Τσίσα στην πάνα


GKstd

Member
26 Απριλίου 2017
11
5
51
Καλημέρα σε όλους,

Έχω ένα μαλτέζ πέντε (5) μηνών και αντιμετωπίζω το έξεις θέμα.

Το πάω 3 φορές την ημέρα βόλτα 7:30, 16:00, 23:00 και έχει μάθει να κάνει τσίσα και κακά και τις 3 φορές έξω. Ναι δεν μου λερώνει στο σπίτι. Το θέμα μου είναι το εξής και παρακαλώ μην με κακολογήσετε. Λόγο μεγέθους λερώνετε εύκολα και μετά την βόλτα πάντα καθαρίζω τα ποδαράκια του με μωρομάντιλα γιατί ανεβαίνει σε καναπέδες ή στα κρεβάτια των παιδιών καμιά φορά πράγμα που δεν με ενοχλεί. Το καλό είναι ότι ο καιρός ακόμα είναι καλός και δεν βρέχει. Αν βρέχει και το βγάλω βόλτα από λευκό μαλτέζ γίνετε σαν στουπί συνεργείου. Και μου είναι δύσκολο να το κάνω 3 φορές την ημέρα μπάνιο

1. Υπάρχει τρόπος να του μάθω την πάνα στο μπαλκόνι μόνο για τις βροχερές μέρες. Όχι για το κρύο δεν με ενοχλεί μόνο για της βροχερές μέρες.

2. Κατά την διάρκεια τις βόλτας τραβιέται σαν τρελό και γαυγίζει στους περαστικούς. Υπάρχει τρόπος να το μάθω να περπατάει όμορφα δίπλα μου.

3. Επίσης τις φεύγουν τσίσα από την χαρά της αν κάποιος τις κάνει χαρές στην πόρτα την ώρα που γυρίζει σπίτι.

Το ξέρω πως είμαι από τους τυχερούς που το ζώο μου (το μικρό μου ανθρωπάκι για μένα) κάνει την ανάγκη του στην βόλτα έξω. Το πρόβλημα είναι η βροχή και μόνο η βροχή που οι δρόμοι είναι χάλια και λόγο κατηφορικού σημείου τρέχουν και λίγο ορμητικά για το μέγεθος του σκύλου μου. Οπότε μην με κακολογήσετε που ρωτάω για την πάνα.

Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για το forum !!!
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Για το 2 θα σου απαντήσουν αυτοί που το έχουν περισσότερο με την εκπαίδευση. Με λίγη αναζήτηση εδώ μέσα μπορείς να βρεις ήδη κάποιες απαντήσεις σε αυτό.

Για το 1, αν και έχω αρσενικό, μια χαρά δουλειά κάνουμε στην πάνα ακόμα και τώρα που είναι 2 χρονών ενήλικος. Δεν ξέρω αν θα δυσκολευτείς όμως μιας κι έχει μάθει ήδη να τα κάνει έξω και είναι σίγουρα πολύ καλύτερο για τα ίδια το έξω από την πάνα. Προσωπικά δε νιώθω καθόλου τύψεις όταν δεν τον βγάζω σε βροχερές μέρες, αφού είναι μικρούλης έτσι κι αλλιώς, φροντίζω να αναπληρώσω με περισσότερες δράσεις εντός σπιτιού. Εχεις δίκιο, λερώνονται πάρα πολύ και λόγω ύψους και τα μωρομάντηλα δεν αρκούν καν κάποιες φορές. Επίσης δεν υπάρχει μαξιλάρι αμαγάριστο, οπότε σε καταλαβαίνω!

3 Είναι ακόμη μωρό κι από τον ενθουσιασμό της δεν είναι εύκολο να κρατηθεί. Αν τη χαιρετάτε με λιγότερο ενθουσιασμό εσείς όταν μπαίνετε σπίτι, το πιθανότερο είναι να μην έχετε τέτοια ατυχήματα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Και μου είναι δύσκολο να το κάνω 3 φορές την ημέρα μπάνιο
3 φορές μπάνιο, ούτε ανά μήνα δεν επιτρέπεται και λίγο λέω. Οχι ανά ημέρα!
Επίσης η τόση χρήση μωρομάντηλου, στο τέλος, μόνο καλό δεν κάνει.
Σκυλάκι είναι. Μην ξεχνιόμαστε ε; :rolleyes:
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Υπάρχουν και προιόντα στεγνού καθαρίσματος πάντως. Το θέμα είναι ότι ο δικός μου κονδός γίνεται πραγματικά χάλια, από το ζήλο να μαρκάρει βρέχει τρίχωμα κοιλιάς το οποίο εμπλουτίζει μετά με χώμα ή μπίχλα από κάτω και σε καμία περίπτωση αυτό το μιξ δε μπορεί να απλωθεί φαρδύ-πλατύ στο μαξιλάρι μου...και δεν είναι μόνο σε βροχερές μέρες αυτό. Νομίζω συνδυασμός τέτοιου τριχώματος (όχι χρώματος απαραίτητα) με τέτοιο ύψος είναι λίγο πρόμπλεμ
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Επίσης δεν προτιμάμε μωρομάντηλα. Υπάρχουν υγρά μαντήλια στα pet shop που θεωρητικά είναι πιο φιλικά στο δέρμα κ το τρίχωμα του σκύλου καθώς και προιόντα σαν αυτό που ανέφερα πιο πάνω
 


GKstd

Member
26 Απριλίου 2017
11
5
51
3 φορές μπάνιο, ούτε ανά μήνα δεν επιτρέπεται και λίγο λέω. Οχι ανά ημέρα!
Επίσης η τόση χρήση μωρομάντηλου, στο τέλος, μόνο καλό δεν κάνει.
Σκυλάκι είναι. Μην ξεχνιόμαστε ε; :rolleyes:
3 φορές την ημέρα μπάνιο .... που λέει ο λόγος ... όχι βέβαια. Αλλά επειδή δεν λερώνει καθόλου μέσα αλλά ούτε και στο μπαλκόνι όταν βρέχει είναι πρόβλημα γιατί δεν γίνετε να το αφήσω ακατούρητο τόσες ώρες. Εντωμεταξύ την βόλτα την έχουμε περισσότερο για τσίσα και κακά παρά για βόλτα. Εκ τον πραγμάτων εκτός από εμένα και την σύζυγο έχω δύο παιδιά στην εφηβεία που ασχολούνται και αυτά πάρα πολύ με το ζωάκι μας.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος γιατί είναι απίστευτα υπάκουο. Το βράδυ κοιμάται στο καλάθι του δίπλα στο κρεβάτι μας χωρίς να γαυγίζει και να ενοχλεί … άσε που πέφτει ξερό από την κούραση με τα παιχνίδια όλη την μέρα.

Το πάσχα την πήρα μαζί μου σε μονοήμερη στη λειβαδειά και συμπεριφέρθηκε άψογα τόσο μέσα στο αυτοκίνητο όσο και στην βόλτα και στο εστιατόριο.

Παρεμπιπτόντως συγχαρητήρια στο εστιατόριο του «ΝΩΝΤΑ» 1 χιλιόμετρο έξω από την Λειβαδιά που μας επέτρεψε χωρίς δεύτερη κουβέντα να έχουμε μαζί μας το ζωάκι μας.

Να σας πώ ότι το πήρα τωρά λίγο πριν το πάσχα.

Καταπλικτικό ζώο με καταπλικτικό χαρακτήρα ....
 
  • Like
Reactions: mareco and zerom0


GKstd

Member
26 Απριλίου 2017
11
5
51
Επίσης δεν προτιμάμε μωρομάντηλα. Υπάρχουν υγρά μαντήλια στα pet shop που θεωρητικά είναι πιο φιλικά στο δέρμα κ το τρίχωμα του σκύλου καθώς και προιόντα σαν αυτό που ανέφερα πιο πάνω

Έχεις απόλυτο δίκιο ... παρεμπιπτόντως τα σωστά μαντιλάκια χρησιμοποιώ τα ανέφερα ως μωρομάντυλα γιατί μοιάζουν ….
 
  • Like
Reactions: zerom0




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Επίσης δεν προτιμάμε μωρομάντηλα. Υπάρχουν υγρά μαντήλια στα pet shop που θεωρητικά είναι πιο φιλικά στο δέρμα κ το τρίχωμα του σκύλου καθώς και προιόντα σαν αυτό που ανέφερα πιο πάνω
Κόλπα marketing!
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
@mareco Να σου πω ότι έχεις άδικο....κι εγώ το σκέφτομαι έτσι. Εχεις την ψευδαίσθηση ότι κάνεις κάτι καλύτερο έστω...και με πολύ μέτρο ει δυνατόν
 


GKstd

Member
26 Απριλίου 2017
11
5
51
Να τολμήσω να ρωτήσω, από που το πήρατε;
Μας το έκανε δώρο η μητέρα μου και ο αγαπητός μου Σάββας από μία γνωστή τους στην Πάρο. Μάλιστα η μητέρα μου διαθέτει και εκείνη 2 μαλτεζάκια … μάλιστα το ένα από αυτά είναι και αδερφάκι του δικού μου από προηγούμενη γέννα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
@mareco Να σου πω ότι έχεις άδικο....κι εγώ το σκέφτομαι έτσι. Εχεις την ψευδαίσθηση ότι κάνεις κάτι καλύτερο έστω...και με πολύ μέτρο ει δυνατόν
Αν είναι ψευδαίσθηση, είναι εξ'ορισμού λάθος.
Μπορείς να το κάνεις σωστά, με άλλους, υγιεινούς τρόπους!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Μας το έκανε δώρο η μητέρα μου και ο αγαπητός μου Σάββας από μία γνωστή τους στην Πάρο. Μάλιστα η μητέρα μου διαθέτει και εκείνη 2 μαλτεζάκια … μάλιστα το ένα από αυτά είναι και αδερφάκι του δικού μου από προηγούμενη γέννα
Αναμενόμενα όλα αυτά, δυστυχώς :(
 


GKstd

Member
26 Απριλίου 2017
11
5
51
Αν σε περίπτωση βροχής δεν το βγάλω βόλτα υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι ? Συνγωρέστε με για τις πρωτάρες ερωτήσεις μου αλλά όπως καταλάβατε είμε πρωτάρης στην φρωντίδα ζώων.
 




Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Διάβασε διάφορα θέματα για να μαθεις το γιατι δεν ζευγαρώνουμε τα σκυλιά μας, γιατι δεν αγοράζουμε σκυλιά απο pet shops κλπ.......:sick:
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Αν είναι ψευδαίσθηση, είναι εξ'ορισμού λάθος.
Μπορείς να το κάνεις σωστά, με άλλους, υγιεινούς τρόπους!
Σόρυ για την επιμονή στο οφ...πανάκι βρεγμένο πχ? (κάτι που ήδη κάνουμε)
 


GKstd

Member
26 Απριλίου 2017
11
5
51
Διάβασε διάφορα θέματα για να μαθεις το γιατι δεν ζευγαρώνουμε τα σκυλιά μας, γιατι δεν αγοράζουμε σκυλιά απο pet shops κλπ.......:sick:
Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά μάλλον κάτι έχω χάσει. Δεν σας καταλαβαίνω... εγώ το ζώο μου δεν τι πείρα από petshop. Δεν το αγόρασα καν ... μου το χάρισαν. Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω ούτε αυτό το post αλλά ούτε το προηγούμενο με το "αναμενόμενο δυστυχώς..."

Μπορείτε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τη εννοείται
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά μάλλον κάτι έχω χάσει. Δεν σας καταλαβαίνω... εγώ το ζώο μου δεν τι πείρα από petshop. Δεν το αγόρασα καν ... μου το χάρισαν. Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω ούτε αυτό το post αλλά ούτε το προηγούμενο με το "αναμενόμενο δυστυχώς..."

Μπορείτε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τη εννοείται
Ο σωστός τρόπος απόκτησης ενός σκύλου είναι είτε απο εκτροφείο είτε από φιλοζωική (ώστε να σώσεις και ενα σκυλάκι). Ο λόγος που δε πρέπει να κάνουμε μόνοι μας διασταυρώσεις κι γέννες είναι γιατί πρώτα από όλα δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τη κληρονομικότητα ασθενειών ή συμπεριφορών που έχουν οι γονείς και μπορεί να έχουν και τα κουτάβια. Δεν είναι ελεγχόμενο όλο αυτό από μεριά μας. Επίσης, αν κάποιος δε θέλει όλα τα σκυλάκια ή τους γονείς πλέον, τα παρατάει οπότε αυξάνονται και τα αδέσποτα.
Αυτά πάνω κάτω, μπορείς να διαβάσεις και άλλα θέματα για τη σωστή απόκτηση ενός σκύλου και να κατανοήσεις περισσότερα πάνω στο θέμα.

Πάντως να το χαίρεσαι το σκυλάκι σου! Να είναι πάντα γερό
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Από το να μη βγει βόλτα το ζωντανό, μια καλή λύση είναι και ένα αδιάβροχο, που να καλύπτει επαρκώς το κάτω μέρος.
 
  • Like
Reactions: noni_papa