Το Fazoo μετακομιζει


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
έχει δίκιο ο κόκκονος......όσο πιο σύντομα περαστεί η λαδομπογιά πάνω απο το μίνιο -τόσο το καλύτερο, γιατί το μίνιο δεν προστατεύει απο την μελλοντική σκουριά,απλά προετοιμάζει την επιφάνεια για το βάψιμο.
Όσο για το χρώμα του μίνιου....απλά είναι θέμα αισθητικής ή αντοχής για όσο διάστημα παραμείνουν οι επιφάνειες άβαφτες....

αν δεν δούλευα θα ήμουν μαζί σας:)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Eιμαι απεναντι απο το fazoo τωρα και ο ουρανος εχει μαυρισει.. αστραπες και βροντες... ευχομαι μεχρι το απογευμα να φτιαξει γιατι δε θα μπορουμε να κανουμε και δουλεια της προκοπης γμτ:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σε μια δυο ώρες θα'ναι στο νέο χώρο η Μαριάνθη και θα μας πει πως είναι τα πράγματα,ωστε να κανονίσουεμ αναλόγως. Stay tuned! :)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Σε μια δυο ώρες θα'ναι στο νέο χώρο η Μαριάνθη και θα μας πει πως είναι τα πράγματα,ωστε να κανονίσουεμ αναλόγως. Stay tuned! :)
Και λιγο να βρεξει , το βερνικωμα των ξυλων πρεπει να αναβληθει ...για βολτα το βλεπω το θεμα.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Και λιγο να βρεξει , το βερνικωμα των ξυλων πρεπει να αναβληθει ...για βολτα το βλεπω το θεμα.
Ας αφήσουμε τα πράγματα τότε, κάνουμε ό,τι άλλο μπορούμε, βγάζουμε κ κάνα σκύλο έξω κ επανερχόμαστε το ΣΚ για βάψιμο ;-)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Βρεχει ηδη παιδια...
Θα παμε και κατι θα κανουμε σιγουρα... αλλωστε θα επαναληφθει αρκετες φορες η επισκεψη!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα ξύλα πρέπει να στεγνώσουν πολύ καλά πρίν περαστούν οτιδήποτε

το μίνιο - το οποίο έχει μείνει να λέγεται έτσι απο παλιά ακόμα και σε περιπτώσεις που δεν είναι μίνιο αλλά αντισκωριακό άλλου τύπου είναι ένα αντισκωριακό - δηλαδή ένα έλαιο που πολυμερίζεται με την σκουριά καταργώντας τον υδρόφιλο χαρακτήρα της που την κάνει ένα φαινόμενο με γεωματρικά αυξανόμενο ρυθμό αναπτυξης - με λίγα λόγια σταματάει την σκουριά απ το να επιταχύνει την ανάπτυξή της
τα σίδερα σκουριάζουν ακαριαία- ακόμα κι αν με μηχανικούς τρόπους αφαιρέσεις την σκουριά το επόμενο δέκατο του δυτερολέπτου η οξείδωση έχει ξεκινήσει
οπότε μία πρόχειρη δουλειά είναι να βάφουμε σίδερα με αντισκωριακό τα σίδερα όπως τα αγοράζουμε - αν και αυτό ενέχει προβλήματα γιατί τα σίδερα έχουν και λάδια εκτός απο σκουριές αλλά τέλοσπάντων...........για λίγα χρόνια και με μία επαναβαφή-αν ξαναφανεί σκουριά....γίνεται η δουλειά.

τέλοσπάντων για να μην μακρυγορώ (κι άλλο)
το αντισκωριακό έχει χρώμα μόνο για να ξέρεις που έχεις βάλει και που όχι
και συνήθως έχει κάποια απόχρωση που είναι φτηνή για το εργοστάσιο παραγωγής
αν δεν βάψεις τότε ή οι υπεριώδεις ή μηχανικοί λόγοι όπως άνεμος χτυπήματα και τα λοιπά θα καταστρέψουν το φίλμ του αντισκωριακού με αποτέλεσμα την σκουριά......

για εφαρμογές που της χτυπάει ο ήλιος κατακούτελα προτιμάμε τα πολυουρεθανικά χρώματα
για εφαρμογές που θέλουμε να πλένουμε με χημικά απορυπαντικά κλπ εποξιδικά χρώματα
και τα λοιπά

πάντα όμως φροντίζουμε την συμβατότητα αντισκωριακού και τελικού χρώματος την οποία μπορούμε να φροντίσουμε και με κάποιο ενδιάμεσο στρώμα.

βέβαια
περιττό να πώ ότι σε περίπτωση που μας το επιτρέπει ο προυπολογισμός του έργου και η μορφή του η καλύτερη αντισκωριακή προστασία είναι το εν θερμώ γαλβάνισμα το οποίο είναι "σκουριά τέλος" για τουλάχιστον 50 χρόνια.

άντε
peite-oxi-sthn-skouria forum.gr το κάναμε
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Tricky
τελικα να περασω για τα ξύλα;

Παρε τηλ να κανονισουμε.


Βρηκα κι αλλα τεντοπανα

το πολύ πολυ αμα βρεξει το ανοιγουμε ένα
και καθομαστε απο κατω :D

Η αποθηκη μου τελικα δεν έχει τιποτε που να μπορω να φέρω :(
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Παντως ας μην ξεχνάμε οτι δεν πάμε να βάψουμε βίλα στην Εκάλη.... στην προκειμένη περίπτωση ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος (η μεταφορά των σκυλιων πρεπει να γίνει οσονούπω και εκ των ενόντων....) και οι διαθέσιμοι πόροι πολύ πολύ μικροί! Οπότε δουλεύουμε με ότι έχουμε και με τον καιρό βελτιώνουμε/προσθέτουμε.(Ο πρώτος πληθυντικός είναι τρόπος του λέγειν.... στην ουσία δυο άνθρωποι τα φτιάχνουν όλα αύτά).
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Με πήρε η Μαριάνθη. Ολα καλά, όλα ανθηρα. Στεγνά είναι τα πράγματα εκεί, οπότε συνεχίζουμε ακάθεκτοι με το πρόγραμμα.

Μια και είπαμε για ανθηρά, Νατάσα, πήρες φυτά και γλάστρες? Χρειαζόμαστε κάτι άλλο για το φύτεμα?
 


Reina

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2009
104
0
Αυτή τη στιγμή στο Πόρτο Ράφτη δε βρέχει. Υπάρχουν λίγα σύννεφα αλλά φαίνεται να καθαρίζει ο ουρανός. Μια ψιχάλα ήταν μάλλον. Οπότε όλα πάνε σύμφωνα με το πρόγραμμα! :)
Μάλλον θα είμαι κι εγώ στο σημείο συνάντησης στις 7.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Μια και είπαμε για ανθηρά, Νατάσα, πήρες φυτά και γλάστρες? Χρειαζόμαστε κάτι άλλο για το φύτεμα?
Φυτά θα πάρω μόλις σχολάσω. Από γλάστρες μού ειπε η Μαριάνθη να πάρουμε αυτές που'ναι σα παρτέρια. Δεν μπορεί να φυτευτεί τίποτα στο έδαφος, αφού είναι βραχώδες.
Φυσικά μπορείτε να πάρετε κ εσείς ό,τι θέλετε από εντομοαπωθητικά κ γλαστρες-παρτέρια. Ποτέ δεν είναι αρκετά εξάλλου. ;-)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αρα θα χρειαστέι και χώμα..... απλά το λέω για να συντονιστούμε...... επειδή μου'πε οτι δεν εχει τίποτα προς το παρόν... τεσπα, θα σε πάρω να συνεννοηθούμε τηλεφωνικώς.
 


Reina

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2009
104
0
Υπάρχει δλδ χώρος για να μπουν οι ζαρντινιέρες χωρίς να μασουλήσουν τα σκυλούδια τα φυτά;;

Επίσης, με το πότισμα τι γίνεται; Μήπως χρειάζεται και λάστιχο ή μηχανισμός αυτόματου ποτίσματος;

(Μη γελάσει κανείς με τις χαζο-ερωτήσεις μου παρακαλώ! :p )
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Υπάρχει δλδ χώρος για να μπουν οι ζαρντινιέρες χωρίς να μασουλήσουν τα σκυλούδια τα φυτά;;
Ναι, θα μπουν κατά μηκος του χώρου στην είσοδο κ σε σημεία μεσα στο καταφύγιο. Τα σκυλάκια βρίσκονται στα crates τους εξάλλου.

Ό,τι έχετε κ δεν το χρειάζεστε καλοδεχούμενο θα'ναι (δεν ξερω αν έχουν μηχανισμό ποτίσματος).
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Φαντάζομαι οτι οι ζαρντινέρες θα είναι απ'εξω απο τα κλουβιά των σκυλιων..... (δεν ξέρω πως είναι ο χώρος ακριβώς αλλά υποθέτω οτι θα γίνεται). Λάστιχο δεν ξέρω αν χρειάζεται (αν και τώρα που το λές έχω λίγο περισσευούμενο στο σπίτι), αλλά φαντάζομαι ότι κάτι θα έχουν απο το παλιό να φέρουν. Οποιος του περισσεύει πάντως ας φέρει. Αχρηστο δε θα είναι. Τώρα αν είναι να αγοράσετε κάτι, καλύτερα να επιλέξετε απο τη λίστα που είναι πρώτης ανάγκης. Αυτόματο πότισμα, αμφιβάλλω οτι θα'χει.... αυτά είναι ψιλά γράμματα! καταρχήν χρειάζεται να γίνουν οι κλούβες για τα σκυλιά! Τα υπόλοια αργότερα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Επόμενη μεγάλη εξόρμηση προς παροχή βοήθειας στο fazoo, Σάββατο πρωί.
Ξεσηκώστε τους κολλητούς σας [δίποδους όχι τετράποδους], νεράκι, φραπεδάκι, καπελάκι, τα πινέλα σας και ραντεβού εκεί.

Είναι τεράστια η ανάγκη που υπάρχει για εργατικά χέρια. Αξίζει να αφιερώσουμε όλοι, λίγο από τον ελεύθερο χρόνο μας. Ακόμη κι αν πρόκειται για το πολύτιμο σε όλους μας Σαββατιάτικο πρωινό.

Ελπίζω να μαζευτούμε αρκετοί. Και νομίζω, ότι θα περάσουμε και καλά...
Σκεφτείτε το :)
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Ετοιμαζω τα πινελα μου, την φορμα εργασιας, το αντιηλιακο και το καπελακι μου και περιμενω την ωρα συναντησης
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μόνο μη κάνετε το λάθος που κάνανε στο στρατό.
Με βάλανε να βάψω της αποθήκες ενώ έχω δυσχρωματοψία.... :D
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki