Τροφη Exclusion


IanKav

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2012
48
0
Καλησπερα παιδια.
Μιλουσα σημερα με την εκτροφο της Sabi για την τροφη που προμηθευει τα boxer της.
Στην αρχη η αληθεια ειναι οτι χωρις να αναφερθει σε συγκεκριμενη μαρκα, μου εξηγουσε τα απαραιτητα συστατικα που θα πρεπει να εχει και ειδικα στην κουταβο-ηλικια που βρισκετε η Sabi (αλλα και η Angie :p), αποφευγοντας την αναφορα της επωνυμιας..
Μετα απο λιγη επιμονη μου ειπε για την Exclusion που χρισημοποιει. Η αληθεια ειναι οτι η Sabi ηρθε στα χερια μας με ενα πολυ λαμπερο χρωμα, πολυ smooth υφη και κοπρανα σκληρα.
Στην Ελλαδα απο οσο εψαξα δεν την βρηκα πουθενα.. Μεχρι και τωρα χρισημοποιουμε Belcando και στις δυο τους, αλλα εχουν πολλα αερια με ιδιαιτερη κακοσμια...

Εχει καποιος γνωμη για την συγκεκριμενη τροφη?

Pet Supplies, Pet Food, and Pet Products on Sale Now at zooplus.com

Ευχαριστω.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
το ότι χρησιμοποιεί για παράδειγμα στην πάπια ω-6 και αλόη εμένα με προδιαθέτει θετικά, αλλά η τιμή είναι τσουχτερή αν συμπεριλάβουμε και τα μεταφορικά για Ελλάδα. Αν πάντως βρεις κάποια άκρη για φθηνότερα, στείλε μου ένα πμ, μ' ενδιαφέρει.
 


IanKav

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2012
48
0
Απλως για ενημερωση μιας και ανοιξα το θεμα για συζητηση..
Τζιφος η αναζητηση της τροφης στην χωρα μιας και δεν εισαγεται...
αλλα ακομα και απο την αγγλια δεν κανουν (προς το παρον οπως μας μετεφεραν...) αποστολες στην ελλαδα...

Μπανανια. . .
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Απλως για ενημερωση μιας και ανοιξα το θεμα για συζητηση..
Τζιφος η αναζητηση της τροφης στην χωρα μιας και δεν εισαγεται...
αλλα ακομα και απο την αγγλια δεν κανουν (προς το παρον οπως μας μετεφεραν...) αποστολες στην ελλαδα...

Μπανανια. . .
και για να τα λέμε όλα γιατί αυτό είναι και απαξιωτικό εκτός των άλλων, σε άλλες χώρες η αποστολή είναι δωρεάν.
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Τα βρηκα σε παλιοτερο θεμα, δες κι αυτα αφου ψαχνεις εισαγωγη.

Exclusion Dog Food with Venison and Potato: Great Deals on Exclusion Dog Food at zooplus
Dear Eirini,

Thank you for taking the time to contact us.

We would like to let you know that regrettably we do not ship to Greece. However we are continually enlarging our scope of delivery and hope to be able to ship to your country in the future.

Sincerely,
Your zooplus Service Team


Από αυτό πήραμε απάντηση...το άλλο τώρα το βλέπω, θα το κοιτάξουμε παραπάνω μπας και βγάλουμε άκρη! ;)
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
κι η οποία Dear Eirini επικοινώνησε για να τους πει ότι θα έπαιρνε και για 'κεινη και για 'μενα, δηλαδή δε θα έπαιρνε εκατό γραμμάρια. Μόνο με μαζική αγορά μπορεί να παίζει κάτι, αλλιώς φοβάμαι πως με τα μεταφορικά θα βγαίνει παραπάνω κι από κτηνιατρική.
 






Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
λαγό ή ψάρι. Αλλά μην αναφέρεις το economy pack, άσε να δεις τι θα σου πουν μην τυχόν κι έχουν άλλη συσκευασία τέτοιου τύπου.
 




Rotondo

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
64
3
παιδια,αυτην την τροφη την πουλαει το pet shop της γειτονιας μου ,ειναι αντιπροσωποι :p !!!μολις της τελειωσει η προ πλαν της δικιας μου θα της παρω αφου ειναι τοσο καλη ! :)
 


alex1234

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2013
36
1
παιδια,αυτην την τροφη την πουλαει το pet shop της γειτονιας μου ,ειναι αντιπροσωποι :p !!!μολις της τελειωσει η προ πλαν της δικιας μου θα της παρω αφου ειναι τοσο καλη ! :)
Θα μπορουσες να μου στειλεις με ενα μηνυμα το pet shop γιατι με ενδιαφερει πολυ!Ευχαριστω :)
 


mprinou

New Member
22 Ιουνίου 2013
3
0
ΩΡΩΠΟΣ
Θα μπορουσες να μου στειλεις με ενα μηνυμα το pet shop γιατι με ενδιαφερει πολυ!Ευχαριστω :)
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέα στο forum (σύντομα θα ανεβάσω φωτό της κούκλας που έχει κλέψει την καρδιά μας τους τελευταίους μήνες και θα κάνω και σωστές συστάσεις). Το....κουτάβι μας είναι 6 μηνών και ήδη 20 κιλά.

Αρχικά της δίναμε ξηρά τροφή μάρκας Ontario, την οποία συνέστησε το τεράστιο Pet Shop στην Νέα Ερυθραία, όπου καταφύγαμε για να μας βοηθήσουν, αφού δεν είχαμε ποτέ πριν σκύλο. Επειδή όμως συνειδητοποιήσαμε ότι το συγκεκριμένο κατάστημα δεν μας ικανοποιεί από πλευράς εξυπηρέτησης, βρήκα ένα άλλο στην ίδια περιοχή (εκεί βρίσκεται το γραφείο στο οποίο εργάζομαι), και το οποίο μας συνέστησε την Exclusion. Δεν είχαμε κανένα παράπονο μέχρι πριν από 2 εβδομάδες. Το νέο σακούλι 13kg που αγοράσαμε της προκάλεσε μαλακά κακά. Και τώρα ψάχνω να της αλλάξω μάρκα.

Επειδή όμως οι εικόνες του Exclusion που βλέπω on-line ΔΕΝ είναι ίδιες με την τροφή που αγοράζω, παραθέτω το Link που βρήκα και που έχει όντως αυτό που μέχρι στιγμής έχω πάρει: Dorado exclusion - Cibo per animali - Confronta i prezzi e acquista con choozen.it

Παρεπιπτόντως, επειδή έχω ξεκινήσει να διαβάζω για το θέμα της ξηράς τροφής, η συγκεκριμένη περιέχει αφυδατωμένο κρέας κοτόπουλου, καλαμπόκι, ρύζι, λίπη κοτόπουλου, κτλ. με αυτή την σειρά. Άρα δεν ξέρω εάν είναι η σωστή επιλογή. Από την άλλη πλευρά, η Mediterraneo που της αγόραζα μέχρι τώρα περιλαμβάνει ντομάτα, ρόδι, γιούκα, κτλ. που ξέρω ότι σπανίζουν σαν συστατικά τροφών για σκύλους.

Αν πάντως εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι, πες μου για να σου δώσω την διεύθυνση του μαγαζιού που την έχει. Κάνουν και αποστολές.
 




wizardsm

Well-Known Member
1 Μαϊου 2013
268
1
στην νεα ερυθραια ειναι ενα μαγαζι που λεγεται pet stop ειναι κοντα στο petcity και μου εδωσαν ενα δειγμα της exclusion λογικα θα εχει εκει
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Σήμερα ,έψαχνα θέματα για την συγκεκριμένη τροφή.
Κι ως συνήθως, όταν googlαρεις κάτι για σκυλιά, όλο και κάτι θα βγει στο forum.
Ξεθάβω λοιπόν το τόπικ
Έχει κανένας εμπειρία από την τροφή αυτή?
Διάβασα το Ιταλικό site, αλλά θέλω να δω εάν την έχει δώσει κάποιος και τα αποτελέσματα.
Στο δε site υπάρχει μια wildfield που δείχνει ενδιαφέρουσα.

Πληροφορίες κανείς?
 


Mestou

New Member
7 Δεκεμβρίου 2015
2
0
39
Κηφισιά
Καλησπέρα σε όλους.

Νιούφης όπως λέγαμε στο στρατό είμαι για το forum. Είδα το θέμα και επειδή ενδιαφέρεστε είπα να δώσω ένα hint. Ενημερωτικά το λέω δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με άλλες εταιρiες για να ξέρω - συγκρίνω την Exclusion Mediterraneo της Dorado. Έχω πάρει από την puppy μέχρι την adult τώρα που χρησιμοποιώ και μάλιστα όλες τις γεύσεις που βγάζει. Κοτόπουλο με λαχανικά, Ψάρι με λαχανικά & Αρνί με λαχανικά είναι τα 3 βασικά γεύματα που θα βρείτε για τα adult. Η puppy είναι μόνο κοτόπουλο και λογικό λόγο περισσότερης πρωτεΐνης και επειδή είναι πιο εύπεπτη για τα στομαχάκια των μικρών. Λοιπόν έχω 2 σκυλιά, την Λίλα τσοπάνα 3 ετών τώρα που τρέχει μες το κτήμα όλη μέρα και τον μικρο Ιβάν μπασταρδάκο λυκάκο 3 μηνών αισίως. Και τα 2 τα μάζεψα από το δάσος σε ηλικία περίπου 30 ήμερων την Λίλα και 50 τον Ιβάν. Η τροφή τα σπάει πραγματικά. Είναι φοβερή από άποψη μυρωδιάς, η ανάσα τους είναι πολύ καθαρή και δεν χρειάζεσαι έξτρα στοματικό διάλυμα. Από θέμα αφόδευσης είναι στέρεα και χωρίς ευτράπελα και εκπλήξεις που διαβάζω δεξιά κ αριστερά. Τρίχωμα απαλό, λαμπερό και λείο χωρίς πολλές πολλές απώλειες. Απο θέμα λίπους η μεγάλη είναι στο όριο. Αφομοιώνει όλη την τροφή και την διοχετεύει στους μυς (Τουλάχιστον αυτά μου λέει η κτηνίατρος). Δόντια καθαρά χωρίς πέτρα και μαυρίλες. Και τέλος σκύλος δεν είμαι να σας πω την γεύση αλλά μάλλον είναι πολύ καλή αν αναλογιστώ ότι δεν μένει ποτέ τίποτα στο μπολ έπειτα από 3 λεπτά. :D (Περίπου 800gr η μεγάλη και 300gr ο μικρός).

Τώρα όσων αφορά που θα την βρείτε δείτε εδώ: http://www.petstop.gr/ Είναι υπό ανέγερση το site. Όπως πολύ σωστά είχε πει ο wizardsm, εδρεύουν Κηφισιά και Ερυθραία. Κάνουν και delivery. Τιμές 53 ευρα η 12,5kg κοτόπουλο, 58 η 12,5kg ψάρι και 61 η 12,5kg αρνί. Τα παιδιά στο μαγαζί είναι φοβερά και θα σας εξηγήσουν τα πάντα. Προσωπικά επειδή άκουγα διάφορα πήγαινα να πάρω Royal Canin ή Origen και μου πρότειναν την Exclusion για δοκιμή. Και φυσικά εδώ και 3 χρόνια είναι σταθερή αξία!! :D

Σας επισυνάπτω εικόνες με όλα τα στοιχεία και για την Puppy και για την Adult.

Αυτά από μένα. Χάρηκα για την γνωριμία και καλή συνέχεια. Όποιος θέλει κάτι άλλο μου λέει. ;)
 

Attachments

Last edited:


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Και το κουνέλι είναι κάλο! (Ναι ναι έχουμε φάει και αυτή ... )
Εμένα αυτό που με ..."κόλλησε" είναι ότι δεν έχει καθόλου φρέσκο κρέας!
Τώρα θα μου πει κάποιος...γιατι να έχει? Έλα μου ντε?!
Πάντως στο site τους εξηγούν ότι συνειδητά δεν χρησιμοποιούν φρέσκο κρέας κι ότι με έναν ειδικό τρόπο ψησίματος μετατρέπουν το φρέσκο κρέας σε αφυδατωμένο, επιτυγχάνοντας έτσι μεγαλύτερα ποσοστά πρωτεΐνης
Για όποιον ξέρει Ιταλικά το site είναι http://www.exclusion.it/
Έχουν και μια σειρά grain free τη Wildfield που δεν υπάρχει Ελλάδα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki