Τσίσα στην πάνα




GKstd

Member
26 Απριλίου 2017
11
5
51
Από το να μη βγει βόλτα το ζωντανό, μια καλή λύση είναι και ένα αδιάβροχο, που να καλύπτει επαρκώς το κάτω μέρος.
Πολύ καλή λύση δεν το είχα σκεφτεί!!!!
Ο σωστός τρόπος απόκτησης ενός σκύλου είναι είτε απο εκτροφείο είτε από φιλοζωική (ώστε να σώσεις και ενα σκυλάκι). Ο λόγος που δε πρέπει να κάνουμε μόνοι μας διασταυρώσεις κι γέννες είναι γιατί πρώτα από όλα δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τη κληρονομικότητα ασθενειών ή συμπεριφορών που έχουν οι γονείς και μπορεί να έχουν και τα κουτάβια. Δεν είναι ελεγχόμενο όλο αυτό από μεριά μας. Επίσης, αν κάποιος δε θέλει όλα τα σκυλάκια ή τους γονείς πλέον, τα παρατάει οπότε αυξάνονται και τα αδέσποτα.
Αυτά πάνω κάτω, μπορείς να διαβάσεις και άλλα θέματα για τη σωστή απόκτηση ενός σκύλου και να κατανοήσεις περισσότερα πάνω στο θέμα.

Πάντως να το χαίρεσαι το σκυλάκι σου! Να είναι πάντα γερό
Πολύ σωστά όλα αυτά. Παρόλα αυτά αν γνωστή σου έχουν αρσενικό και θυλικό από συγκεκριμένη ράτσα που σε ενδιαφέρει και θελήσουν να τα ζευγαρωσουν άρα γνωρίζεις και τους γονείς δεν βρίσκω κάτι κακό. Επίσης η επιλογή τις ράτσας θεωρώ πως είναι πολύ σημαντικό θέμα. Δεν ταιριάζουν όλα τα ζώα σε όλους τους ανθρώπους. Παράδειγμα εγώ δεν θα μπορούσα να έχω ένα γερμανικό ποιμενικό μέσα στο διαμέρισμα μου. Απέναντι ας ένα μικρό σώμο μαλτεζακι το οποίο έχω αγκαλιά στον καναπέ μου και μπορώ να το παίρνω σχεδόν παντού μαζί μου... με όλα τα καλά που έχει αυτή η ράτσα π.χ. υπακουω τρυφερό με καλό χαρακτήρα χωρίς να αφήνει τρίχες με καλή αντίδραση σε παιδιά είναι αυτό που ζητούσα. Επίσης οι άνθρωποι που ζευγαρωσαν τα συγκεκριμένα ζώα δεν τα εμπορεύεται. Είχαν βρει τους θετους γονείς από πριν και όπως προανέφερα δεν το πλήρωσα. Θα ήθελα να πω πως δεν απολογουμε σε κανέναν. Μπήκα σε ένα forum να ρωτήσω κάποιες απορίες και εκτός από ένα δύο post όλα τα άλλα ασχολούνται με άλλα θέματα. Αν δεν κάνω λάθος το έγραψα στη σωστή θέση... "εκπαίδευση και συμπεριφορά " σωστά ;
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Gkstd να σου ζησει το κουταβι. Για τις βροχερες μερες, ενα ωραιο αδιαβροχο θα σε σωσει. Για τις υπολοιπες μερες...μπορεις να δοκιμασεις να του φορας καποιο τυπου ρουχαλακι, το οποιο θα καλυπτει την κοιλια,ωστε να λερωνετε το λιγοτερο δυνατο.
 


GKstd

Member
26 Απριλίου 2017
11
5
51
Gkstd να σου ζησει το κουταβι. Για τις βροχερες μερες, ενα ωραιο αδιαβροχο θα σε σωσει. Για τις υπολοιπες μερες...μπορεις να δοκιμασεις να του φορας καποιο τυπου ρουχαλακι, το οποιο θα καλυπτει την κοιλια,ωστε να λερωνετε το λιγοτερο δυνατο.
Ευχαριστώ φίλε μου η λύση του αδιάβροχου όντος είναι πολύ έξυπνη και δεν το είχα σκεφτεί καθόλου.
 


loukoumas

Active Member
22 Μαρτίου 2017
25
1
31
Υπάρχει τρόπος να του μάθω την πάνα στο μπαλκόνι μόνο για τις βροχερές μέρες. Όχι για το κρύο δεν με ενοχλεί μόνο για της βροχερές μέρες.
Μπορείς να βαλεις την πάνα όταν βρέχει και να δεις αν πηγαίνει να τα κάνει, αναλόγως και το χρόνο, αν κοντεύει να σκάσει και δεν βλέπεις να πηγαίνει, ενώ έχει περάσει η ώρα της βόλτας που θα έκανε αν ο καιρός ήταν καλός σημαίνει δεν λειτουργεί το όλο θέμα....μπορεί να μάθει με τον καιρό ότι πάνα = μπορώ να τα κάνω εδώ όταν θέλω......
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Πολύ καλή λύση δεν το είχα σκεφτεί!!!!


Πολύ σωστά όλα αυτά. Παρόλα αυτά αν γνωστή σου έχουν αρσενικό και θυλικό από συγκεκριμένη ράτσα που σε ενδιαφέρει και θελήσουν να τα ζευγαρωσουν άρα γνωρίζεις και τους γονείς δεν βρίσκω κάτι κακό. Επίσης η επιλογή τις ράτσας θεωρώ πως είναι πολύ σημαντικό θέμα. Δεν ταιριάζουν όλα τα ζώα σε όλους τους ανθρώπους. Παράδειγμα εγώ δεν θα μπορούσα να έχω ένα γερμανικό ποιμενικό μέσα στο διαμέρισμα μου. Απέναντι ας ένα μικρό σώμο μαλτεζακι το οποίο έχω αγκαλιά στον καναπέ μου και μπορώ να το παίρνω σχεδόν παντού μαζί μου... με όλα τα καλά που έχει αυτή η ράτσα π.χ. υπακουω τρυφερό με καλό χαρακτήρα χωρίς να αφήνει τρίχες με καλή αντίδραση σε παιδιά είναι αυτό που ζητούσα. Επίσης οι άνθρωποι που ζευγαρωσαν τα συγκεκριμένα ζώα δεν τα εμπορεύεται. Είχαν βρει τους θετους γονείς από πριν και όπως προανέφερα δεν το πλήρωσα. Θα ήθελα να πω πως δεν απολογουμε σε κανέναν. Μπήκα σε ένα forum να ρωτήσω κάποιες απορίες και εκτός από ένα δύο post όλα τα άλλα ασχολούνται με άλλα θέματα. Αν δεν κάνω λάθος το έγραψα στη σωστή θέση... "εκπαίδευση και συμπεριφορά " σωστά ;
Αν φάνηκε ότι το ποστ μου είχε το χαρακτήρα να σας "μαλώσω" ώστε να απολογηθείτε, ζητώ συγνώμη, ο σκοπός μου ήταν να απαντήσω στο ερώτημα σας. Ο λόγος που βγήκα off topic για να το γράψω ήταν επειδή ρωτήσατε τι εννοούσαν οι συμφορουμητες σε δυο ποστ και είπα να μη σας αφήσω έτσι:p

Στο θέμα μας τώρα, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω και εγώ νομίζω ότι ενα αδιάβροχο είναι ότι πρέπει. Έτσι δε θα βρέχεται ούτε θα λερώνεται το σκυλάκι σου.

 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer








GKstd

Member
26 Απριλίου 2017
11
5
51
χαχαχαχα !!!! και αν δεν γίνει ο σκύλος fashion idol το σύγουρο είναι πως θα γίνω εγω που θα το βγάζω εξω !!!! Η αλήθεια είναι πως δεν το είχα φανταστεί ετσι .... η vanessa με τις φωτό με κατατόποισε πλήρως .... Με βλέπω μάλον τις βροχερές μέρες να την περιορίζω στο διάδρομο του σπιτιού με κλειστες τις πορτες στα δωμάτια στρωμένες πάνες κάτω και ο θεος βοηθός.

Το καλό ειναι ρε παιδιά πως είναι τόσο καταπληκτικό ζώο που σήμερα το πρωί που την καθυστέρισα μισή ώρα να την βγάλω βόλτα και λογικά πιέστικε πολύ δεν τα έκανε μέσα στο σπίτι παρά με το που βγήκαμε από το σπίτι δεν πρόλαβα να την πάω στο παρκάκι τα τσίσα τα έκανε στο δρόμο ... τόσο οριακά ήταν.

Δεν ξέρω για τα δικά σας αλλά έχω την εντύπωση πως έχω το καλύτερο ζώο του κόσμου. Αυτό το πλάσμα απλά δεν υπάρχει !!!!

Τελος πάντων θα δώ πως θα το κάνω. Το καλό είναι πως πιά ο καιρός καλυτερεύει οπότε βλέπω το πρόβλημα να έρχετε κατά τον Σεπτέμβρη που θα έχει μεγαλώση και άλλο και θα μπορή να κρατήση καλύτερα την κύστη της.

Το σαββατοκύριακο που δεν δουλεύω και έχω χρόνο μπροστά μου θα προσπαθήσω να την καθυστερίσω λίγο και να την έχω πάνω από την πάνα να δώ πως θα αντιδράση.

Ευχαριστώ για της συμβουλές