Τρώει ξύλο ο σκύλος σας;


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Είμαι ο μονος που ο σκυλος του δε τρωει ξύλο;
Μονο το γλύφει. Γλυφει τις καρεκλες στην βεραντα, το τραπεζακι.
Αφου σκεφτομαι να τα περασω με κανα ειδικο κερι για να τα γυαλίζει παραλληλα :)

Nα κανει και καμια δουλεια γιατι ολο βολτα και φαϊ ειναι το σκασμενο.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και εμενα τα επιπλα δε τα εχει πειραξει ποτε... αλλα τα ξυλα στις παραλιες ειναι τα αγαπημενα του :p
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Πφφφ....μεγαλο θεμα με τα ξυλα στην παραλια.
Κοινως ο σκυλος μου τρωει πολυ ξυλο,μιλαμε για σαπισμα :)
Καποια τα μασαει και τα φτυνει,καποια τα τρωει,πρεπει να εισαι απο πισω του και να τα παιρνεις,αλλα δεν γινεται και να τρεχεις ολη την ωρα,αφου μολις του το παρεις ξεκιναει για να βρει αλλο...Μηπως τους αρεσει τελικα που ειναι αλμυρουτσικα τα ξυλα της παραλιας?
 


smoodah

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
74
0
Αν μπορούσε, θα έτρωγε μόνο ξύλο. . . :D . . . Καρέκλες, τραπέζια, κάγκελα, καλαθάκια, μπαμπού, teak, οξιά, ελιά, παλαιωμένο, πατίνα, ακατέργαστο, βερνικωμένο, γυαλισμένο . . . δεν έχει ενδοιασμούς . . . ξύλο νά'ναι κι ό,τι νά'ναι. . . Τον έχουμε εντάξει σε πρόγραμμα απεξάρτισης αλλά δε βλέπουμε σοβαρά αποτελέσματα. :D

Επίσης, τρώει και τοίχους (αλήθεια) αλλά αυτό είναι off-topic.

Σοβαρά τώρα, το άσχημο είναι ότι αν δεν τον επιβλέπουμε και προλάβει και τσακώσει κανένα ξύλο, είναι δεδομένο ότι θα καταπιεί κομμάτια. . .
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Στο πάρκο που πάμε βόλτα είναι ένα βέλγικο ποιμενικό που τρώει δέντρα !!!! έχει ήδη ρίξει ένα κατω και συνεχίζει ! μολις έρχεται τρέχει στα δέντρα !!
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Ο δικός μου, σε γενικές γραμμές δεν τρώει ξύλα.
Προχθές βρίκε μια ρίζα απο μία πορτοκαλιά που κόψαμε και την μετέφερε στο μπαλκόνι και την κρατά σαν παιχνίδι.
Με το που βγεί έξω πάει να δεί αν είναι εκεί που την άφησε.
Την γλύφει και την ψιλο δαγκώνει, αλλά δεν προσπαθεί να κόψει κομμάτια!
 




lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Επίσης, τρώει και τοίχους (αλήθεια) αλλά αυτό είναι off-topic.
Και ο δικος μου, οταν βαριεται τα παιχνιδια του, τα παραταει και αρχισει να σκαβει και να δαγκωνει τον τοιχο. Μου κανει εντυπωση που δεν το κανει γενικα σε ολο το σπιτι αλλα σε ενα συγκεκριμενο σημειο στο σαλονι.
Εχουν αρχισει να μου μπαινουν ιδεες, θα αρχισω να σκαβω κ γω, μηπως βρω τπτ!:p
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Και ο δικος μου, οταν βαριεται τα παιχνιδια του, τα παραταει και αρχισει να σκαβει και να δαγκωνει τον τοιχο. Μου κανει εντυπωση που δεν το κανει γενικα σε ολο το σπιτι αλλα σε ενα συγκεκριμενο σημειο στο σαλονι.
Εχουν αρχισει να μου μπαινουν ιδεες, θα αρχισω να σκαβω κ γω, μηπως βρω τπτ!:p
Ελπιζω να μην ειστε σε ενοικιο...:pβλεπω τον ιδιοκτητη καπως ετσι...
 




lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Ελπιζω να μην ειστε σε ενοικιο...:pβλεπω τον ιδιοκτητη καπως ετσι...
:D:D
Οχι δικό μας είναι το σπίτι, αλλα κοντεύουμε εμείς να γίνουμε έτσι..
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ο δικος μου απο μικρος ειναι μασουλητηρι,του αρεσει πολυ να μασαει ξυλα εξω αλλα και μεσα στο σπιτι.Προσεχω αυτα που κοβονται σε μυτερες φλιδες και του τα παιρνω.Καλυτερα το ξυλο να ειναι μαλακο αλλα κανει το σπιτι χαλια.1 μερα που βρηκε 1 ξυλινη κολωνα της ΔΕΗ την δαγκωνε στην ακρη και εκοβε κομματια.Η κολωνα στηριζοταν στο εδαφος και στην αλλη ακρη σε τσιμεντενιο μικρο υψωμα και κουνιοταν αριστερα-δεξια.Τι κανει λεω το τρελο?Αρκετες φορες καταπινει κομματακια ξυλου,βηχει και μετα τα βγαζει στα κοπρανα.Πλεον τον αφηνω μονο οταν βλεπω οτι απλα κοβει καμματια και τα φτυνει και δεν τον σφηνω αν δεν ειμαι μπροστα να τον βλεπω.Σταματησα να τον δινω να μασαει ξυλα γιατι καμια μερα θα παθει καμια ζημια και δεν θα μπορω να κανω τιποτα...
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Καλημερα παιδια. Τυχον προβλημα που μπορει να δημιουργηθει απο τα ξυλα, θα φανει αμεσα (δεν εννοω τα επομενα λεπτα, αλλα τις επομενες ωρες-μερες) ? Ή μπορει λιγο λιγο να δημιουργειται προβλημα που δε γινεται αντιληπτο και μετα απο πολυ καιρο να γινει το μπαμ (δλδ να μαθουμε οτι εχει κατι σοβαρο) ?
Τη δικα μου την πιανει μανια με τα ξυλα. Εκει που παιζει με αλλα σκυλια ή με εμενα, ξαφνικα αρχιζει να ασχολειται με τα ξυλα και ειναι λες και μπαινει σε αλλη διασταση. Μπορει να παει με το ξυλο σε ενα σημειο και να αρχισει να γαβγιζει μονη της(ενω γενικα δε γαβγιζει). Παροτι υπερβολικα λαιμαργη, μπροστα στα ξυλα αδιαφορει και για το φαι. Η μονη λυση που χω βρει, εκτος απο το να της τα παιρνω και να τη δενω, ειναι να βρισκω και να της πεταω καποιο πολυ σκληρο ξυλο που δυσκολα το καταφερνει.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Καλό είναι να τα αποφεύγει τα ξύλα..πρόσφατα είχαμε κι εμείς ένα θέμα. Μας είχε πει η γιατρός ότι δεν χωνεύονται τα ξύλα και φυσικά μπορεί και να κάνουν ζημιά στο έντερο και στο στομάχι..
 


Ρεάκι

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
101
73
34
Εμένα κουκουναρια και κλαδια τα τσακιζει!! Ωσπου προχθες μασουλησε παλι ενα κλαδι και το απογευμα εκανε εμετο και εβγαλε ολες τις φλουδες απτο κλαδι!! Απο τοτε κομμενο το ξυλο!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Έχουμε πάντα καβάντζα ένα βάζο ξινό λάχανο – από αυτό που τρώει η Μέρκελ με τα λουκάνικα. Όταν τρώνε ξύλα και άλλες τέτοιες μακακίες, το ξινό λάχανο μπορεί να βοηθήσει ώστε τα κομματάκια να τυλιχτούν σε αυτό και να βγουν από την πίσω οδό. Όχι ότι είναι εγγύηση, αλλά από το ολότελα…
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Έχουμε πάντα καβάντζα ένα βάζο ξινό λάχανο – από αυτό που τρώει η Μέρκελ με τα λουκάνικα. Όταν τρώνε ξύλα και άλλες τέτοιες μακακίες, το ξινό λάχανο μπορεί να βοηθήσει ώστε τα κομματάκια να τυλιχτούν σε αυτό και να βγουν από την πίσω οδό. Όχι ότι είναι εγγύηση, αλλά από το ολότελα…
Δηλαδη ποσο ξινο λαχανο της δινεις?
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δηλαδη ποσο ξινο λαχανο της δινεις?
Μια-δυο χούφτες συνήθως (σε γαλλικό μπουλντόγκ). Ανάλογα με το πόση σαβούρα θεωρείς ότι φάει. Μην το φοβάσαι, αν έχει φάει ολόκληρο δάσος δώστου και το μισό βάζο.