Τριτεκνοι χωρις επιδομα


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
δεν εχουμε τι να απαντησουμε φιλε μου, διοτι πολυ απλα δεν χρειαζεται να απαντησουμε κατι. δεν εχουμε αδικο σε αυτα που λεμε. προτιμω χιλιες φορες να θιξω καποιον, παρα να μην μιλησω για το ποσο αδικο και πραγματικα εγκληματικο ειναι το ολο θεμα με τις παρανομες και βαναυσες εκτροφες. εαν καποιος κηδεμονας δηθεν καθαροαιμου προσβαλεται τοσο εντονα, ισως αυτο ειναι κατι που εκεινος εν τελει πρεπει να σκεφτει καλυτερα και να λυσει με τον εαυτο του. εγω συμφεροντα δεν εχω. δεν ειμαι εκτροφεας και ουτε θελω να γινω. τελος, ενας σκυλος που μοιαζει με σκυλο συγκεκριμενης φυλης δεν ειναι καθαροαιμος εαν δεν υπαρχει πεντιγκρι, και εαν δεν προερχεται απο..... ντραμ ρολ πλιζ.... καθαροαιμες γραμμες που εχουν εκτραφει χρονια με κυριους σκοπους τα οσο το δυνατο καλυτερα γονιδια και οσο το δυνατο λιγοτερα προβληματα υγειας. ειδικα οταν μιλαμε για βραχυκεφαλες φυλες οπως τα γαλλικα μπουλντογκ. εαν τωρα νομιζεις εσυ, η ο καθενας που εχει ενα σκυλακι που μοιαζει με σκυλο καποιας φυλης που το πηρε απο πετ σοπ η απο γνωστο, πως μπορεις να κανεις εκτροφες ζευγαρωνοντας το σκυλακι σου με ενα εξισου ημιαιμο σκυλακι γνωστου, και πως με αυτο θα βγαλεις αριστα προτυπα της φυλης, τοτε μπραβο. δεν εχω να πω κατι αλλο. ισως αμα ειναι τοσο ευκολο να πρεπει να γινει νομιμο για ολους μας να κανουμε αναπαραγωγες.
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
δεν εχουμε τι να απαντησουμε φιλε μου, διοτι πολυ απλα δεν χρειαζεται να απαντησουμε κατι. δεν εχουμε αδικο σε αυτα που λεμε. προτιμω χιλιες φορες να θιξω καποιον, παρα να μην μιλησω για το ποσο αδικο και πραγματικα εγκληματικο ειναι το ολο θεμα με τις παρανομες και βαναυσες εκτροφες. εαν καποιος κηδεμονας δηθεν καθαροαιμου προσβαλεται τοσο εντονα, ισως αυτο ειναι κατι που εκεινος εν τελει πρεπει να σκεφτει καλυτερα και να λυσει με τον εαυτο του. εγω συμφεροντα δεν εχω. δεν ειμαι εκτροφεας και ουτε θελω να γινω. τελος, ενας σκυλος που μοιαζει με σκυλο συγκεκριμενης φυλης δεν ειναι καθαροαιμος εαν δεν υπαρχει πεντιγκρι, και εαν δεν προερχεται απο..... ντραμ ρολ πλιζ.... καθαροαιμες γραμμες που εχουν εκτραφει χρονια με κυριους σκοπους τα οσο το δυνατο καλυτερα γονιδια και οσο το δυνατο λιγοτερα προβληματα υγειας. ειδικα οταν μιλαμε για βραχυκεφαλες φυλες οπως τα γαλλικα μπουλντογκ. εαν τωρα νομιζεις εσυ, η ο καθενας που εχει ενα σκυλακι που μοιαζει με σκυλο καποιας φυλης που το πηρε απο πετ σοπ η απο γνωστο, πως μπορεις να κανεις εκτροφες ζευγαρωνοντας το σκυλακι σου με ενα εξισου ημιαιμο σκυλακι γνωστου, και πως με αυτο θα βγαλεις αριστα προτυπα της φυλης, τοτε μπραβο. δεν εχω να πω κατι αλλο. ισως αμα ειναι τοσο ευκολο να πρεπει να γινει νομιμο για ολους μας να κανουμε αναπαραγωγες.
Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ενας σκυλος χωρις πεντιγκρι προερχεται ειτε απο BYB ειτε απο puppy mills?
 
  • Haha
Reactions: haviharakennel


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ενας σκυλος χωρις πεντιγκρι προερχεται ειτε απο BYB ειτε απο puppy mills?
Backyard breeder - Wikipedia ο ορισμος του εκτροφεα της πισω αυλης. ο γειτονας που ζευγαρωνει την θηλυκια του και πουλαει τα κουταβια ειναι εκτροφεας της πισω αυλης. η οικογενεια που ζευγαρωσε το σκυλι τους για να εχουν τα παιδακια κουταβακια να παιζουν, ειναι εκτροφεις της πισω αυλης. ενα σκυλι λοιπον χωρις πεντιγκρι προερχεται ειτε απο εκτροφεις της πισω αυλης, ΑΚΑ ανθρωπους με μηδενικη γνωση της σωστης αναπαραγωγης, μηδενικη γνωση των προβληματων υγειας των σκυλων τους, και μηδενικη ορεξη να εμπλουτισουν τις γραμμες τις συγκεκριμενης φυλης, ειτε απο puppy mills, που ειναι επαγγελματιες εκτροφεις της πισω αυλης με εγκαταστασεις μεσα στην βρωμα, την αρρωστια και την κακοποιηση.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
εν τελει @Leonthedog, επειδη διαβασα και το δικο σου νημα που λες για το δικο σου σκυλι που δεν εχει πεντιγκρι, οταν στο λεω ημιαιμο δεν το προσβαλω. εχω ημιαιμο και τα γουσταρω τα ημιαιμα. και το πρωτο σκυλι μου ημιαιμο ηταν, και θα υπαρξουν και αλλα πολλα στο μελλον. εχω την εντυπωση οτι απλα θιγεσαι και εσυ και ο μπινγκο επειδη σας ειπαμε τα σκυλια ημιαιμα. αν ειναι ετσι, οντως δεν το εχω εγω το προβλημα στη συγκεκριμενη περιπτωση. χεστηκα εαν καποιος επιλεγει σκυλο φυλης η ημιαιμο. ζωη να χουν και ας ειναι οτι θελει ο καθενας. ομως οταν συνανταω στο δρομο ανθρωπους με σκυλια που φαινομενικα ανηκουν σε καποια φυλη και τους λεω απο που το πηρατε? και λενε "α ασε, σουπερ ευκαιρια στο πετ, 500 ευρουλακια και εκλεισα", μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. αυτοι οι ανθρωποι μαθαινουν στα παιδια τους πως οι ψυχες αγωραζονται, και μαλιστα απο μη αξιοπιστες πηγες. (δεν μιλαω για τον θεματοθετη.) αυτοι οι ανθρωποι συμβαλουν στις απανθρωπες συνθηκες που ζουνε οι σκυλοι των byb kai puppymills. ειναι χρεος μου και καθε αλλου σοφρων ανθρωπου να τους πουμε οτι εκαναν λαθος. εστω και αργα. για να μην το επαναλαβουν στο μελλον οταν θελουν κι αλλο καθαροαιμο.
γιατι τα 1000+ ευρω που θα πληρωσεις στον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ, ΝΟΜΙΜΟ, ΑΝΘΡΩΠΟ εκτροφεα ειναι ενα ποσο καθαρα συμβολικο οταν σκεφτεις πως θα εχεις πλεον στα χερια σου ενα σκυλι με τις εξετασεις του, τον σωστο απογαλακτισμο του, που θα εχει επιλεγει απτον εκτροφεα ειδικα για εσενα και τις αναγκες σου, και να ξερεις πως θα εχεις στη διαθεση σου τον επαγγελματια αυτον να σε βοηθησει σε οτι αφορα τον σκυλο σου. αμα παρεις ενα σκυλι απο ουγγαρια, ουτε εχεις δει τους γονεις απο κοντα, ουτε γνωριζεις εαν οι φωτος που σου στελνει ο "εκτροφεας" ειναι πραγματικες, ουτε προκειται να ειναι ποτε αυτος ο ανθρωπος στην διαθεση σου, ουτε διαλεξε το ιδανικο κουταβι για εσενα, αφοτου ειχατε μιλησει εκτενεστατα πριν παρεις κουταβι απο εκεινον.
 
Last edited:


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Όπως και να 'χει, είναι πανέμορφος ο κούταβος, να σου ζήσει! Θα τρελαθώ με τα αυτάκια του :love:
 


Bingo2021

Member
2 Αυγούστου 2021
12
28
41
εν τελει @Leonthedog, επειδη διαβασα και το δικο σου νημα που λες για το δικο σου σκυλι που δεν εχει πεντιγκρι, οταν στο λεω ημιαιμο δεν το προσβαλω. εχω ημιαιμο και τα γουσταρω τα ημιαιμα. και το πρωτο σκυλι μου ημιαιμο ηταν, και θα υπαρξουν και αλλα πολλα στο μελλον. εχω την εντυπωση οτι απλα θιγεσαι και εσυ και ο μπινγκο επειδη σας ειπαμε τα σκυλια ημιαιμα. αν ειναι ετσι, οντως δεν το εχω εγω το προβλημα στη συγκεκριμενη περιπτωση. χεστηκα εαν καποιος επιλεγει σκυλο φυλης η ημιαιμο. ζωη να χουν και ας ειναι οτι θελει ο καθενας. ομως οταν συνανταω στο δρομο ανθρωπους με σκυλια που φαινομενικα ανηκουν σε καποια φυλη και τους λεω απο που το πηρατε? και λενε "α ασε, σουπερ ευκαιρια στο πετ, 500 ευρουλακια και εκλεισα", μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. αυτοι οι ανθρωποι μαθαινουν στα παιδια τους πως οι ψυχες αγωραζονται, και μαλιστα απο μη αξιοπιστες πηγες. (δεν μιλαω για τον θεματοθετη.) αυτοι οι ανθρωποι συμβαλουν στις απανθρωπες συνθηκες που ζουνε οι σκυλοι των byb kai puppymills. ειναι χρεος μου και καθε αλλου σοφρων ανθρωπου να τους πουμε οτι εκαναν λαθος. εστω και αργα. για να μην το επαναλαβουν στο μελλον οταν θελουν κι αλλο καθαροαιμο.
γιατι τα 1000+ ευρω που θα πληρωσεις στον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ, ΝΟΜΙΜΟ, ΑΝΘΡΩΠΟ εκτροφεα ειναι ενα ποσο καθαρα συμβολικο οταν σκεφτεις πως θα εχεις πλεον στα χερια σου ενα σκυλι με τις εξετασεις του, τον σωστο απογαλακτισμο του, που θα εχει επιλεγει απτον εκτροφεα ειδικα για εσενα και τις αναγκες σου, και να ξερεις πως θα εχεις στη διαθεση σου τον επαγγελματια αυτον να σε βοηθησει σε οτι αφορα τον σκυλο σου. αμα παρεις ενα σκυλι απο ουγγαρια, ουτε εχεις δει τους γονεις απο κοντα, ουτε γνωριζεις εαν οι φωτος που σου στελνει ο "εκτροφεας" ειναι πραγματικες, ουτε προκειται να ειναι ποτε αυτος ο ανθρωπος στην διαθεση σου, ουτε διαλεξε το ιδανικο κουταβι για εσενα, αφοτου ειχατε μιλησει εκτενεστατα πριν παρεις κουταβι απο εκεινον.
Εγώ λέω να ηρεμήσουμε λίγο αλλά θα ήθελα να πω και τούτο...

Σέβομαι όλες τις απόψεις αρκεί να εκφράζονται με ευγένεια πράγμα που εν προκειμένω δεν έγινε και αυτό είναι που με ενόχλησε, όχι αν ειπε το σκυλί ημιαιμο.

Η ουσία είναι να μην λειτουργούν κάποιοι λες και το forum είναι το μαγαζί του μπαμπά τους και με τον τρόπο τους διώχνουν κόσμο που θα μπορούσε και να μάθει αλλά και να βοηθήσει...

Αντι λοιπον να κράζουμε θα ήταν χρήσιμο για όσους βρίσκονται στην επαρχία και δεν έχουν αμεση πρόσβαση σε εκτροφεις να υπάρχει sticky thread με "οδηγούς αγορας" με καταλόγους και βαθμολογίες εκτροφειων ανά φυλή και άλλα πολλά τέτοια βοηθητικά. (Αν υπάρχουν τότε με συγχωρείτε δεν τα ειδα)
 
  • Like
Reactions: Belvigo


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
εν τελει @Leonthedog, επειδη διαβασα και το δικο σου νημα που λες για το δικο σου σκυλι που δεν εχει πεντιγκρι, οταν στο λεω ημιαιμο δεν το προσβαλω. εχω ημιαιμο και τα γουσταρω τα ημιαιμα. και το πρωτο σκυλι μου ημιαιμο ηταν, και θα υπαρξουν και αλλα πολλα στο μελλον. εχω την εντυπωση οτι απλα θιγεσαι και εσυ και ο μπινγκο επειδη σας ειπαμε τα σκυλια ημιαιμα. αν ειναι ετσι, οντως δεν το εχω εγω το προβλημα στη συγκεκριμενη περιπτωση. χεστηκα εαν καποιος επιλεγει σκυλο φυλης η ημιαιμο. ζωη να χουν και ας ειναι οτι θελει ο καθενας. ομως οταν συνανταω στο δρομο ανθρωπους με σκυλια που φαινομενικα ανηκουν σε καποια φυλη και τους λεω απο που το πηρατε? και λενε "α ασε, σουπερ ευκαιρια στο πετ, 500 ευρουλακια και εκλεισα", μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. αυτοι οι ανθρωποι μαθαινουν στα παιδια τους πως οι ψυχες αγωραζονται, και μαλιστα απο μη αξιοπιστες πηγες. (δεν μιλαω για τον θεματοθετη.) αυτοι οι ανθρωποι συμβαλουν στις απανθρωπες συνθηκες που ζουνε οι σκυλοι των byb kai puppymills. ειναι χρεος μου και καθε αλλου σοφρων ανθρωπου να τους πουμε οτι εκαναν λαθος. εστω και αργα. για να μην το επαναλαβουν στο μελλον οταν θελουν κι αλλο καθαροαιμο.
γιατι τα 1000+ ευρω που θα πληρωσεις στον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ, ΝΟΜΙΜΟ, ΑΝΘΡΩΠΟ εκτροφεα ειναι ενα ποσο καθαρα συμβολικο οταν σκεφτεις πως θα εχεις πλεον στα χερια σου ενα σκυλι με τις εξετασεις του, τον σωστο απογαλακτισμο του, που θα εχει επιλεγει απτον εκτροφεα ειδικα για εσενα και τις αναγκες σου, και να ξερεις πως θα εχεις στη διαθεση σου τον επαγγελματια αυτον να σε βοηθησει σε οτι αφορα τον σκυλο σου. αμα παρεις ενα σκυλι απο ουγγαρια, ουτε εχεις δει τους γονεις απο κοντα, ουτε γνωριζεις εαν οι φωτος που σου στελνει ο "εκτροφεας" ειναι πραγματικες, ουτε προκειται να ειναι ποτε αυτος ο ανθρωπος στην διαθεση σου, ουτε διαλεξε το ιδανικο κουταβι για εσενα, αφοτου ειχατε μιλησει εκτενεστατα πριν παρεις κουταβι απο εκεινον.
Επειδη προσπαθεις να δειξεις πως εγω εχω το προβλημα και την ανασφαλεια, σταματαω καθε ευγενεια. Εσυ αρχισες με τους χαρακτηρισμους "ημιαιμο" και "καθαροαιμο". Εγω δε χρησιμοποιω τετοιες λεξεις για σκυλια. Για μενα ολα τα σκυλια ειναι το ιδιο απλως ξερω οτι οταν ενας σκυλος εχει πατερα και μητερα λαμπραντορ τοτε ο σκυλος ειναι λαμπραντορ και εχει τα χαρακτηριστικα ενος λαμπραντορ.
Στο ερωτημα μου δεν απαντησες αλλα αντιθετως εδωσες δυο ορισμους. Επειδη φαινεται οτι δεν εχεις ιδεα απο αγορα κουταβιου και το παραδεχτηκες και ο ιδιος οτι δεν εχεις αγορασει ποτε σου κουταβι και η μονη πηγη σου ειναι το ιντερνετ, θα σου εξηγησω τι παιζει στην πραγματικη ζωη. Στην πραγματικη ζωη δεν υπαρχουν μονο τα "σωστα" εκτροφεια που εσεις τα αγιοποιειτε, τα puppy mills και οι BYB. Στην πραγματικη ζωη υπαρχουν και εκτροφεις οι οποιοι εχουν σωστες εγκαταστασεις, σωστα σκυλια με εξετασεις υγειας αλλα δεν παρεχουν πεντιγκρι για διαφορους περιπλοκους λογους τους οποιους δε θελω να αναλυσω εδω. Δε ξερω τι παιζει με την περιπτωση του θεματοθετη παρ'ολ'αυτα.
Οταν ενα σκυλι ειναι α'ποιοτητας δε γινεται να ερχεται απο γονεις με τοσο σοβαρα προβληματα υγειας.
Ας μη μιλησω για ορισμενα εκτροφεια που εσεις αποθεωνεται και προσφερουν σκυλια τελειως εκτος προτυπου...
 
  • Haha
Reactions: haviharakennel


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Στην πραγματικη ζωη υπαρχουν και εκτροφεις οι οποιοι εχουν σωστες εγκαταστασεις, σωστα σκυλια με εξετασεις υγειας αλλα δεν παρεχουν πεντιγκρι για διαφορους περιπλοκους λογους τους οποιους δε θελω να αναλυσω εδω.
γιατι ειναι παρανομοι και τους ενδιαφερει η κονομα. και εγω θα ντρεπομουν να λεω οτι πηρα σκυλι απο τετοιους ανθρωπους.
 
  • Like
Reactions: haviharakennel


Bingo2021

Member
2 Αυγούστου 2021
12
28
41
γιατι ειναι παρανομοι και τους ενδιαφερει η κονομα. και εγω θα ντρεπομουν να λεω οτι πηρα σκυλι απο τετοιους ανθρωπους.
Κατανοητό και στη βάση του έχεις δίκιο.
Ένα ερώτημα όμως...
Εσείς δλδ στη ζωή σας είστε καθόλα νόμιμοι;
Δεν έχετε προτείνει ποτέ σε μαγαζί να μη σας κόψει απόδειξη για να πάρετε μια καλύτερη τιμή;
Εσείς ντρέπεστε καθόλου γι αυτή σας τη στάση; Κλέψατε ΦΠΑ από το κράτος , δεν είναι λίγο...
Και μη μου πεις δεν είναι το ίδιο... παράνομο το ένα , παράνομο και το άλλο.

Μη συμπεριφερόμαστε λοιπόν ως "παρθένες" σε ένα κόσμο που είναι μπουρδέλο (Κ ξαναλέω έχεις δίκιο στο σκεπτικό σου)

Υ.Γ : Χθες μια γνωστή μου ζήτησε να αγοράσει τον bingo...
Τη παρέπεμψα σε σελίδες εκτροφέων και της εξήγησα πως έχει η κατάσταση με τους byb.
(Σε ένα βαθμό λοιπόν εγώ ο "αμαρτωλός" βοήθησα κάποιον να πάρει το "σωστό" το δρόμο)

Ειρηνη υμίν λοιπόν και ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
γιατι ειναι παρανομοι και τους ενδιαφερει η κονομα. και εγω θα ντρεπομουν να λεω οτι πηρα σκυλι απο τετοιους ανθρωπους.
Ναι εσυ νομιζεις οτι τα αλλα εκτροφεια τα νομιμα το κανουν για το μερακι
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Ναι εσυ νομιζεις οτι τα αλλα εκτροφεια τα νομιμα το κανουν για το μερακι
τα νομιμα εκτροφεια μπορει να κανουν και 2 και 3 χρονια η και παραπανω να εχουν γεννες. ψαξτο λιγο. οποτε φυσικα απο οτι καταλαβαινεις για πολλους απο αυτους η εκτροφη δεν αποτελει το κυριο εσωδο τους. οποτε ναι, οι πραγματικοι επαγγελματιες του χωρου το κανουν κυριος για το μερακι, γιατι θελουν να προσφερουν στην συγκεκριμενη φυλη που ασχολουνται, και να την εμπλουτισουν.
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
τα νομιμα εκτροφεια μπορει να κανουν και 2 και 3 χρονια η και παραπανω να εχουν γεννες. ψαξτο λιγο. οποτε φυσικα απο οτι καταλαβαινεις για πολλους απο αυτους η εκτροφη δεν αποτελει το κυριο εσωδο τους. οποτε ναι, οι πραγματικοι επαγγελματιες του χωρου το κανουν κυριος για το μερακι, γιατι θελουν να προσφερουν στην συγκεκριμενη φυλη που ασχολουνται, και να την εμπλουτισουν.
Δεν ειναι κακο ενας ανθρωπος να βιοποριζεται απο ενα επαγγελμα που του αρεσει. Μακαρι ολοι οι ανθρωποι να εβγαζαν χρηματα απο δουλειες που τους αρεσαν. Εγω στο ειπα το παραπανω επειδη λες πως οι παρανομοι το κανουν για τα λεφτα και οτι δε νοιαζονται για τους σκυλους. Λες και ξυπνησαν μια μερα και ειπαν θα παρω δυο σκυλια να εκτρεφω για να γινω πλουσιος. Οι "εκτροφεις" που επικαλεισαι δεν ειναι επαγγελματιες αλλα εχουν την εκτροφη ως part time job. Δεν μπορεις να λες σε εναν ανθρωπο που θελει να παρει σκυλο να περιμενει 3-4 χρονια να γινει η γεννα και αμα δεις πως σου αρεσει κανα κουταβι παρτο. Οι επαγγελματιες εκτροφεις κανουν σοβαρα τη δουλεια τους και εχουν συστηματικα (οχι ανεξελεγκτα ομως) γεννες. Ολοι, λοιπον, οι επαγγελματιες εκτροφεις ειτε εκνομοι ειτε νομιμοι το κανουν και για τα χρηματα. Αν το βρισκεις περιττο, μη μου απαντησεις σε παρακαλω. Εχουμε διαφορετικες αποψεις και θα μπορουσαμε να συζηταμε για παντα. Καλο καλοκαιρια με υγεια και η σκεψη μας βρισκεται στους συνανθρωπους μας που υποφερουν απο τις φλογες.
 
  • Haha
Reactions: Marantz1060


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
αν λοιπον το θεμα σου ειναι πως δεν θελεις να περιμενεις 3-4 χρονια για να αγορασεις, τοτε εσυ και ο καθενας μας, αμα πραγματικα θελει ενα σκυλι για τους σωστους λογους, μπορουμε να υιοθετησουμε ενα αδεσποτο, ειδικα αυτες τις κρησιμες ωρες που τοσα ζωντανα εχουν μεινει στους δρομους. οτιδηποτε φιλε μου ειναι καλυτερο απο το να συμβαλεις σε ενα εγκλημα. βαζω τελεια και παυλα. καλο καλοκαιρι με ασφαλεια.
 
  • Like
Reactions: Orjo and Leonthedog