Τροφή για κουτάβι Rottweiler




keftos

Member
9 Ιανουαρίου 2023
16
3
28
Είναι στο τωρινό βάρος... δεν τον καλύπτει η ποσότητα με τίποτα... είναι μέσα στα νεύρα όλη μέρα...δάγκωνε που δάγκωνε τα πάντα τώρα έχει ξεφύγει η κατάσταση....θα τον κρατήσω έτσι μέχρι τέλος του μήνα αλλά μετά πάλι μπαρφ...μέχρι να τα διαβάσουμε όλα για να μμπορέσουμενα την φτιάξουμε μόνοι μας...άσε που βρωμάνε τα πάντα πάνω του τώρα
 






sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αν θεωρείς ότι πεινάει, δώστου λίγο φαγητό παραπάνω. Έτσι κι αλλιώς το πινακάκι της τροφής είναι μπούσουλας, όχι ευαγγέλιο. Δες το σώμα του, ας είναι λίγο πιο στρουμπουλό, χωρίς να γίνει όμως βαρελάκι.

Τα νεύρα και τα δαγκώματα πιθανότατα είναι λόγω ηλικίας, και όχι λόγω πείνας.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Το ξέρω ότι δαγκώνει απλά έχει γίνει πολύ πιο έντονο πλέον
Μεχρι τους 3 - 3,5 μηνες που θα αποκορυφωθει και μετα σταδιακα θα σταματησει ολο και πιο εντονο θα γινεται τωρα το δαγκωμα. Δεν ξερω αν ειναι σωστο να του αλλαζεις τοσο συχνα τροφη χωρις ουσιαστικα λογο. Σκεψου καταρχας οτι δεν εδινες ποτε μπαρφ απλα μαγειρευτο. Οποτε μεχρι στιγμης σε 2 μηνων κουταβι εχεις δωσει μαγειρευτο, κροκετες και θες να αλλαξεις παλι σε λιγο σε μπαρφ για ενα θεμα που κατα 99% δεν οφειλεται στην τροφη. Μην σκεφτεσαι τα 100 γραμμαρια που βλεπεις οι κροκετες εχουν μεγαλη διατροφικη αξια και αυτο εχει σημασια οχι το βαρος. Ειναι σαν να λες 1 κιλο καροτα ειναι πιο χορταστικο απο μισο κιλο πατατες επειδη ειναι πιο πολυ χωρις να μετρας τη διατροφικη αξια. Θα σου προτινα να συνεχισεις με κροκετες τουλαχιστον μερικους μηνες και μετα σταδιακα αλλαζει αν θες σε μπαρφ αλλα τοσο συντομα και συχνα το μονο που θα καταφερεις ειναι να χαλασεις το στομαχακι του και να εχει παλι εμετους διαροιες κτλ.
 
  • Like
Reactions: keftos


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Είναι ανάλογα στον σκύλο ο μικρός που έχω στους 8 μήνες το έκοψε μετά από πολύ δουλειά τώρα είναι 10 μηνών και δεν δαγκώνει
 
  • Like
Reactions: keftos


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
126
33
Και εμένα πάντως μέχρι να αλλάξει τα δόντια του ο κούταβός μου με είχε γεμίσει εκδορές και αίματα στα χέρια. Τώρα σχεδόν 7 μηνών έπαψε να δαγκώνει σε σχέση με πριν. Πολύ λίγο πλέον. Οπότε δεν νομίζω ότι όσον αφορά αυτό τουλάχιστον πρέπει να αγχώνεσαι πολυ
 
  • Like
Reactions: keftos




Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Καλησπέρα,
λίγα μου φαίνονται τα 100 γρ./ημέρα για κουτάβι ροτβάιλερ. Ποιά τροφή είναι; Μπορείς να μας δείξεις φωτογραφία από τον πίνακα ενδεικτικής δοσολογίας που έχει επάνω η συσκευασία;
 
  • Like
Reactions: FrenchieFan


keftos

Member
9 Ιανουαρίου 2023
16
3
28
Καλησπέρα,
λίγα μου φαίνονται τα 100 γρ./ημέρα για κουτάβι ροτβάιλερ. Ποιά τροφή είναι; Μπορείς να μας δείξεις φωτογραφία από τον πίνακα ενδεικτικής δοσολογίας που έχει επάνω η συσκευασία;
προ πλαν είναι...μίλησα με εκτροφέα και μου είπα να του δίνω 400 την ημέρα γτ είναι πολύ λίγα τα 100 γι'αυτόν και μου το είπε και η κτηνίατρος να του βάλω τόσα
 
  • Like
Reactions: Vania


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
προ πλαν είναι...μίλησα με εκτροφέα και μου είπα να του δίνω 400 την ημέρα γτ είναι πολύ λίγα τα 100 γι'αυτόν και μου το είπε και η κτηνίατρος να του βάλω τόσα
Πολύ καλητερα!
120-140 γρ proplan έτρωγε το 3.5 μηνών γαλλικό μπουλντόγκ μου!
Κάπου λάθος θα διάβασες τον πίνακα με την ενδεικτική πρόταση ποσότητας.
 
  • Like
Reactions: keftos


keftos

Member
9 Ιανουαρίου 2023
16
3
28
Καλησπέρα σας.
Μετά την χορήγηση της ξηράς τα γαστρεντερικά του είναι μια χαρά πλην μιας μέρα που του βγήκαν λίγο υδαρη χωρίς λόγο κατά τα άλλα καλά...το δάγκωμα όντως αυξήθηκε αλλά το υπομένουμε... πήγαμε και κτηνίατρο μας είπε ότι είναι μια χαρά ο μικρός... επίσης μας είπε ότι στους 4 μήνες θα μπορέσουμε να βγούμε δεν μας αφήνει νωρίτερα που πιστεύαμε εμείς...είπαμε τον κύκλο που κάναμε με τις τροφές και τα σχετικά δεν πήρε θέση σε φάση μακριά από το μπαρφ και μόνο ξηρά ή το αντίθετο...το μόνο ότι να περιμένουμε να φτιάξει το εντερακι του και κάνουμε μόνοι μας ότι θέλουμε.... τώρα στο δια ταύτα...στις δύο βδομάδες που τρώει ξηρά δεν κάνει την ανάγκη του συγκεκριμένη ώρα ποτέ μα ποτέ και πάει 5-6 φορές για το χοντρό του...η μυρωδιά δε άλλο πράμα... Ξεκίνησε και πίνει νερό πολύ πλέον λόγο της τροφής και για πιπι μην συζητήσω πόσες φορές πάει...το πρόβλημα που δημιουργείται είναι πως μένει ώρα μόνος του τα κάνει μέσα στο κλουβί όλα μαζί και γίνεται το έλα να δεις μέχρι να πάμε σπίτι... τώρα κατόπιν συζητήσεων και διαβάσματος είπαμε οτι θα πάμε σε μπαρφ σπιτική κάποια στιγμή....θα προτιμούσα να γίνει τώρα κοντά γτ είναι μικρός ακόμα και το μόνο που του έχει κάνει η ξηρά είναι να του φουσκώσει την κοιλιά... μπορώ να του δίνω λίγο από κάτι κάθε μέρα έτσι για σνακ ας πούμε ώστε να δούμε τι τον ενοχλεί και τι όχι ή θα του πέσει βαρύ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το σεντόνι.
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Καλησπέρα σας.
Μετά την χορήγηση της ξηράς τα γαστρεντερικά του είναι μια χαρά πλην μιας μέρα που του βγήκαν λίγο υδαρη χωρίς λόγο κατά τα άλλα καλά...το δάγκωμα όντως αυξήθηκε αλλά το υπομένουμε... πήγαμε και κτηνίατρο μας είπε ότι είναι μια χαρά ο μικρός... επίσης μας είπε ότι στους 4 μήνες θα μπορέσουμε να βγούμε δεν μας αφήνει νωρίτερα που πιστεύαμε εμείς...είπαμε τον κύκλο που κάναμε με τις τροφές και τα σχετικά δεν πήρε θέση σε φάση μακριά από το μπαρφ και μόνο ξηρά ή το αντίθετο...το μόνο ότι να περιμένουμε να φτιάξει το εντερακι του και κάνουμε μόνοι μας ότι θέλουμε.... τώρα στο δια ταύτα...στις δύο βδομάδες που τρώει ξηρά δεν κάνει την ανάγκη του συγκεκριμένη ώρα ποτέ μα ποτέ και πάει 5-6 φορές για το χοντρό του...η μυρωδιά δε άλλο πράμα... Ξεκίνησε και πίνει νερό πολύ πλέον λόγο της τροφής και για πιπι μην συζητήσω πόσες φορές πάει...το πρόβλημα που δημιουργείται είναι πως μένει ώρα μόνος του τα κάνει μέσα στο κλουβί όλα μαζί και γίνεται το έλα να δεις μέχρι να πάμε σπίτι... τώρα κατόπιν συζητήσεων και διαβάσματος είπαμε οτι θα πάμε σε μπαρφ σπιτική κάποια στιγμή....θα προτιμούσα να γίνει τώρα κοντά γτ είναι μικρός ακόμα και το μόνο που του έχει κάνει η ξηρά είναι να του φουσκώσει την κοιλιά... μπορώ να του δίνω λίγο από κάτι κάθε μέρα έτσι για σνακ ας πούμε ώστε να δούμε τι τον ενοχλεί και τι όχι ή θα του πέσει βαρύ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το σεντόνι.
Προσοχή με την σπιτική barf σε κουτάβι, θέλει πολλά ισορροπημενα γεύματα μέσα στην ημέρα, δεν κάνει τα κουτάβια να τρώνε τροφή που δεν είναι πλήρης γιατί δεν μπορούν να κάνουν μόνα τους ρύθμιση θρεπτικών συστατικών. Θα πρότεινα να πάρετε πρόγραμμα από κάποιο διατροφολόγο. Μέχρι 20% της καθημερινής διατροφής του μπορούν να μπουν μη ισορροπημενες λιχουδιές, δηλαδή να δώσεις ωμά κομμάτια με την κροκέτα για να γίνει πιο ομαλά η αλλαγή τροφής, δεν υπάρχει πρόβλημα στην ανάμιξη τους σύμφωνα με τους 2 διατροφολόγους που ρώτησα
 
  • Like
Reactions: keftos


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Εγώ έδινα στην αρχή ότι τάιζε ο εκτροφέας μέχρι τον πέμπτο μήνα μετά άλλαξα σε σπιτικι μπαρφ στην αρχή με διατροφολόγο πλέον μόνος μου πόσες ώρες μένει μόνος ο σκύλος ; Εμενα μέχρι 6 μηνών πάνω από 4 ώρες δεν αντεχε η κόκα έκλαιγε και την έβγαζα ατυχήματα θα γίνονται εσυ να του έχεις ένα στάνταρ πρόγραμμα αργά η γρήγορα θα μάθει όλοι έχουμε καθαρίσει παρά πολλές φορές απλά υπομονη
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf