Το Samoyed μου δεν είναι καθόλου άγριο με τους ξένους...Help...!!!!!!!!!!!!!!!


















l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αγαπητέ φίλε το 1994 αγόρασα το samoyed μου, από petshop γιατί τότε δεν γνώριζα τίποτε για puppy mills κλπ, και έζησε στην οικογενειά μας μέχρι το 2007 που έφυγε από καρκίνο, δυστηχώς δεν την είχα στειρώσει, ούτε ζευγαρώσει ποτέ. Για την σπάνια ομορφιά της δεν χρειάζεται να σου πω κάτι , το βλέπεις κάθε μέρα, ο χαρακτήρας της δε είναι ακριβώς όπως το περιγράφεται στα standards της φυλής ,ήταν πάντοτε φιλική με ανθρώπους , σκύλους γάτες , κλπ, μόνο με τα πούλια είχαμε ένα θέμα, κυνηγούσε και σκότωνε περιστέρια στην βεράντα όσο περίεργο και να ακούγεται :eek:!
Είναι πολύ φυσικό το σκυλί σου να συμπεριφέρεται έτσι γιατί αυτή είναι η φύση του, μπορεί να μην πήρες έναν φύλακα αλλά πήρες το πιο χαρούμενο και κεφάτο σκυλί από όλες τις φυλές που κάνει ακόμη και τον πιο γρουσούζη και αντιπαθητικό γείτονα να χαμογελάει! :)
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και για το καλοσόρισμα...Είδα κάποιες απαντήσεις πού έλεγαν γιατί πήρες για φύλακα Samoyed ???Μα δεν τον πήρα για φύλακα απλά είχα -και έχω- την απορία γιατί δεν γαβγίζει στους ξένους.Βασικά πριν τον αγοράσω το έψαξα αρκετά και ήμουν μεταξύ Samoyed και Labrador λόγω του χαρακτήρα τους.Με τράβηξε όμως το Samoyed για να πώ την αλήθεια από την σπάνια ομορφιά του.Άλλο ένα χαρακτηριστικό ήταν η συνύπαρξη του με τα άλλα ζώα καθώς στο σπίτι έχω 2 γάτες , (περιφραγμένες) κότες , πάπιες , και 1 κατσίκα.Είμαι απο Κρήτη και τα ζώα αυτά τα έχουν οι γονείς μου που ζούν από κάτω , το σκυλί το έχω ελεύθερο και δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα σε μια πολύ μεγάλη αυλή μπροστά καί γύρω από το σπίτι.Σε όλα που έλεγαν τα διάφορα site έπεσαν 100% μέσα.Το περίεργο είναι οτι σε όλα τα άλλα που έλεγαν για τα Samoyed στην ενότητα " Ικανοτητα φύλακα " του δείνουν 5 αστεράκια...Για αυτό σκεφτόμουν μήπως έκανα εγώ κάτι λάθος ,κοιτάξτε λίγο εδώ : http://www.cheapet.gr/catalog/product_info.php/cPath/23_36/products_id/91 Το σκυλί το πήρα απο τα Χανιά από Pet Shop καί γεννήθηκε στην Τσεχία είναι άριστης μορφολογίας θα ανεβάσω φωτο να τον δείτε , έχει όλα τα βιβλία και οικογενοιακό δέντρο.Kαι πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας κάθε απάντηση την διαβάζω πρσεκτικά γιατί σίγουρα όλοι όσοι είστε εδώ ξέρετε :D
Το Samoyed ειναι σκυλος alarm.. Δεν ειναι σκυλος φυλακας!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κ ο sotiris k ηταν μελος κομητης...2 ποστ αφησε ολα κ ολα!δεν νομιζω να ειδε τιποτα απο ολα αυτα.ευτυχως η απαντησεις ειναι τζαμπα!για να μην κουραζεστε παντως,θα προτεινα να διαβαζετε λιγακι απο την αρχη το θεμα,να βλεπετε λιγο την εξελιξη του κ μετα να πειτε ,αν εχετε,αυτο που θελετε.