Τρώει από κάτω...


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Καλησπέρα κι χρόνια πολλά σε όλους...
Ένα ακόμα προβληματάκι....
Τρώει από κάτω...τι θα κάνω ρε παιδιά με αυτό το θέμα...βγαίνουμε κι είμαι όλη την ώρα από πάνω του...δεν τολμάω να κοιτάξω αλλού...κι επειδή πρίν λίγο καιρό είχαν γεμίσει την περιοχή μας φόλες πλέον βγαίνουμε κι όταν μυρίζει κάπου έντονα αυθόρμητα τον τραβάω απότομα να φύγει από κει γιατί φοβάμαι ότι κάτι υπάρχει που θα αρπάξει κι δεν θα τον προλάβω...μετά βέβαια συνειδητοποιώ ότι το μόνο που χε εκεί ήταν απλά ούρα κάποιου άλλου σκύλου...Επίσης, το επίκεντρο του προβλήματος...αυτό που δεν αφήνει με τίποτα αν το αρπάξει, το καταπίνει λαίμαργα κι σαν τρελός για να μην το πάρω είναι τα κόπρανα άλλων σκύλων...Υπάρχει μία διαφορά, τα κόπρανα που συναντάμε απλά τα μυρίζει κι φέυγει (τα φρέσκα όπως λέω εγώ)...αν όμως βρει θαμμένα στο χώμα τ' αρπάζει κι τα καταπίνει σε κλάσματα δευτερολέπτου...Χθές το κανε πάλι κι του ριξα μία στον ποπό του κι τον πήρα τρέχοντας κι ήρθαμε σπίτι κι τον έβαλα μέσα στο crate για λίγη ώρα...μετά φυσικά του βούρτσιζα τα δόντια πόση ώρα γιατί βρωμούσε όλο το δωμάτιο από την ανάσα του...Είναι 8 μηνών ο άντρας μου...τι μπορώ να κάνω για να το σταματήσει;;; Μου προτίναν να φτιάξω μπιφτεκάκια με πολύ, πάρα πολύ πιπέρι κι να το αφήσω κάτω σε μία βόλτα μας να το φάει κι να καεί να μάθει να μην τρώει από κάτω...κάτι άλλο;;;
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλημερα!! Ειναι πολυ δυσκολο ενα σκυλι να μην φαει αν βρει κατι απο κατω. Εχω ακουσει κι εγω αυτο για τα μπιφτεκια και να βαλεις ξυδι, πολυ πιπερι ή κατι τετοιο και να τα απλωσεις απο εδω κι απο εκει και μετα να τον πας βολτα να δεις τι θα κανει.. μετα το τριτο-τεταρτο που θα ειναι ετσι θα καταλαβει οτι το να τρωει απο κατω του προκαλει κατι δυσαρεστο. Φυσικα μην περιμενεις οτι μετα δεν θα ξαναφαει ποτε κατι απο κατω. Παντως η δικια μου οταν ηταν κουταβακι εψαχνε συνεχεια να φαει κατι οταν πηγαιναμε βολτα αλλα τωρα πια (ακομα μικρη ειναι, 13 μηνων) το εχει κοψει αυτο πολλους μηνες. Αν και εννοιτε οτι αν εβρισκε μια μπριζολα κατω θα την ετρωγε σε χρονο dt οπως ολα τα σκυλια. Αυτο που ηθελα να σου πω ειναι οτι τα σκυλια δεν τρωνε κοπρανα αλλων σκυλιων εκτος απο τα δικα τους. Αυτα που βρισκει θαμμενα ειναι απο γατα.
 


lampos

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2012
68
1
Υπάρχει κάποιος που να έχει να δώσει μία απάντηση σοβαρή και με αποτελέσματα; Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και δεν μπορώ να βρω μία λύση πουθενά. Οι εκπαιδευτές δηλαδή τι κάνουν για να μάθουν την άρνηση τροφής; (εκτός από χρήση βίας και ηλεκτρονικού κολάρου)
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Τα ίδια και σε μένα αλλά με τον καιρό βλέπω πώς το κόβει,χρειάζεται κάποιον απο πάνω τους και μάλωμα να δούν πώς δεν μας αρέσει.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
να μαθετε στο σκυλο σας τη μαγικη λεξη ΜΗ,,, και να κοκαλωνει μολις την ακουει ακομα και αν βρει λουκανικο η κανα παιδακι,,,

επισης καλυτερα ειναι η χρηση βιας να του μαθετε το ΜΗ ταυτοχρονα οταν παει να φαει κατι απο κατω,,,, παρα να κοιτατε αλλου και να φαει τη φολα και να χασει τη ζωη του,,,,

η δικια μου οτι μεζε βρει κατω τωρα γυρναει και με κοιταει... αν της πω παρτο το κανει μια χαψια,,, αν δει οτι δεν λεω τιποτα προχωραει παρακατω,,,, αν ειναι κανα λουκανικο λαχταριστο ζεστο γρυλλιζει γαυγιζει χτυπιεται με κοιταει αλλα δεν τολμαει να το δαγκωσει,,,,

εγω της το εμαθα με χρηση βιας,,, τωρα οι οπαδοι της μη χρησης βιας ας μας πουν τι αλλο υπαρχει.. και το πιπερι βια ειναι,,,, ειδικα το καυτερο ==))
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Δεν έχεις άδικο με το "μη" ίσως να το βλέπει για παιχνίδι εμένα κάποιες φορές αλλά πάρε εσύ ένα σκυλί ριτρίβερ και θα δείς την μούρλια τους με το φαί(βγαίνει έξω και μυρίζει τον τόπο μην εντοπίσει κάτι).
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
και μενα μυριζει σε σπαστικο βαθμο που δεν μπορεις να κανεις ενα περπατημα της προκοπης,,, αλλα στην αρχη οτι τρωγοταν το χλαπακιαζε σε μηδεν χρονο ειτε της φωναζα ειτε την τραβαγα ειτε την χτυπαγα δεν το αφηνε με τιποτα το ετρωγε,,, για φαντασου ποσες φορες λαχταρισα με αυτα που ετρωγε,,, και μια μερα ειπα τερμα,,, ως εδω ηταν,,, και τωρα μονο μυριζει,,,, δεν τολμαει να φαει κατι απο κατω οταν ειμαι διπλα της χωρις εντολη,,,
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Δε ξέρω...μία μερα (τότε με τις φόλες) έφαγε κάτι από κάτω κι τρελάθηκα τόσο πολύ από το φόβο μου που θα ομολογήσω ότι τον χτύπησα στο πρόσωπο, πρώτη φορα το κανα κι ήθελα να βάλω τα κλάματα μετά, αλλά μετά για κάποιο έστω μικρό διάστημα είχε σταματήσει να τρώει από κάτω ή με το που έπιανε κάτι του λεγα "μη- άστο" κι το βγαζε κατευθείαν...το "μη" το ξέρει...στις λιχουδιές δηλαδή όπως κι με το μπολ της τροφής του δεν τρώει αν δεν πω εγώ "πάρτο"...αν πω "μη" δεν τ αγγίζει...αλλά με του δρόμου δεν καταλαβαίνει,δεν ακούει καθόλου, κι ειδικά με τα κόπρανα που τα καταπίνει αμέσως...μία φορα έκανα το λάθος να βάλω το χέρι μου να του το βγάλω κι δεν έλεγε μετά να ξεβρωμίσει...πίκρα...θα το κάνω αυτό με το μπιφτέκι αλλά έχω ακούσει ότι μπορεί να μην καταλάβουν κι τίποτα κι φοβάμαι ότι έτσι μετά θα τρώει αβέρτα από κατω...
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αν εχει αραβικη η μεξικανικη καταγωγη το σκυλι σου αν του βαλεις πιπερι στο μπιφτεκι μπορει να ζηταει κι αλλα γιαυτο φτιαξε αρκετα ==))
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ο σκύλος μου ξέρει και το ΜΗ, ξέρει και το ΆΣΕ. Ωστόσο, επειδή είναι πονήρω, αν γυρίσω το βλέμμα μου αλλού μπορεί να βρει κάτι και να το φάει.
Συνεπώς η μέθοδος αυτή πιάνει μόνο αν έχεις τα μάτια σου 14.

Σχετικά με την άρνηση τροφής, δηλ. να μην τρώει ποτέ και για κανένα λόγο από κάτω παρά μόνο όταν του δίνεις εσύ, θέλει εκπαίδευση από επαγγελματία. ΠΟΛΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!

Η πιο εύκολη και οικονομική λύση για μας τα μπατιράκια είναι φίμωτρο στη βόλτα :)
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Η πιο εύκολη και οικονομική λύση για μας τα μπατιράκια είναι φίμωτρο στη βόλτα :)
Το χω σκεφτεί κι αυτό αλλά θεωρώ ότι μετά δεν θα είναι βόλτα αυτό το πράγμα...γι' αυτό ήθελα απόψεις κι άλλες λύσεις αν υπάρχουν πρωτού καταλήξω στο φίμωτρο!!!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Γιατί δε θα είναι βόλτα; Θα της πάρεις ένα φίμωτρο απ' αυτά που επιτρέπουν στο ζώο να ανοίξει το στόμα του και να αναπνεύσει κανονικά.

Από το να κινδυνεύεις να το χάσεις..καλύτερα αυτό.
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Το χω σκεφτεί κι αυτό αλλά θεωρώ ότι μετά δεν θα είναι βόλτα αυτό το πράγμα...γι' αυτό ήθελα απόψεις κι άλλες λύσεις αν υπάρχουν πρωτού καταλήξω στο φίμωτρο!!!
εκπαίδευση στο σπίτι με φαγητό
εγώ αυτό έκανα
και μετριάσαμε την πονηριά του
να φανταστείς έκρυβε κόκαλα που έβρισκε στην βόλτα στο στόμα του και τα κρατούσε και ένα τέταρτο μέχρι να τον πάρω χαμπάρι!
βάζε μεζεδάκια κάτω και άρχισε τα μη να φεύγεις η ασχολήσου με κάτι άλλο και άστο να περιμένει μέχρι να του πεις εσύ να το φάει
λογικά θα το έχεις κάνει ήδη με το φαγητό του
εύκολο είναι και αν είσαι με το σκύλο αρκετές ώρες στο σπίτι μπορείς να το κάνεις καθημερινά και αρκετές φορές.
μετά βάλε κάποιον γνωστό να του δίνει μεζέ και μην τον αφήνεις να το φάει αν δεν του πεις εσύ
αν σε γράφει στην αρχή πάτα φωνή και πάρε του τον μεζέ οπωσδήποτε!
θα συνηθίσει σε λίγες μέρες και θα σε κοιτάει στα μάτια πριν φάει
αυτό βοηθάει στον δρόμο ότι έχει το μυαλό του σε εσένα πριν βάλει το οτιδήποτε στο στόμα του
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
εκπαίδευση στο σπίτι με φαγητό
εγώ αυτό έκανα
και μετριάσαμε την πονηριά του
να φανταστείς έκρυβε κόκαλα που έβρισκε στην βόλτα στο στόμα του και τα κρατούσε και ένα τέταρτο μέχρι να τον πάρω χαμπάρι!
βάζε μεζεδάκια κάτω και άρχισε τα μη να φεύγεις η ασχολήσου με κάτι άλλο και άστο να περιμένει μέχρι να του πεις εσύ να το φάει
λογικά θα το έχεις κάνει ήδη με το φαγητό του
εύκολο είναι και αν είσαι με το σκύλο αρκετές ώρες στο σπίτι μπορείς να το κάνεις καθημερινά και αρκετές φορές.
μετά βάλε κάποιον γνωστό να του δίνει μεζέ και μην τον αφήνεις να το φάει αν δεν του πεις εσύ
αν σε γράφει στην αρχή πάτα φωνή και πάρε του τον μεζέ οπωσδήποτε!
θα συνηθίσει σε λίγες μέρες και θα σε κοιτάει στα μάτια πριν φάει
αυτό βοηθάει στον δρόμο ότι έχει το μυαλό του σε εσένα πριν βάλει το οτιδήποτε στο στόμα του
Λεσ να πιασει??? θα το κάνω...σε ευχαριστώ...!!!
 


kefakis

Active Member
5 Δεκεμβρίου 2012
31
0
iraklio kritis
καλησπέρα,
του έχω μάθει το ΜΗ σε τέτοι περίπτωση, αλλα όπως λεει ο φίλος μου παραπάνω θέλει και λίγο βία..!
μην το σπάσετε το σκυλάκι αλλά μια δυο στο ποπο μέχρι να κλάψει λίγο τις θέλει..
εμένα έτσι πλέον ένα ποιμενικό 8 χρονών πλέον, δεν τρώει από κάτω.!
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
στην επομενη βολτα παρε και μια βιτσα μαζι απο αυτες που δεν σπανε ==))
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
καλησπέρα,
του έχω μάθει το ΜΗ σε τέτοι περίπτωση, αλλα όπως λεει ο φίλος μου παραπάνω θέλει και λίγο βία..!
μην το σπάσετε το σκυλάκι αλλά μια δυο στο ποπο μέχρι να κλάψει λίγο τις θέλει..
εμένα έτσι πλέον ένα ποιμενικό 8 χρονών πλέον, δεν τρώει από κάτω.!
το δέρνουμε στο δρόμο η να περιμένω να πάμε σπίτι?
 


danae_hector

New Member
28 Δεκεμβρίου 2012
2
0
Ο δικός μου είναι 13 μηνών και ακόμη τρώει κανένα κοκαλάκι από κάτω... Όταν ήταν 5 μηνών, είχε βρει ενα κοκαλάκι στη βόλτα και το έβαλε στο στόμα του... έβαλα κι εγώ το χέρι μου στο στόματου να του το βγάλω... και έχασα το νύχι μου...
Τα κόκαλα από μαγειρεμένα φαγητά τα φοβάμαι, γιατί κάποια ακίδα τους μπορεί να του τρυπήσει το ΓΕ. Επίσης, η συμπεριφορά του προς ... οτι βρει από κάτω με απασχολεί, γιατί όπως αρπάζει το κοκαλάκι, μπορεί να αρπάξει τίποτα πολύυυυυυυ επικίνδυνο... Δεδομένου ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να τον δείρω, τι να κάνω;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο δικός μου είναι 13 μηνών και ακόμη τρώει κανένα κοκαλάκι από κάτω... Όταν ήταν 5 μηνών, είχε βρει ενα κοκαλάκι στη βόλτα και το έβαλε στο στόμα του... έβαλα κι εγώ το χέρι μου στο στόματου να του το βγάλω... και έχασα το νύχι μου...
Τα κόκαλα από μαγειρεμένα φαγητά τα φοβάμαι, γιατί κάποια ακίδα τους μπορεί να του τρυπήσει το ΓΕ. Επίσης, η συμπεριφορά του προς ... οτι βρει από κάτω με απασχολεί, γιατί όπως αρπάζει το κοκαλάκι, μπορεί να αρπάξει τίποτα πολύυυυυυυ επικίνδυνο... Δεδομένου ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να τον δείρω, τι να κάνω;
Τι σκύλο έχεις;