Τροφη και κορτιζονη (ατοπική δερματίτιδα)




dimitris-leo

Active Member
10 Μαϊου 2009
36
0
Athens
Δεξια πανω που?στον πινακα ελεγχου κοιταω τα μηνυματα???
Εγω κλεινω για σημερα,θα τα πουμε αυριο...Καλο βραδυ σε ολους..

[video=youtube;D24igQxIfIY]http://www.youtube.com/watch?v=D24igQxIfIY[/video]
 
Last edited by a moderator:




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εμένα μου κάνει εντύπωση αυτή η τόσο έντονη φωτοευαισθησία που αναφέρεις....

Για να μπορέσουν να κρίνουν την κατάσταση του σκύλου με e-mail και φωτογραφίες δεν γίνεται!
Το πιο εύκολο πράγμα είναι, με βάση μια φωτογραφία από μια βλάβη του σκύλου σου, να βρεθούν αρκετές παντελώς άσχετες ασθένειες που να φαίνεται η βλάβη τους ίδια σε φωτογραφία, αλλά από κοντά να μην έχουν καμία σχέση!
Διάγνωση από απόσταση και μέσω internet, fax ή τίποτα άλλο δεν γίνεται!Κι αν σου πει καποιος γιατρός ότι μπορεί να κάνει, εγώ προσωπικά θα έκλεινα το τηλέφωνο και δεν θα τον ξαναέπαιρνα ποτέ...
Μίλησε μαζί τους, μέσω τηλεφώνου, απάντησε στις ερωτήσεις που θα σου κάνουν, για να σου πουν πότε να πας, τι πρέπει να έχεις μαζί σου και πόσες μέρες ίσως χρειαστεί να κάτσεις εκεί, σε πρώτη φάση!

Σχετικά με την κορτιζόνη θέλω να πω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να την δαιμονοποιούμε ούτε να την φοβόμαστε!Είναι ένα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ φάρμακο που αν χωρηγηθεί σωστά, στις ασθένειες που απαιτείται, όχι μόνο δεν έχει επιπτωση στο προσδόκιμο επιβίωσης αλλά και το αυξάνει σε σχέση με την μη χορήγησή της και καθυστερεί την εξέλιξη της νόσου και κυρίως βελτιώνει απίστευτα την ποιότητα ζωής του ασθενούς!
Δεν λέω, είναι ένα δύσκολο φάρμακο και χρειάζεται αρκετή προσοχή για την εφαρμογή του αλλά δεν είναι ούτε άχρηστη, ούτε απλά κουκουλώνει τα συμπτώματα!

Δυστυχώς όπως μας τα περιέγραψες η κατάσταση είναι αρκετά βαρειά και ταλαιπωρεί το σκυλάκι σου!Ελπίζω να βρεις άκρη και περιμένουμε τις εξελίξεις!:)
 


dimitris-leo

Active Member
10 Μαϊου 2009
36
0
Athens
*Οχι μόνο δεν έχει επιπτωση στο προσδόκιμο επιβίωσης αλλά και το αυξάνει σε σχέση με την μη χορήγησή της και καθυστερεί την εξέλιξη της νόσου και κυρίως βελτιώνει απίστευτα την ποιότητα ζωής του ασθενούς!
_______________________________________________________________

Αυτο ακριβως καναμε στην αρχη με τα χαπια κορτιζονης,ξεκινουσαμε με μια ποσοτητα κ την ελατωναμε,ωστε καθε μερα,δυο μερες που ελατωναμε την ποσοτητα της κορτιζονης,ο οργανισμος να προσπαθει να "παλεψει" περισσοτερο για να καταπολεμησει αυτην την ατοπικη δερματιτιδα...αλλα δεν εγινε τιποτα,μολις σταματουσα τα χαπια μετα απο 5-7 μερες αρχιζανε να εμφανιζονται τα πρωτα σημαδια της ατοπικης δερματιτιδας...

Σαφως κ δεν θελω να δινω χρονια κορτιζονη στον σκυλο μου.
Στην αρχη εδινα στο σκυλι 2+2 χαπια την ημερα κ μεσα σε 2-3 μερες ειχαν εξαφανιστει ολα,ολες οι κοκκινιλες κ ολα τα πρηξιματα που εχει απο την αλεργια,στα αφτια κυριως,μετα ελατωνα την ποσοτητα σε 2+1,σε 1+1,σε 1+0,5,σε 1 κ μετα τα σταματουσα τελειως...

Το θεμα ειναι μηπως με 0,5+0,5 (δηλαδη με ενα χαπι) την ημερα ειναι καλα το σκυλι...

Την πεμπτη θα τον παω να τον δει η κτηνιατρος να της το πω κ αυτο με την κορτιζονη να δουμε αν θα συμφωνησει κ τι θα πει...
 
















duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
τελικα δημητρη τι αποφασισες η τι εκανες με το σκυλο σου το χασα καπως στην πορεια το ολο θεμα ...

ευχομαι να πανε ολα καλα με το ΑΠΘ
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Σχετικά με την κορτιζόνη θέλω να πω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να την δαιμονοποιούμε ούτε να την φοβόμαστε!Είναι ένα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ φάρμακο που αν χωρηγηθεί σωστά, στις ασθένειες που απαιτείται, όχι μόνο δεν έχει επιπτωση στο προσδόκιμο επιβίωσης αλλά και το αυξάνει σε σχέση με την μη χορήγησή της και καθυστερεί την εξέλιξη της νόσου και κυρίως βελτιώνει απίστευτα την ποιότητα ζωής του ασθενούς!
Δεν λέω, είναι ένα δύσκολο φάρμακο και χρειάζεται αρκετή προσοχή για την εφαρμογή του αλλά δεν είναι ούτε άχρηστη, ούτε απλά κουκουλώνει τα συμπτώματα!

Δυστυχώς όπως μας τα περιέγραψες η κατάσταση είναι αρκετά βαρειά και ταλαιπωρεί το σκυλάκι σου!Ελπίζω να βρεις άκρη και περιμένουμε τις εξελίξεις!:)

Συμφωνώ απόλυτα.Προτιμώ να ζήσει 2-3 χρόνια ποιοτικής ζωής παρά 15 χρόνια μέσα στον πόνο.Αφού έχεις δει αποτελέσματα θετικά με την κορτιζόνη και έχει διαγνωθσθεί ατοπία τότε δεν έχεις και πολλές επιλογές.Το θέμα είναι όμως είναι σίγουρα ατοπία?Όταν λες πως έχουν γίνει όλες οι εξετάσεις τι εννοείς?Ορμονικές?Θυρεοειδής?Επινεφρίδια?Για σύνδρομο CUSHING?Η στείρωση θα βοηθούσε?
 


Marianne

New Member
31 Αυγούστου 2010
1
0
Athens
Του βαζω αλλα εχω προβλημα.Επειδη οι κοκκινιλες ειναι σε στα σημεια που προανεφερα,μπορει να τα φτασει ο σκυλος κ να τα γλυψει.Με αποτελεσμα μια μικρη κοκκινιλα να γινει μεγαλη απο το γλυψιμο.Την ερεθιζει γλυφοντας την κοκκινιλα κ χειροτερευει...Του βαζω μερικες φορες πριν την βολτα ωστε να αποροφηθει μεχρι να γυρισουμε σπιτι μιας κ περπαταμε πολυ,του βαζω κυριως στα αφτια γιατι τα ξυνει πολυ,δεν γινεται να αλοιφω ολο το σωμα του σκυλου με τετοιες αλοιφες,κ στην τριχα μενει η μυρωδια για ωρες κ γλυφει το σημειο επιμονα αν μυριζει....

Φίλε Δημήτρη.Διαβάζοντας όσα γράφεις για τον σκύλο σου το μόνο που έχω να πω είναι ότι και εγώ παλυεύω πολύ καιρό με το westie μου, έχω κάνει δοκιμές με τροφές και χάπια και βιταμίνες και κορτιζόνη και οτι μπορείς να φανταστεις αλλά το προβλημα παραμένει. Νομίζω οτι κι εγω θα καταληξω στην κορτιζονη και οσο ζήσει,αφου εχω συμβουλευτει και κτηνιατρο του ΑΠΘ. Καλό κουράγιο.