Τροφή για Miniature Schnauzer


foisamoi

Member
6 Σεπτεμβρίου 2022
6
1
41
Γεια σας, έχω ένα mini schnauzer 7 μηνών και του δίνω ξηρα τροφή naturea growth που ειναι grain free.
Το σκυλάκι βγαίνει βόλτα καθημερινά 2 με 3 φορές, κάθε φορά κανει κακά του από 2 έως 4 φορές, τα πρώτα είναι σκληρά, τα επόμενα ποιο μαλακά και πάει λέγοντας. Θα ήθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικό να κανει τόσες πολλες φορές σε κάθε βόλτα και αν είναι σωστό να έχουν διαφορετική υφή?
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Γεια σας, έχω ένα mini schnauzer 7 μηνών και του δίνω ξηρα τροφή naturea growth που ειναι grain free.
Το σκυλάκι βγαίνει βόλτα καθημερινά 2 με 3 φορές, κάθε φορά κανει κακά του από 2 έως 4 φορές, τα πρώτα είναι σκληρά, τα επόμενα ποιο μαλακά και πάει λέγοντας. Θα ήθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικό να κανει τόσες πολλες φορές σε κάθε βόλτα και αν είναι σωστό να έχουν διαφορετική υφή?
Καλησπέρα,

Είναι μεγάλη η καθημερινή ποσότητα. Πιθανόν να μην του κάθεται καλά η γλυκοπατάτα.
Η naturea είναι καλή τροφή. Δοκίμασε τη σειρά naturals που έχει(puppy chicken) με το καστανό ρύζι, πολύ καλός υδατάνθρακας και θα έχει καλύτερη αφομοίωση.
 


foisamoi

Member
6 Σεπτεμβρίου 2022
6
1
41
Του δινω 3 x 40gr αυστηρα, βεβαια οσο και να του βαλεις θα το φαει, ειναι παρα πολυ λαιμαργος, δεν τα τρωει τα καταπινει. Ειναι 6.5 κιλα. Να δοκιμαζα να του εδινα λιγοτερο πριν αλλαξω τροφη?
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Του δινω 3 x 40gr αυστηρα, βεβαια οσο και να του βαλεις θα το φαει, ειναι παρα πολυ λαιμαργος, δεν τα τρωει τα καταπινει. Ειναι 6.5 κιλα. Να δοκιμαζα να του εδινα λιγοτερο πριν αλλαξω τροφη?
Καλά του δίνεις.
Πιστεύω ότι φταίει ο υδατάνθρακας...και στον Roger που του έδινα την growth είχε πολλά περιττώματα...με την naturals-low grain είχε καλύτερη αφομοίωση.
 




fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
73
50
45
Του δινω 3 x 40gr αυστηρα, βεβαια οσο και να του βαλεις θα το φαει, ειναι παρα πολυ λαιμαργος, δεν τα τρωει τα καταπινει. Ειναι 6.5 κιλα. Να δοκιμαζα να του εδινα λιγοτερο πριν αλλαξω τροφη?
παρεμπίπτοντος εχω και εγώ mini θα πρότεινα να του δωσεις 2x60 .ο εκτροφέας τι εδινε?
 


foisamoi

Member
6 Σεπτεμβρίου 2022
6
1
41
Ο εκτροφεας μου προτεινε να του δωσω royal canin mini schnauzer puppy. Την πηρα για δυο μηνες και μετα την αλλαξα για κατι καλυτερο σε naturea growth.
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
73
50
45
μήπως να περιμένεις λίγο ακόμα νομίζω ότι ακόμα ειναι νωρίς για να βγάλετε συμπερασμα .δοκιμαστε και το 2 φορες την ημέρα πρωι βράδυ
 




Princess Aria

Member
15 Σεπτεμβρίου 2015
21
2
40
Και εμένα η εκτροφέας αλλά και ο κτηνίατρος επέμεναν για τη royal canin,στην αρχή μέχρι 9 μηνών 3 γεύματα τη μέρα και μετά 2 και με παρότρυναν να τη δίνω μέχρι να γίνει 1 έτους, όπως και έκανα, μετά άλλαξα σε brit fresh, από την οποία έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη,με καλη σύσταση στα περιττώματα και τη τρώει με όρεξη.
Στην αρχή έδινα με κοτόπουλο και στη συνέχεια με ψάρι μιας και είναι πολύ λιχουδα η δικιά μου και οι κροκέτες με το ψάρι είναι μεγάλες και έτσι δε τις καταπίνει αλλά αναγκάζεται να τις μασήσει.
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
73
50
45
εγώ πλέον δίνω Profine adult lamb potatoes αρκετά καλο μέγεθος κροκέτας ωστε να την μασάει και τα περιττώματα μια χαρά. Από ότι εχω καταλάβει και νομιζω ισχυει για ολα τα μινι θελουν τροφη με χαμηλα λιπαρα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3