Τρίχες




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
zoulou said:
Υπάρχει κάτι το οποίο μπορώ να κάνω για να μη μαδάει τόσο :?:

Περισσότερες είναι οι δικές του τρίχες στο σπίτι από ότι οι δικές μου :wink:
να τον κτενιζεις ποιο συχνα? τπτ ?
παντως αν οι δικες σου ηταν ποιο πολλες απο τις δικες του θα ειχες προβλημα
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
sir-elric said:
παντως αν οι δικες σου ηταν ποιο πολλες απο τις δικες του θα ειχες προβλημα
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: αχαχαχαχαχαχαχα :!: καλο :!: οντως θελει καθε μερα χτενισμα και αν δεν κανω λαθος με αντιθετη φορα :wink:
 








magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Zoulou, συχνό βούρτσισμα, στην βόλτα έξω, μαζεύεις της τρίχες σε σακούλα καi τα πετάς.
Αν το κάνεις κάθε μέρα το σπίτι να είναι ok :) .
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Δεν ξερω ποσα εκατοστα τριχα εχει ο σκυλος σου και ποσο πυκνη,παντως οχι δεν ποναει αντιθετα ισα ισα μονο ετσι καθαριζει απο τις νεκρες τριχες και ανακουφιζεται το ζωο 1 φορα τη μερα καθε βραδυ 10 λεπτακια μια σακουλα διπλα και ειναι ετοιμος :wink: :wink:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
αμα μαδαει το σκυλι δεν νομιζω να σταματησει..ειναι καλο βεβαια να χτενιζετεται για να φευβγουν οι νεκρες τριχες..υπαρχει ενα γαντι που τις μαζευει..καποτε ειχα παρει για το μαλτεζακι μου..εκανε κατι..
να ρωτησουμε και την φρανση.. :p :p :p
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Υπάρχει κάτι το οποίο μπορώ να κάνω για να μη μαδάει τόσο

Περισσότερες είναι οι δικές του τρίχες στο σπίτι από ότι οι δικές μου
Εχεις μάθει τον σκύλο να γράφει στο forum? Φοβερό !!!! :D :D :D
Αγαπητέ zoulou ... να πείς στον αφέντη σου να κάνει καμιά χαλάουα, κάτι ... 8) :D
 






zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Ο spirit είναι ένα golden 9 μηνών!
Αυτό με το λάδι το έχω δοκιμάσει, αλλά τελικά απλά γυαλίζει τη τρίχα :wink:
Μου είπαν κάτι και για μαγιά (να του δίνω μικρή ποσότητα μια φορά την εβδομάδα), αλλά μου ακούγεται περίεργο :?
Χθες δοκίμασα το ανάποδο χτένισμα, του φάνηκε περίεργο και το θεώρησε παιχνίδι
:!: :!:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
λοιπόν.

α) όσο καλύτερη διατροφή έχει το σκυλί τόσο καλύτερα φαίνετε η τρίχα του (γυαλίζει ) ΚΑΙ δυναμώνει

β) το λάδι ΔΕΝ δυναμώνει την τρίχα την γυαλίζει (όπως και έχεις παρατηρήσει)

γ) σε πετ σοπ υπάρχουν προιόντα για σκύλους.

σε φαρμακεία υπάρχουν για ανθρώπους.

ΚΑΠΟΙΑ από τα ανθρώπινα βοηθούν ΚΑΙ τα σκυλιά .

κάποια όχι.

εφόσον δεν ξέρω τι αμπούλες είναι αυτές που δίνει η gwgw δεν θα το συνιστούσα.

υπάρχουν λοιπόν κάποια χάπια σε πετ σοπ 'όμως δεν θυμάμε πως λέγοντε νομίζω το όνομα είαι απο G τα οποία ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δυναμώνουν την τρίχα ΚΑΙ την γυαλίζουν.

από εκεί και πέρα.

όταν αλλάζουν τρίχωμα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΌ βούρτσισμα ανάποδα από την φορά της τρίχας και στο τέλος ένα πέρασμα προς την φορά.

όταν δεν αλάζουν τρίχωμα 2 φορές την εβδομάδα είναι αρκετό.

ότι και να κάνεις τρίχα μέσα στο σπίτι θα έχεις.

το θέμα είναι πόσο?

αν παρόλο το καθημερινό βούρτσισμα η ποσότητα της τρίχας είναι υπερβολική ΜΑΛΛΟΝ πρέπει να αλαξεις και διατροφή στο σκυλί

.......... το θυμήθηκα \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Glavatherm (μάλλον) :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Έχω την εντύπωση πως τα γκόλντεν μαδάνε απίστευτα,περισσότερο από κάθε άλλη ράτσα,είναι φυσιολογικό.Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να την βουτσίζεις έξω για να περιορίσεις το τριχομάνι μέσα στο σπίτι.Το μουρουνέλαιο είναι ένα λάδι που βγαίνει από το συκώτι ενός ψαριού,της μουρούνας.Δεν το έχω δοκιμάσει στην σκύλα μας αλλά το παίρνω εγώ η ίδια :lol: Προφανώς κακό δεν θα κάνει.Φυτικά λίπη όπως ελαιόλαδο δεν νομίζω να κάνει τίποτα μιας και πιο εύκολα αφομιώνουν τα ζωικά λίπη :wink: Αυτό με το αντίθετο βούτσισμα δεν το έχω δοκιμάσει σε στεγνό τρίχωμα αλλά θα το δοκιμάσω σίγουρα γιατί ακούγεται καλό :wink:
 




keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
zoulou said:
Θα το δοκιμάσω και αυτό! Αλλά που θα το βρώ :?:

Ο spirit είναι αγόρι :wink:

ωχ! σορρυ :roll: Αν αναφέρεσαι στο μουρουνέλαιο θα το βρεις στα φαρμακεία αλλά το πρόβλημα είναι πώς θα καθορίσεις την δόση?να σου πει η gwgw που το δίνει στο σκυλί της και έχει κάποια εμπειρία.Για τους ανθρώπους είναι 1 κάψουλα την ημέρα για τα σκυλιά μια κάψουλα ίσως είναι πολύ.Μην ξεχνάμε πως οι πολλές βιταμίνες δεν κάνουν καλό όπως και για μας.Ισορροπία χρειάζεται.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το μουρουνέλαιο είναι ένα λάδι που βγαίνει από το συκώτι ενός ψαριού,της μουρούνας.Δεν το έχω δοκιμάσει στην σκύλα μας αλλά το παίρνω εγώ η ίδια Προφανώς κακό δεν θα κάνει.
Παντος με το μουρουνελαιο θα ημουν αρκετα επιφυλακτικη, ιδιος αν ο σκυλος τρωει ξερα τροφη!
Το μουρουνελαιο περιεχει μεγαλη ποσοτητα βιταμιηης Α, που ειναι λυποδιαλυτη και συσσορευεται στο συκωτι. Λαμβανοντας τακτικα μουρουνελαιο, μπορει ο σκυλος πολυ ευκολα να παθει υπερβιταμινοση και στην Α σημαιναι αυτο οτι μπορει να δημιουργουνται προβληματα στο συκωτι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Θα συμφωνήσω με την FrenchieFan! Όταν το σκυλί τρώει ξηρά τροφή τα συμπληρώματα στη διατροφή είναι περιττά. Ελαιόλαδα, λινέλαια, μουρουνέλαια κτλ ΔΕΝ χρειάζονται.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι την φίλη μας…zoulou τι ταΐζεις το σκύλο? Ξηρά τροφή (και αν ναι, ποια?), μαγειρευτό για το σκύλο, ότι μαγειρεύεις για το σπίτι και περισσεύει, ωμές-φρέσκιες τροφές ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3