Τρίτος επίσημος αγώνας agility


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Είναι τέτοια η ψυχική δύναμη που έχουν, που θα κάνουν τα πάντα. Άλλωστε δεν αναφέρομαι σε τραυματισμούς, αλλά σε καταπόνηση.
Για παράδειγμα ένας σκύλος ο οποίος έχει πιο μπροστά τοποθετημένους τους ώμους του και δεν παρέχουν την απαιτούμενη στήριξη, όταν προσγειωθεί από ένα άλμα, τρώει τρομακτική καταπόνηση. Σαφώς δεν θα στο δείξει, αλλά καλό είναι να το γνωρίζουμε πρωτίστως για το καλό του ίδιου.
 
  • Like
Reactions: mareco and ntoulis


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Πέρα από προβλήματα υγείας, ορθοπεδικά, καρδιοαναπνευστικά, δε βρίσκω περιορισμούς. Ακόμη και με κουτάβια μπορείς να δουλέψεις κάποια εμπόδια ώστε να ανεβάσεις το δέσιμο με τον χειριστή και σίγουρα την αυτοπεποίθησή τους (όχι ίσως άλματα, αλλά μια χαρά το τούνελ φαντάζομαι).
 








Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κάθε σκύλος έχει τα δικά του. Το πως είναι η Νεφέλη ανατομικά δεν το ξέρω. Αυτό που ακούω είναι πως πάει φανταστικά. Τι είναι αυτό που την βοηθάει να αποδίδει έτσι πάλι δεν το ξέρω. Όπως και που αποδίδει. Σε ευθείες ή σε κλειστά κομμάτια;
Ίσως επηρεάζει η κατασκευή της, το τσαγανό της ή η επικοινωνία που έχει με την Χρυσούλα. Μπορεί και τα 3 μαζί.

Η απορία μου είναι αν υπάρχουν κάποια σεμινάρια που να τα εξηγούν αυτά.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ίσως επηρεάζει η κατασκευή της, το τσαγανό της ή η επικοινωνία που έχει με την Χρυσούλα. Μπορεί και τα 3 μαζί.
μαλλον ολα αυτα μαζι θα ειναι και αν δεν κανω λαθος ειναι και το μονο με ΒΗ
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Στην πράξη, δυό χρόνια τώρα που ασχολούμαι, δεν έχει υπάρξει σκύλος, που να μην μπόρεσε να ασχοληθεί, σε επίπεδο απλής εκγύμανσης και εκτόνωσης. Ούτε σωματικά, ούτε συμπεριφορικά. Μάλιστα, πολλά σκυλιά που ξεκίνησαν με συμπεριφορικά θέματα, κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό, να τα βελτιώσουν. Ο σκύλος, πρέπει να το γουστάρει. Στο agility δεν υπάρχει τιμωρία, δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου διόρθωση. Οπότε, αν ο σκύλος δεν θέλει, απλώς δεν γίνεται. Αν υπάρχει πρόβλημα υγείας, που να του επιτρέπει όμως να γυμνάζεται, η προπόνησή του, προσαρμόζεται στο πρόβλημά του. Οι κανόνες ασφαλείας για την ζωή του σκύλου, είναι πολύ αυστηροί στο agility. Καταπόνηση υπάρχει σίγουρα. Αθλημα είναι. Οπως καταπονούνται οι αθλητές, έτσι και οι σκύλοι. Η προπόνηση ξεκινάει πάντα, με ζέσταμα μέσω ειδικών ασκήσεων και τελειώνει με διατάσσεις. Ενας βαρύς, μεγαλόσωμος σκύλος, σίγουρα ταλαιπωρείται περισσότερο. Και πάλι, η προπόνηση προσαρμόζεται. Κυρίως ως προς τα ύψη, που πηδάει. Οι βραχυκέφαλες φυλές, στην Ελλάδα, με τόση ζέστη, αντέχουν λιγότερο από τα άλλα. Μεγάλης ηλικίας υγιείς σκύλοι, έρχονται για προπόνηση και μάλιστα τα πάνε ανέλπιστα καλά. Το χαίρονται τόσο πολύ, που αλλάζει στην κυριολεξία, η έκφραση του προσώπου τους. Καθαρόαιμα akita και afgan και azahouak [όλο ξεχνάω πως γράφεται :confused: ] που δεν το έχουν καθόλου στο αίμα τους, με υπομονή και προπόνηση, τα καταφέρνουν μια χαρά. Ο σκύλος πρέπει να έχει βασική υπακοή. Είναι απαραίτητη για να υπάρχει επικοινωνία με τον χειριστή του. Η αγωνιστική επικοινωνία, επιτυγχάνεται με τον καιρό, μέσω των προπονήσεων. Στο δια ταύτα, προπόνηση agility, μπορούν να κάνουν σχεδόν όλα τα υγιή σκυλιά.

Το αγωνιστικό agility, έχει ένα βαθμό δυσκολίας παραπάνω όμως. Στην χώρα μας, είναι στα πολύ πρώτα του βήματα και δύσκολα βγαίνουν υγιή συμπεράσματα. Πρέπει ο αγώνας, να βγει αλάνθαστα και στον σωστό χρόνο. Συνδιασμός για τον οποίο είμαστε ακόμη χαλαροί, στους μέχρι τώρα αγώνες. Γιατί, αν τηρούνταν κατά γράμμα οι κανονισμοί, πολλά από τα σκυλιά, που έχουν ανέβει βάθρο έως τώρα, θα έπρεπε να είχαν αποκλειστεί. Είναι όμως αισιόδοξο, ότι υπάρχουν περίπου 40 σκυλιά, που λαμβάνουν συστηματικά μέρος στους έως τώρα αγώνες και ελπίζουμε με τον καιρό, να γίνουν ακόμη περισσότερες οι συμμετοχές. Και είναι κρίμα, που δεν υπάρχουν ομάδες στην ευρύτερη επικράτεια. Αλλά τώρα θα μου πείτε, εδώ καλά-καλά δεν υπάρχουν εκπαιδευτές και κτηνίατροι της προκοπής, ομάδες Αgility θα υπάρχουν; Μπορεί όμως κάποτε, να γίνει και αυτό :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Αυτό που ακούω είναι πως πάει φανταστικά. Τι είναι αυτό που την βοηθάει να αποδίδει έτσι πάλι δεν το ξέρω.
Το ότι το σκυλί έχει το απαιτούμενο drive και ο χειριστής του, τον άπλετο χρόνο και την διάθεση, να εξελίξει αυτό το drive. Απλά πράγματα :)

Η απορία μου είναι αν υπάρχουν κάποια σεμινάρια που να τα εξηγούν αυτά.
Σεμινάρια agility έχουν ήδη γίνει και θα συνεχίσουν να γίνονται. Δυστυχώς, δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινό, που θέλει να γνωριστεί με το άθλημα. Αν εγώ πχ, ενδιαφέρομαι και θέλω να ανακαλύψω αν μπορούμε εγώ και ο σκύλος μου να ασχοληθούμε, αυτό που πρέπει να κάνουμε, είναι να βρούμε την ομάδα που μας βολεύει, να την επισκευτούμε και να συζητήσουμε από κοντά με τον εκπαιδευτή, τις προοπτικές μας.

Αυτό που πρέπει ο κόσμος να ξέρει, είναι ότι...δεν τρέχει μόνο ο σκύλος. Τρέχει και ο χειριστής του. Πολύ. Είναι άθλημα και για τους δύο. Εντολές εξ'αποστάσεως δεν δίνονται δυστυχώς :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Είναι τέτοια η ψυχική δύναμη που έχουν, που θα κάνουν τα πάντα. Άλλωστε δεν αναφέρομαι σε τραυματισμούς, αλλά σε καταπόνηση.
Για παράδειγμα ένας σκύλος ο οποίος έχει πιο μπροστά τοποθετημένους τους ώμους του και δεν παρέχουν την απαιτούμενη στήριξη, όταν προσγειωθεί από ένα άλμα, τρώει τρομακτική καταπόνηση. Σαφώς δεν θα στο δείξει, αλλά καλό είναι να το γνωρίζουμε πρωτίστως για το καλό του ίδιου.
Μιχάλη...τσου :rolleyes:
Πίστεψέ με, καταλαβαίνεις αμέσως και το ελάχιστο στραβοπάτημά τους. Και είτε δείξουν ότι πονάνε, είτε όχι, η άσκηση σταματάει και ερευνάται το πρόβλημα. Είπαμε, το πρώτο που μας ενδιαφέρει, είναι η υγεία τους.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κατάλαβα! Αρα στην πράξη αν κάτι δεν πάει καλά γίνεται άμεσα αντιληπτό.
Αλλο η θεωρία, άλλο η πράξη.
Ευχαριστώ πολύ Μαρία για τις επεξηγήσεις. :)

Πάντως είναι εξαιρετικό σαν άθλημα. Γιατί πέρα από το σώμα, εξασκείς και το μυαλό, αναπτύσσεις μια ιδιαίτερη σχέση με τον σκύλο σου. Και το δέσιμο που λέει ο ptf πιο πάνω είναι πάρα πολύ σημαντικό.
Και πραγματικά νομίζω πως είναι άθλος για τα ελληνικά δεδομένα να υπάρχουν τέτοιες δραστηριότητες στην πατρίδα μας. Και χίλια μπράβο σε όσους πίστεψαν σε αυτό και το έκαναν πραγματικότητα.

Από περιέργεια, Flyball υπάρχει στην Ελλάδα;
 
  • Like
Reactions: anastasiak


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Από περιέργεια, Flyball υπάρχει στην Ελλάδα;
Πλάκα κάνεις τώρα έτσι; :p
Αν και...προσωπικά, δεν μου αρέσει καθόλου. Το θεωρώ άχρηστο και ιδιαιτέρως επικίνδυνο :confused:
 
  • Like
Reactions: ioanna a




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Χαζό σκυλί, χαρά γεμάτο, σε ένα εντελώς ελεύθερο πρόγραμμα, ασκήσεων εδάφους και αέρος, χωρίς καμμία απολύτως, μεταξύ τους συνοχή. Ειδικά το βου μέρους, είναι για...γερά στομάχια και νεύρα :p

 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Ειδικά το βου μέρους, είναι για...γερά στομάχια και νεύρα :p
Καλά, το β' μέρος, που το χάσαμε, ήταν ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!:D
Ευτυχώς που ήτανε κριτής ο Μαρέκοβιτς...:cool:

Υ.Γ.1 Μπράβο, Μαρία! Σε θαυμάσαμε για τα ατσαλένια νεύρα σου!:)

Υ.Γ.2. Ο Μάρκος μου έκανε άριστη εντύπωση! Λίγο βελτίωση θέλει και "τόχει" απόλυτα!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
Αυτό το βλέμμα το χαζοχαρούμενο "ε? ε? ε? Δεν το κανα τόοοσο καλά? Ε μαμά?" το λατρεύω!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.015
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps