Τροφή για ροτβάιλερ 2 μηνών


darkextreme

Active Member
19 Αυγούστου 2011
26
0
ροαγιαλ κανιν puppy giant μεχρι τον 8ο μηνα .

Αυτη ειναι η προταση του εκτροφεα που πηρα το σκυλο μου ( ροτβαιλερ ) και αυτη συνεχιζω ....

Τωρα εαν πας σε καποια αλλη τροφη για να γλιτωσεις 10 ευρο θα σου ελεγα οτι δεν αξιζει ....
Φίλε πιστεύεις πως είναι καλύτερη από την ''ειδική'' τροφή που έχει η Royal Canin για Rottweiler κουτάβια?
 


Etna

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2011
167
1
Φίλε πιστεύεις πως είναι καλύτερη από την ''ειδική'' τροφή που έχει η Royal Canin για Rottweiler κουτάβια?
puppy giant
Σύνθεση



αφυδατωμένο κρέας πουλερικών, ρύζι, απομονωμένη φυτική πρωτεΐνη*, καλαμπόκι, ζωικά λίπη, υδρολυμένες ζωικές πρωτεΐνες, πούλπα σακχαροτεύτλων, έλαιο σόγιας, ιχθυέλαιο, μεταλλικά άλατα, ζύμες, φρουκτοολιγοσακχαρίτες, ψύλλιο (σπόροι με φλοιό), εκχύλισμα μαγιάς (πηγή ολιγοσακχαριτών μαννάνης), σκόνη αυγού, εκχύλισμα ταγίτη (πηγή λουτεΐνης), υδρολυμένα οστρακόδερμα (πηγή γλυκοζαμίνης), υδρολυμένος χόνδρος (πηγή χονδροϊτίνης). ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΥΛΕΣ (ανά kg): Θρεπτικές πρόσθετες ύλες: Βιταμίνη A: 11700 IU, Βιταμίνη D3: 1000 IU, E1 (Σίδηρος): 47 mg, E2 (Ιώδιο): 3,7 mg, E4 (Χαλκός): 8 mg, E5 (Μαγγάνιο): 61 mg, E6 (Ψευδάργυρος): 202 mg, E8 (Σελήνιο): 0,08 mg - Συντηρητικά - Αντιοξειδωτικά. ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ: Πρωτεΐνη: 34% - Περιεκτικότητα σε λιπαρές ουσίες: 14% - Ανόργανη ύλη: 7,3% - Ακατέργαστες ινώδεις ουσίες: 1,3% - Ασβέστιο: 10 g/kg - Φωσφόρος: 8,5 g/kg - Φρουκτοολιγοσακχαρίτες: 3,4 g/kg - Ολιγοσακχαρίτες μαννάνης: 0,5 g/kg.
*L.I.P.: πρωτεΐνη επιλεγμένη με βάση την πολύ υψηλή της αφομοίωση.

ROYAL CANIN ROTTWEILER JUNIOR 31
Σύνθεση



ρύζι, αφυδατωμένο κρέας πουλερικών, απομονωμένη φυτική πρωτεΐνη*, καλαμπόκι, ζωικά λίπη, αφυδατωμένη πρωτεΐνη χοιρινού, μεταλλικά άλατα, υδρολυμένες ζωικές πρωτεΐνες, φυτικές ίνες, πούλπα σακχαροτεύτλων, έλαιο σόγιας, ιχθυέλαιο, έλαιο ινδοκάρυδου, ψύλλιο (σπόροι με φλοιό), φρουκτοολιγοσακχαρίτες, εκχύλισμα μαγιάς (πηγή ολιγοσακχαριτών μαννάνης), υδρολυμένα οστρακόδερμα (πηγή γλυκοζαμίνης), εκχύλισμα ταγίτη (πηγή λουτεΐνης), υδρολυμένος χόνδρος (πηγή χονδροϊτίνης). ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΥΛΕΣ (ανά kg): Θρεπτικές πρόσθετες ύλες: Βιταμίνη A: 22200 IU, Βιταμίνη D3: 700 IU, E1 (Σίδηρος): 36 mg, E2 (Ιώδιο): 2,5 mg, E4 (Χαλκός): 10 mg, E5 (Μαγγάνιο): 48 mg, E6 (Ψευδάργυρος): 181 mg, E8 (Σελήνιο): 0,09 mg - Τεχνολογικές πρόσθετες ύλες: Τριφωσφορικό νάτριο: 3,5 g - L-καρνιτίνη: 300 mg - Συντηρητικά - Αντιοξειδωτικά. ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ: Πρωτεΐνη: 31% - Περιεκτικότητα σε λιπαρές ουσίες: 16% - Ανόργανη ύλη: 8,3% - Ακατέργαστες ινώδεις ουσίες: 2,1% - Ανά kg: Ασβέστιο: 12 g - EPA/DHA: 3 g.
*L.I.P.: πρωτεΐνη επιλεγμένη με βάση την πολύ υψηλή της αφομοίωση.

οσων αφορα τις διαφορες στη συνθεση οι μονες διαφορες ειναι οι παρακατω ...

puppy giant
ζύμες
ψύλλιο (σπόροι με φλοιό)
σκόνη αυγού

ROYAL CANIN ROTTWEILER JUNIOR 31
αφυδατωμένη πρωτεΐνη χοιρινού
φυτικές ίνες,
έλαιο ινδοκάρυδου

οσων αφορα τις βιταμινες

puppy giant
Βιταμίνη A: 11700 IU,
Βιταμίνη D3: 1000 IU,
E1 (Σίδηρος): 47 mg,
E2 (Ιώδιο): 3,7 mg,
E4 (Χαλκός): 8 mg,
E5 (Μαγγάνιο): 61 mg,
E6 (Ψευδάργυρος): 202 mg,
E8 (Σελήνιο): 0,08 mg

ROYAL CANIN ROTTWEILER JUNIOR 31
Βιταμίνη A: 22200 IU,
Βιταμίνη D3: 700 IU,
E1 (Σίδηρος): 36 mg,
E2 (Ιώδιο): 2,5 mg,
E4 (Χαλκός): 10 mg,
E5 (Μαγγάνιο): 48 mg,
E6 (Ψευδάργυρος): 181 mg,
E8 (Σελήνιο): 0,09 mg

και τα αναλυτικα τους

puppy giant

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ: Πρωτεΐνη: 34% - Περιεκτικότητα σε λιπαρές ουσίες: 14% - Ανόργανη ύλη: 7,3%
- Ακατέργαστες ινώδεις ουσίες: 1,3% - Ασβέστιο: 10 g/kg - Φωσφόρος: 8,5 g/kg - Φρουκτοολιγοσακχαρίτες: 3,4 g/kg - Ολιγοσακχαρίτες μαννάνης: 0,5 g/kg.

ROYAL CANIN ROTTWEILER JUNIOR 31
ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ: Πρωτεΐνη: 31% - Περιεκτικότητα σε λιπαρές ουσίες: 16% - Ανόργανη ύλη: 8,3% - Ακατέργαστες ινώδεις ουσίες: 2,1% - Ανά kg: Ασβέστιο: 12 g - EPA/DHA: 3 g.


Oι διαφορες ειναι ελαχιστες , τοσο ελαχιστες που να με κανει (προσωπικα ) να λεω οτι ειναι ιδιες ....
Απο εκει και περα εμπιστευομαι τον εκτροφεα και τον κτηνιατρο μου , αλλα πανω απο ολα βλεπω την υγεια και τη συμπεριφορα του σκυλου μου οπου με τα λιγα που ξερω ( βλεπω ) οτι ειναι μια χαρα !!! :)
 






katroulis

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2011
75
0
Φίλε πιστεύεις πως είναι καλύτερη από την ''ειδική'' τροφή που έχει η Royal Canin για Rottweiler κουτάβια?
ασε να λενε εσυ παρε ρογιαλ κανιν τζουνιορ για ροτβαιλερ.... τι αλλο να πω δηλαδη.... ομορφάντρα μου !!!
 




katroulis

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2011
75
0
καλαμποκια σου φερνω εγω με 40 ευρω,μη τα δινεις στη ρογιαλ κριμα ειναι
τι καλαμπόκια βρε σπάιντερμαν... κότες θα ταίσει ?

δεν μπορώ άλλο.... δίνε του σουβλάκια με τζατζίκι να τελειώνουμε...
 










katroulis

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2011
75
0
Τόσο πολύ δηλαδή?
Κι εγώ πριν του την αλλάξω την είχα για πολύ καλή τροφή!
αστον να λεει...
αυτος ταιζει τις κοτες με καλαμποκι κ τον σκυλο με τις κοτες.... που να ξερει απο τροφες υψηλης ποιοτητας...

:)
 


GIORGOS_VL

Active Member
19 Οκτωβρίου 2011
40
0
καλαμποκια σου φερνω εγω με 40 ευρω,μη τα δινεις στη ρογιαλ κριμα ειναι
γιατι εισαι τοσο απολυτος;δλδ εγω που τη πληρωνω και βλεπω αυτα που βλεπω στο κουταβι μου δεν ισχυουν,τα εχει ολα στο DNA του δλδ;; και δεν τα βλεπω μονο εγω κτηνιατρος εκπαιδευτης και ανθρωποι φιλοι που ασχολουνται χρονια με σκυλια.
 




dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Απο πειρα θα σου προτεινω τις ολιστικες.Αν θες απο αυτές μία οικονομική τοτε την sam's field με 48 ευρώ το σακι το μεγάλο. Την έχω δοκιμάσει ειναι πολυ καλή. Μακρια απο pro plan εγώ ειχα μέγα θεμα με τη μυρωδιά , το σκυλι και το σπιτι μου βρώμαγαν.
 


GIORGOS_VL

Active Member
19 Οκτωβρίου 2011
40
0
γιωργο δεν ειμαι απολυτος.ο απο πανω μου ητανε
γραψε λαθος λοιπον.απλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ο καθε σκυλος ανεξαρτητα τη ρατσα ειναι ανταποκρινεται διαφορετικα σε καθε μαρκα τροφης.για καποιον μπορει μια φτηνη τροφη των 40 ευρω δλδ να ειναι super για το σκυλο του και αυτη με τα 70 και 80 ευρω να μην του ''κανει''.Εγω οπως ειπα του δινω τη συγκεκριμενη που ειναι για ροτ της ρουαγιαλ ακριβη μεν αλλα για το δικο μου σκυλο για το δικο του οργανισμο τα αποτελεσματα που βλεπω ειναι ακρως ικανοποιητικα.
 




stelios1

New Member
25 Ιουλίου 2011
3
0
ΑΘΗΝΑ
λοιπον να γραψω και εγω για την canin.οταν πηρα τον rocky(rottwailer 2.5 μηνων)ειχα παρει την pro plan.ακομα δεν ξερει τι γευση εχει.μετα του πηρα την canin rottwailer και εκανε σαν τρελος και ολα πηγαιναν καλα.οταν πλεον εφτασε 6 μηνων και εμαθα και λιγα πραγματα σε σχεση με τις τροφες ειπα να παρω acana σαφως ανωτερη της canin αλλα δεν του εκατσε με τιποτα και ετσι γυρισα παλι στην canin αλλα δεν γουσταρα να του δινω ρυζι και καλαμποκι αν ειναι δυνατον τι ειναι?ετσι αποφασισα να τον αφησω λιγο καιρο και πηρα τωρα πια την sams field που μπορει να μην ειναι απο τις καλυτερες(σιγουρα πανω απο την canin) αλλα εχει κρεας κοτοπουλο,συκωτι,λαδι σολωμου,φρουτα και λαχανικα και του εχει κατσει πολυ καλα με μικρες ποσοτητες στα κακα,σκληρα και αοσμα,απο τριχωμα σουπερ,του αρεσει και μου αρεσει χαχα.ααα και απο τιμη?48 το 13κιλο με 500 γραμαρια την ημερα 9 μηνων και 40 κιλα και οχι 75 το 12κιλο με 660 γραμαρια την ημερα.
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Royal canin giant puppy με μεγαλη κροκετα για να την μασαει κι ολας και να ανακουφιζει-σκληραγωγει τα ουλα του..
Εγω απο οσες τροφες εχω δοκιμασει (royal-belcando-arden-purina) η Royal του καθεται καλυτερα απο ολες με διαφορα απο την δευτερη.
 


Halford

Member
14 Αυγούστου 2017
9
2
40
να ρωτησω κατι σας παρακαλω και εγω επειδη μπερδευτηκα λιγο με την συγκεκριμενη που πηρα.
http://www.profinepet.com/puppy-chicken-potatoes
το δικο μου ειναι σχεδον 2 μηνων και 6.5 κιλα. η συγκεκριμενη γραφει οτι πρεπει να του δινω 50 γραμμαρια την ημερα. χανω κατι? μεχρι στιγμης του εδινα 300 γραμμαρια την ημερα σε 3 δοσεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU