Τρώνε τα σκυλιά λαχανικά;


megABOXER

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2011
88
0
Γεια σας.ο ροκι μου(μποξερ ρατσα) τρωωει λαχανικα...χθεσ καθως εκοβα την ντοματα μου επαισε καταλαθως στο πατομα και παει ο ροκι την πιανι και την τρωει μετα απο κατι ωρες τον επιασα να τρωει αγγουρι...και σημερα εφαγε ενα βερικοκο...ειναι καπως αστειο...:D:D:D:D
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Κι εγω δινω λαχανικα στον δικο μου(μποξερακι) και τα κατασπαραζει.....αλλα ντοματα ΠΟΤΕ!!!!!!Απ'οτι ξερω ειναι τοξικη....
 


megABOXER

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2011
88
0
αυτο λεω και εγω αλλα μου φαινετε παραξενο που το εφαγε δηλ οταν τν βλεπω να τρωει ντοματα να μην τν αφισω να τν φαει ε?
 








Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Κατ' αρχήν όλα τα σκυλιά πρέπει να τρώνε και λαχανικά και είναι και προτιμότερα απ' τα δημητριακά. Αποφεύγεις το κρεμμύδι.

Για να τελειωνει η παραφιλολογία με τη ντομάτα, δεν είναι τοξική, τα σπόρια της εν δυνάμει μπορεί να είναι γι' αυτό και αφαιρείς την πολύ μαλακή ψίχα της ντομάτας με τα σπόρια και δίνεις μόνο την κόρα και σε καμία περίπτωση δε δίνει το κομμάτι με το κοτσάνι και τις πολύ άγουρες ντομάτες.

Μη γράφουμε παρακαλώ ό,τι θέλουμε!
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Αν ηθελα να παραπλανησω το παιδι δεν θα του εβαζα καν το link οπου αναφερεται οτι τα σπορια της και το πρασινο μερος ειναι τοξικο...δεν χρειαζεται να μου την λες...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αν ηθελα να παραπλανησω το παιδι δεν θα του εβαζα καν το link οπου αναφερεται οτι τα σπορια της και το πρασινο μερος ειναι τοξικο...δεν χρειαζεται να μου την λες...
το αστείο είναι πως το λινκ που έβαλες απ' το σκάι γράφει ό,τι κι εγώ, το πως το μετέφρασες εσύ είναι άλλο θέμα ;)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Και οι δικοί μου τρώνε λαχανικά...τα καρότα τα τσακίζουν....και τους κάνει και πολύ καλό.
Η ντομάτα θέλει προσοχή αλλά δενείναι και ποντικοφάρμακο πιά..έλεος βρε παιδιά....
Και η σοκολάτα είναι επικίνδυνη ....πόσοι από εσας δεν έχετε δώσει στον σκύλο σας έστω μία φορά ένα κομματάκι?
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
το αστείο είναι πως το λινκ που έβαλες απ' το σκάι γράφει ό,τι κι εγώ, το πως το μετέφρασες εσύ είναι άλλο θέμα ;)
Το βεντεακι το ειδα αφου εγραψα το πρωτο μηνυμα και δεν εκανα edit.οποτε δεν το παρερμηνευσα...
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Και οι δικοί μου τρώνε λαχανικά...τα καρότα τα τσακίζουν....και τους κάνει και πολύ καλό.
Η ντομάτα θέλει προσοχή αλλά δενείναι και ποντικοφάρμακο πιά..έλεος βρε παιδιά....
Και η σοκολάτα είναι επικίνδυνη ....πόσοι από εσας δεν έχετε δώσει στον σκύλο σας έστω μία φορά ένα κομματάκι?
Εγω!!!!Σοκολατα απο πετ σοπ μια φορα του ειχα δωσει..
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Εγω!!!!Σοκολατα απο πετ σοπ μια φορα του ειχα δωσει..
κι εγώ και πολλοί άλλοι κι όμως η σοκολάτα μπορεί ν' αποβεί πολύ επικίνδυνη. Υπήρξε μάλιστα μια εποχή πριν 15-16 χρόνια που λέγανε χαρακτηριστικά οι πετσοπαδες ότι σοκολάτα κάνει να τρώει το σκυλί και πεθαίνει τυφλό αν φάει ζάχαρη. Η ζάχαρη δεν του κάνει καλό αλλά η σοκολάτα είναι πραγματικά επικίνδυνη. Το τυχαίο δεν είναι δείγμα αντιπροσωπευτικό δυστυχώς. Κι εμένα μου έχει πέσεις μπολ με μους σοκολάτα και ο σκύλος το καταβρόχθισε πριν τον προλάβω αλλά δεν έπαθε τίποτα, την επόμενη φορά όμως θα ήμασταν τόσο τυχεροί; Αν κι εκείνη τη φορά πιο πολύ χάρηκα που το μπολ που έπεσε κάτω ήταν τσίγκινο και όχι γυάλινο να έχουμε άλλα μετά, που εφησυχάστηκα λίγο περισσότερο.
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
παιδια να ρωτησω κατι.... πηρα σημερα στη δικη μου καροτα, για μασουλημα, αλλα δε ξερω πως να τα δωσω... Σιγουρα ωμα, αλλα πρεπει να τα καθαρισω ή οπως ειναι??? πλυσιμο μονο με νερακι και τα δινω?
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Εγω με ενα κομματι καροτο της βουλωνω το KONG (με κροκετες μεσα) κι εχω βρει την υγεια μου.
Εκει που τις ξετρυπωνε σε 10' τωρα μπορει να κανει και 15... Ησυχασα μιλαμε. :)

Συχνα πυκνα της δινω και μηλο. Της αρεσει πολυ.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
παιδια να ρωτησω κατι.... πηρα σημερα στη δικη μου καροτα, για μασουλημα, αλλα δε ξερω πως να τα δωσω... Σιγουρα ωμα, αλλα πρεπει να τα καθαρισω ή οπως ειναι??? πλυσιμο μονο με νερακι και τα δινω?
Ως ρίζα, καλά θα είναι να καθαρίζεται ή να τρίβεται καλά με σύρμα πριν το καταναλώσουμε εμείς ή ο σκύλος μας
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
286
254
KORYDALLOS
εγω προσωπικα σοκολατα δεν δινω ποτε,η αλλα "απαγορευμενα" που λιγουρευεται...Τι κανω?..αν με κοιταει με το υφος "δωσε κι εμενα καλε κυλια":p,της εχω μια δυο απο τις λιχουδιτσες της,ή της κοβω λιγο τυρακι...δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα,φτανει να μασουλαμε παρεα!;-)
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
το καθαρισα καλα το βαλα λιγο στο ψυγειο να δροσισει, και της το δωσα. το καταχαρηκε κ αρχισε να το μασουλαει με μανια αλλα την αφησα να φαει μονο το μικσο, μη της πεσει βαρυ για πρωτη φορα.. Και το υπολοιπο λεω να το δωσω αυριο...
μεσα στη βδομαδα ποσα μπορει να τρωει??
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Κοίταξε, άλλοι λένε ότι γενικώς τα λαχανικά πρέπει να τα πολτοποιείς και να τα δίνεις στα σκυλιά για να μπορούν να αποροφήσουν τις βιταμίνες που περιέχουν, άλλοι πάλι λένε ότι τα συστατικά των λαχανικών τα αποροφούν και όταν καταναλώνονται ολόκληρα.
Του δικού μου του δίνω 1 καρότο ολόκληρο 3-4 φορές την εβδομάδα, χωρίς το κοτσάνι. Όπως το τρώει, έτσι το βγάζει, αλλά λένε ότι τις βιταμίνες που περιέχουν τα καρότα τις αποροφάει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22