Τροποποίηση του Ν. 4039/2012


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Αυτό που σκέπτομαι φωναχτά και φοβάμαι είναι να μην αποδειχτεί πύρρειος η νίκη αυτή.

Είναι τυχαίο ότι αλλάζουν το άρθρο που συμπίπτουν οι γνώμες "κυνόφιλων" και "φιλόζωων";

Χρησιμοποιώ τους όρους μόνο για να γίνω αντιληπτός...
 




Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Εμενα μου κανει εντυπωση η προσθηκη της λεξης "αποδεδειγμενα" σε συναρτηση με τη λεξη "ανεπιτυχη".
Δλδ ποιος ειναι σε θεση ν'αποδειξει το ανεπιτυχες?
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
τα υπόλοιπα φιλε τακη...
δεν ενδιαφερουν ιδιαιτερα τις φιλοζωικες και δεν ληφθηκαν ιδιαιτερα υποψη ....
Και εδώ φαίνεται Πέτρο μου, η αδυναμία επιρροής των Ελλήνων εκτροφέων και του ΚΟΕ ως θεσμικού οργάνου αυτών :(
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
To ότι η διαβούλευση είναι ακόμα ανοιχτή και το ότι εχουμε κινητοποιηθεί, έστω με τη συγκέντρωση υπογραφών δείχνει οτι ακόμα δεν εχει χαθεί τίποτα. Η συγκέντρωση υπογραφών δεν είναι μόνο για τα επικίνδυνα και τα αδέσποτα, αλλά οπως γνωρίζετε (ή θα έπρεπε να γνωρίζετε) είναι για τη γενικότερη εξασφάλιση και της σωστά νοούμενης εκτροφής. Αντί να αρχίσουμε το ποιός πέτυχε τι και να αρχίσουμε να κονταροχτυπιόμαστε, καλό δε θα ήταν να δούμε πως μπορουμε να συνεχίσουμε τον όποιο αγώνα ενωμένοι?

(Κοινώς, εξακολουθω να ειμαι πάνω στο συννεφάκι μου και να πιστεύω ότι κυνοφιλία-κυνολογία-φιλοζωία πρέπει να συμβαδίζουν)
 
Last edited:


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
κυνοφιλια φιλοζωια ισχυει μονο για τον ιδιοτη....για τον επαγγελματια φιλοζωο η κυνοφιλο πλεων εχουν βρεθει τροποι να προστατευονται τα συμφεροντα.....αρα κινητοποιηση μηδεν....ολα ειναι τσεπουλα....ακομα και τα μισα κυνοφιλα φορουμ η φιλοζωικα .... συμφεροντα ειναι ....
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Οι ισχύουσες ποινές ποιές είναι?

Αυτό: Μικρές ποινές και χρηματικά πρόστιμα για τις κυνομαχίες στην Κατερίνη πώς είναι δυνατόν να επιβλήθηκε?
Εδώ βλέπω ότι το μίνιμουμ για "κακοποίηση ζώων: φυλάκιση τουλάχιστον 1 έτος και 5.000 -15.000 ευρώ". Και το χρηματικό πρόστιμο το απόλυτο μίνιμουμ βλέπω. Τέλεια...

Πάντα είχα την εντύπωση ότι η δυσκολία στις περιπτώσεις κακοποίησης είναι η σύλληψη των δραστών και η στοιχειοθέτηση ισχυρής δικογραφίας. Όταν πιάνονται επ'αυτοφόρω με 6 σκυλιά σε άθλια κατάσταση και ένα νεκρό, η απάντηση της έδρας είναι πιο κάτω κι απ'το μίνιμουμ των ποινών??
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ειχαν πολυ καλους δικηγορους, καποιοι ισχυριστηκαν οτι δε γνωριζαν τι ακριβως θα εβλεπαν, τα σκυλια δεν ειχαν ιδιοκτητες και αλλα τετοια ομορφα :mad:
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Επειδή έχω χάσει επεισόδια..
Τί απέγινε τελικά με την τροποποίηση του νόμου; Ισχύουν τα περί επιθετικού σκύλου κλπ; (
"Επικίνδυνο ζώο συντροφιάς είναι το ζώο συντροφιάς, που εκδηλώνει επιτυχή επίθεση ή ανεπιτυχή προσπάθεια επίθεσης ή απειλητική στάση και συμπεριφορά προς τον άνθρωπο ή τα άλλα ζώα.")

Γιατί τελευταία είχαμε κάτι πεσίματα από 4κιλα σκυλάκια εκτός λουριού και εκτός ελέγχου, και το επόμενο που θα την πέσει στη δικιά μου αν είναι να του ρίξω εγώ 2 κλωτσίδια παρά να βρει τον μπελά της η Μάρθα που μέχρι τώρα κάθεται απλά και την δαγκώνουν αλλά, του πούστη!!, μια μέρα θα την χάσει την υπομονή της.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Loukia, δεν κάνεις μια προσπάθεια να επικοινωνήσεις με την δημοτική σας αστυνομία;
Αυτοί θα ξέρουν στα σίγουρα να σου πουν.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Παράλειψη τήρησης των κανόνων για τον ασφαλή περίπατο του σκύλου ή πρόκληση ζημιάς από σκύλο ή παράλειψη λήψης μέτρων πρόληψης της εξόδου του σκύλου από την ιδιοκτησία του κυρίου/κατόχου/συνοδού/φύλακαΆρθρο 5 παρ.2 και 3
300 Ευρώ​


Ποιοί είναι οι κανόνες για τον ασφαλή περίπατο???

Που και πως ορόζονται???
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Ειχαν πολυ καλους δικηγορους, καποιοι ισχυριστηκαν οτι δε γνωριζαν τι ακριβως θα εβλεπαν, τα σκυλια δεν ειχαν ιδιοκτητες και αλλα τετοια ομορφα :mad:
Κάτι τέτοια με κάνουν να σκέφτομαι σοβαρά την αλλαγή επαγγέλματος... Πώς κοιμούνται κάποιοι άνθρωποι το βράδυ, ακόμα δε το έχω καταλάβει!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
το άρθρο 5 παράγραφος 2 και 3, αναφέρεται στο ότι ο σκύλος πρέπει να συνοδεύεται και να μην μπαινοβγαίνει ελεύθερα από το σπίτι-αυλή, καθώς και ότι ο ιδιοκτήτης έχει αστική ευθύνη για τις ενδεχόμενες ζημιές που θα κάνει. Δεν ορίζει "κανόνες ασφαλούς περιπάτου", παρόλα αυτά επικρέμεται ένα ενδεχόμενο πρόστιμο 300 ευρώ στον καθένα μας, διότι ενδεχομένως δεν τους τηρήσαμε αυτούς τους κανόνες!!!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
το άρθρο 5 παράγραφος 2 και 3, αναφέρεται στο ότι ο σκύλος πρέπει να συνοδεύεται και να μην μπαινοβγαίνει ελεύθερα από το σπίτι-αυλή, καθώς και ότι ο ιδιοκτήτης έχει αστική ευθύνη για τις ενδεχόμενες ζημιές που θα κάνει. Δεν ορίζει "κανόνες ασφαλούς περιπάτου", παρόλα αυτά επικρέμεται ένα ενδεχόμενο πρόστιμο 300 ευρώ στον καθένα μας, διότι ενδεχομένως δεν τους τηρήσαμε αυτούς τους κανόνες!!!
Θα επανελθει το λουρι απο οτι φαινεται.

δ) Μετά την περίπτωση β της παρ. 3, τίθεται κόμμα και προστίθεται νέα περίπτωση γ ως εξής:
«γ) για την αποφυγή ατυχημάτων υποχρεούται κατά τη διάρκεια του περιπάτου να κρατάει το σκύλο του δεμένο και να βρίσκεται σε μικρή απόσταση από αυτόν. Η ίδια υποχρέωση ισχύει και για τον οποιοδήποτε συνοδό του ζώου, πέραν του ιδιοκτήτη του.».
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Κατάλαβα... Αρχίζει νέο σετ καυγάδων στους δρόμους και στα πάρκα, στα όρη και στα άγρια βουνά.
Κι όσο συνοδεύεις ένα ροτβάηλερ ας πούμε, δύσκολα ο άλλος θα σου πιάσει κουβέντα ή θα αρχίσει να τσακώνεται μαζί σου γιατί το έχεις αμολυτό, αλλά πάντα θα βρεθεί ο θρασύς που θα το κάνει, οπότε... παλιά μου τέχνη κόσκινο: Θα τους αποδεικνύω στην πράξη ότι ο αμολυτός σκύλος είναι λιγότερο επικίνδυνος από τον αμολυτό αφεντικό του!!! Χαρτί από ψυχιατρείο παίρνω όποτε θελήσω, έχω φυσικό ταλέντο σε αυτό, δεν θα χρειαστεί να υποκριθώ, απλώς θα πω και θα κάνω αυτά που πραγματικά αισθάνομαι.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εμενα τα αμολυτα σκυλια δε με ενοχλουν... αρκει να μη μας πλησιαζουν :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki