Τσιπακι- Καρούμπαλο


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Ρε παιδιά, μία ερώτηση μπορεί κι τελείως χαζή...Πριν ένα μήνα περίπου βάλαμε το τσιπάκι...έχει λίγεσ μέρες που μου χει πετάξει στην περιοχή της ωμοπλάτης ένα τεράστιο καρούμπαλο, χωράει στην παλάμη μου...πήρα την κτηνίατρο μου πε οτι μπορει να τον τσίμπησε τίποτα κι να το παρακολουθήσω για 2 μέρες κι αν δε φύγει να την πάρω να ρθει να το δει...Θα την πάρω αύριο να ρθει γιατί δεν έχει υποχωρήσει καθόλου, είναι πάρα πολύ σκληρό, σε σημείο που στην αρχή έλεγα μήπως έιναι κανένα κόκκαλο που δεν είχα παρατηρήσει (αλλά δεν παίζει)...κι λέω...μήπως ρε παιδιά ο αργανισμός του δεν δέχεται το ξένο σώμα (το τσιπάκι) κι έχει κάνει απόστημα;;; δεν πονάει, ούτε τον τρώει, ούτε τον ενοχλεί...τι μπορεί να ναι;;; μπορεί να συμβει αυτό με το τσιπάκι;;;
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αν ερθει να σκαναρει να δει που εχει παει το τσιπακι... αν εχει μετακινηθει εκει δηλαδη,,, αλλα το τσιπακι ειναι μικρο δεν χωραει στη παλαμη σου,,, και ειναι ειδικα μελετημενα υλικα ωστε να μην προκαλουν φλεγμονες η κατι αλλο στο σκυλο....
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
αν ερθει να σκαναρει να δει που εχει παει το τσιπακι... αν εχει μετακινηθει εκει δηλαδη,,, αλλα το τσιπακι ειναι μικρο δεν χωραει στη παλαμη σου,,, και ειναι ειδικα μελετημενα υλικα ωστε να μην προκαλουν φλεγμονες η κατι αλλο στο σκυλο....
Το καρούμπαλο χωράει στην παλάμη, κι έλεγα μήπως είναι απόστημα!!!
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
το τσιπάκι συνήθως τοποθετείται στον λαιμό, αριστερή μεριά, δύσκολο να μετακινηθεί επίσης πιστεύω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ λέω...πως όλα είναι πιθανά.

Και ο οργανισμός να μην το δέχεται [παρόλο που δεν το 'χω ξανακούσει]
Και να έχει μετακινηθεί [ολόκληρη συζήτηση έχουμε κάνει εδώ σχετικά]
Και να έχει δημιουργήσει κάποια φλεγμονή.
Και φυσικά...να μην ισχύει και τίποτα απ'όλα αυτά, και όντως να τον έχει κάτι τσιμπήσει.
Η...και ακόμη χειρότερα από τσίμπημα...

Ας περιμένουμε να μάθουμε.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
το τσιπάκι συνήθως τοποθετείται στον λαιμό, αριστερή μεριά, δύσκολο να μετακινηθεί επίσης πιστεύω
.....
εμενα και τα δυο σκυλια που βρηκα ο κτηνιατρος τα εψαξε με το σκανερ σχεδον ολοκληρα γιατι μου ειπε το τσιπακι πολλες φορες το βαζεις σε ενα σημειο αλλα βαριεται και κοβει βολτες ==))
 




Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Παιδιά καλημέρα, μίλησα χθες με την κτηνίατρο, θα ρθει το Σάββατο να τον δει, μου είπε, ωστόσο, ότι το τσιπακι είναι αρκετο καιρο για να κάνει τώρα κάτι τέτοιο, κατα 90% οφείλεται σε ένεση που έγινε σε εκείνο το σημείο, κι συνήθως οι δυνατές ενέσεις προκαλλούν κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι πως μου το πε...κάτι με τους ιστούς που δημιουργούν γρομπαλάκι...τέλος πάντων, να σας θυμήσω ότι είχαμε περάσει πρόσφατα την ιστοριούλα με το άγανο στο πόδι του που είχε πάρει ενέσιμη αντιβίωση δύο φορές, κι μάλλον απ' αυτό είναι...επίσης να σας πω ότι αυτό δεν φεύγει ποτέ...αλλά είναι το τεέυταίο που με νοιάζει!!!
 




Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Καλημέρα...απόστημα παιδιά τελικά ΠΑΛΙ...τον τρυπησε για να παρει υγρό απο το καρουμπαλάκι για να το εξετάσει κι βγήκε όλο αίμα κι πύον...τον έψαξε να δει κάποια είδοσο μήπως κάτι μπηκε πάλι μεσα αλλά δεν βρήκε κάτι...επομένος είναι από ένεση η όλη ζημιά...αντιβίωση τώρα για 15 μέρες...αν δεν περάσει αναγκαστικά πάλι πάμε να μας το ανοίξουν...!!!