Τροφή - Γερμανικός Ποιμενικός


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Έχει κάποια πάθηση και ακολουθεί αυτή την δίαιτα ή απλά ο κτηνίατρος πρότεινε αυτή την διατροφή σαν "καλύτερη" για τον σκύλο?

Σε ένα γεύμα π.χ. πόσα γραμμάρια κρέας θα έλεγες ότι του δίνεις (τρώει) και πόσα ρύζι ή κριθαράκι?
Τα δύο μπούτια γαλοπούλας είναι περίπου κιλό και κάτι και το μισό μπούτι αρνάκι 1,25 kg. συνεπώς αν διαιρέσεις με τρία (τρείς μέρες) έχουμε περίπου 350gr ημερησίως κρέας και περίπου 300-350 gr ρύζι ή κριθαράκι, σύν το κολοκυθάκι και το καρότο. Το σκυλί δεν έχει καμμία πάθηση αλλά δεν δεχόταν την ξηρά τροφή, είχε συχνές διάρροιες και εμετούς. Οπως έγραψα και παραπάνω εδώ και τρείς μήνες έχει στρώσει.
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Το σκυλί δεν έχει καμμία πάθηση αλλά δεν δεχόταν την ξηρά τροφή, είχε συχνές διάρροιες και εμετούς. Οπως έγραψα και παραπάνω εδώ και τρείς μήνες έχει στρώσει.
Αφού δεν έχει κάτι παθολογικό είναι καλό νέο και δεν συντρέχει λοιπόν κανένας ιδιαίτερος λόγος να επιμένεις σε μία διατροφή που δεν αρμόζει σε σκύλο και αργά ή γρήγορα θα του προκαλέσει κάποια πάθηση , άμεσα ή έμμεσα.

Τα δύο μπούτια γαλοπούλας είναι περίπου κιλό και κάτι και το μισό μπούτι αρνάκι 1,25 kg. συνεπώς αν διαιρέσεις με τρία (τρείς μέρες) έχουμε περίπου 350gr ημερησίως κρέας και περίπου 300-350 gr ρύζι ή κριθαράκι, σύν το κολοκυθάκι και το καρότο
Έχουμε λοιπόν 350γρ. κρέας και 300-350γρ. ρύζι ή κριθαράκι...Δηλαδή 50% και λιγότερο πρωτεϊνη και μάλιστα μαγειρεμένου κρέατος (έχουμε καταστρέψει με τον βρασμό το μεγαλύτερο ποσοστό των θρεπτικών ουσιών) και 50% άχρηστους υδατάνθρακες που προσφέρουν κορεσμό και αύξηση βάρους (υποθέτω το ζώο δεν κάνει κάποια τόσο βαριά εργασία που να χρειάζετε ή να καταναλώνει τόση ενέργεια?).

Το καροτάκι και το κολοκυθάκι δεν αξίζει καν να τα αναφέρουμε αφού και η ποσότητα αλλά και η επεξεργασία που έχουν υποστεί τα καταστούν "ανύπαρκτα".

Έχεις διαβάσει άλλα θέματα εδώ στο φόρουμ για τις διατροφικές ανάγκες του σκύλου?

Ξέρεις μπορεί και να ζήσει χρόνια ο σκυλάκος σου (και το εύχομαι φυσικά) ακόμα και με αυτή την διατροφή αλλά ποτέ δεν θα γίνει αυτή η διατροφή ΣΩΣΤΗ για σκύλο.

Και εγώ μπορώ να τρώω πίτσες και σουβλάκια μια ζωή και να πεθάνω στα 85 μου αλλά δε θα σημαίνει ότι διατρεφόμουν σωστά.

Επίσης πολλά μικρά και μεγάλα "προβληματάκια" (από δερματικά,υπερβολική τριχόπτωση,υπερκινητικότητα,καταστροφικότητα,νεφρική ανεπάρκεια,παχυσαρκεία,πολλά κόπρανα,κ.ο.κ.) που μπορεί να μη φαίνετε ότι συνδέονται με την διατροφή,μπορεί να σε ταλαιπωρούν για καιρό.

Για το γεγονός ότι στο πρότεινε ο κτηνίατρος...απλά να πώ πως δεν ενημερώνετε συχνά ή σωστά στα θέματα διατροφής...μάλλον...
 
