Τύπος, soundness και ευζωία


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Μιχαλη αναφερομουν σε ενα μεγαλο ποσοστο του φορουμ.
Ξερεις ποσοι ειναι αυτοι που διαβασαν εψαξαν εδωσαν τα ωραια τους λεφτακια και πηραν τα @@ τους?
Μπορει αυτος που ηθελε μπουλτονκ και εχεις δικιο να ηξερε τι περνει...
Αλλα αυτος που ηθελε Γ.Π ΡΟΤ ΝΤΟΠ ΚΟΡΣΟ ΠΡΕΣΑ ΚΤΛΠ τι φταιει να παρει συπαθεστατο Λαμπραντορ.(που το εχουμε τρελανει το σκυλι και ειναι τρομερα σκυλια και ομορφα:p).

Πιο μετα απο τους τρεις σκυλους λεμε?Δλδ αν ξεκινησει καποιος σε ηλικια των 30 ας πουμε να παρει τον πρωτο.
Λιγο πριν φυγει απο τον κοσμο αυτο,να παρει και ενα σκυλι σωστο?Μην παει και με καημο ε?
.
 
  • Like
Reactions: saras


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Απλως τα βασικα αφορουν πολλους περισσοτερους απ οτι τα ειδικα. :)

Μιχαλη αναφερομουν σε ενα μεγαλο ποσοστο του φορουμ.
Ξερεις ποσοι ειναι αυτοι που διαβασαν εψαξαν εδωσαν τα ωραια τους λεφτακια και πηραν τα @@ τους?
Μπορει αυτος που ηθελε μπουλτονκ και εχεις δικιο να ηξερε τι περνει...
Αλλα αυτος που ηθελε Γ.Π ΡΟΤ ΝΤΟΠ ΚΟΡΣΟ ΠΡΕΣΑ ΚΤΛΠ τι φταιει να παρει συπαθεστατο Λαμπραντορ.(που το εχουμε τρελανει το σκυλι και ειναι τρομερα σκυλια και ομορφα:p).

Πιο μετα απο τους τρεις σκυλους λεμε?Δλδ αν ξεκινησει καποιος σε ηλικια των 30 ας πουμε να παρει τον πρωτο.
Λιγο πριν φυγει απο τον κοσμο αυτο,να παρει και ενα σκυλι σωστο?Μην παει και με καημο ε?
.
Θα το βγαζει βολτα με το πι. :D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
Βεβαια, αν εχω καταλαβει, το θεμα ξεκιναει με δεδομενα τα μεταξωτα βρακια και του επιδεξιους τετοιους και λεει οτι ακομα κι ετσι, υπαρχουν φυλες που πασχουν, γιατι ή ο σχεδιαστης ή το πατρον εχει θεματακια!
Αυτό. Από αλλού ξεκίνησε το θέμα και αλλού πήγε, στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.

Στατιστικά πάντως έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον το θέμα. Στον μικρόκοσμο του φόρουμ υπάρχουν 1-2 τζιμάνια που ξέρουν και επιλέγουν το σωστό σκύλο. Οι υπόλοιποι είναι κομματάκι καθυστερημένοι.

Επίσης για να επιλέξεις το σωστό σκύλο πρέπει να είσαι εισοδηματίας για να μπορέσεις να κυνολογοφιλοσοφήσεις 5 χρόνια διότι τόσα απαιτούνται για να πετύχεις το σκύλο το σωστό. Και μπορεί να χρειαστεί να ταξιδέψεις και στα πέρατα της γης για να συναναστραφείς με εκτροφείς, ομίλους κλπ.

Κατά τα άλλα είναι μια υγιέστατη υπόθεση, η αγορά καθαρόαιμου.
 
Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Να διευκρινισω λιγο τι ηθελα να τονισω με το παραδειγμα μου με τα bulldog...
ο μεσος ιδιοκτητης σκυλου εκει εξω, οχι απλα δεν ψαχνεται, οχι απλα δεν ξερει τι του γινεται, αλλα δεν τον ενδιαφερει κιολας να μαθει. Ο τροπος που σκεφτεται ειναι γελοια απλοϊκος:
Θελω bulldog, βρισκω ενα απο οπουδηποτε και το παιρνω. Οσο πιο φτηνα, τοσο το καλυτερο μαλιστα.
Και χρησιμοποιησα τα bulldogs, που οπως και να το κανεις ρε αδερφε, κανει μπαμ οτι δεν ειναι και ο ορισμος του υγιους σκυλου...ακομα και στα ματια του ασχετου...(ετσι πιστευω τουλαχιστον).
Νομιζετε οτι ενδιαφερει κανεναν το soundness; Εδω δεν τους ενδιαφερουν τα βασικα...bulldog να ειναι, να ανεβαζουμε γουτσουνιστικες φωτο με το χαριτωμενο σκυλακι (και το ματι του, το ξαναλεω, να κρεμεται απο την κογχη...) και ολα καλα!
Οταν βεβαια θα του βγει οντως το ματι του σκυλου,θα τρεχει σε γιατρους να το σωσει (και στο φορουμ για να ρωτησει τι πρεπει να κανει...αλλο αυτο)
Βαζω οσο στοιχημα θελετε, οτι αν πιασω να τους κανω κουβεντα για την φυλη του σκυλου τους και πιο συγκεκριμενα για τα προβληματα που εμφανως εχουν τα ιδια τους τα σκυλια, στην καλυτερη θα μεινουν με ανοικτο το στομα, στην χειροτερη δε θα μου ξαναμιλησουν.
Καντε την ευκολη αναγωγη, πως σκεφτεται λοιπον ο συνηθισμενος-μεσος αγοραστης μιας αλλης ,φαινομενικα πιο υγιους φυλης. Ποιος θα κατσει να σκεφτει και να ψαξει για εξετασεις υγειας, για τεστ DNA, για εξετασεις δυσπλασιας, για εξετασεις εργασιας, ταμπεραμεντο, ή με μια λεξη για soundness σκυλο; ΚΑΝΕΙΣ. Εδω δεν το ψαχνουν για τα bulldogs, θα το ψαξουν για τους αλλου; Τους "σκυλαρους";
"Λυκοσκυλο" να ειναι, ντογκο αγριο να ειναι, κορσο τουμπανο να ειναι και ολα κομπλε...
Ειμαστε παρα πολλα κεφαλαια πιο πισω, απο το θεωρητικο που συζηταμε εδω περα.
Οσο θα υπαρχουν βοδια αγοραστες, τοσο θα υπαρχουν και απατεωνες/κακοι εκτροφεις.
Συγκοινωνουντα δοχεια ειναι...
Οσο οι εκτροφεις αυτοι (που πουλανε σωρηδον) θα κανουν κουμαντο στους καθε λογης ΚΟΕηδες (που το μονο που αρκει ειναι να ζευγαρωσουν 2 πεντιγκρατα σκυλια) και τους ομιλους,τοσο η κατασταση αυτη θα διαιωνιζεται.
Βλεπετε να σπαει καποιος απο τους κρικους αυτης της αλυσιδας; Εγω δεν το βλεπω.
Καλη συνεχεια στην συζητηση, η οποια απλα κανει κυκλους...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αγαπητη @saras επειδη βλεπω να το επαναλμβανεις πολλες φορες,

Αυτο
Εγώ που ήθελα Ακίτα; Ήξερα πως είναι η φυλή, τα προβλήματα που αντιμετωπίζει και το πως πρέπει να είναι ένας τυπικός εκπρόσωπος! Με ξεγέλασαν κι εμένα;
Και αυτο
Ναι, λάθος μου, έψαξα ΜΟΝΟ 2 χρόνια για την επόμενη φυλή μου (Ακίτα) πράττοντας τις ενέργειες του post 321,
Οταν το ποστ 321 λεει ορθοτατα
Άρα από τη στιγμή που ξέρεις και έχεις διαβάσει ποιες ασθένειες μαστιζουν την φυλή που θες, ζητάς να δεις ποιες εξετάσεις έχει κάνει στους γονείς των κουταβιών που δίνει, ώστε να μειώσει όσο μπορεί τις πιθανότητες τα κουταβια να είναι υγιή.
Πως μπορεις να το ισχυριζεσαι οταν πηρες κουταβι απο γεννα της οποιας οι γονεις τελικα φανηκε οτι δεν ειχαν εξεταστει για δυσπλασια, τις οποιες εξετασεις (κατα δηλωση σου) μηνες μετα την αγορα και ΑΦΟΥ εσκασε το προβλημα, ακομα δεν ειχες δει????

Να πεις δεν εψαξα σε βαθος, το καταλαβαινω.
Να πεις εμπιστευτηκα τον εκτροφεα κ τελικα δεν ζητησα να δω τιποτα, παλι το καταλαβαινω.
Να ισχυριζεσαι οτι τα εκανες ολα τελεια;; δεν το καταλαβαινω!!!

Ειναι απλα αλλο ενα παραδειγμα σαν το bulldog του @Haris Drazen μιας αγορας που αν δεν ειχε εμφανιστει προβλημα θα ηταν ολα καλα.....

Για μενα, οχι δεν σε εξαπατησαν, εισαι απλα αλλος ενας αγοραστης που δεν εψαξε σε βαθος.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Αγαπητη @saras επειδη βλεπω να το επαναλμβανεις πολλες φορες,

Αυτο

Και αυτο


Οταν το ποστ 321 λεει ορθοτατα


Πως μπορεις να το ισχυριζεσαι οταν πηρες κουταβι απο γεννα της οποιας οι γονεις τελικα φανηκε οτι δεν ειχαν εξεταστει για δυσπλασια, τις οποιες εξετασεις (κατα δηλωση σου) μηνες μετα την αγορα και ΑΦΟΥ εσκασε το προβλημα, ακομα δεν ειχες δει????

Να πεις δεν εψαξα σε βαθος, το καταλαβαινω.
Να πεις εμπιστευτηκα τον εκτροφεα κ τελικα δεν ζητησα να δω τιποτα, παλι το καταλαβαινω.
Να ισχυριζεσαι οτι τα εκανες ολα τελεια;; δεν το καταλαβαινω!!!

Ειναι απλα αλλο ενα παραδειγμα σαν το bulldog του @Haris Drazen μιας αγορας που αν δεν ειχε εμφανιστει προβλημα θα ηταν ολα καλα.....

Για μενα, οχι δεν σε εξαπατησαν, εισαι απλα αλλος ενας αγοραστης που δεν εψαξε σε βαθος.
Αγαπητό μέλος οι εικασίες-ερμηνείες σου στα γραφόμενα μου εκτιμώ ότι προέρχονται από το σύνδρομο Dunning-Kruger .
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@saras
Εαν γύρναγες τον χρόνο πίσω, θα έκανες κάτι διαφορετικό για να διασφαλίσεις (όσο μπορείς) να μην σου τύχει ξανά κάτι τέτοιο;
Και αν ναι, τι θα άλλαζες;
 
  • Like
Reactions: Vania


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Όλο λέω να μην ξαναγράψω αλλά με τρώνε τα δάκτυλα μου.

Για να καταλάβω.
Κάποιος που θέλει καθαρόαιμο σκύλο από την στιγμή που θα το αποφασίσει θα πρέπει να το ψάξει πολύ. Θα πρέπει να αποκτήσει γνώσης γενετικής, θα πρέπει να αφιερώσει πολύ χρόνο, να διαβάσει, να μάθει σε βάθος την φυλή, να ξοδέψει χρόνο και χρήμα σε ταξίδια, να επισκεφτεί εκτροφείς, να αποκτήσει Κονέ και άλλα τόσα που ξεχνάω τώρα. Και βάση αυτών όταν είναι επιτέλους έτοιμος και όταν βρει διαθέσιμη γέννα που να πληρεί τα κριτήρια του που φυσικά όλη αυτή η διαδικασία ίσως πάρει και κάποια χρόνια θα αποκτήσει σκύλο.
Όλο αυτό το καταλαβαίνω στην περίπτωση κάποιου που θέλει έναν σκύλο για "ειδικό" σκοπό. Πχ θέλει σκύλο για εκθέσεις, για κάποιο σπορ, σκύλο πρωταθλητή, για να κάνει εκτροφή η δεν ξέρω γω τι άλλο.

Για κάποιον όμως που θέλει κάποιον σκύλο συγκεκριμένης φυλης (Μη ρώτησετε γιατί. Γιατί έτσι του την έδωσε) ως κατοικίδιο. Ως ζώο συντροφιας. Γιατί πρέπει να μπει σε όλη αυτή την διαδικασία; Γιατί πρέπει δηλαδή σήμερα να είναι πιο εύκολο σαν διαδικασία να τελειώσει κάποιος ένα πανεπιστήμιο πάρα να βρει σωστό σκύλο;

Να σας πω γιατί; Γιατί όλο το σύστημα γύρω από τον καθαρόαιμο σκύλο είναι ένα μπουρδελο και μισό.
Ο Κοε η ανώτατη αρχή αυτού του τόπου, σου δίνει μια λίστα που στην μεγάλη της πλειοψηφία περιλαμβάνει εκτροφής για τον πο_τσ_ καβαλα , bybες, ιδιώτες που έβαλαν γέννα και αν είσαι κολωφαρδος μπορεί να έχει και έναν σωστό. Κατά τα άλλα προτείνουμε σε κάποιον που μπήκε να ρωτήσει, να πάρει τηλ τον Κοε.
Εκτροφείς. Οι περισσότεροι είναι χειρότεροι και από πισαυλητες. Για να βρεις σωστό εκτροφεα πρέπει να ψάχνεις και να ψάχνεις και να ψάχνεις και αν είσαι τυχερός θα βρεις. Αλλά ξέχασα τα μεταξωτά βρακια θέλουν και ωραία κωλαράκια.
Εκθεσεις. Βγάζουν πρωταθλητές, σκυλους για αναπαραγωγή, δημιουργούν τάσεις, μόδες και σπρώχνουν τους εκτροφείς προς αυτές αν θέλουν να διακριθούν και να μοσχοπουλανε τα κουταβια τους. Αλλά οι εκθέσεις δεν φταίνε σε τίποτα. Το ότι οι περισσότερες φυλές πάνε από το κακό στο χειρότερο μάλλον φταίνε τα άστρα.

@saras σε ρώτησαν αν φταις. Σου απαντάω εγώ. Φταις γιατί δεν πήρες μάστερ στην αναζήτηση καθαρόαιμου σκύλου. Γιατί δεν το έψαξες εξονυχιστικά για κάνα δεκάρι χρόνια πριν καταλήξεις. Φταις γιατί κατά @east49 όπως έχει γράψει πολλές φορές φταίει μόνο ο υποψηφιος αγοραστής. Ο κοε που σου πρότεινε την εκτροφεα δεν έχει καμία ευθύνη. Ούτε οι εκθέσεις που έκαναν την εκτροφεα φίρμα. Φταις μόνο εσύ (και η κάθε Σάρας). Φταις και γιατί τόλμησες να θες έναν σκύλο για συντροφιά και να είναι συγκεκριμένης ράτσας. Οι εμπλεκόμενοι φορείς που φρόντισαν να κανουν την ανεύρεση καθαρόαιμου σκύλου σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες δεν έχουν καμία ευθύνη.
Φταιω και εγώ. Γιατί αντιθέτως με εσένα που το έψαξες και λίγο, εγώ δεν το έψαξα καθόλου. Κάποτε μου κόλλησε να πάρω γερμανικό ποιμενικό και απλά πήρα. Η μόνη διαφορά σε σχέση με σένα ήταν οτι εγώ ήμουν τυχερός και ο σκύλος μου βγήκε μια χαρά.
Αλλα πλέον έμαθα. Αν ξαναπάρω σκύλο, ξέρω που θα τον βρω, δεν πουλιέται και θα είναι και φουλ σαουντνες.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ναι, τι; Ετσι οπως τα λες ειναι Μανολο. Καθαροαιμια σημαινει κλειστα γενεαλογια με ολα τα προβληματα που συνεπαγεται. Το να πεις "θελω απλα ενα καθαροαιμο για παρεα και να μην εχει θεματα" ειναι σαν να λες "θελω ενα καθαροαιμο cr 250 για να πηγαινω για τσιγαρα στο περιπτερο, και να εχει αναγκες service απο v-strom" .... Ε, δεν παιζει... Οσοι εχουν απορομαντικοποιηθει τα εχουν γραψει για τις φυλες τους. Οτι δλδ εχουν θεματα by default και ειναι να ασχοληθεις μονο αν εισαι πυροβολημενος... Οσοι θελουν να παραμενουν σε συννεφακια, θα θεωρουν τις εξελιξεις "προπαγανδα της πραγματικοτητας" οπως λεει και ο κορυφαιος Ελληνας εκτροφεας.. .
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Ναι, τι; Ετσι οπως τα λες ειναι Μανολο. Καθαροαιμια σημαινει κλειστα γενεαλογια με ολα τα προβληματα που συνεπαγεται. Το να πεις "θελω απλα ενα καθαροαιμο για παρεα και να μην εχει θεματα" ειναι σαν να λες "θελω ενα καθαροαιμο cr 250 για να πηγαινω για τσιγαρα στο περιπτερο, και να εχει αναγκες service απο v-strom" .... Ε, δεν παιζει... Οσοι εχουν απορομαντικοποιηθει τα εχουν γραψει για τις φυλες τους. Οτι δλδ εχουν θεματα by default και ειναι να ασχοληθεις μονο αν εισαι πυροβολημενος... Οσοι θελουν να παραμενουν σε συννεφακια, θα θεωρουν τις εξελιξεις "προπαγανδα της πραγματικοτητας" οπως λεει και ο κορυφαιος Ελληνας εκτροφεας.. .
Συγνώμη αλλά διάκριση στην έκθεση μορφολογίας σημαίνει τόσο κλειστές δεξαμενές. Αν ζευγάρωναν σκύλους με ξένα μεταξύ του ped μπορεί να μην είχαν την τέλεια πίσω γωνιωση αλλα θα ήταν πιο υγιεις οι φυλές.
Και αν η κάθε φυλή δεν είχε τον επιβήτορα της που έχει μοιράσει το σπέρμα του στην μισή υφήλιο επίσης.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Όσο για την ευθύνη του αγοραστή, κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι στο dr.Martinez όταν "έφτιαχνε" το ντογκο κάποιος του έδωσε μια κωφή σκύλα και έτσι υπάρχει ένα ποσοστό κωφών ντογκο. Αν ισχύει καταλαβαίνετε νομίζω το συμπερασμα.
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Όσο για την ευθύνη του αγοραστή, κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι στο dr.Martinez όταν "έφτιαχνε" το ντογκο κάποιος του έδωσε μια κωφή σκύλα και έτσι υπάρχει ένα ποσοστό κωφών ντογκο. Αν ισχύει καταλαβαίνετε νομίζω το συμπερασμα.
Α γεια σου. Στα λόγια τους έρχεσαι. Κι αυτός αδιάβαστος πιάστηκε. Χάθηκε ο κόσμος να ζητήσει ένα baer test από τον εκτροφέα. Τώρα θα είχαν γλυτώσει τα argentino.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Kαλα φταiει και ο πελατης.Οταν πας και δινεις 1500 ευρω επειδη ειναι show quality.
Pet λεει και show.Πιπες δλδ.
 
  • Like
Reactions: saras




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Kαλα φταiει και ο πελατης.Οταν πας και δινεις 1500 ευρω επειδη ειναι show quality.
Pet λεει και show.Πιπες δλδ.
εδω ο αλλος ειχε πουλησει το κουταβι σαν το "χειροτερο" επειδη ο ιδιοκτητης το ηθελε σαν πετ και μονο και τελικα τα μαμησε τα αδερφια του και στις εκθεσεις και στην εργασια...τι ψαχνεις.

απλα μην τα ριχνουμε και ολα στον πελατη
φυσικα εχει μεριδιο ευθυνης αλλα οχι αποκλειστικο.δεν θα παει κανεις στον χ εκτροφεα και θα του πει,ξερεις κατι φιλαρακι,επρεπε να ειχα τις ταδε εξετασεις αλλα δεν τις εχω..αν δεν σε καλυπτω πηγαινε και ψαξε αλλου.
δεν βγηκε κανας εκτροφεας μπουλντογκ που ειπε ο Χαρης πριν να πει σε πελατη του ξερεις ετσι και ετσι..μαλακιες εχεις ακουσει θα του ειπε,δεν ισχυουν αυτα.πελατακι ειναι.
ε με αυτα και με αυτα ειχε δικιο η vrome να λεει οτι μονο κανα δυο καναν ολοσωστες επιλογες.θεουληδες,λες και δεν εχουμε αγορασει πολοι σαβουρα.που λεει ο λογος.
μου θυμιζει τον μπαρμπα Κιτσο που παιρνει καπνο απο το Αγρινιο και ευθυνετε για την καταστροφη του κρατους επειδη δεν εισπρατει τον φουπουα
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and vrmode


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Καλα Τασο αυτες τις πιπες καπου τις εχει ακουσει,καποιοι τις αναπαραγωνουν (μεταφορικα και κυριολεκτικα).Show quality λεει 1500 ευρω.Αν θες πετ 1000 πχ. χρεωνουν το ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ και αν τους βγει κουταβι.Να μου πεις εδω χρεωνουν τις εκθεσεις...
Οταν λοιπον θα ψαχνει...θα πεσει επανω τους...θα παει και στις εκθεσεις...Deal.
 
  • Like
Reactions: saras


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αγαπητό μέλος οι εικασίες-ερμηνείες σου στα γραφόμενα μου εκτιμώ ότι προέρχονται από το σύνδρομο Dunning-Kruger .
Ποια εικασια κ ποια ερμηνια ιδιαιτερη θελει η σαφεσταστη απαντηση σου στην ερωτηση
Οι γονείς είχαν εξεταστεί?
που ηταν
θεωρητικά ναι, πρακτικά ακόμη περιμένω να μου σταλούν οι ακτινογραφίες των γονέων
Να σου θυμισω οτι εσυ εδωσες την παραπανω απαντηση στο ποστ #8 του θεματος της διαγνωσης του σκυλου σου.

Κι εσυ τωρα θες να μας πεις δλδ οτι καλυψες τις απαιτησεις του ποστ 321?
Ησουν ο τυπικος αγοραστης που ζητησε εξετασεις υγειας πριν παρει σκυλο;;

Νταξει....... Οτι πεις.....
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Μηπως τελικα οι unsound εκτροφεις και τα unsound σκυλια τους και τα unsound @@ εχουν θεση επειδη η κοινωνια μας ειναι unsound;
Μηπως το εχουμε ριξει λιγο στο unsound γενικως;
Ετσι πιστευω το προβλημα ξεκιναει απο αλλου...

Παντως αν υπαρχει καποιος που ψαχνει για sound σκυλο, του προτεινω κουταβι απο το "δρομο". Αν εχει φτασει 3-4 μηνων στην πιατσα ειναι sound like a motherf@ck@. Αυτο ειναι το best bet.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@Hammer σε καποιες χωρες δεν υπαρχουν αδεσποτα και σκυλια στον δρομο.(ελπιζω να γινει καποια στιγμη και εδω!).Αρα ας μεινουν αυτες οι χωρες χωρις σκυλο.
Παλι εξυπνοι οι ελληνες...ολα για καποιο λογο τα καναμε τελικα :D
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
@Hammer σε καποιες χωρες δεν υπαρχουν αδεσποτα και σκυλια στον δρομο.(ελπιζω να γινει καποια στιγμη και εδω!).Αρα ας μεινουν αυτες οι χωρες χωρις σκυλο.
Παλι εξυπνοι οι ελληνες...ολα για καποιο λογο τα καναμε τελικα :D
Φιλε Dimi αυτο το εγραψα γιατι το πιστευω, νομιζω οτι μπορει να αποδειχθει και επιστημονικα. Προσωπικα εχω αναμεικτα συναισθηματα για τα αδεσποτα.
Αναμεικτα γιατι ειναι σκυλοι, και προσωπικα ξεχωριζω τους σκυλους απο τα αλλα ειδη. Εχω μια αδυναμια στα σκυλια...
Αλλα αν μου ελεγες να εξαφανισουμε τα "αδεσποτα" περιστερια των πολεων(απογονοι δεσποζομενων περιστεριων της αρχαιοτητας) ή τις "αδεσποτες" γατες(παλι απογονοι δεσποζομενων) θα σου ελεγα οχι, σε καμια περιπτωση.
Το αδεσποτο το βαζω εντος εισαγωγικων γιατι στη πραγματικοτητα δεν ειναι αδεσποτα, αλλα ξεχωριστα υποειδη που βρισκουν μια θεση στο τεχνητο περιβαλλον που εχουμε φτιαξει εμεις οι ανθρωποι. Οποτε αν το δουμε τελειως αντικειμενικα γιατι να υπαρχει αλλη αντιμετωπιση για το ειδος του σκυλου;

Υγ Και παλι εκει που γραφω απογονοι δεσποζομενων στις παρενθεσεις για τα περιστερια και τις γατες, κανονικα θα επρεπε παλι να ειναι "δεσποζομενων"...
Η εννοια του τελειως δεσποζομενου, τελειως ελεγχομενου, "εργαστηριακα" εκτρεφομενου ζωου ειναι κατι το πολυ προσφατο.
Αυτο λεω στο προηγουμενο ποστ, ολα πλεον ειναι μπερδεμενα γ@μησε τα...
 
  • Like
Reactions: betty coltrane