Υγιές οικοσύστημα και ανθρώπινη ανάπτυξη, μπορούν αυτά τα δύο να συμβαδίσουν;

Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.552
2.937

Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.145
6.474
2ο επίσης κακό, κ ίσως θα έπρεπε να μπει κ στη γενική θεματολογία, για να είμαστς ενήμεροι όλοι:

Οι αμπούλες (για ψύλλους) των οικόσιτων ζώων "δηλητηριάζουν" τα ποτάμια στην Αγγλία (προφανώς κ όχι μόνο).

"One flea treatment of a medium-sized dog with imidacloprid contains enough pesticide to kill 60 million bees."

Μια μόνο αμπούλα για ένα σκύλο μεσαίου μεγέθους με imidacloprid περιέχει αρκετό εντομοκτόνο για να σκοτώσει 60 εκατομμύρια μέλισσες.

Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.045
12.051
Aθήνα
Αντιγράφω από εδω

"Τα ελάφια αυξάνονται και πληθύνονται στη Ρόδο και προκαλούν… πονοκέφαλο

Σε χιλιάδες ανέρχονται πλέον τα ελάφια στο νησί της Ρόδου, ενώ πριν από μερικά χρόνια ο αριθμός τους ήταν ελάχιστος! Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις που υπάρχουν, ο αριθμός των ελαφιών που διαβιούν στις δασικές περιοχές του νησιού υπερβαίνει τις 5.000.

Για την καταγραφή τους έχει αναληφθεί σχετική πρωτοβουλία από την περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου με σκοπό να υπάρξει σχέδιο για την διαχείριση τους, δεδομένου ότι ο υπερπληθυσμός προκαλεί και προβλήματα στη Ρόδο, κυρίως σε ό,τι αφορά τις καλλιέργειες. Δεν είναι λίγα τα προβλήματα που προκαλούνται από τον υπερπληθυσμό.

Η αύξηση του πληθυσμού, σε συνδυασμό με τον περιορισμό του φυσικού τους χώρου, εξαιτίας των πυρκαγιών, της ανομβρία και της έλλειψης τροφής, έχει ως αποτέλεσμα συχνά να παρατηρούνται φαινόμενα «μαζικής καθόδου» των ζώων, από τις δασικές εκτάσεις, στις κατοικημένες περιοχές της Ρόδου, μιας και το συγκεκριμένο είδος είναι αρκετά εξοικειωμένο με τον άνθρωπο. Δυστυχώς, το φαινόμενο της παρουσίας κοπαδιών ελαφιών σε κατοικημένες περιοχές, έχει σημαντικές επιπτώσεις στην καθημερινότητα του νησιού και των πολιτών."

Ολόκληρο το κείμενο στο πιο πάνω λινκ.

Τελικά δεν ξέρω τι θέλουμε.
Μικρός πληθυσμός, γκρινιάζουμε.
Αυξάνεται ο πληθυσμός, πάλι γκρινιάζουμε....

Διαβάζοντας το κείμενο μου ήρθε στο μυαλό αυτόματα αυτό το θέμα.
Δυστυχώς ΔΕΝ μπορούμε να συνυπάρξουμε.
Πάντα ο άνθρωπος και οι ανάγκες του θα υπερισχύουν έναντι όλων των άλλων πλασμάτων στη γη μας.

• Like
Reactions: DORIS and spyv

ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.008
1.788
@Hammer σου έχω ξαναπεί πως κάτι αναρχοαυτόνομα κομμούνια τα λένε αυτά για να διαταράξουν τις δημοκρατικές διαδικασίες. Στην Γυάρο με αστακό θα σε έχω..

• Haha
Reactions: Hammer

vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
7.735
9.440
Athens
Πωπω μπήκα στη σελίδα και νόμιζα ότι είναι πρόσφατο το ποστ και άρχισα να προσεύχομαι να μπουκάρουν εκεί μέσα 3-4 τόσα ινου και 4-5 μπουλι κούτα χωρίς κοινωνικοποίηση και να γίνει της μαρέβας εκεί πέρα και να μην μείνει ούτε μανικετόκουμπο.

Ευσεβείς πόθοι.