Τράβηγμα λουριού στη βόλτα


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
Γεια σας και καλως σας βρηκα!εδω και ενα μηνα μαζεψα απ το δρομο ενα παρατημενο κουταβι(ημιαιμο τσιουαουα),6 μηνων σημερα,και αποφασισα να το κρατησω...ξεκινησα ηδη να την εκπαιδευω(μονη μου) με λιχουδιες κυριως.στις εντολες αν και εκπαιδευομαστε μονο 15 μερες τα παει πολυ καλα,οταν βγαινουμε ομως εχω προβλημα.οπως ειναι λογικο το κουταβι θελει να παει παντου και να μυρισει με αποτελεσμα να με τραβαει πολυ.σκοπος μου ειναι να τις μαθω να περπαταει διπλα μου.δοκιμασα διαφορα που ειχα διαβασει ομως τη λυση μου την εδωσε τυχαια μια κοπελα στο δρομο που εχει κι εκεινη σκυλακι μικροσωμης φυλης και μου εδειξε ακριβως τι της ειχε πει ο εκπαιδευετης να κανει οταν την τραβαει το σκυλι.καθως περπαταμε την ωρα που θα με τραβηξει να της κανω κι εγω ενα αποτομο τραβηγμα προς τα πισω και να φωναξω "ΜΗ"...δεν εχουμε μια βδομαδα που το εφαρμοζουμε και τα αποτελεσματα ειναι ενθαρρυντικα ενω μεχρι εκεινη την ωρα ειχα απογοητευτει!(βεβαια και παλι αν την αφηνω λασκα θα τραβηξει αλλα ειναι αρχη ακομα πιστευω!)αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι εαν πιστευεται πως μπορει να κανω κακο στο σκυλι με το τραβηγμα(η κοπελα μου ειπε να μην ανησυχω γιατι και το δικο της μικρουλι ειναι απλα επηρεαστηκα απο ενα πετσοπα που ηθελε να μου πουλησει σπρει για να ψεκαζω το σκυλι στη βολτα και μου ειπε να μην το τραβαω!) και αν ειναι αποτελεσματικος αυτος ο τροπος.ευχαριστω πολυ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Σε τραβάει πολύ, ένα...κουτάβι τσιουάουα;;;;;;;;;;;;
Τόσο, που το αναφέρεις ως πρόβλημα;;;; :confused:
 


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
Σε τραβάει πολύ, ένα...κουτάβι τσιουάουα;;;;;;;;;;;;
Τόσο, που το αναφέρεις ως πρόβλημα;;;; :confused:
καταρχας ειναι ημιαιμο(4 κιλακια) μη φανταστεις ενα τσιουαουα toy!κι εγω αν μου το λεγανε δεν θα το πιστευα κι ομως τραβαει πολυ!αλλα δεν ειναι οτι θα με ριξει κατω ας πουμε,θεωρω οτι πρεπει να μαθει να περπαταει σωστα διπλα μου ετσι κι αλλιως.οσες φορες εχουμε βγει σε πολυσυχναστο δρομο ενας θεος ξερει πως δεν μας πατησαν αυτοκινητα η δεν την πατησε πεζος!παει και μπλεκεται στα ποδια ολων!κι εγω πολλες φορες παραλιγο να την πατησω!το θεωρεις παρολο να θελω να τη μαθω τωρα που ειναι μικρη να περπαταει διπλα μου?:confused:
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Με συγχωρείς.. με τι ακριβώς σου είπε ο πετσοπας και ψεκάζεις τον σκύλο στη βόλτα και για ποιό λόγο;

Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που έχω μικρόσωμο σκυλί (τσιουάουα μάλιστα, ένα μέγεθος είναι- δεν υπάρχουν toy), ποτέ δεν ασχολήθηκα να μάθω στο σκυλί να μην τραβάει γιατί απλά το τράβηγμα είναι... τίποτα. Νομίζω ότι περισσότερο θα σε δυσκολέψει το να περπατάει το σκυλί αυτό δίπλα σου γιατί θα μπλέκεται στα πόδια σου και θα υπάρχει κίνδυνος να το πατήσεις. Όπως, φαντάζομαι, γνωρίζεις τα τόσο μικρά σκυλιά χρειάζονται ιδιαίτερη μεταχείριση ως προς την ηρεμία των κινήσεων σου προς αυτά οπότε εγώ θα έλεγα να προσέχεις λίγο με τα τραβήγματα. Εγώ θα κοκάλωνα και θα άλλαζα κατεύθυνση, δε θα τράβαγα πίσω. Η δικιά μου βέβαια είναι και 2 κιλά, με το παραμικρό μπορεί να πονέσει, δεν ξέρω τι γίνεται με το δικό σου..
 


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
τι σπρυ ειναι αυτο που ηθελε να σου πουλησει;
σπρευ που βγαζει μονο αερα(μου το τονισε γιατι προφανως ηδη την απορια στα ματια μου)και τρομαζει το σκυλι και μετα επιβαλλω κυριαρχια...αυτα ηταν τα λογια του...βεβαια μετα δεν μου εξηγησε πως θα επιβαλλω την κυριαρχια...ο συγκεκριμενος μαλιστα ασχολειται υποτιθεται και με εκπαιδευσεις...
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
σπρευ που βγαζει μονο αερα(μου το τονισε γιατι προφανως ηδη την απορια στα ματια μου)και τρομαζει το σκυλι και μετα επιβαλλω κυριαρχια...αυτα ηταν τα λογια του...βεβαια μετα δεν μου εξηγησε πως θα επιβαλλω την κυριαρχια...ο συγκεκριμενος μαλιστα ασχολειται υποτιθεται και με εκπαιδευσεις...
pet corrector σου το είπε; Θυμάσαι;
 


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
Με συγχωρείς.. με τι ακριβώς σου είπε ο πετσοπας και ψεκάζεις τον σκύλο στη βόλτα και για ποιό λόγο;

Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που έχω μικρόσωμο σκυλί (τσιουάουα μάλιστα, ένα μέγεθος είναι- δεν υπάρχουν toy), ποτέ δεν ασχολήθηκα να μάθω στο σκυλί να μην τραβάει γιατί απλά το τράβηγμα είναι... τίποτα. Νομίζω ότι περισσότερο θα σε δυσκολέψει το να περπατάει το σκυλί αυτό δίπλα σου γιατί θα μπλέκεται στα πόδια σου και θα υπάρχει κίνδυνος να το πατήσεις. Όπως, φαντάζομαι, γνωρίζεις τα τόσο μικρά σκυλιά χρειάζονται ιδιαίτερη μεταχείριση ως προς την ηρεμία των κινήσεων σου προς αυτά οπότε εγώ θα έλεγα να προσέχεις λίγο με τα τραβήγματα. Εγώ θα κοκάλωνα και θα άλλαζα κατεύθυνση, δε θα τράβαγα πίσω. Η δικιά μου βέβαια είναι και 2 κιλά, με το παραμικρό μπορεί να πονέσει, δεν ξέρω τι γίνεται με το δικό σου..
εμενα ειναι 4 κιλακια,δεν δειχνει να ποναει,νταξει οταν λεω τραβαω μη φανταστεις οτι βαζω πολλη δυναμη...κοιταξε τραβαει αρκετα και οπως ξαναειπα πρεπει θεωρω να της μαθω να περπαταει με πειθαρχια για το δικο της καλο...οσες φορες βγηκαμε σε κεντρικο δρομο φοβηθηκα αρκετα...ευτυχως εχει αρχισει και μαθαινει και περπαταει απ την αριστερη μου πλευρα που τη βαζω και σε λιγοτερο απο μια βδομαδα ειδα αποτελεσματα!με την αλλαγη κατευθυνσης δεν ειδα φως:(επειδη ειναι το πρωτο μου σκυλι και ειμαι απειρη, προσπαθω οσο μπορω να διαβαζω και να μαθαινω για να τη μεγαλωσω σωστα ,θες να μου εξηγησεις τι ιδιαιτερη μεταχειρηση εννοεις?
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Εγώ στο τσιουάουά μου έχω οδηγό...όταν είμαστε σε δρόμο τον έχω κοντά μου, όταν βρεθούμε σε ξέφωτο τον αφήνω να μυρίσει και να απομακρυνθεί. Τώρα που μεγάλωσε λίγο, στο παραμικρό "τράβηγμα" βήχει,η γιατρός με έχει διαβεβαιώσει πως δεν έχει κανένα πρόβλημα αλλά προσπαθώ να μην τον τραβάω καθόλου. Ευτυχώς ακούει στο μη και στο όχι! (Τι κυριαρχία να επιβάλει κανείς σε ένα τσιουάουα, έλεος!!!)...
 


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
της θετικης θα ειναι.
αερα κοπανιστο θα πουλαγε δηλαδη
ο συγκεκριμενος οταν του μιλησα για θετικη και λιχουδιες μονο που δεν με εδειρε!μου ειπε χαρακτηριστικα "πες μου οτι δεν εχεις μπλεξει στα φορουμ και ασχολεισαι με θετικες εκπαιδευσης κτλ" και του ειπα φυσικα και διαβαζω φορουμ και θελω να ενημερωνομαι...τεσπα,δεν προκειται να αγορασω οτι μου πουλησει ο τυπος....
 


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
pet corrector σου το είπε; Θυμάσαι;
δεν μου ειπε πως το λενε καθολου...απλα μου το ανεφερε σαν ενα σπρευ που βγαζει σκετο αερα τρομαζει το σκυλι και επιβαλλω κυριαρχια....
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ε την επομενη φορα θα σου προτινει πνιχτη.
πως θα πουλησει το κατι της
 


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
Εγώ στο τσιουάουά μου έχω οδηγό...όταν είμαστε σε δρόμο τον έχω κοντά μου, όταν βρεθούμε σε ξέφωτο τον αφήνω να μυρίσει και να απομακρυνθεί. Τώρα που μεγάλωσε λίγο, στο παραμικρό "τράβηγμα" βήχει,η γιατρός με έχει διαβεβαιώσει πως δεν έχει κανένα πρόβλημα αλλά προσπαθώ να μην τον τραβάω καθόλου. Ευτυχώς ακούει στο μη και στο όχι! (Τι κυριαρχία να επιβάλει κανείς σε ένα τσιουάουα, έλεος!!!)...
κι εγω την αφηνω να μυρισει σε χορταρακια,αλανες κτλ...ευτυχως δεν εχει βηξει,ουτε εχει δειξει σημαδι δυσφοριας,και μαλιστα η κοπελα που μου το προτεινε εχει κι εκεινη μικροσωμο και με διαβεβαιωσε οτι συμφωνα με τον εκπαιδευτη δεν υπαρχει προβλημα...θα ρωτησω και τον κτηνιατρο βεβαια...σ'ευχαριστω πολυ!κοιτα οσο για την κυριαρχια,εγω θα το ελεγα πειθαρχια καλυτερα,δεν εχει σημασια αν ειναι μεγαλοσωμο η οχι,πρεπει πιστευω να μαθει καποια βασικα:)
 
Last edited:


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
ε την επομενη φορα θα σου προτινει πνιχτη.
πως θα πουλησει το κατι της
τον θεωρω τραγικο τον τυπο...τωρα που ειπες για πνιχτη μου λεει ενας στο δρομο οταν του ειπα οτι προσπαθω να την εκπαιδευσω"βαλε πνιχτη,εκει να δεις υπακοη!!!" λεω "δεν θελω το σκυλι να με φοβαται ουτε να καταφυγω σε τετοια μεσα!" ειναι δυνατον να βαλω στο μωρο μου πνιχτη?!?!?!?!:confused:
 




blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
ΜΗΝ ΤΡΑΒΑΤΕ ΜΙΚΡΟΣΩΜΟ ΣΚΥΛΙ.... ενα τσάκ ειναι η ζημια στην τραχεία του.....
:(πρεπει να βρω αλλο τροπο δηλαδη....κι ηταν το μονο που ειχε αποτελεσμα....το οτι εχω στηθολουρο βοηθαει την κατασταση?η ειναι κι αυτο επικινδυνο πιστευεις?
 
Last edited:


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
΄Οσον αφορά τους κεντρικούς δρόμους...εντάξει, εγώ τον παίρνω πάντα αγκαλιά και τον αφήνω κάτω μόνο όταν απομακρυνθούμε και έχει ησυχία. Φαντάσου τον τρόμο και τον πανικό ενός τόσο μικρού πλάσματος, όσο και να σε νοιώθει κοντά του- μέσα σε τόση φασαρία! Ακόμα να ξέρεις πως τα τσιουάουα δεν φημίζονται για την εκπαιδευσιμότητά τους και τα αρσενικά -ασχέτως ράτσας αυτό-χαζολογάνε πολύ περισσότερο στη βόλτα μυρίζοντας και μαρκάροντας παντού (γι αυτό είχα πει εγώ χρόνια τώρα πως το δεύτερο σκυλί μου θα είναι θηλυκό,ενήλικο και στειρωμένο...τουλάχιστον ευχαριστιέμαι περπάτημα!).Και, τελευταίο, είναι κουτάβι, περίεργο και εξερευνά τόπους και μυρωδιές, δώσε του χρόνο και έχε υπομονή με την ψυχούλα!.....
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
θες να μου εξηγησεις τι ιδιαιτερη μεταχειρηση εννοεις?
Δε μπορώ να κατανοήσω το πρόβλημα σου. Καταλαβαίνω πως θες το σκυλι να περπατάει κοντά σου για τους χ, ψ λόγους αλλά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να τραβάει τόσο ενοχλητικά πολύ.
Εγώ της φοράω στηθόλουρο και οδηγό, όταν την θέλω πιο κοντά απλά μαζεύω τον οδηγό. Δοκίμασα και flexi αλλά απομακρυνόταν πολύ το σκυλί και δεν ήθελα.

Όταν λέω ειδική μεταχείριση, εννοώ ότι δεν ειναι το σκυλί που θα το πάρεις και θα παίξεις μαζί του χωρίς να ελέγχεις τη δύναμη σου γιατί είναι επόμενο λόγω μεγέθους να μην αντέχει παιχνίδια που αντέχει ένα μεγαλύτερο σκυλί. Γι'αυτό θα πρέπει να είσαι προσεκτική. Η δικιά μου ας πούμε όταν ήταν μικρότερη έπεσε απο ύψος λίγο μεγαλύτερο απο το ύψος της και για μερικές ώρες κούτσαινε. Αστεία πράγματα...
Αντίστοιχα και με το τράβηγμα, μια διόρθωση που θα κάνεις σε ένα μεγαλόσωμο σκύλο, στο μικρό θα την κάνεις,αν την κάνεις, με εξαιρετικά μικρότερη δύναμη.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
:(πρεπει να βρω αλλο τροπο δηλαδη....κι ηταν το μονο που ειχε αποτελεσμα....το οτι εχω στηθολουρο βοηθαει την κατασταση?η ειναι κι αυτο επικινδυνο πιστευεις?
να παρεις ενα καλό στηθόλουρο, ιδανικά κάποιο τέτοιο:Petco Adjustable Mesh Harness for Dogs in Orange & Gray at PETCO ωστε το τράβηγμα να μην "συγκεντρώνεται" κοντά στο λαιμό και το θώρακα και να μοιράζεται στο σώμα.

Ακινητοποιήσου οταν τραβάει, και περιμενε να γυρίσει να σε κοιτάξει. Τότε επιβραβευσε το με λιχουδιές ή χάδια και ξαναξεκινα. Το ιδιο οταν ξανατραβήξει. Σε λιγο θα μάθει οτι κοντα σου ειναι πιο "διασκεδαστικά" και θα το αφήνεις να μυρίζει οταν θες εσύ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU