Υιοθεσια μετ'εμποδιων


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αααααα σειρα μου τωρα να σε μαλωσω. Πεντε χρονων και τον ειπες γερο ????? Ντροπη :giggle:
Σε εμένα αναφέρομαι ηλικιακά, όχι στον Άργο.

Τα λαμπραντορ αφήνουν αρκετή τρίχα όλο τον χρόνο πέρα από την περίοδο της τριχόπτωσης. Το σκούπισμα στο σπίτι είναι επί καθημερινής βάσης. Εκεί που είναι ασυναγώνιστα είναι η λαιμαργία.

Εριξε το σεντόνι και ακουμπούσε στο κάθισμα.

IMG_20210409_180218.jpg
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Σε εμένα αναφέρομαι ηλικιακά, όχι στον Άργο.

Τα λαμπραντορ αφήνουν αρκετή τρίχα όλο τον χρόνο πέρα από την περίοδο της τριχόπτωσης. Το σκούπισμα στο σπίτι είναι επί καθημερινής βάσης. Εκεί που είναι ασυναγώνιστα είναι η λαιμαργία.

Εριξε το σεντόνι και ακουμπούσε στο κάθισμα.

View attachment 74544
Α πα πα , όλο αυτό σε μια φορά δηλαδή, όντως έχεις δίκιο, είναι πάρα πολύ, δεν βγαίνουν κιόλας εύκολα οι τρίχες.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Υπάρχει τεράστια ποικιλία από προστατευτικά καλύματα και είδη.
Γιατί βασανίζεστε έτσι;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Α πα πα , όλο αυτό σε μια φορά δηλαδή, όντως έχεις δίκιο, είναι πάρα πολύ, δεν βγαίνουν κιόλας εύκολα οι τρίχες.
Αυτό δεν είναι από μία φορά. Το άφησα ακαθάριστο λόγω περιόδου, covid κλπ. Όμως σε περίοδο τριχόπτωσης ακόμα και αν τον έχω χτενίσει πριν μπούμε στο αμάξι αν πάμε ταξίδι αυτό θα γίνει με μια φορά. Ακόμα σε άλλη περίοδο μπορεί να γίνει με μία φορά.

Υπάρχει τεράστια ποικιλία από προστατευτικά καλύματα και είδη.
Γιατί βασανίζεστε έτσι;
Έχω αγοράσει διάφορα, δεν ξέρω τι θα γινόταν με ναύλον αδιάβροχα, αν και δεν μου αρέσει ως υλικό. Όπως και να έχει ένα τίναγμα να κάνει μέσα στο αυτοκίνητο φτάνει να γεμίσουν τα πάντα, και κάνει τινάγματα, όπως κάνει μέσα στο σπίτι. Πέρα από αυτό άσχετα με το τι θα έχω αν σε βάλω να κάτσεις δίπλα του στο πίσω κάθισμα θα γεμίσεις τρίχες. Και μόνο που θα φέρει τον πισινό του επάνω σου φτάνει. Δεν συζητάμε πως για να είναι άνετα χρειάζεται ίσα με δύο θέσεις. Άλλωστε τι τα λέω, εσύ με καταλαβαίνεις.

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμα και με τόσες τρίχες. Αυτή είναι η φύση του και το αποδέχομαι. Αν κάποιος δεν γουστάρει να μπει στο αυτοκίνητό μου λόγω τρίχας ας μην μπει. Αυτό που έχω ακούσει από άλλους με λαμπ είναι πως τα μαύρα βγάζουν λιγότερη, πάλι μας την έπεσε το μαύρο...

Στο πόρτ-μπαγκάζ όταν πάμε ταξίδι είναι αδύνατον να μπει γιατί όλα είναι γεμάτα αλλά και οι δυο μας να είμαστε δεν θα το έκανα. Τον έχω δεμένο με στηθόλουρο στο πίσω κάθισμα και στις κοντινές διαδρομές πηγαίνω με πολύ λίγα χιλιόμετρα.

Για κλουβί δεν ξέρω πως το έχουν εφαρμόζουν άλλοι, θα έπρεπε να τον βάλω στο κλουβί και μετά να σηκώσω σαράντα κιλά και να το βάλω στο πορτ-μπαγκαζ. Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσα να τον έχω στο μπροστινό κάθισμα συνοδηγό, ως κολλητήρια που είμαστε, αλλά δεν το έχω κάνει και ούτε πρόκειται.

* Ο αερόσακος μπορεί να απενεργοποιηθεί αλλά το θέμα δεν είναι εκεί.
** Όπως και να έχει θα ρίξω παραπάνω ματιές με αυτά που έβαλες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ μιλάς με άνθρωπο που έχει αμάξι, μόνο για τα σκυλιά του.

Βασικά, θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο βιβλίο, βασισμένο στο post σου.

Ομολογώ πως δεν θα ήθελα ΠΟΤΕ σκύλο με την τρίχα του labrador. Ανατριχίλα!
Και τα τρία τα δικά μου αθροιστικά, τόσο μαλλί δεν το βγάζουν ούτε γι' αστείο.
Αν παρόλα αυτά, τύχαινε να έχω σκύλο με τέτοια γούνα, στο αμάξι θα ήταν απαραιτήτως σε πλαστικό box και γύρω γύρω, θα είχα τέτοια αδιάβροχου τύπου καλύματα. Ασυζητητί. Παράθυρα ερμητικά κλειστά, ή το σεντονάκι ριγμένο πάνω από το box, να μην σκορπάνε ολούθε οι τριχούλες, από τον αέρα από τα παράθυρα.

Βαριέμαι να quotάρω, οπότε τα γράφω ολίγον χύμα...
Το αμάξι μου, είναι αποκλειστικά και μόνο, σκυλάμαξο. Crate με ρόδες. Πήρε καιρό, σε πολύ κόσμο να το αποδεχτεί ότι δεν χωράει ούτε συνοδηγός. Δικό τους πρόβλημα εννοείται.
Χύμα σκύλος στο αμάξι, στην μετά Σωτήρη και Δάφνης εποχής, δεν παίζει για κανέναν λόγο.
Θα σου έλεγα ότι δεν είναι δυνατόν να ισχύει αυτός ο χρωματικός διαχωρισμός, σε ίδιας ποιότητας γούνα, αναφορικά με το μάδημα, αλλά...you never know. Ισως απλώς να μην φαίνονται τόσο οι μαύρες τρίχες.
Οταν λέμε πορτμπαγκάζ βρε παιδιά, το εννοούμε εννοείται...σε μια πολύ...καλοκαιρινή του έκδοση.
Cabrio. Open top. Πως το λένε στα χωριά σας; :LOL:
Μπαγκάζια σε ταξιδάκι, στην μπαγκαζιέρα, στον από πάνω όροφο. Να 'ναι καλά ο @zouzounos που μ' έχει ξελασπώσει κάμποσες φορές.
Να σηκώσεις 40 κιλά;;;; Ούτε ο δικός σου κάνει χοπ να ανέβει μόνος του;
Για ράμπες και σκαλίτσες έχεις ακουστά, ή να συνεχίσω το φωτορεπορτάζ; :LOL::LOL::LOL:

* Οταν σχεδόν ζεις, με τα σκυλιά σου στο αμάξι, ανακαλύπτεις όλα τα μαγικά αξεσουάρ που κάνουν την ζωή σου, όσο πιο εύκολη γίνεται.
Σαν το camping ένα πράγμα, που αν ποτέ στη ζωή μου πειθόμουν να κάνω, θα ήταν μόνο και μόνο, γιατί γουστάρω τρελλά, όλα αυτά τα μυριάδες έξυπνα προιόντα που υπάρχουν και είναι σαν να μην είσαι σε camping.
 
  • Like
Reactions: zouzounos


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι ολίγον σιχαμερό. Είδα σήμερα στα κακα του κάτι σαν σουσάμι, νόμιζα μήπως είχε φάει κουλούρι, αλλά όχι τελικά. Μπορεί να ήταν σκουλήκια που είχε πει ο γιατρός? Το drontal του το είχε δώσει στις 29 Μαρτίου. Θα τον πάρω βέβαια τηλέφωνο αύριο τον κτηνιατρο αλλά δεν τα κράτησα τα κακά, μπλιαχχχχχ . (Μπορεί να θέλει να τα δει άραγε, αν είναι να κρατήσω τα επόμενα )Δεν έχω προσέξει αν είχε ξανακάνει, τα μαζεύω με το σακουλάκι αλλά δεν τα κοιτάω κιόλας
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Τα επόμενα κράτα τα λίγο και περιεργάσου τα με στοργή και προδέρμ, πριν τα σφιχτοκλείσεις και τα πετάξεις.
Αν τα σουσαμάκια, χορεύουν ολίγον, είναι σκουληκάκια ναι.
Τι τρώει είπαμε ο Τεσορολεβέντης σας; Τίποτα που θα δικαιολογούσε την όψη αυτή, στην μετά πέψη του ζωή μήπως;
 
  • Haha
Reactions: aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Μμμμμ αηδία :confused:. Τρωει κοτόπουλο με κολοκυθακια, ασπράδι αυγού, τσοφλι σκόνη και ρυζι ρύζι νιανια. Μόνο χθες αντί για το κοτόπουλο έφαγε ψάρι. Οκ τα επόμενα που θα κάνει θα τα κοιτάξω πιο λεπτομερώς. Αν είναι δηλαδή σκουλήκια θα πρέπει να ξαναπάρει χαπι ??
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Ρώτα τον γιατρό σου.
Μπορεί να τα απέβαλλε, ακριβώς επειδή πήρε το χάπι, οπότε δεν θα πρέπει να ξαναπάρει άλλο.
 
  • Like
Reactions: aleka1




aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Το τσόφλι πόσο σκόνη έχει γίνει; αν η σκόνη έχει μικρά μικρά κομματάκια μπορεί να είναι αυτά
Τα τσόφλια ,πρώτα βράζω 7 αυγά για όλη την βδομάδα, μετά τα έψησα και λίγο τα τσόφλια, τα έβαλα και στο multi, τα κοπανησα και σε σιδερένιο γουδί. Το θυμάμαι που μου το τονισατε να είναι σκόνη. Δεν πιστεύω να είχαν μείνει κομματάκια. Τα επόμενα κακα (η το βράδυ αν κάνει η αύριο το πρωι) θα κοιτάξω προσεκτικά αν κουνιούνται.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@aleka1 ταγμένοι σκυλάδες θα καταλάβετε ότι γίνατε, όταν σε τραπέζια με φίλους (σύντομα θα σας μείνουν μόνο άλλοι σκυλάδες φίλοι :LOL: ) η συζήτηση φτάνει πάντα με πολύ μεγάλη ένταση, στα κακά του σκύλου σας. Να θυμηθείς τη μέρα που στο λέω.
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Σιγουρα δικιο θα εχεις τελικα @mareco , εχω μια ξαδερφη που εχουν ενα γουεστι θηλυκο, ειναι νομιζω 11-12 χρονων. Την ζαλιζω κι αυτην, οχι μονο εσας εδω, και μου ελεγε σημερα οτι ειμαι ανεκδιηγητη που δεν τα εψαξα επιτοπου τα κακα με ενα ξυλαρακι κατι :giggle:.
Οσο για το ποσοι φιλοι θα μας μεινουν, συμφωνω, αν καποιος δεν γουσταρει το σκυλο μου στο δικο του σπιτι το σεβομαι, αλλα οχι να μου κανει νουμερα στο δικο μου, γιατι πλεον ειναι και του σκυλου σπιτι (κατι υστερικα ατομα που ειναι ολο αχχ μην με ακουμπησει ο σκυλος μη με γλυψει μη με γεμισει τριχες -και για γατες τα εχω ακουσει αυτα οχι μονο για σκυλους)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Ε εντάξει μωρέ, μπορεί να έχετε πολύ αγαπημένους φίλους, που θα θέλετε να έρχονται σπίτι σας, αλλά πραγματικά να φοβούνται ή να σιχαίνονται να έχουν τον σκύλο, γύρω τους. Οπως και να το κάνεις, το έχουν το δικαίωμα. Δεν είναι κακό να μάθει ο σκύλος να είναι στην θέση του, ακόμη και εκτός οπτικού σας πεδίου, όσην ώρα είναι οι μουσαφίρηδες σπίτι σας. Και που ξέρεις, μπορεί σιγά-σιγά ακόμη και όσοι πιθανόν να νοιώθουν έτσι, να αλλάξουν και να τον συμπαθήσουν ή και ακόμη παραπάνω.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Ενημερωτικά, και το ρύζι αν δεν είναι όχι μόνο νια νια, οριακά χυλός/ρυζόγαλο, μπορεί να βγει στα κακά.

Αν κ τείνω προς αυτό που λέει το Μαρέκο.
 
  • Like
Reactions: aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
@Estranged, @noni_papa και @mareco ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Τελικα οντως κουνιοντουσαν, αρα σκουλήκια, πηρα και τον γιατρο μου ειπε ενταξει να μην ανησυχω μπορει να βγαζει λιγα για μερικες μερες και να καθαρισει, να τον ενημερωσω οταν δεν βλεπω πια. Καθημερινος σκατοελεγχος δηλαδη :mad::mad:

Να σου πω @mareco μου, τη φοβια τη σεβομαι (χρειαζεται αλλωστε γιατρο) τον φοβο καποιου μπορω να τον αντιμετωπισω με τη λογικη αλλα το να σιχαινεται καποιος ενα σκυλο που ζει σε σπιτι ειναι καθαρος εμβολιασμενος και χωρις ζωυφια ΟΧΙ αυτο δεν το δεχομαι, διοτι με προσβαλλει κιολας, σαν να σιχαινεται εμενα και το σπιτι μου δηλαδη, ετσι το εκλαμβανω. Να μην γουσταρει γλυψιματα, χαδακια και τριχες επανω του επισης το σεβομαι. Αλλα εφ οσον ο ιδιος ο σκυλος δεν ενοχλει καποιον με οποιοδηποτε απο τους παραπανω τροπους θα βρισκεται και αυτος μαζι μας, τι δηλαδη Ολοι μαζι και ο ψωριαρης χωρια??? Δεν μ αρεσει.
Ειμαι σιγουρη οτι ολοι οσοι τον δουν θα τον αγαπησουν και πολλοι θα σκεφτουν να αποκτησουν και εκεινοι εναν (Μμμμ ομως σαν τον δικο μου δεν εχει αλλον :LOL::LOL:)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Αλέκα η πηγή της σιχασιάς του κόσμου που δεν έχει επαφή είναι ακριβώς η ίδια με του φόβου. Κρύβεται σε βιώματα βαθιά φωλιασμένα από παιδική ηλικία (συχνότατα όχι προσωπικά βιώματα, αλλά που περνάνε από γονείς κ παππούδες κ προπαππούδες κ άλλα άτομα του περιβάλλοντος). Μη νιώθεις προσβεβλημένη.

(Όταν ο σκύλος μου ήταν κουτάβι υπερχαριτωμένο για ζούπηγμα, βγήκαμε από το σπίτι λίγο απότομα. Περνούσε πολύς κόσμος μπροστά, τον σταμάτησα φυσικά, όχι τίποτα, θα τον τσαλαπατούσανε. Έφτασε σε κάποια εκατοστά από τον αστράγαλο μίας κυρίας. Γύρισε μαινόμενη να μου κάνει καυγά, τύπου είσαι τρελή, αφήνεις το σκυλί (τόσο δα κουτάβι!) να με πλησιάσει, κ τέτοια. Της λέω δεν καταλαβαίνω την εκρηξή σας :LOL:; Δεν σας ακούμπησε, δεν σας έκοψε το δρόμο, δε γύρισε να σας κοιτάξει καν, δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημα. ΘΑ με ακουμπούσε όμως, μου λέει. Δύσκολα της λέω αλλά και αν σας ακουμπούσε ποιο είναι το θέμα; ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ με έγλυφε :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αλέκα η πηγή της σιχασιάς του κόσμου που δεν έχει επαφή είναι ακριβώς η ίδια με του φόβου. Κρύβεται σε βιώματα βαθιά φωλιασμένα από παιδική ηλικία (συχνότατα όχι προσωπικά βιώματα, αλλά που περνάνε από γονείς κ παππούδες κ προπαππούδες κ άλλα άτομα του περιβάλλοντος). Μη νιώθεις προσβεβλημένη.

(Όταν ο σκύλος μου ήταν κουτάβι υπερχαριτωμένο για ζούπηγμα, βγήκαμε από το σπίτι λίγο απότομα. Περνούσε πολύς κόσμος μπροστά, τον σταμάτησα φυσικά, όχι τίποτα, θα τον τσαλαπατούσανε. Έφτασε σε κάποια εκατοστά από τον αστράγαλο μίας κυρίας. Γύρισε μαινόμενη να μου κάνει καυγά, τύπου είσαι τρελή, αφήνεις το σκυλί (τόσο δα κουτάβι!) να με πλησιάσει, κ τέτοια. Της λέω δεν καταλαβαίνω την εκρηξή σας :LOL:; Δεν σας ακούμπησε, δεν σας έκοψε το δρόμο, δε γύρισε να σας κοιτάξει καν, δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημα. ΘΑ με ακουμπούσε όμως, μου λέει. Δύσκολα της λέω αλλά και αν σας ακουμπούσε ποιο είναι το θέμα; ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ με έγλυφε :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:)
Μου θύμησες μια παλιά ιστορία πριν 5 χρόνια περίπου. Ήρθε σπίτι μας μια οικογένεια για να διαλέξουν
ένα κουταβάκι. Έκατσαν στον καναπέ και είπα να βγάλω τα ενήλικα για να τους χαιρετήσουν.
Μόλις τους πλησίαζαν τα σκυλιά, και οι τέσσερις σήκωσαν τα πόδια ψηλά από φόβο. Μόνο που δεν ανέβηκαν πάνω στον καναπέ σαν να είδαν έναν αρουραίο. Και αυτοί άνθρωποι ήθελαν να υιοθετήσουν ένα κουτάβι. Τρελό;;;;;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Μου θύμησες μια παλιά ιστορία πριν 5 χρόνια περίπου. Ήρθε σπίτι μας μια οικογένεια για να διαλέξουν
ένα κουταβάκι. Έκατσαν στον καναπέ και είπα να βγάλω τα ενήλικα για να τους χαιρετήσουν.
Μόλις τους πλησίαζαν τα σκυλιά, και οι τέσσερις σήκωσαν τα πόδια ψηλά από φόβο. Μόνο που δεν ανέβηκαν πάνω στον καναπέ σαν να είδαν έναν αρουραίο. Και αυτοί άνθρωποι ήθελαν να υιοθετήσουν ένα κουτάβι. Τρελό;;;;;
Για ανθρώπους που θέλανε να υιοθετήσουν κουτάβι, όντως τρελό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3