Last edited by a moderator:


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
δεν δεχόταν την ξηρά τροφή, είχε συχνές διάρροιες και εμετούς.
Aυτο πως θα το αντιμετοπιζε ομως???
Λεει οτι μολις εδωσε μαγειρευτο εστρωσε.

Εννοειται πως και στο μαγειρευτο δεν φτανει να βαζουμε 5 υλικα στη κατσαρολα κ οκ...θελει κ αλλα πραγματα.Δεν νομιζω ομως οτι καποια στιγμη αυτος ο τροπος διατροφης μπορει να δημιουργησει προβλημα...αντιθετα λυνει πολλα.:rolleyes:
Οι περισοτερες ξηρες δεν περιεχουν και δημητριακα?Για μενα καλυτερο ειναι το ρυζι π βραζει ο ιδιος παρα εκεινο π εχει μεσα μια ξηρα.

Δεν εχω ΤΙΣ γνωσεις...ρωταω...:D
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
δεν δεχόταν την ξηρά τροφή, είχε συχνές διάρροιες και εμετούς.

Aυτο πως θα το αντιμετοπιζε ομως???
Λεει οτι μολις εδωσε μαγειρευτο εστρωσε.
Το πρώτο σκέλος της ερώτησης σου είναι θέμα συμπεριφοράς άρα και εκπαίδευσης.

Το δεύτερο που είναι παθολογικό,άρα και η διατροφή με ρύζι ή ρυζόνερο μέρος θεραπείας,έχει ημερομηνία λήξης.Δηλαδή για "x" φορές ταϊζουμε ρυζάκι ή ότι ενδείκνυτε και κατόπιν επανερχόμαστε σε σωστή και φυσιολογική διατροφή για σκύλο.

Όπως και όταν είμαστε σε νοσοκομείο τρώμε φιδέ και νιώθουμε καλύτερα αλλά δεν το συνεχίζουμε εφ'όρου ζωής και καθημερινά...έτσι και εδώ.

Εννοειται πως και στο μαγειρευτο δεν φτανει να βαζουμε 5 υλικα στη κατσαρολα κ οκ...θελει κ αλλα πραγματα.Δεν νομιζω ομως οτι καποια στιγμη αυτος ο τροπος διατροφης μπορει να δημιουργησει προβλημα...αντιθετα λυνει πολλα.:rolleyes:
Οι περισοτερες ξηρες δεν περιεχουν και δημητριακα?Για μενα καλυτερο ειναι το ρυζι π βραζει ο ιδιος παρα εκεινο π εχει μεσα μια ξηρα.
Σίγουρα δεν υπάρχει μόνο το δίλλημα "Ξηρά τροφή ή ρύζι με κοτόπουλο"...Υπάρχουν πολλές ποιοτικές διαφορές και διαβαθμίσεις και στις ξηρές τροφές και στις κονσέρβες και στα "μαγειρευτά" και στα ωμά...κλπ.

Πρώτα μαθαίνουμε τι ζώο κατέχουμε (από διατροφικής άποψης) , ποιά η φυσιολογία του , με τι τρέφετε στην φύση (πάντα είναι ο "μπούσουλας" μας) και μετά προσαρμόζουμε αυτές τις γνώσεις στα δικά μας κριτήρια και στο δικό μας χρόνο,κεφάλαιο,κλπ.

Φαντάζεσε να τάιζα τα ψαράκια μου μακαρόνια γιατί σιχαίνομαι την ψαροτροφή ή γιατί έχει συντηρητικά και πιστεύω πως τους κάνουν κακό?
Ή τον παπαγάλο μου μαρούλι γιατί με τους καρπούς λερώνει?
Ή το ιγκουάνα μου κοτόπουλο γιατί πιστεύω ότι είναι πιο θρεπτικό από το σπανάκι?

Έχει πολλά κατατοπιστικά και ενημερωτικά θέματα η ενότητα... :)
 
Last edited:


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Αφού δεν έχει κάτι παθολογικό είναι καλό νέο και δεν συντρέχει λοιπόν κανένας ιδιαίτερος λόγος να επιμένεις σε μία διατροφή που δεν αρμόζει σε σκύλο και αργά ή γρήγορα θα του προκαλέσει κάποια πάθηση , άμεσα ή έμμεσα.

Έχουμε λοιπόν 350γρ. κρέας και 300-350γρ. ρύζι ή κριθαράκι...Δηλαδή 50% και λιγότερο πρωτεϊνη και μάλιστα μαγειρεμένου κρέατος (έχουμε καταστρέψει με τον βρασμό το μεγαλύτερο ποσοστό των θρεπτικών ουσιών) και 50% άχρηστους υδατάνθρακες που προσφέρουν κορεσμό και αύξηση βάρους (υποθέτω το ζώο δεν κάνει κάποια τόσο βαριά εργασία που να χρειάζετε ή να καταναλώνει τόση ενέργεια?).

Το καροτάκι και το κολοκυθάκι δεν αξίζει καν να τα αναφέρουμε αφού και η ποσότητα αλλά και η επεξεργασία που έχουν υποστεί τα καταστούν "ανύπαρκτα".

Έχεις διαβάσει άλλα θέματα εδώ στο φόρουμ για τις διατροφικές ανάγκες του σκύλου?

Ξέρεις μπορεί και να ζήσει χρόνια ο σκυλάκος σου (και το εύχομαι φυσικά) ακόμα και με αυτή την διατροφή αλλά ποτέ δεν θα γίνει αυτή διατροφή ΣΩΣΤΗ για σκύλο.

Και εγώ μπορώ να τρώω πίτσες και σουβλάκια μια ζωή και να πεθάνω στα 85 μου αλλά δε θα σημαίνει ότι διατρεφόμουν σωστά.

Επίσης πολλά μικρά και μεγάλα "προβληματάκια" (από δερματικά,υπερβολική τριχόπτωση,υπερκινητικότητα,καταστροφικότητα,νεφρική ανεπάρκεια,παχυσαρκεία,πολλά κόπρανα,κ.ο.κ.) που μπορεί να μη φαίνετε ότι συνδέονται με την διατροφή,μπορεί να σε ταλαιπωρούν για καιρό.

Για το γεγονός ότι στο πρότεινε ο κτηνίατρος...απλά να πώ πως δεν ενημερώνετε συχνά ή σωστά στα θέματα διατροφής...μάλλον...
Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω κάποιο flame. Μακάρι να έτρωγα σουβλάκια και πίτσες ή να κάπνιζα συνεχώς και να πέθαινα στα 85 μου. Δεν καταλαβαίνω τι σημασία θα είχε τότε το ότι ´´δεν διατρεφόμουν κανονικά᾽᾽.
Το σκυλί εξασκείται συνολικά μία εως μιάμιση ώρα την ημέρα, το πρωί λίγο τρέξιμο και το απόγευμα μία ικανοποιητική βόλτα. Τα κόπρανα ελατώθηκαν όπως έχω προαναφέρει. Η συμπεριφορά δεν έχει αλλάξει, το δε τρίχωμα και το δέρμα είναι σε άριστη κατάσταση, εύχομαι να συνεχίσει έτσι. Σε περίπτωση που δώ κάτι ανησυχητικό, θα κάνω τις κατάλληλες διορθωτικές ενέργειες. Το σκυλί μένει μαζί μας και παρακολουθείται συνεχώς.Τώρα για τον γιατρό δεν μπορώ να σου πώ αν ενημερώνεται ή όχι. Και στο φινάλε τι περισσότερο έχει μία ξηρά τροφή μετά με την επεξεργασία που της γίνεται; Μη μου πείς βιταμίνες κλπ γιατί κανείς μας δεν έχει πάει να κάνει χημική ανάλυση στο Χημείο του Κράτους.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Α και εγώ δεν είμαι της ανούσιας διαφωνίας... :D

Οπότε εάν δεν έχεις δεί τα παρακάτω,δες'τα και γράψε και εκεί ενδεχομένος την άποψη σου...

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=44

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=313

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=2140

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=390

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=110

Μακάρι να έτρωγα σουβλάκια και πίτσες ή να κάπνιζα συνεχώς και να πέθαινα στα 85 μου. Δεν καταλαβαίνω τι σημασία θα είχε τότε το ότι ´´δεν διατρεφόμουν κανονικά᾽᾽.
Γιατί οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα?...

 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU