Τράβηγμα


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
magi said:
Adis, το ότι ο σκύλος σου έμαθε σχετικά γρήγορα άλλες εντολές δεν είναι εγγύηση ότι να μάθει και άλλη τόσο γρήγορα. Ειδικά αν είσαι εκνευρισμένος ή δεν έχεις όρεξη για ασκήσεις καλύτερα άστο για άλλη μέρα.
magi χρονο εχω ευτυχως μπόλικο ουτε εκνευρισμενος ειμαι .. απλα μου φαινοτανε περιεργο που εμαθε τοσεσ εντολες τοσο γρηγορα (χωρις ιδιαιτερο κοπο μπορω να πω ) και δεν μπορει να μαθει το "διπλα" και συν οτι ειναι σκουπα στον δρομο οτιδοιποτε υπαρχει απο φαγητο το ρουφάει (Και αυτό είναι πολύ επικίνδυνο για φόλες) ότι βάζει στο στόμα και τον βλέπω να μασουλάει του το βγάζω , είμαι πολύ χαρούμενος για το τι έχουμε καταφέρει μαζί (όχι εγώ .. γιατί άμα δεν ήθελε και ο αδης ακόμα το κάτσε θα έλεγα) όρεξη αν υπάρχει λέει ,,,απλά όταν προσπαθείς κάτι καιρό και δεν έχεις αποτελέσματα εκεί είναι που ψυλλιάζεσαι ότι κάτι κάνεις λάθος και γι’ αυτό το έθεσα και ως θέμα να το συζητήσουμε
Τώρα το βράδυ έκανα αυτό με το τρέξιμο που μου είπε η lone wolf και μπορώ να πω ότι είχε αποτελέσματα ίσως και γιατί εγώ δεν ενέδωσα ούτε μια φορά στο τράβηγμα
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μην χρεισιμοποιής το κολάρο πριν δείς τις φωτό που σου είπε η lone wolf

το πως το φοράς έχει τεράστια σημασία
 


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
ναι μπορω να πω οτι αυτο δεν το ηξερα και οτι εχει σημασια, μολις δω τις foto.θα σας πω αν του το φοραγα σωστα η λαθος
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens






O ΣΚΥΛΟΣ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΜΕΡΙΑ ΟΤΑΝ ΦΟΡΑΜΕ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΡΟΠΟ.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Adis είναι σημαντικό να επιβραβεύεις τον σκύλο σου όταν είναι στην σωστή θέση είτε λεκτικά, είτε με λιχουδιά είτε με παιχνίδι, είτε με χάδι.
 


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
Lone wolf σε ευχαριστω , ετσι βεβαια του τον φοραω , ειναι πιο ευδιακριτο στην εικονα με το boxer .παντα τον επιβραυευω με Μπρααααβο και χαδι .κανουμε μικρα αλλα σταθερα βηματα με το¨ διπλα ¨ σταδιακα θα το μαθει ..Υπομονη και επιμονη και ολα γινονται
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
περιλαίμιο εκπαίδευσης (πνίκτης) = chain ή choke collar

περιλαίμιο εκπαίδευσης ΄με ελάσματα ΄ (πνίκτης με καρφιά) = pinch collar

εκφράσεις όπως ΄πνίκτης ΄ , περιλαίμιο με ΄καρφιά ΄κ.λ.π καλό είναι να μην χρησιμοποιούντε για ευνόειτους λόγους.

άσε τους ' purely ' να τα χρησιμοποιούν
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
oscar said:
περιλαίμιο εκπαίδευσης ΄με ελάσματα ΄ (πνίκτης με καρφιά) = pinch collar
prong ποιο ειναι?
ξέρω εγώ :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

μαλακία είπα :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

εδώ πάντως έτσι το λένε γμτ :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :( :( :( :( :( :( :(
 






canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
Καλησπέρα σε όλους!


Όπως και να χει κατά την γνώμη θα ήταν καλύτερο πριν χρησιμοποιήσει κάποιος το οποιοδήποτε εργαλείο να εκπαιδευτεί πρώτα ο ίδιος στην χρήση του, όπως επίσης και στην καταλληλότητα του κάθε εργαλείου! Δεν χρειάζονται όλα τα σκυλιά prong ούτε όλα μπορούν να φτιαχτούν με το απλό training collar!!! Mε το οποιοδήποτε κολάρο μπορείς να εκπαιδεύσεις πολύ καλά έναν σκύλο αλλά μπορείς να κάνεις και ζημιά
!!!!
Κάτι αρκετά σύνηθες που πιστεύω πως αξίζει να αναφερθεί είναι ότι πολλοί ιδιοκτήτες, παίρνουν το οποιοδήποτε κολάρο, το βάζουν πάνω στον σκύλο μη ξέροντας να το χρησιμοποιούν σωστά με αποτέλεσμα το σκυλί να συνηθίζει στην πίεση (τράβηγμα) και μετά να χρειάζεται όλο και πιο δυνατές διορθώσεις για να φτιαχτεί! Απευαισθητοποιείται ο λαιμός του δηλ ! Είναι λοιπόν προτιμότερο, να μην χρησιμοποιούμε καθόλου κολάρα αν δεν ξέρουμε πώς να τα χρησιμοποιήσουμε!

Just my opinion!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σωστό ... όπως και με το απλό κολλάρο, ενώ νομίζουμε ότι είναι όλα οκ, τραβάμε άγαρμπα μικρά κουτάβια, γινεται απευαισθητοποίηση και δημιουργείται με την εκτόνωση μεγαλύτερη ζημιά από έναν πνίχτη ... επίσης χαλάει περισσότερο η σχέση μας με τον σκύλο ... ΟΛΑ πρέπει να ξέρουμε να τα χρησιμοποιούμε ... prong και ηλεκτρικά ΜΑΚΡΙΑ, αν είμαστε αρχάριοι - δεν είναι η δουλειά μας κλπ ...
 


εκπαιδευτης

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2012
260
0
θεσσαλονικη-πυλαια 6972 647148
πνιχτη θα αρχιζω να βαζω σε σας,ετσι μου φενεται, και ειστε και αρκετοι παναθεμα σας,οταν δεν μπορεις να χειριστης τον σκυλο σου, να πας σε εκπαιδευτη,και αν εχεις οικονομικο θεμα παρε συμβουλες που ειναι τσαμπα,πνιχτες ειναι εργαλειο για πολυ γνωστες,και μπαινει σε ειδικες περιπτωσεις για διορθωση,οχι για εκμαθηση,,,,,,,,,,,,,,,καρφια-ηλ,κολαρα τελος, υπαρχει πολυ πιο αποτελεσματικος τροπος πυστεψε το..
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Ψυχραιμια καλε μου. Το τελευταιο ποστ γραφτηκε το 2007.
Πανω απο το ονομα αυτου που εγραψε το ποστ γραφει και την ημερομηνια.
 




deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Εκπαιδευτη πες μας αν θες ποιος ειναι ο πιο αποτελεσματικος τροπος ή καλυτερα φτιαξε ενα νεο ποστ με τον σωστο τιτλο για να βοηθησεις και καπιοια μελη που εχουν προβλημα αλλα και πολλα νεα που θα χρειαστουν οδηγιες στο μελλον
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU