Τροφη για σκυλακι με ευαισθητο στομαχι και τροφικες αλλεργιες


Expecto_patronum

Active Member
15 Δεκεμβρίου 2021
38
26
25
Καλησπέρα! Έχω ένα σκυλάκι αδεσποτακι 9 μηνών που το υιοθέτησα. Από την αρχή του έδινα purina pro plan puppy με κοτόπουλο, μετά έπαθε γαστριτιδα και το γύρισα στο αρνί, μετά ήταν σε έλλειψη το αρνί και του το γυρίσαμε σε κοτόπουλο. Όλα αυτά σταδιακά και με το οκ από τον κτηνίατρο. Τωρα τελευταία μου έβγαλε στο στήθος κάτι στρογγυλά μαύρα στίγματα επίπεδα όχι σαν σπυράκια, σαν βούλες να το πω και τον τελευταίο 1 μήνα χωρίς να έχει φάει κάτι κλπ ξαφνικά κάνει επεισόδια με εμετούς τύπου κάθε 2 ώρες. Αυτό έγινε 2 φορές μέσα στον μήνα σε διάστημα 2 βδομαδων. Και τις 2 φορές πήγαμε κτηνίατρο κάναμε αντιβίωση και αντιεμετικο γυρίσαμε σπίτι πήραμε για 1 βδομάδα hills id μετά γυρίσαμε στην τροφή τσουπ τα ίδια. Την 2η φορά κάναμε βιοχημικες όλα τέλεια. Άρα καταλήξαμε σε αυτό το συμπέρασμα. Θα ήθελα λοιπόν κάποιος που να ξέρει 2 πράγματα αν μπορεί να μου προτείνει κάτι γιατί το έχω πάρει σερί και διαβάζω όλα τα θέματα και δεν ξέρω τι να διαλέξω. Βοηθάτε αδέρφια!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ο γιατρος δε σας πρότεινε να δοκιμάστε υποαλλεργική τροφή ωστε να δειτε αν θα στρωσει και να αποκλεισετε ετσι το διατροφικο?
 
  • Like
Reactions: Billias83


Expecto_patronum

Active Member
15 Δεκεμβρίου 2021
38
26
25
Μου είπε ότι δεν μπορεί να μου πει επειδή είναι θέμα το τι θα του ταιριάξει, μπορεί να μου πει και να μην του καθίσει καλά. Τώρα τι να σχολιάσω από αυτό εγω δεν ξέρω..
 


eli25

Member
9 Ιουλίου 2022
9
1
46
Μήπως τρώει τροφή υψηλή σε πρωτεΐνες? Εμένα η δικιά μου έπαθε γαστρίτιδα από την ακανα. έδωσα Barking heads αρνί grain free με λιγότερη πρωτεινη και έστρωσε.
 
  • Like
Reactions: Billias83




GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Η optima nova είναι πολύ καλή για τέτοιες διαταραχές, πολύ καλή είναι και η platinum.
Γενικά καλό είναι η τροφή να είναι μονοπρωτεινική σε δυσανεξίες-αλλεργίες. Σε στομαχικές διαταραχές οι καλύτερες πρωτεΐνες είναι το ψάρι, το ιβηρικό χοιρινό και το κουνέλι-λαγός.
 
  • Like
Reactions: eli25


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
η προ πλαν δεν ειναι και η καλυτερη τροφη. αν μπορεις, δοκιμασε μαγειρευτο, αλλιως μια τροφη που καταλαβαινεις τι εχει στα συστατικα τουλαχιστον. παντως μετα το μαγειρευτο, δεν ξαναγυρναω σε κροκετα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU