Τύπος, soundness και ευζωία


14 Μαρτίου 2018
15
44
60
Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν αγοράζουν όλοι οι ιδιοκτήτες «καθαρόαιμα», επειδή έτσι γουστάρουν ή επειδή τους αρέσει η φατσούλα τους για γούστου - γούστου.

Μπορεί να θες μεν ένα σκύλο συντροφιάς αλλά παράλληλα θες και μια μακροχρόνια και «απροβλημάτιστη» (τουλάχιστον στην θεωρία) συμβίωση.

Έτσι στην αναζήτηση σου θα λάβεις υπόψη σου τις ιδιαιτερότητες της προσωπικής σου ζωής, το χρήμα και τον χρόνο που μπορείς να διαθέσεις, καθώς και άλλους αντίστοιχους παράγοντες.

Όλο αυτό, θα οδηγήσει στην αναζήτηση standardized χαρακτηριστικών, που μόνο τα καθαρόαιμα διαθέτουν - ή κάνω λάθος ?
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Sorry για το off topic, και πιθανών για τη λάθος foto-δεν γνωρίζω ποια ακριβώς ποικιλία ήταν, (αλλά ψάχνω να βρω λογική ερμηνεία), με βάση κάποιων posts που διαβάζω, ok ο σκύλος το έφαγε κατά λάθος όταν το βρήκε κάτω από το δέντρο, στον κήπο του ιδιοκτήτη,(και λυπάμαι για την κατάληξη), ο ιδιοκτήτης στη συνέχεια, το τρώει επειδή νομίζει ότι του προσφέρει ευζωία;
 

Attachments



betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Sorry για το off topic, και πιθανών για τη λάθος foto-δεν γνωρίζω ποια ακριβώς ποικιλία ήταν, (αλλά ψάχνω να βρω λογική ερμηνεία), με βάση κάποιων posts που διαβάζω, ok ο σκύλος το έφαγε κατά λάθος όταν το βρήκε κάτω από το δέντρο, στον κήπο του ιδιοκτήτη,(και λυπάμαι για την κατάληξη), ο ιδιοκτήτης στη συνέχεια, το τρώει επειδή νομίζει ότι του προσφέρει ευζωία;
να το πω ευγενικα, αυτο ειναι ενα ασχημο και κακογουστο μηνυμα. (n)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Βασικά, πέρα από το σκατόψυχο του συγκεκριμένου μηνύματος, δεν μπορώ να καταλάβω, το νόημά του. Τι προσπαθούσες τόσο ποιητικά, να θίξεις @saras ; Ότι τι;
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Sorry για το off topic, και πιθανών για τη λάθος foto-δεν γνωρίζω ποια ακριβώς ποικιλία ήταν, (αλλά ψάχνω να βρω λογική ερμηνεία), με βάση κάποιων posts που διαβάζω, ok ο σκύλος το έφαγε κατά λάθος όταν το βρήκε κάτω από το δέντρο, στον κήπο του ιδιοκτήτη,(και λυπάμαι για την κατάληξη), ο ιδιοκτήτης στη συνέχεια, το τρώει επειδή νομίζει ότι του προσφέρει ευζωία;
το εχω διαβασει καμια 20αρια φορες, αλλα δεν εχω καταλαβει τι εννοεις @saras ....o_O
θελεις να το εξηγησεις πιο απλα;
υγ. δεν το λεω ειρωνικα για να φουντωσω την συζητηση. Ειλικρινα δεν εχω καταλαβει!
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
το εχω διαβασει καμια 20αρια φορες, αλλα δεν εχω καταλαβει τι εννοεις @saras ....o_O
θελεις να το εξηγησεις πιο απλα;
υγ. δεν το λεω ειρωνικα για να φουντωσω την συζητηση. Ειλικρινα δεν εχω καταλαβει!
Καλησπέρα σας,

Κανονικά θα έπρεπε να σου απαντήσει το μέλος που έγραψε το post και την ρωτάς.

Ως ελάχιστο όμως δείγμα αγανάκτησης θα σου πω εγώ. Τον Ιούλιο του ’16 το μέλος @east49 έχασε τη σκύλα της από δηλητηριώδες μανιτάρι. Το τι ακριβώς έγινε και τι σημαίνει για αυτήν η απώλεια το περιέγραψε η ίδια εδώ https://www.dogforum.gr/community/threads/cane-corso-η-μηπως-οχι.24621/page-22#post-854796

Τα συμπεράσματα δικά σου.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
στο βιβλιο του 1975 Take them round, please: The art of judging dogs, ο Tom Horner* απευθυνομενος σε μελλοντικους κριτες ή κριτες γενικοτερα, κανει μια εκτενη αναφορα στο θεμα της soundness.
τις λεξεις (un)soundness/ (un)sound τις αφηνω αμεταφραστες για να δειξω πως χρησιμοποιουνται στο κειμενο και να αποφασισει ο αναγνωστης για την ερμηνεια τους.

Soundness

Στενα συνδεδεμενη με τα προτυπα των φυλων ειναι η εννοια της soundness. Ενας sound σκυλος ειναι καποιος που ειναι ολοκληρος, ακεραιος, χωρις τραυματισμους, υγιης και ικανος να τελεσει οποιαδηποτε λειτουργια ειναι σχεδιασμενος να κανει. Επειδη ομως οι σκυλοι βγαινουν σε διαφορετικα μεγεθη και σχηματα, η soundness του καθε σκυλου θα πρεπει να ληφθει υποψιν ως προς το συγκεκριμενο προτυπο της. Ενα μπασσέ φτιαγμενο συμφωνα με το προτυπο του θα ειναι ενα sound σκυλι, αλλα ενα τεριε με μπροστινα μελη ενος μπασσέ θα ειναι χονδροιδεστατα unsound. Προφανως, καθε φυλη με μειωμενη οραση, στραβο στομα, αδυνατα ανοιχτα δαχτυλα, χαλαρους αγκωνες ή συγκλινοντες ταρσους ειναι unsound, αλλα ενας σκυλος μπορει να ειναι τελειως sound ως προς το προτυπο του ακομα και αν εχει σκυφτο μπροστινο συστημα, να ειναι προγναθικος ή με κυρτη ραχη αν αυτο ζητα το προτυπο του. Θα εκτιμηθει αρα αν ο ορος της soundness στο συγκεκριμενο πλαισιο χρησιμοποιηθει με προσοχη και οχι ως μια σαρωτικη γενικευση που αναφερεται σε ολες τις φυλες. Κατι που ειναι unsound για μια φυλη μπορει να ειναι sound για αλλη και το αντιθετο.
Ενας unsound σκυλος ειναι καποιος που εχει καποιο φυσικο ελλατωμα και τον κανει να υπολειπεται του προτυπου του. Το ελλατωμα αυτο μπορει να οφειλεται σε κακη ή λανθασμενη μορφολογια, ή να εχει προκληθει απο καποια αρρωστια ή ατυχημα. Εαν συμβαινει η πρωτη περιπτωση ο κριτης θα πρεπει να αποφασισει για τη σοβαροτητα της και να πραξει αναλογα. Εαν συμβαινει η δευτερη και εχει προκληθει απο ατυχημα ειναι λιγοτερο σοβαρο απο το να ειναι αιτια μια αρρωστια, που μπορει να ειναι κληρονομικη ή οχι. Μια δοση σκληροτητας οπου αφορα την unsoundness δεν ειναι κακη αλλα η ασχημη κατασταση θα πρεπει να θεωρηθει ως unsoundness.
Η unsound κινηση ειναι κατι διαφορετικο. Ενας σκυλος που στον στιβο φαινεται καλοφτιαγμενος συμφωνα με το προτυπο του, μπορει να κινειται ασχημα. Μπορει να κουτσαινει, να του λειπει ο συντονισμος η εκταση ή η ωθηση στα μελη του, η απλα να σπαει σε κομματια στην κινηση χαρις στην ελλειψη ασκησης ή κακης ανατροφης. Μπορει τα ποδια του να κλεινουν προς τα μεσα, οι αγκωνες του εξω, να βυθιζει τη ραχη του, να συγκλινει ή να αποκλινει τους ταρσους του και αλλα χιλια δυο ελλατωματα να ερχονται στο φως, ελλατωματα που δεν ηταν εμφανη οταν στεκοταν ακινητος. Ενας τετοιος σκυλος ειναι unsound. Το ποσο unsound ειναι, εξαρταται απο το ποσο unsound κινειται, θεμα που υποκειται στην κριση του κριτη.
Απ' την αλλη ενας σκυλος που εχει εμφανη ελλατωματα ακινητος, μπορει να κινειται με απολυτη ακριβεια διχως ομως τη ζητουμενη εκταση και ωθηση. Αναμφισβητητα αυτος ειναι ενας sound σκυλος. Οι ευθυτενεις ωμοι και οι ισιοι ταρσοι θα εμποδισουν ενα σκυλο να κινηθει με ωθηση και εκταση αλλα οχι απο το να κινηθει ευθεια και πραγματικα. Μονο ο κριτης μπορει να αποφασισει ποιο ειναι το επιθυμητο. Ο καλοφτιαγμενος σκυλος που κινειται ασχημα ή ο κακοφτιαγμενος που κινειται ευθεια και πραγματικα.
Το γεγονος οτι μικροσκοπικα δειγματα- δειγματα που θεωρουνται πολυ μικρου μεγεθους για να αναπαραχθουν- ξεπηδουν σε μερικες φυλες, αποτελει ενα αλλο αινιγμα. Ισως δεν μπορουν να περιγραφουν ως unsound, αλλα δεν ειναι και πολυ μακρια.
Η κωφοτητα, η στειροτητα ή η μειωμενη οραση ειναι μορφες unsoundness που καθε κριτης θα πρεπει να κρινει μονος. Οι παραγοντες που θα πρεπει να ληφθουν υποψη για να παρθει μια αποφαση συζητουνται στη σελιδα 43.
Η soundness λοιπον ειναι κατα πολυ σαν την ομορφια για ενα σκυλο: γενικοτερα ειναι η ικανοτητα για λειτουργια (fitness for function). Δεν μπορουμε να καταδικασουμε ολα τα πεκινουα ως unsound γιατι εχουν σκυφτο μπροστινο, ουτε ολα τα μπουλντογκς γιατι οι ωμοι τους εξεχουν των πλευρων τους. Συμφωνα με τα προτυπα τους, ετσι πρεπει να ειναι.





η τελευταια προταση αφηνει ασχημη γευση.

* ο Tom Horner ηταν αγγλος εκτροφεας (tartary bull terriers), συγγραφεας, αρθρογραφος στο dog world και διεθνης κριτης. επισης για καποια χρόνια, διευθυντης στα διασημα ormandy kennels του oppenheimer.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εκτος απο τα μπασετ, τα γαλλικα/τα αγγλικα μπουλντογκ, τα πεικινουα ποσες αλλες φυλες υπαρχουν που ειναι ειναι sound συμφωνα με το προτυπο αλλα unsound συμφωνα με την κοινη λογικη; :unsure:
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Εκτος απο τα μπασετ, τα γαλλικα/τα αγγλικα μπουλντογκ, τα πεικινουα ποσες αλλες φυλες υπαρχουν που ειναι ειναι sound συμφωνα με το προτυπο αλλα unsound συμφωνα με την κοινη λογικη; :unsure:

Τι λέτε γι' αυτό; Είναι αυτές οι δίπλες εντός προτύπου; Απ' ότι είδα το δέρμα κατά το πρότυπο πρέπει να είναι χαλαρό σε όλο το σώμα
SKIN
: Thick, abundant and loose all over the body, part
icularly on
the head where it forms numerous folds and wrinkles
, and at the
lower part of the neck where it forms a double dewl
ap. Never in
abundance to the extent to interfere with the dogs
health and well-
being
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εμενα χωρις πολλη σκεψη μου ρχεται στο μυαλο το Μαστινο και το Κοργκι.. φανταζομαι κι αλλα θα ειναι
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σπύρο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ποστ σου (y)


Τα μαστινο ηταν παντα ετσι;
Τα κοργκι οντως δειχνου περιεργα;
Τα ατριχα;
Υπαρχει λογος για τα ατριχα;
Εδώ μπαίνουμε σε λεπτομέρειες που αφορούν κάθε φυλή ξεχωριστά.
Γνώστες των φυλών αυτών θα μπορούσαν να μας διαφωτισουν.
Με βάση αυτό θα μπορούσα να προσθέσω και το εξωφρενικα μακρυτριχο γιορκι.
Και αυτό υπερβαίνει τα όρια της λογικής μας.
Στην προκειμένη περίπτωση είναι καθαρά θέμα αισθητικής. Δεν εξυπηρετούσε τίποτε απολύτως.

Και βέβαια το όλο θέμα που ξεκίνησα συνοψίζεται στο ποστ σου Μπετυ
Εκτος απο τα μπασετ, τα γαλλικα/τα αγγλικα μπουλντογκ, τα πεικινουα ποσες αλλες φυλες υπαρχουν που ειναι ειναι sound συμφωνα με το προτυπο αλλα unsound συμφωνα με την κοινη λογικη; :unsure:
Ακριβώς αυτή είναι και η δικιά μου απορία. Ένα τραβηγμένο παράδειγμα θα ήταν το turnspit, που φυσικά δεν υπάρχει.
Αλλά σίγουρα υπάρχουν φυλές με "ιδιαίτερες" κατασκευές που αν τις βλέπαμε σε έναν "απλό" σκύλο (που δεν έχει καμία ιδιαίτερη κατασκευαστικη απαίτηση λόγω εργασίας) θα τις χαρακτήριζαμε unsound.

Είναι καθαρά θέμα fitness for function.
Για αυτό παίζει ρόλο η φυλή.
Οσο πιο ειδικη η εργασία τόσο πιο ειδική και η κατασκευή.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Όσο για την ευθύνη του αγοραστή, κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι στο dr.Martinez όταν "έφτιαχνε" το ντογκο κάποιος του έδωσε μια κωφή σκύλα και έτσι υπάρχει ένα ποσοστό κωφών ντογκο. Αν ισχύει καταλαβαίνετε νομίζω το συμπερασμα.
Α γεια σου. Στα λόγια τους έρχεσαι. Κι αυτός αδιάβαστος πιάστηκε. Χάθηκε ο κόσμος να ζητήσει ένα baer test από τον εκτροφέα. Τώρα θα είχαν γλυτώσει τα argentino.


Απο καποιες παλιότερες συζητήσεις εχω μένει με την εντύπωση οτι
δεν χρησιμοποίησε κατα λάθος κουφό Μπούλ Τεριέ για να φτιάξει
τα Ντογκο αλλα έγινε επίτηδες.

Κανω λάθος;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Απο καποιες παλιότερες συζητήσεις εχω μένει με την εντύπωση οτι
δεν χρησιμοποίησε κατα λάθος κουφό Μπούλ Τεριέ για να φτιάξει
τα Ντογκο αλλα έγινε επίτηδες.

Κανω λάθος;
Δεν ξέρω από ιστορία φυλών, αλλά το γονίδιο για λευκό χρώμα σε ζώα (νομίζω και σε κάποιες μορφές αλμπινισμού σε ανθρώπους) συνδέεται με την κώφωση.

Οπότε αν ήθελε να βγάζει πάντα άσπρα, πολύ πιθανόν να το ήξερε και να προχώρησε επίτηδες. Δύσκολο να δεχτείς ότι κάποιος που ασχολείται, και χωρίς να χρειάζεται καν προηγούμενη επίσημη επιστημονική τεκμηρίωση, δεν ξέρει τις πολύ μεγάλες πιθανότητες λευκά σκυλιά (κ γατιά κ πολλά άλλα) να είναι κωφά.

Hereditary deafness in many species and breeds is associated with loci for white pigmentation....

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4672198/

Θα μπορούσε να υποθέσει κανείς όχι μόνο ότι έχει απλά μεγάλες πιθανότητες και το αγνόησε, αλλά το ότι ο συνδυασμός άσπρου-κωφού είναι πιο γκαραντί να περιέχει αυτό ή αυτά τα γονίδια που δίνουν σταθερά all white ζώα και το προτίμησε...
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Δεν ξέρω από ιστορία φυλών, αλλά το γονίδιο για λευκό χρώμα σε ζώα (νομίζω και σε κάποιες μορφές αλμπινισμού σε ανθρώπους) συνδέεται με την κώφωση.

Οπότε αν ήθελε να βγάζει πάντα άσπρα, πολύ πιθανόν να το ήξερε και να προχώρησε επίτηδες. Δύσκολο να δεχτείς ότι κάποιος που ασχολείται, και χωρίς να χρειάζεται καν προηγούμενη επίσημη επιστημονική τεκμηρίωση, δεν ξέρει τις πολύ μεγάλες πιθανότητες λευκά σκυλιά (κ γατιά κ πολλά άλλα) να είναι κωφά.

Hereditary deafness in many species and breeds is associated with loci for white pigmentation....

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4672198/

Θα μπορούσε να υποθέσει κανείς όχι μόνο ότι έχει απλά μεγάλες πιθανότητες και το αγνόησε, αλλά το ότι ο συνδυασμός άσπρου-κωφού είναι πιο γκαραντί να περιέχει αυτό ή αυτά τα γονίδια που δίνουν σταθερά all white ζώα και το προτίμησε...
Η δικιά μου εντύπωση είναι ότι ήθελε bull terrier (νομίζω ότι ήταν πρωταθλητρια Βρετανίας) αλλά δεν ήξερε ότι ήταν κωφή.
Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι στερείται λογικής η δική σου εκδοχή.
Ίσως κάποιος από τους γνώστες της φυλής να μας διαφωτίσει.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Απο καποιες παλιότερες συζητήσεις εχω μένει με την εντύπωση οτι
δεν χρησιμοποίησε κατα λάθος κουφό Μπούλ Τεριέ για να φτιάξει
τα Ντογκο αλλα έγινε επίτηδες.

Κανω λάθος;
νομιζω πως ναι.
δε βγαζει και κανενα νοημα να χρησιμοποιησε επιτηδες κουφο σκυλο στην αναπαραγωγη, ακομα και αν υπεθεσε οτι αυτο δε θα ηταν κληρονομικο.
ειναι τεραστιο ρισκο, το οποιο τελικα το πληρωσε η φυλη... ας μην ξεχναμε επισης οτι ηταν και γιατρος, αν και ξεκινησε τους πειραματισμους του νεος.

το πιθανοτερο ειναι οτι δεν ηταν ενα και μονο μπουλ που χρησιμοποιηθηκε στη δημιουργια της φυλης. στη βιβλιογραφια των μπουλ δε θυμαμαι να εχω βρει αναφορα γι' αυτα.

αυτο το σχεδιακι θα μας βοηθησει να καταλαβουμε τις πρωτες του προσπαθειες. αφορα την πρωτη γενια dogo, της οποιας εδωσαν το ονομα familla araucana (φυλο ιθαγενων νοτιοαμερικανων):

gene.png


απο ολες τις φυλες παντως που ανεμειξε, τα μπουλς φαινεται να ειχαν τη μεγαλυτερη επιρροη εμφανισιακα στο ντογκο για μενα.
υπαρχουν φωτογραφιες απο μπουλς που αν δε γνωριζεις το μεγεθος του σκυλου της φωτογραφιας και τη φυλη, ανετα θα τα εκανες για ντογκο. και τα ντογκο μοιαζουν με μεγενθυμενα μπουλς της εποχης με ισως εντονοτερο το στοπ.

ενα παραδειγμα απο μπουλ αυστριακης εκτροφης του πρωτου μισου του 20ου αιωνα:

satanta.jpg
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Θα μπορούσε να υποθέσει κανείς όχι μόνο ότι έχει απλά μεγάλες πιθανότητες και το αγνόησε, αλλά το ότι ο συνδυασμός άσπρου-κωφού είναι πιο γκαραντί να περιέχει αυτό ή αυτά τα γονίδια που δίνουν σταθερά all white ζώα και το προτίμησε...
:rolleyes:


στα μπουλς, λευκος σκυλος με λευκο σκυλο βγαζει παντα λευκα κουταβια.

υπαρχει μονο μια καταγραφη στην ιστορια τους απ' οσο γνωριζω που μιλαει για εγχρωμα κουταβια απο διασταυρωση λευκου με λευκο (δεν ειμαι σιγουρος ποιος το αναφερει), αλλα ή μιλαμε για τη μοναδικη περιπτωση (σε εναμιση και πανω αιωνα) ή δεν εγινε ποτε.

δες αυτο το νημα, μιλαει για την κωφωση στα μπουλς: https://www.dogforum.gr/community/threads/Κώφωση-english-bull-terrier.32596/