Τρώνε τα σκυλιά λαχανικά;


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ο λόγος που καλό είναι να μη δίνουμε λαχανικά ολόκληρα ή ακομα και κομματάκια-κύβους είναι επειδί ο σκύλος δεν έχει τα έντερα να τα επεξεργαστεί. Αν δώσετε μικρό κομμάτι καρότο και το καταπιεί θα το δείτε την επόμενη μέρα στην βόλτα σας.

Εδώ κάνουν συζητήσεις ολόκληρες ότι τα κόκκαλα κάνουν κακό και εγώ δεν ξέρω τι άλλο έχω ακούσει. Αλλά όταν βλέπετε άθικτη μια τροφή να βγαίνει όπως μπαίνει σας φαίνεται ασφαλές? :D
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
εγώ το καρότο το δίνω ως εξής:

α. Φρέσκο: οπότε αφαιρώ τις δυο άκρες και την φλούδα, το τρίβω και το ανακατεύω με το γιαούρτι τους.

β. Baby κατεψυγμένα: οπότε σε βραστό νερό τα ζεματίζω ακριβώς για βάπτισμα και ένα λεπτό μέσα, αφού έχουν ψιλοξεπαγώσει. Κατόπιν τα πατάω με το πιρούνι.

Εκτός αυτών τα αγαπημένα μας είναι μπρόκολο για το οποίο τρελαίνονται, αρακάς και φασολάκια στρογγυλά. Τα φασολάκια προτού τα βράσω ελαφρά (στον ατμομάγειρα) τα τεμαχίζω με το μαχαίρι σε πολύ μικρά κομματάκια. Στην περίπτωση που μιλάμε για φασολάκια παίρνω πάντοτε κατεψυγμένα ώστε ν' αποφεύγω την παρουσία ινών.
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Για την ντοματα απο οσο ξερω μονο η πρασινη αγουρη ντοματα ειναι τοξικη.
Τα διαφορα λαχανικα το δινω ειτε ωμα κομμενα ειτε βραστα αναλογα με το προγραμμα.Δεν εχω ακουσει ποτε οτι δεν μπορει ο οργανισμος τους να τα επεξεργαστει.
Ο λεννυ μερικες φορες την πεφτει σε διαφορα φυτα και δεντρα.(π.χ μηλα, φρακοσταφυλα,)
Εχω ακουσει και για σκυλους χορτοφαγους.
 




betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Οχι βρε ψαξτο.Οντως υπαρχουν ειναι νεα μοδα κυριως στην Αμερικη.
Μαλλον στο πρωτο ποστ ακουγεται λες και λεω οτι ειναι χορτοφαγοι απο την φυση τους.Οι ιδιοκτητες τους κανουν χορτοφαγους.Και υπαρχουν και τροφες καταλληλες για χορτοφαγους σκυλους.
Mετα απο ενα μικρο ψαξιμο στο νετ βρηκα αυτα
http://www.peta.org/living/companion-animals/vegetarian-cats-and-dogs.aspx
http://www.vegetariandogs.com/
Mαλιστα καποιοι θελουν να κανουν τα σκυλια τους Veggies δηλαδη χορτοφαγους που δεν τρωνε ουτε ζωικα προιοντα(γαλα αυγα κλπ)
Εδω θελουν να κανουν και γατες χορτοφαγους.
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Οχι βρε ψαξτο.Οντως υπαρχουν ειναι νεα μοδα κυριως στην Αμερικη.
Μαλλον στο πρωτο ποστ ακουγεται λες και λεω οτι ειναι χορτοφαγοι απο την φυση τους.Οι ιδιοκτητες τους κανουν χορτοφαγους.Και υπαρχουν και τροφες καταλληλες για χορτοφαγους σκυλους.
Mετα απο ενα μικρο ψαξιμο στο νετ βρηκα αυτα
http://www.peta.org/living/companion-animals/vegetarian-cats-and-dogs.aspx
http://www.vegetariandogs.com/
Mαλιστα καποιοι θελουν να κανουν τα σκυλια τους Veggies δηλαδη χορτοφαγους που δεν τρωνε ουτε ζωικα προιοντα(γαλα αυγα κλπ)
Εδω θελουν να κανουν και γατες χορτοφαγους.
Τους Αμερικανους γενικα τους παω. Αλλα σε μερικα θεματα ειναι αστα να πανε... :)
 


Panagiota_kyr

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2011
98
0
εγώ το καρότο το δίνω ως εξής:

α. Φρέσκο: οπότε αφαιρώ τις δυο άκρες και την φλούδα, το τρίβω και το ανακατεύω με το γιαούρτι τους.

β. Baby κατεψυγμένα: οπότε σε βραστό νερό τα ζεματίζω ακριβώς για βάπτισμα και ένα λεπτό μέσα, αφού έχουν ψιλοξεπαγώσει. Κατόπιν τα πατάω με το πιρούνι.

Εκτός αυτών τα αγαπημένα μας είναι μπρόκολο για το οποίο τρελαίνονται, αρακάς και φασολάκια στρογγυλά. Τα φασολάκια προτού τα βράσω ελαφρά (στον ατμομάγειρα) τα τεμαχίζω με το μαχαίρι σε πολύ μικρά κομματάκια. Στην περίπτωση που μιλάμε για φασολάκια παίρνω πάντοτε κατεψυγμένα ώστε ν' αποφεύγω την παρουσία ινών.

Πολυ ωραια λυση γιατι τρελαινονται με το γιαουρτι τα περισσοτερα σκυλακια. Ομως καθε ποτε δινεις γιαουρτι??? Δν επηρεαζει τη κοιλιτσα...καπου ειχα διαβασει οτι το γαλα και το γιαουρτι μπορουν να προκαλεσουν στροφη στομαχου. Ισχυει???
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Το γάλα μόνο δεν κάνει, όχι το γιαούρτι η το κεφίρ.... αυτά, σε αντίδεση με το γάλα το οποίο τα ενοχλεί στο πεπτικό τους και μπορεί να προκαλέσει διάροιες (δεν προκαλεί συστροφή στομάχου) γιατί δεν μπορούν να μεταβολίσουν τη λακτόζη, είναι ιδιαίτερα καλά και θρεπτικά για το σκύλο.