθώσεις ήταν συνεχείς και αυστηρές κάθε φορά που υπήρχε ακόμα και "ενδιαφέρον" για τη γάτα... χωρίς όμως να αποτραπεί τελικά το μοιραίο.

τι προτείνεις λοιπόν για τον "λαθος" ιδιοκτήτη? τι θα έκανες διαφορετικά?
δε μίλησα για κάποιο συγκεκριμένο σκυλί αρχικά.Και δε μπορώ να προτείνω τίποτα μόλις είπα πως η δικια μου δεν εκπαιδεύτηκε ποτε της... απλά πιστεύω πως το να γίνει επιθετικό ένα κατοικίδιο ζώο είναι λάθος του ιδιοκτήτη ΕΙΔΙΚΑ αν αρχικά δεν ήταν καν επιθετικό...