Τσισα!!


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εχω μια απορια.. τα σκυλια σας τα βγαζετε βολτα για πιπι η τους εχετε χωρο μες στο σπιτι?? Εμενα η δικια μου εχει ακρατεια οποτε κατουραει στο δρομο προς την πανα της.. προσπαθει το μωρο μου αλλα δεν τα καταφερνει.. αλλα και πιο παλια που ηταν ντουρα της ειχαμε πανα στην κουζινα.. να τα κανει οποτε θελει και να μην κταπιεζεται και τα κραταει.. φοβομασταν μην παθουν τα νεφρα της:oops:.. (λιζα θα χρειαστω το τηλ. της φιλης σου της ψυχιατρου μαλλον :p:p:p)εσεις τι λετε?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εντάξει βρε Άννα, το σκυλί σου έχει τα προβληματάκια του, τι να κάνουμε :rolleyes:
Εμένα βγαίνει έξω όπου κατουράει όοοοοολα τα δέντρα που συναντά στο δρόμο ο ψυχάκιας!

Edit: Ο γιατρός τι έχει πει σχετικά μ' αυτό?
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Μόνο έξω, μετά από μεγάλη προσπάθεια..
Αν κατεβάζεις σχετικά συχνά το σκυλί δε νομίζω ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα, αλλά όχι μερικοί που ακούω να περηφανεύονται ότι τα κρατάει και δύο μέρες :eek:..
Αλήθεια όσοι έχετε ενήλικα σκυλιά έχετε ποτέ ατυχήματα μέσα στο σπίτι? Εμείς έχουμε πρόβλημα με τα κ@κ@ μας, μια φορά το μήνα θα τα κάνει μέσα :(..Να ανησυχώ?
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Εμείς δεν έχουμε κανένα πρόβλημε μεσ'το σπίτι.
Ούτε στον κήπο δεν τα κάνει. Τον βγάζουμε βόλτα 3 φορές την ημέρα ;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εμεις βγαινουμε ανα 12ωρο...:?πιστευω οτι δεν ειναι καλο γιατι αυτο το σκυλι ειναι ικανο να σκασει αλλα ποτε δεν θα τα κανει μεσα..

Εσεις τον βγαζετε 2 φορες η τρεις?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Όχι ποτέ ατύχημα!
Εμένα κρατιέται όντως για πολλές ώρες αλλά όχι ότι περηφανεύομαι κιόλας. Τότε με τα χιόνια δεν μπορούσαμε να τον πείσουμε να κατουρήσει!
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εγώ την κατεβάζω 4 φορές τη μέρα και τώρα είναι 11μηνών. Ελπίζω με τον καιρό να της γίνει συνήθεια.Τσίσα έχει να κάνει μέσα από 7μηνών αλλά κ@κ@ όπως είπα θα βρώ μια στις τόσες..:mad:
Πάντως η αλήθεια είναι ότι δυσκολευτηκα πολύ με την τουαλέτα της..:(
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Θυμάσαι Βάσω τι λέει για τα κόκερ το αστείο με τη λάμπα? :D:D:D

WICH DOG SHOULD CHANGE THE LIGHT BULB?

Afghan: Light bulb? What light bulb?
Australian Shepherd: First, I'll put all the light bulbs in a little circle...
Beagle: Light bulb? Light bulb? That thing I ate was a light bulb?
Border Collie: Just one? And then I'll replace any wiring that's not up to code.
Boxer: Who cares? I can still play with my squeaky toys in the dark.
Chihuahua: Yo quiero Taco Bulb.
Cocker Spaniel: Why change it? I can still pee on the carpet in the dark.
κλπ κλπ
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
εμεις εχουμε ατυχηματα εντος σπιτιου σε δυο περιπτωσεις:

α.οταν θελει να με εκδικηθει για κατι
β.οταν δεν ειναι καλα ψυχολογικα

ξερει οτι εχει κανει κακη πραξη και την βγαζει κατω απο τον καναπε
μεχρι να ερθει η ωρα να κοιμηθουμε οπου τα ξεχναει ολα διοτι δεν μπορει να κοιμηθει χωρις εμενα:p
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
χαχαχα..:D:D:D
Όντως!
Υπάρχουν ράτσες που θεωρούνται πιο εύκολες στην εκμάθηση τουαλέτας?Αν ναι η δικιά μου ήταν σχεδόν ανεπίδεκτη!:pΜπορεί βέβαια να φταίω και εγώ..

Α καλά Luna και εμείς το καταλαβαίνουμε μετά και πέρνουμε ένα ύφος "μα τί να κάνω, δεν κρατιόμουν άλλο, μη με μαλώσεις κτλ.." και μετά ρίχνουμε κάτι τρελούς ύπνους για να ξεχαστεί το θεματάκι..!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Όχι ποτέ ατύχημα!
Εμένα κρατιέται όντως για πολλές ώρες αλλά όχι ότι περηφανεύομαι κιόλας. Τότε με τα χιόνια δεν μπορούσαμε να τον πείσουμε να κατουρήσει!
Αυτο μπορει να το παθει..,μερικες φορες μπορει να ειναι ψυχολογικο αλλες φορες να ειναι αλλα προβηματα..

Επειδη εμενα ο μικρος το εΙχε παθει μια φορα στις Σπετσες για μιαμιση μερα..,ο γιατρος μου ειπε αν το ξανα παθει να του δωσω μισο μπισκοπαν..

Οταν λες πολλες ωρες ποσες εννοεις?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ενταξυ του παιδιου αρεσουν τα δεντρα τι να κανουμε..:D

Απλα μπορει να συμβει γενικα για ψυχολογικους λογους να μην μπορει να κανει..
αν γινεται κατ εξακολουθηση..πρεπει να παρουμε τηλ τον γιατρο..

εμενα επειδη μου εχει συμβει 1 φορα το κοιταω παντα..
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Τα κουτάβια λέρωναν σε πάνα μέσα στο σπίτι μέχρι να μπορέσουν να λερώσουν έξω. Λόγω κήπου (και χρόνου) τα βγάζω μια φορά την ημέρα, ή μάλλον την νύχτα κατά τις 2-3. Κι αυτό για τη βόλτα κυρίως και όχι για να λερώσουν. Όταν έμενα σε διαμέρισμα έβγαζα τη Νοέλα 3 φορές την ημέρα μίνιμουμ. Γενικά, λίγο-πολύ κάθε φορά που έμπαινα ή έβγαινα από το σπίτι. Τα έκανε σχεδόν μόνο έξω, αλλιώς σε συγκεκριμένο σημείο με πάνα στο μπαλκόνι σε περίπτωση που αργούσα και δεν άντεχε. Είχαμε ένα θεματάκι ακράτειας όμως με τη Νοέλα. Η Μπλου πάλι κρατιέται απίστευτες ώρες (τη βγάζω έξω και δεν κάνει τίποτα) και ο Λέων κρατιέται όσο μπορεί (αρκετά) για να μην τον κλείσουμε έξω.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Εμείς τα βγάζουμε τρεις φορές την ημέρα. Με τη δεύτερη φορά έχουμε καμιά φορά πρόβλημα όταν αργούμε από τη δουλειά, επομένως μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι η Ρούμπι κρατιέται μέχρι και 12 ώρες (στην περίπτωση αυτή βέβαια με το που βγαίνει από την πόρτα η κακομοίρα κατεβαίνει από το πεζοδρόμιο και αμολάει τα ψιλά στο δρόμο για να μπορέσει να συνεχίσει τη βόλτα).

Για το Μπρούνο είμαστε σίγουροι ότι κατουράει τα δέντρα του κήπου, τις πρώτες μέρες κάναμε υπομονή, αρσενικός είναι λέμε και σημαδεύει. Τώρα το έχει σταματήσει μεν, άμα παραζοριστεί όμως τα ποτίζει.... Καμιά ιδέα πως να του το κόψουμε? Κάποιος μου είπε να ρίχνουμε ξύδι εκεί που κατουράει για να μην του μυρίζει μετά, ισχύει?
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
@chloe
ο γιατρος τι ειπε οσον αφορα τα πιπια και την ακρατεια? τι να πει.. εδω στην αρχη της αδειαζαμε μηχανικα την κυστη και το πιο πιθανον ηταν να το κανουμε δια βιου..οποτε το οτι μπορει πια να κατουραει μονη της ειναι θαμα.!! Οποτε δεν πα να μου το κατουρησει ολο.. τα απορυπαντικα να ναι καλα!! 4 φορες τη μερα σφουγγαρισμα εχουμε..!!
παντως θυμαμαι οταν ηταν να την αδειαζουμε μηχανικα μας ειχε πει 3 φορες μινιμουμ και αυτο γιατι αλλιως αν τα κραταει τα ουρα μπορει να επαναρροφηθουν η κατι τετοιο και να παθει μεχρι και προβλημα στα νεφρα.. οποτε το να μην κανει ενα σκυλι τουλαχιστον 3 φορεσ τη μερα πιπι η λογικη μου μου λεει οτι ειναι επικινδυνο..
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Εγώ έχω τεράστιο πρόβλημα με πιπί με τον μαλτεζούκο μου...:(
Πιστεύω ότι είναι λόγω ηλικίας...(15 χρονών...)
Εδώ και 1,5 περίπου χρόνο, ενώ βγαίνει 100 φορές τη μέρα (δηλ.σίγουρα 5-6), σηκώνει πόδι στα πιο απίθανα σημεία...:mad:
Είμαι συνέχεια μ' ένα σφουγγάρι στα χέρια...*demonio*
Έχουμε κάνει τα πάντα από εξετάσεις από πέρσυ(ούρα, αίμα, νεφρά, ζάχαρο) για να αποκλείσουμε την περίπτωση να είναι κάτι παθολογικό αλλά ευτυχώς τίποτα...
Δεν μπορώ να τον κλείνω σε κλουβάκι γιατί είναι μεγάλος και θα συγχηστεί (ξεκινάει να βήχει λόγω φυσήματος στην καρδούλα)...
Οπότε σφουγγάρι...:(
Με τον Dante κανένα πρόβλημα, από την 1η βδομάδα έμαθε έξω, τις πάνες δεν τις πολυγούσταρε οπότε πάμε κατευθείαν κάτω...
Βγαίνει πολλές φορές την ημέρα κι αυτός αλλά κρατιέται κιόλας άμα χρειαστεί;)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
απαπαααα σφουγγαρι σφουγγαρι.. να κανουμε διαγωνισμο ποια καταναλωνει τα πιο πολλα απορρυπαντικα περ γουικ :p:p:p!!
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Εγώ πάντως είμαι για πρωτιά στην κατανάλωση...χαλαρά :cool:
Διότι δεν υπάρχει και λύση...:confused::confused::confused:
Παίρνω θάρρος από το γεγονός ότι ο καημένος μου έχει χαρίσει τόση αγάπη και τόσες όμορφες στιγμές που σκέφτομαι ότι είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω γι' αυτόν...:)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
τετοια σκεφτομαι και εγω και με εχει καταντησει σκλαβααααααα.. και αμα τα κατουρα ειναι προς τη μερια της πανας λεμε και μπραβο..ναι.. μου λεγε η μαμα μου οτι χτες την επιασε στη μεση της νυχτας και σηκωθηκε απο το κρεβατι και τα εκανε χαλι μπαλκονι γιατι μαλλον καταλαβε οτι πανα δεν προλαβαινει!! τωρα ειναι να μην της πεις μπραβο.. ??!
παντως η αληθεια ειναι οτι οταν εχουν προβληματα η τα καταπιεζεις και τους κανεις κακο η σκας και παιρνεις τη σφουγγαριστρα.. :cool: