Υγιές οικοσύστημα και ανθρώπινη ανάπτυξη, μπορούν αυτά τα δύο να συμβαδίσουν;








noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Yπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας.

Έκλεισε την δημόσια διαβούλευση στο σχέδιο νόμου ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ παρά τις αντιδράσεις διαφόρων οργανώσεων και φορέων πως ένα τόσο μεγάλο και πολύπλοκο νομοσχέδιο χρήζει περαιτέρω επεξεργασίας.

Προσπάθησα να κατανοήσω τα άρθρα αλλά χρειάζεται ειδικευμένη γνώση τόσο της προηγούμενης νομοθεσίας όσο και επιστημονική. Έμεινα με την εντύπωση πως διευκολύνονται για άλλη μια φορά οι επιχειρήσεις που φοράνε την ταμπέλα ΑΠΕ ( Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας ) και το περιβάλλον έρχεται σε δεύτερη μοίρα.

Ενδεικτικά βάζω ένα σχόλιο γιατί και εμένα μου φάνηκε ύποπτη η κατάτμηση των προστατευόμενων περιοχών.

"Τα άρθρα 44, 45, 46 και 47 απαιτούν εκτενέστατη μελέτη την οποία λόγω των εκτάκτων συνθηκών που προαναφέραμε δεν έχουμε μπορέσει να πραγματοποιήσουμε, αλλά ως γενική παρατήρηση βλέπουμε χαλάρωση αντί για αυστηροποίηση των μέτρων προστασίας στις προστατευόμενες περιοχές. Ενδεικτικά, δίνεται η δυνατότητα κατασκευής υποδομών κοινής ωφέλειας , κτιρίων, δρόμων μέσα στον πυρήνα των περιοχών Natura, η δυνατότητα μεταλλευτικών και εξορυκτικών δραστηριοτήτων σε όλες τις ζώνες προστασίας εκτός του πυρήνα των περιοχών Natura, η φύλαξη αντί να ανατεθεί σε ένα ειδικά επανδρωμένο σώμα ανατίθεται στις ήδη υποστελεχωμένες δασικές υπηρεσίες κλπ."

ΥΓ. Προσωπικά δεν πιστεύω πως κάποιος υπουργός θα βάλει μπροστά το περιβάλλον από τα συμφέροντα των επιχειρήσεων πόσο μάλλον ο συγκεκριμένος.
 
  • Like
Reactions: zerom0 and Hammer


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δύσκολοι καιροί για τα μεταναστευτικά πουλιά

‼Οι αντίξοες καιρικές συνθήκες των τελευταίων ημερών και ιδιαίτερα οι ισχυροί βορινοί άνεμοι έχουν αναγκάσει χιλιάδες μεταναστευτικά πουλιά να διακόψουν το ταξίδι τους και να αναζητήσουν απεγνωσμένα καταφύγιο σε πολλές περιοχές της νότιας Ελλάδας.

❗Παρακαλούμε σεβαστείτε τα πουλιά που έχουν πιεστεί πολύ από τις ακραίες αυτές συνθήκες και βρίσκονται σε δύσκολη κατάσταση:
Μην τα πλησιάζετε και μην τα ενοχλείτε καθόλου! Είναι αποδυναμωμένα και κάθε περαιτέρω σπατάλη ενέργειας μπορεί να αποβεί γι' αυτά μοιραία.
Πολλά πουλιά σταθμεύουν στην άσφαλτο. Πολύ προσοχή από τους οδηγούς! Είναι κρίμα ένα πουλί να έχει διανύσει χιλιάδες χιλιόμετρα πάνω από τη Σαχάρα και τη Μεσόγειο για να καταλήξει κάτω από τις ρόδες ενός αυτοκινήτου.
Προστατέψτε τα από τις οικόσιτες γάτες, μέχρι να αναχωρήσουν ή να καταφέρουν να πετάξουν σε πιο ασφαλές μέρος.
Για όσα χρειάζονται περίθαλψη, παρακαλούμε επικοινωνήστε άμεσα με έναν Σύλλογο Περίθαλψης Άγριων Ζώων για να σας δοθούν σχετικές οδηγίες: ΑΝΙΜΑ - Σύλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής, Δράση για την Άγρια Ζωή/ Action for wildlife, Αλκυόνη - Aegean Wildlife Hospital Κέντρο Προστασίας & Περίθαλψης Άγριας Ζωής

 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Προσπάθησα να κατανοήσω τα άρθρα αλλά χρειάζεται ειδικευμένη γνώση τόσο της προηγούμενης νομοθεσίας όσο και επιστημονική. Έμεινα με την εντύπωση πως διευκολύνονται για άλλη μια φορά οι επιχειρήσεις που φοράνε την ταμπέλα ΑΠΕ ( Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας ) και το περιβάλλον έρχεται σε δεύτερη μοίρα.
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ καλημερα μια χαρα τα κατανοησες...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
  • Like
Reactions: Vania and Hammer




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Πράσινη ανάπτυξη! Ούτε η φοβερή και τρομερή πανδημία του κορωνοϊού(που κάνει διακοπές τώρα αλλά θα ξανάρθει το φθινόπωρο!) δεν πτόησε την αγαπημένη μας κυβέρνηση, έτσι μέσα στην καραντίνα ψήφισαν το επιστημονικότατο νομοσχέδιο που θα σώσει τα οικοσυστήματα και τις προστατευόμενες περιοχές της χώρας μας απο την καταστροφή! Να είναι καλά οι άνθρωποι που παλεύουν μέρα νύχτα για το μέλλον των παιδιών μας!!!
 




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Κοιτάξτε εδω...

Καλά καλά ηρέμησε λίγο! Ναι δεν θα επιτρέπεται η κατανάλωση κρέατος σε λίγα χρόνια αλλά είναι για το καλό σου βρε χαζούλικο, θέλουμε να σε σώσουμε απο τον κορωνοϊό και την κλιματική αλλαγή!!!
Άσε που σου έχουμε και λυσή έτοιμη!
Plant-Based ‘Meats’ Catch On in the Pandemic
Μείνετε σπίτι και αφήστε μας να σας βοηθήσουμε! Μην σκέφτεστε και αμφισβητείτε πράγματα δεν ειναι καλό για την ψυχολογία σας!
 
  • Like
Reactions: Vania








Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Η μάχη μοιάζει χαμένη, αλλά αξίζει να την δώσουμε.
Το αφήνω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται, θα προσπαθήσουμε να συμμετάσχουμε.

Ανοιχτό κάλεσμα - Άγραφα
Έχω συζητήσει(ή έχω προσπαθήσει τουλάχιστον) το θέμα με πολύ κόσμο τον τελευταίο καιρό ...
Οι πιο πολλοί απλά δεν ενδιαφέρονται καν, αρκετοί είναι υπέρ(το θεωρούν όντως ανάπτυξη!), και ενα πολυ μικρό ποσοστό θα ακούσει και θα προσπαθήσει να καταλάβει και να μπεί στην διαδικασία να κρίνει...
Ειλικρινά πιό πολύ από όλα στεναχωριέμαι για τις επόμενες γενιές που οι γονείς τους τα πούλησαν αυτά τα παιδιά σαν ενα κομμάτι κρέας κακής ποιότητας....τζάμπα τελείως...
Άμα πούλαγαν ενα αρνί ή κατσίκι σίγουρα πιο πολύ θα το παζάρευαν πιστεύω...
Τι να πω δεν ξερω αληθεια
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
@Hammer νομίζω ότι πλέον, σήμερα, περισσότερο από ποτέ, μπορούμε να πούμε ότι έχει δοθεί ηχηρή απάντηση στο ερώτημά σου αν "Υγιές οικοσύστημα και ανθρώπινη ανάπτυξη μπορούν να συμβαδίσουν" :(

Για να ξεφύγουμε και λίγο, αξίζει να δείτε την ταινία-ντοκιμαντέρ για την 1η επιτυχημένη Ελληνική ανάβαση στην κορυφή του κόσμου

 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@Hammer νομίζω ότι πλέον, σήμερα, περισσότερο από ποτέ, μπορούμε να πούμε ότι έχει δοθεί ηχηρή απάντηση στο ερώτημά σου αν "Υγιές οικοσύστημα και ανθρώπινη ανάπτυξη μπορούν να συμβαδίσουν" :(
Να σου πω την αλήθεια, στο μυαλό μου, το ερώτημα αυτό ήταν ρητορικό(σε μεγάλο βαθμό) εξαρχής...
Δεν νομίζω ότι υπήρξε ποτέ ούτε και θα υπάρξει βιώσιμος/αειφόρος πολιτισμός(ελπίζω να κάνω λάθος) . Όλοι οι πολιτισμοί (απο όσο γνωρίζω) βασίζονταν σε περιόδους που επικρατούσε ευνοϊκό κλίμα για μεγάλο χρονικό διάστημα, σε περιοχές με πλούσιους φυσικούς πόρους και στην κοινωνική ανισότητα και τον έλεγχο του ατόμου.
Πόσο μάλλον σήμερα με μια κοινωνία εντελώς κατηγοριοιημένη, που βασίζεται σχεδόν εξολοκλήρου στην (σύγχρονη) τεχνολογία και με την κλιματική αλλαγή(δεν αναφέρομαι στην περιβόητη "υπερθέρμανση" αλλά στους φυσικούς κύκλους του κλίματος στην Γή που εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες, εξωγενείς, ενδογενείς, και ανθρωπογενείς ως ένα βαθμό) να καλπάζει...
Το όλο παγκόσμιο "οικοδόμημα" κρέμεται απο μια κλωστή και αυτό το ξέρουν καλά, γι αυτό πιστεύω και η τόση πρεμούρα να επιβάλλουν τα "μέτρα" τους και τους περιορισμούς τους το συντομότερο δυνατόν.
Η μόνη ελπίδα τα νέα παιδιά, γιατί ποτέ δεν χάνω ευκαιρία να μιλάω μαζί τους, και αυτό που βλέπω είναι φοβερά μυαλά στην συντριπτική πλειοψηφία τους. Ξέρω οτι σε σύγκριση μαζί τους, στην ίδια ηλικία ας πούμε, μπορώ να πω ότι ήμουν ενα άγριο ζώο...
Αυτό που χρειάζονται είναι σωστή καθοδήγηση(δυστυχώς λίγα την έχουν...) και όλα είναι πιθανά.
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
1. Υπονομευτές της ανάπτυξης της χώρας οι οποίοι ανοίγουν θέματα όπως το παρόν πρέπει να γνωρίζουν πως καταγγέλλονται άμεσα.

2. Διάβασα τις συνεντεύξεις του υπουργού μας και έκλαψα μαζί του με το άδικο που του καταλογίζουν. Τόσοι άσχετοι να κατηγορούν ένα νομοσχέδιο το οποίο θα προσφέρει την ανάπτυξη ταυτόχρονα με την προστασία του περιβάλλοντος.

3. Αυτά τα καλέσματα ( όπως το συγκεκριμένο για τα Άγραφα ) είναι σίγουρος πως είναι υποκινούμενα από παλιό-κομμούνια τα οποία ανέκαθεν ήταν αντίθετα σε προοδευτικές προτάσεις. Ο κρυφός φόβος μου είναι μπας και κρύβονται αναρχικοί από πίσω.

4. Είμαι σίγουρος πως ο φίλος μου ο Κάλαχαν θα φροντίσει με τις Μονάδες Αποκατάστασης Κανονικότητας ( Μ.Α.Κ ) πρώην ( Μ.Α.Τ ) την προστασία όσων παρευρεθούν.

5. Για όσους κατηγορούν τον Μπάμπη ο οποίος τόλμησε να πει πως επειδή το νερό είναι φθηνό το σπαταλάμε άδικα πίνοντας δέκα ποτήρια την ημέρα δεν θέλω σχόλια. Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά. Για να μην υπάρχουν υπόνοιες περί συμφερόντων έχει ανατεθεί μελέτη στο ΕΜΠ η οποία θα δείξει πόσο νερό δικαιούται ο καθαής ή καθαείς. Όχι δεν έχει σχέση με τον πρόεδρο της γνωστής πολυεθνικής Nestle και τις δηλώσεις του πως το νερό πρέπει να είναι εμπόρευμα. Και μην γίνει κάποια αναφορά στον Γιαννάκη, φροντίζει με κάθε τρόπο μέσα από τα Μ.Μ.Ε που διαθέτει να προστατέψει τα συμφέροντά μας σε σχέση με το περιβάλλον.

Η μάχη μοιάζει χαμένη, αλλά αξίζει να την δώσουμε.
Η μάχη ( ; ) είναι χαμένη απ' την στιγμή που οι εκλέκτορες τοποθετούν στην εξουσία αυτούς που τοποθετούν. Η συντριπτική πλειοψηφία δεν μπορεί να ζητά εξηγήσεις δηλώντας άγνοια για τις προθέσεις αυτών που εξέλεξαν.

Σε αρκετές περιπτώσεις με έβαλαν στην θέση μου λέγοντας μου μην ξεχνάς πως ο κύριος Χ είναι εκλεγμένος με > 200.000 ψήφους...

Ειλικρινά πιό πολύ από όλα στεναχωριέμαι για τις επόμενες γενιές που οι γονείς τους τα πούλησαν αυτά τα παιδιά σαν ενα κομμάτι κρέας κακής ποιότητας....τζάμπα τελείως...
Άμα πούλαγαν ενα αρνί ή κατσίκι σίγουρα πιο πολύ θα το παζάρευαν πιστεύω...
Και μόνο που σκέφτεσαι μ' αυτό τον τρόπο χρίζεις απομόνωσης:p. Μην πεις κάτι τέτοιο σε κανένα σύλλογο γονέων γιατί θα φας "χαστούκια". Αν θες live show ( όπως λέμε Ελληνικά ) σε προσκαλώ να το παρακολουθήσεις από κοντά.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
1. Υπονομευτές της ανάπτυξης της χώρας οι οποίοι ανοίγουν θέματα όπως το παρόν πρέπει να γνωρίζουν πως καταγγέλλονται άμεσα.
Και έτσι πρέπει. Γιατί όσο καθυστερούμε λιώνουν οι πάγοι. Αν λιώσουν πάει θα πνιγούμε ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ;;;;;;
2. Διάβασα τις συνεντεύξεις του υπουργού μας και έκλαψα μαζί του με το άδικο που του καταλογίζουν. Τόσοι άσχετοι να κατηγορούν ένα νομοσχέδιο το οποίο θα προσφέρει την ανάπτυξη ταυτόχρονα με την προστασία του περιβάλλοντος.
Δεν τον καταλαβαίνουν τα ζωα:(:cry::cry::cry::cry:
3. Αυτά τα καλέσματα ( όπως το συγκεκριμένο για τα Άγραφα ) είναι σίγουρος πως είναι υποκινούμενα από παλιό-κομμούνια τα οποία ανέκαθεν ήταν αντίθετα σε προοδευτικές προτάσεις. Ο κρυφός φόβος μου είναι μπας και κρύβονται αναρχικοί από πίσω.
Προσβάλλεις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες αυτή τη στιγμή...:censored:
4. Είμαι σίγουρος πως ο φίλος μου ο Κάλαχαν θα φροντίσει με τις Μονάδες Αποκατάστασης Κανονικότητας ( Μ.Α.Κ ) πρώην ( Μ.Α.Τ ) την προστασία όσων παρευρεθούν.
Το αλλάζουμε για να μην βαριέται ο κόσμος. Είναι συνταγή απο το 1984 του οργουελ.
5. Για όσους κατηγορούν τον Μπάμπη ο οποίος τόλμησε να πει πως επειδή το νερό είναι φθηνό το σπαταλάμε άδικα πίνοντας δέκα ποτήρια την ημέρα δεν θέλω σχόλια. Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά. Για να μην υπάρχουν υπόνοιες περί συμφερόντων έχει ανατεθεί μελέτη στο ΕΜΠ η οποία θα δείξει πόσο νερό δικαιούται ο καθαής ή καθαείς. Όχι δεν έχει σχέση με τον πρόεδρο της γνωστής πολυεθνικής Nestle και τις δηλώσεις του πως το νερό πρέπει να είναι εμπόρευμα. Και μην γίνει κάποια αναφορά στον Γιαννάκη, φροντίζει με κάθε τρόπο μέσα από τα Μ.Μ.Ε που διαθέτει να προστατέψει τα συμφέροντά μας σε σχέση με το περιβάλλον.
ΟΛΑ είναι εμπόρευμα.
Το ξέρεις ότι το οξυγόνο που αναπνέεις είναι περιορισμένο; Νομίζεις εσύ οτι θα το έχεις στο τζαμπε για πάντα; Μαυτό το πλευρό να κοιμάσαι. Και κομμένες οι βαθιές ανάσες σιγά σιγά...
ΚΑΙ ΚΟΨΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΤΡΩΣ ΜΟΣΧΑΡΙ!!!
Και μόνο που σκέφτεσαι μ' αυτό τον τρόπο χρίζεις απομόνωσης:p.
Δεν εχω τα φραγκα για να γινει:cry:
Μην πεις κάτι τέτοιο σε κανένα σύλλογο γονέων γιατί θα φας "χαστούκια". Αν θες live show ( όπως λέμε Ελληνικά ) σε προσκαλώ να το παρακολουθήσεις από κοντά.
Για ποίον με πέρασες;:censored:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3