Υπάρχει παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ενήλικα αρσενικά;


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Eπειδή έτυχε και μίλησα με έναν φίλο εκπαιδευτή σήμερα και το συζητούσαμε μου είπε μάλιστα ότι εάν αλληλοκαβαλιούνται χωρίς επιθετικότητα είναι υγιής η αλληλεπίδραση μεταξύ τους.
Όσο για το γιατί όχι, ο μόνος λόγος που πήρα τον σκύλο μου είναι η διαφορά όγκου ανάμεσα στα δύο ζώα. Φοβήθηκα μην διαλύσει το κοκεράκι. Αλλιώς συμφωνώ με το γιατί όχι.
Αλλο όμως υγιής αλληλεπιδραση και αλλο παιχνίδι. Αυτή η αλληλεπίδραση πού αποσκοπεί όταν αφεθεί να εξελιχθεί χωρις παρεμβολες από εμας? Το παιχνίδι ενέχει μια "αθωότητα" του στυλ απλά περνάμε ευχαριστα....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Αλλο όμως υγιής αλληλεπιδραση και αλλο παιχνίδι. Αυτή η αλληλεπίδραση πού αποσκοπεί όταν αφεθεί να εξελιχθεί χωρις παρεμβολες από εμας? Το παιχνίδι ενέχει μια "αθωότητα" του στυλ απλά περνάμε ευχαριστα....
Δεν ξέρω πραγματικά. . Εγώ αυτό που βλέπω είναι ένας σκύλος να επιβάλλεται στον άλλον και επειδή ο άλλος είναι χάπατο, στην συγκεκριμένη περίπτωση είχαμε δύο χάπατα, να το ανέχεται και με την σειρά του μετά να το κάνει κι αυτός. Άκακη αλληλεπίδραση, τώρα αν παίζουν ή όχι δεν ξέρω.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η περίπτωση που λες δεν είναι παιχνίδι. Μην πω πως το καβάλημα το απαγορεύω διά ροπάλου.

Αλλά πιστεύω πως υπάρχει παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ενήλικα αρσενικά.

Από 0:37 μέχρι 2:00

[video=youtube;6ZK9HEOHcAk]https://www.youtube.com/watch?v=6ZK9HEOHcAk[/video]


Από 2:04 μέχρι 2:45

[video=youtube;tfrtjh5TqsU]https://www.youtube.com/watch?v=tfrtjh5TqsU[/video]
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Berna αλήθεια βλέπεις παιχνίδι στα βίντεο σου?

Στο 1° βίντεο βλέπω ένα μικρόσωμο να κρατάει ένα ξύλο και να το πηγαινοφέρνει επιδεικτικά και τον Cookie να είναι αδιάφορος!Νομίζεις ότι "παίζουν" γιατί ο σκύλος σου το διευκολύνει το όλο πράγμα με την αδιαφορία του!Ωστόσο δεν είναι παιχνίδι.

Στο 2° βίντεο βλέπω στάσεις σώματος από το 2:28-2:40 που διακρίνονται δύο σκυλιά ναι μεν αδιάφορα αλλά με δόσεις "νοερής" ιεραρχίας να πλανάται!Βλέπουμε έναν Cookie να υψώνει ουρά, να προκαλεί το άλλο αρσενικό τοποθετώντας το κεφάλι πάνω από ολόκληρο τον μικρόσωμο σκύλο και να καταλήγουν και τα δύο σε αδιάφορες κινήσεις στο χώρο!Ωστόσο δεν είναι παιχνίδι, βλέπουμε κινήσεις και συμπεριφορές που δεν προκαλούν παιχνίδι!
Απλώς τυγχάνει τα δύο αρσενικά να είναι αδιάφορα με δόσεις "παρουσίας" και υπενθύμισης!Ωστόσο και πάλι αυτές οι κινήσεις στον χώρο δεν μεταφράζονται σε παιχνίδι!

Αν ο Cookies που σήκωσε ουρά είχε άλλο αρσενικό πιο κυριαρχικό απέναντι του θα κατέληγε σε καβγά. Δεν το έχει, ξέρει τι έχει απέναντι του και άρα δεν χρειάζεται να θέσει άλλα πράγματα στο τραπέζι της ιεραρχίας!
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Θα συναναστρεφόντουσαν μόνο για κάποιο λόγο!


Ας είναι όμως, οι συμπεριφορές των σκύλων σου ήταν αυτές που ήταν γιατί είχε προηγηθεί κάποια ιεραρχία από μέρους σου και κατ'επέκταση και αυτά καθιέρωσαν ιεαραρχία μεταξύ τους!Όταν δύο σκυλιά έχουν καθιερώσει ιεραρχία είναι οκ.
Nα διαστρευλωσω λιγο το παραπανω?
Το ζωο που εχει την εδραιωσει την θεση του κ θεωρειται κυριαρχο, βαριεται.
Αποφασιζει λοιπον να αρχισει να κυνηγαει κ να δαγκωνει το αλλο, το οποιο αυτοματως γινεται παιχνιδι του πρωτου.
Το δευτερο απο αυτη την δραση, τρεχει κ αν το πρωτο το σβερκωσει, δαγκωνει κ παλευει για να μην δαγκωθει.
Αυτο που εμεις βλεπουμε ειναι δυο σκυλια να κυνηγιουνται κ να δαγκωνονται.
Παιζουνε ομως!
Αν δεν παιζανε η δεν θελανε κ τα δυο να κανουνε αυτο που κανουνε, το "υποταγμενο" θα αντιδρουσε κ θα το γυρναγανε στον σκυλοκαυγα.
Απο την στιγμη που δεν εχουμε καυγα, εχουμε παιχνιδι.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Nα διαστρευλωσω λιγο το παραπανω?
Το ζωο που εχει την εδραιωσει την θεση του κ θεωρειται κυριαρχο, βαριεται.
Αποφασιζει λοιπον να αρχισει να κυνηγαει κ να δαγκωνει το αλλο, το οποιο αυτοματως γινεται παιχνιδι του πρωτου.
Το δευτερο απο αυτη την δραση, τρεχει κ αν το πρωτο το σβερκωσει, δαγκωνει κ παλευει για να μην δαγκωθει.
Αυτο που εμεις βλεπουμε ειναι δυο σκυλια να κυνηγιουνται κ να δαγκωνονται.
Παιζουνε ομως!
Αν δεν παιζανε η δεν θελανε κ τα δυο να κανουνε αυτο που κανουνε, το "υποταγμενο" θα αντιδρουσε κ θα το γυρναγανε στον σκυλοκαυγα.
Απο την στιγμη που δεν εχουμε καυγα, εχουμε παιχνιδι.
Αν σε παίρνει παλεύεις!Αν όχι τότε ξέρεις την θέση σου!
Δεν συνεπάγεται ότι επειδή δεν έχεις καβγά θα έχεις παιχνίδι!
Άλλο ανοχή και άλλο παιχνίδι!

Ο κυρίαρχος προκαλεί γιατί τον παίρνει και κάνει ό,τι θέλει!
Ο υποταγμένος αν τον παίρνει μπαίνει στην διαδικασία της ξεκάθαρης αμφισβήτησης με ό,τι αυτό συναπάγεται!
Ο υποταγμένος κάνει ό,τι θέλει ο ίδιος στον χώρο που του επιτρέπεται και συνάμα τον κάνει ό,τι θέλει ο κυρίαρχος!
Δηλαδή μπορεί ανα πάσα στιγμή ο κυρίαρχος να τεστάρει οποιονδήποτε. Αν ο υπαταγμένος θέλει να κρατήσει την θέση του θα το κάνει με ελαφρά "αντίποινα", αν θέλει όμως να διεκδικήσει θα πάει σε καβγά!
Αν όμως συνεχώς τεστάρει ο κυρίαρχος και ο υπαταγμένος δεν πάει σε καβγά αλλά διατηρεί την θέση του υποταγμένου με δαγκωματάκια τότε κερδίζει έδαφος ο κυρίαρχος!Όλα αποσκοπούν σε κάτι!

Φαύλος κύκλος...

Βέβαια τα παραπάνω δεν τα βλέπεις σε σκυλιά που ζουν μαζί γιατί εκεί έχει τεθεί η ιεραρχία. Απλώς επιβεβαώνονται καθημερινά τα πράγματα με το αν κάνουν συνεχώς αυτό το παιχνίδι που θεωρείς εσύ. Ότι δηλαδή κυνηγάει ο κυρίαρχος και δαγκώνει όποτε θέλει τον υποαταγμένο!Ακόμα και ο υποταγμένος να κυνηγήσει τον κυρίαρχο δεν τίθεται θέμα παιχνιδιού αλλά ανοχής του κυρίαρχου που μπορεί στο μέλλον να του βγει σε χάσιμο της ιεραρχίας!
Εξαρτάται τα σκυλιά east!

***Με τον όρο καβγά σε συνθήκες σπιτιού με σκυλιά που συμβιώνουν δεν εννοώ αίματα κτλ. Εννοώ να πέσει καμία ψιλή, ενίοτε και καμία χοντρή!:D
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Γιατι πρεπει να λεμε οτι αν το κυνηγητο κ τα δαγκωματα αναμεσα σε δυο σκυλια αποσκοπει καπου αυτοματως παυει να ειναι παιχνιδι??
Θα σου πω το εξης απλο σκηνικο:
Πριν καιρο "συστησα" στην δικια μου την σκυλα του γειτονα. Pittbull ενηλικο θυλικο.
Με το που ηρθανε κοντα, η δικια μου πηγε να την σβερκωσει, η αλλη δεν αντεδρασε κ μυριστηκανε.
Μετα απο μισο λεπτο, τρεχανε σαν τρελλα γυρω γυρω, το ενα κυνηγουσε το αλλο εναλλαξ!!
(περιφραγμενος χωρος 6 στρεμματα)
Μονο κυνηγητο, ουτε δαγκωνιες ουτε καβαληματα ουτε τπτ....
Χαλαρα για κανα 3ωρο !!!!!!
Μεχρι που πεσανε κατω ξερες κ οι δυο.
Αυτο τι διαολο ηταν αν δεν ηταν παιχνιδι?????

Δεν ξερω πως εννοεις εσυ το παιχνιδι...... αν ομως κανουνε κατι που δεν εχουνε λογο να το κανουνε, αλλα το κανουνε χωρις να τσακωνονται, τοτε μαλλον παιζουνε!!

(πρεπει να στο γραψω σε βιντεο για να το δεις)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γιατι πρεπει να λεμε οτι αν το κυνηγητο κ τα δαγκωματα αναμεσα σε δυο σκυλια αποσκοπει καπου αυτοματως παυει να ειναι παιχνιδι??
Θα σου πω το εξης απλο σκηνικο:
Πριν καιρο "συστησα" στην δικια μου την σκυλα του γειτονα. Pittbull ενηλικο θυλικο.
Με το που ηρθανε κοντα, η δικια μου πηγε να την σβερκωσει, η αλλη δεν αντεδρασε κ μυριστηκανε.
Μετα απο μισο λεπτο, τρεχανε σαν τρελλα γυρω γυρω, το ενα κυνηγουσε το αλλο εναλλαξ!!
(περιφραγμενος χωρος 6 στρεμματα)
Μονο κυνηγητο, ουτε δαγκωνιες ουτε καβαληματα ουτε τπτ....
Χαλαρα για κανα 3ωρο !!!!!!
Μεχρι που πεσανε κατω ξερες κ οι δυο.
Αυτο τι διαολο ηταν αν δεν ηταν παιχνιδι?????

Δεν ξερω πως εννοεις εσυ το παιχνιδι...... αν ομως κανουνε κατι που δεν εχουνε λογο να το κανουνε, αλλα το κανουνε χωρις να τσακωνονται, τοτε μαλλον παιζουνε!!

(πρεπει να στο γραψω σε βιντεο για να το δεις)
Η δικιά σου έθεσε ευθαρσώς την υπεροχή της!Η δουλειά της διευκολύνθηκε ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ γιατί εισέπραξε αδιαφορία από την άλλη σκύλα!
Τι πιο ξεκάθαρο από αυτό?Αν είναι και ως σκύλα η άλλη αδιάφορη τα πράγμα είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ!Έχει τεθεί η ιεραρχία που είναι δεδομένο ότι η μια θα κάνει ό,τι θέλει και η άλλη θα το δέχεται!
Ποιος αδιάφορος σκύλος θα τολμήσει να αρχίσει δαγκωνιές σε έναν κυρίαρχο που έθεσε την κυριαρχία του από την αρχή και τόσο ξεκάθαρα?Θα το 'κανες εσύ?Εγώ όχι!

Χαχα η όλη φάση μου θυμίζει, άρα έλα να "παίξουμε" και αν μου κάνεις κάτι θα σε σαπίσω!

Οι καθαροί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους!Έτσι δεν λέμε?Δεν υπάρχει καλύτερη σχέση από έναν κυριαρχικό σκύλο με έναν υποταγμένο!Δώσ'τους "παίχνιδι" και πάρ'τους την ψυχή!;)

Θα πω αυτό που είπα και παραπάνω στην Berna!Αν η άλλη σκύλα ήταν και αυτή ξεκάθαρη και όταν πήγε να την σβερκώσει η δικιά σου δεν το δεχόταν θα άρχιζε καβγάς!Ούτε παιχνίδι ούτε τίποτα δεν θα 'βλεπες!Θα έβλεπες δύο λυσασμένες σκύλες να προσπαθούν να φαγωθούν!Άρα ούτε 3ωρο θα καθόσασταν ούτε θα έπεφταν ξερές!:D

Δεν εννοώ για τίποτα "παιχνίδι"!Δεν υπάρχει αυτή η λέξη στο μυαλό μου!

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική γνώμη έτσι?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Η δικιά σου έθεσε ευθαρσώς την υπεροχή της!Η δουλειά της διευκολύνθηκε ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ γιατί εισέπραξε αδιαφορία από την άλλη σκύλα!
Τι πιο ξεκάθαρο από αυτό?Αν είναι και ως σκύλα η άλλη αδιάφορη τα πράγμα είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ!Έχει τεθεί η ιεραρχία που είναι δεδομένο ότι η μια θα κάνει ό,τι θέλει και η άλλη θα το δέχεται!
Μεχρι εδω συμφωνουμε.

Παμε τωρα: εφ'οσων η ιεραρχια εχει καθοριστει τοσο ξεκαθαρα οπως λες κ συμφωνω απολυτα ξεροντας τα δυο ζωα, για ποιο λογο τα δυο σκυλια να συνεχισουνε να ασχολουνται ετσι το ενα με το αλλο??
Γιατι η δικια μου που εχει εδραιωσει την θεση της να τρεχει την στιγμη που την κυνηγαει η αλλη σκυλα???
Εφ'οσων το κυνηγητο δεν εχει απωτερο σκοπο στην θεση στην ιεραρχια, τι αλλο μπορει να ειναι παρα παιχνιδι????

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν δυο σκυλια κανουνε κατι το ενα με το αλλο πχ τρεχουνε, πχ δαγκωνονται πχ τραβανε τον κομπο κλπ εφ'οσων οι ιεραρχιες ειναι ξεκαθαρες, τι αλλο θα μπορουσε να ειναι παρα παιχνιδι????
Κι αν δεν ειναι παιχνιδι αλλα δεν εχει κ σκοπο να αμφησβητησει κανεις την ιεραρχια του αλλου, τοτε πως θα μπορουσες να το ονομασεις?
 


D

Deleted member 14614

Guest
Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα έγραψε ο Στέλιος. Πιστεύω κι εγώ ότι εφόσον έχουμε μια συνάντηση δυο αρσενικών και τεθεί η ιεραρχία μεταξύ τους ομαλά, τότε μπορούμε να έχουμε παιχνίδι. Το έχω δει με τα μάτια μου στον δικό μου σκύλο, ο οποίος είναι πολύ κυριαρχικός. Μια φορά μόλις συναντήθηκε με ένα άλλο αρσενικό, το άλλο τον έγλυψε πλάγια στο πρόσωπο (σημάδι υποταγής). Αμέσως μετά έπαιζαν σαν κουτάβια, δεν τον έχω ξαναδεί ποτέ άλλοτε τόσο χαρούμενο με άλλο αρσενικό. Βέβαια, το παληκάρι που είχε εκείνο το σκυλί, μου εξήγησε ότι τον είχε εκπαιδεύσει πολύ για να είναι έτσι με τα σκυλιά του ίδιου φύλου.

Berna, επειδή με ενδιαφέρει αυτό που λες, γιατί είπες ότι απαγορεύεις το καβάλημα δια ροπάλου? Να υποθέσω με την έννοια ότι αυτό εκτρέφει την κυριαρχικότητα ενός σκύλου?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μεχρι εδω συμφωνουμε.

Παμε τωρα: εφ'οσων η ιεραρχια εχει καθοριστει τοσο ξεκαθαρα οπως λες κ συμφωνω απολυτα ξεροντας τα δυο ζωα, για ποιο λογο τα δυο σκυλια να συνεχισουνε να ασχολουνται ετσι το ενα με το αλλο??
Γιατι η δικια μου που εχει εδραιωσει την θεση της να τρεχει την στιγμη που την κυνηγαει η αλλη σκυλα???
Εφ'οσων το κυνηγητο δεν εχει απωτερο σκοπο στην θεση στην ιεραρχια, τι αλλο μπορει να ειναι παρα παιχνιδι????

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν δυο σκυλια κανουνε κατι το ενα με το αλλο πχ τρεχουνε, πχ δαγκωνονται πχ τραβανε τον κομπο κλπ εφ'οσων οι ιεραρχιες ειναι ξεκαθαρες, τι αλλο θα μπορουσε να ειναι παρα παιχνιδι????
Κι αν δεν ειναι παιχνιδι αλλα δεν εχει κ σκοπο να αμφησβητησει κανεις την ιεραρχια του αλλου, τοτε πως θα μπορουσες να το ονομασεις?
Ο,τιδήποτε άλλο μπορεί να θεωρηθεί και ισχυροποιήση ή αποδυνάμωση του ενός ή του άλλου!

Μπορεί και όχι!

Όπως σου είπα και παραπάνω!Δεν χρειάζεται να γίνεται ή το ένα ή το άλλο!
Υπάρχει και η λέξη ανοχή!Μια χαρά μπορεί να παρευρεθούν και να πλανάται μια ατμόσφαιρα ανοχής ή και αδιαφορίας!
Γιατί όμως σώνει και καλά πρέπει να το μεταφράσουμε με την λέξη παιχνίδι?
Την λέξη παιχνίδι την δημιουργήσαμε σε τέτοιο σημείο που ξεχάσαμε να ερμηνεύουμε συμπεριφορές των σκύλων καλύπτοντας αυτές τις συμπεριφορές με τον μανδύα "παιχνίδι".Και πολλές φορές απορούμε γιατί εν τέλει μάλωσαν τα σκυλιά επειδή "έπαιζαν"!

Θέλω να κάνω αισθητό το ότι υπάρχουν πολλές κυνολογικές λεξούλες που είναι απόλυτες και ξεκάθαρες!Στο κεφάλι του σκύλο παίζουν λέξεις όπως, αμφισβήτηση, ανοχή, επιβολή, υποταγή, αδιαφορία!Λέξεις που από μόνες τους έχουν διαφορετική ερμηνεία και μπορούμε να τις δανειστούμε για να ερμηνεύσουμε συμπεριφορές! Η λέξη παιχνίδι είναι παγίδα!Αυτό θέλω να πω!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα έγραψε ο Στέλιος. Πιστεύω κι εγώ ότι εφόσον έχουμε μια συνάντηση δυο αρσενικών και τεθεί η ιεραρχία μεταξύ τους ομαλά, τότε μπορούμε να έχουμε παιχνίδι.
Φιλε μου ο Στελιος δεν λεει αυτο! Αντιθετως γραφει (ποστ #11)
Εξ'ορισμού κανένας σκύλος δεν θα "έπαιζε" με κανέναν σκύλο!
Θα συναναστρεφόντουσαν μόνο για κάποιο λόγο!Όχι για να παίξουν!
και στο ποστ #28
Δεν εννοώ για τίποτα "παιχνίδι"!Δεν υπάρχει αυτή η λέξη στο μυαλό μου!
Εκτος κι αν εγω δεν καταλαβα κατι καλα......
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Θέλω να κάνω αισθητό το ότι υπάρχουν πολλές κυνολογικές λεξούλες που είναι απόλυτες και ξεκάθαρες!Στο κεφάλι του σκύλο παίζουν λέξεις όπως, αμφισβήτηση, ανοχή, επιβολή, υποταγή, αδιαφορία!Λέξεις που από μόνες τους έχουν διαφορετική ερμηνεία και μπορούμε να τις δανειστούμε για να ερμηνεύσουμε συμπεριφορές! Η λέξη παιχνίδι είναι παγίδα!Αυτό θέλω να πω!
Αμφισβητηση? Το ενα θα παρακινουσε για κυνηγητο κ το αλλο θα καθοτανε ακινητο κ αν το πρωτο το χοντραινε το δευτερο θα τσαμπουκαλευοτανε.
Ανοχη? Το ενα θα καθοτανε ψιλοαταραχο κ το αλλο θα εκανε τα δικα του, θα ετρεχε γυρω γυρω, θα το δαγκωνε κ παει λεγοντας!
Επιβολη? Το ενα θα ειχε καβαλησει το αλλο η θα το ειχε σβερκωσει!
Υποταγη? Το ενα θα ειχε καθισει ανασκελα κ το αλλο θα εκανε οτι ηθελε!
Αδιαφορια? Το ενα θα δρουσε κ το αλλο θα εκανε οτι δεν καταλαβαινει, δεν θα υπηρχε αντιδραση!

Ομως οταν εχει εμφανως καταναλωση ενεργειας καθ'οτι τρεχουνε γυρω γυρω, οι ρολοι εναλλασσονται κ αυτο που κυνηγαει μετα κυνηγιεται, κ γενικος εχεις αποκλειστικη ασχολια του ενος με το αλλο χωρις ομως να υπαρχουνε θεματα κυριαρχιας κ εδραιωσης (ηδη καλα ξεκαθαρισμενων) θεσεων, τοτε πως αλλιως θα μπορουσες να το ονομασεις αυτο εκτος απο παιχνιδι????

Παιχνίδι, αποκαλείται η δομημένη δραστηριότητα που διεξάγεται με σκοπό την ψυχαγωγία

Κύριοι παράγοντες του παιχνιδιού είναι οι κανόνες, τα επιτεύγματα, η πρόκληση και η αλληλεπίδραση.

Μηπως λοιπον αυτο που βλεπουμε ειναι καθαρα κ μονο παιχνιδι, αλλα εμεις προσπαθουμε να του θεσουμε αλλους ορους που νομιζουμε οτι θα επρεπε να ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα που εμεις πιστευουμε?????
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Berna, επειδή με ενδιαφέρει αυτό που λες, γιατί είπες ότι απαγορεύεις το καβάλημα δια ροπάλου? Να υποθέσω με την έννοια ότι αυτό εκτρέφει την κυριαρχικότητα ενός σκύλου?
Διότι στις περισσότερες περιπτώσεις συνεχίζεται με σκυλοκαβγά. Εκτός κι αν ο σκύλος που τον καβαλάνε είναι άκρως υποτακτικός, βλέπω μπελάδες. Οπότε γιατί να το ρισκάρεις;

Στέλιο, εγώ βλέπω δύο σκυλιά που τρέχουν το ένα πίσω απ' το άλλο. Δεν βλέπω απολύτως καμία αδιαφορία. Ομως και τα κουτάβια όταν παίζουν, σηκώνουν τις ουρές και δαγκώνονται, πέφτουν το ένα πάνω απ' το άλλο. Αλλά δεν μπορείς να πεις πως αυτό δεν είναι παιχνίδι.
 


Nala_Dimitris

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2013
110
0
Στέλιο μου αρεσουν πολύ αυτα που λες και νομίζω ότι συμφωνώ.. Να σε ρωτήσω όμως για δυο περιπτώσεις να μου πεις τι πιστεύεις. Εμένα είναι 6,5 μηνών. Την έχω πάει σε σκυλοπαρκα 4 φορές μόνο και αυτο σε μικρή ηλικία. Η συμπεριφορά της ήταν διαφορετικη κάθε φορά αναλογα την συμπεριφορά του άλλου σκύλου.. Απο τότε δεν την συναναστρεφω με αλλα σκυλιά. Όταν δει όμως αλλο σκύλο κάνει σαν τρελη και κλαίει γιατι θέλει να πάει κοντά. Αυτο γιατι; επίσης το δευτερο είναι τι ισχύει για το παιχνίδι με εμάς και τον σκύλο μας; εκεί υπάρχει παιχνίδι; όταν σου φέρνει το παιχνίδι της και σε κοιτάει στα μάτια για να της το πετάξεις δεν είναι παιχνίδι;

Sent from my GT-I8750 using Tapatalk
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Κι εγώ δεν πιστευω ότι είναι παιχνιδι με την στενή έννοια του όρου!
Προπόνηση είναι, (ενω συμπεριλαμβανει και την εκτόνωση), για μελλοντική χρηση, με καποιον άλλο σκυλο, που τότε όμως δεν θα μας φανει καθόλου σαν παιχνιδι!
 
Last edited:


D

Deleted member 14614

Guest
Φιλε μου ο Στελιος δεν λεει αυτο! Αντιθετως γραφει (ποστ #11)

και στο ποστ #28


Εκτος κι αν εγω δεν καταλαβα κατι καλα......
East49, νομίζω ότι εννοεί ότι η κάθε αλληλεπίδραση που βλέπουμε μεταξύ σκυλιών, δεν σημαίνει απαραίτητα παιχνίδι. Αντιθέτως, σπάνια θα το δούμε (αν όχι ποτέ), εκτός κι αν έχει καθιερωθεί μια ιεραρχία μεταξύ τους. Αν δεν έχει καθιερωθεί, ό,τι βλέπουμε (λογικά) είναι προσπάθειες επιβολής του ενός στο άλλο. Αυτή είναι η δική μου άποψη (με τη μικρή βέβαια εμπειρία που έχω) και αν έχω καταλάβει καλά και του Στέλιου. Όμως, μπορεί να εννοεί κάτι άλλο τελικά και τίποτα από όσα λέμε! χαχα
Η αλήθεια είναι ότι αποκομμένα τα σχόλια έτσι όπως τα παρέθεσες βγάζουν το νόημα που λες, αλλά αν το κάνω κι εγώ βγαίνει το ακριβώς αντίθετο:

Μπορεί να υπάρξει παιχνίδι όταν και τα δύο ζώα είναι υποτακτικά εκ φύσεως!Δηλαδή δεν ασχοληθούν με την καθιέρωση ιεραρχιών!Αλλά εκεί τίθεται το ζήτημα, αν αυτό που βλέπουμε είναι όντως 2 αρσενικά!

Κατ'εμέ "παιχνίδι" θα υπάρξει μόνο όταν η ιεραρχία έχει καθιερωθεί εμφανέστατα(πχ. λόγω μεγέθους) ή όταν τα ζώα έχουν μεγάλες διαφορές χαρακτήρα μεταξύ τους!

Άρα στην ερώτηση αν μπορέι να υπάρξει παιχνίδι μεταξύ δύο αρσενικών, θα πω και ναι και όχι!:D
Ας είναι όμως, οι συμπεριφορές των σκύλων σου ήταν αυτές που ήταν γιατί είχε προηγηθεί κάποια ιεραρχία από μέρους σου και κατ'επέκταση και αυτά καθιέρωσαν ιεαραρχία μεταξύ τους!Όταν δύο σκυλιά έχουν καθιερώσει ιεραρχία είναι οκ. Εξαρτάται από τον υποταγμένο και τον χαρακτήρα του το αν θα διαταράξει την ιεαραρχία και φυσικά εξαρτάται και από τον κυρίαρχο αν θα την δαιτηρήσει!Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα χοντρό καβγά. Ακόμα και με τα καθημερινά δαγκώματα, αμφισβητήσεις που γίνονται μέσα στην μέρα κτλ κτλ μπαίνει κάποιου είδους ιεραρχία!
Πάντως, Στέλιο έχεις μπλέξει κόσμο εδώ μέσα (myself included)!:p

Διότι στις περισσότερες περιπτώσεις συνεχίζεται με σκυλοκαβγά. Εκτός κι αν ο σκύλος που τον καβαλάνε είναι άκρως υποτακτικός, βλέπω μπελάδες. Οπότε γιατί να το ρισκάρεις;
Ναι, σωστά, λογική σκέψη Berna!;)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ερώτηση για τον Στέλιο -

Αυτό είναι παιχνίδι; Αν ναι, γιατί; Αν όχι, ποια η διαφορά ανάμεσα στο παιχνίδι που κάνουν δύο κουτάβια; Αν ο μαύρος σκύλος ήταν θηλυκό, θα ήταν παιχνίδι ή όχι; Και γιατί;

[video=youtube;QGn5NCPT3m4]http://www.youtube.com/watch?v=QGn5NCPT3m4[/video]
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Παιχνιδι ειναι και το σκακι, παιχνιδι ειναι και το ραγκμπι που πεφτει το ξυλο της αρκουδας. Στελιο, οταν βλεπεις δυο ζωα να τρεχουν ανεμελα σαν βλαμμενα μεσα στο χιονι πως γινεται να λες οτι σηκωσε την ουρα του ετσι αρα δεν παιζει αλλα δειχνει την θεση του στον αλλο σκυλο? Κανοντας τον καραγκιοζη δειχνει τη θεση του?

Που εισαι ρε freedom-παλαιοντολογε να μας θυμισεις 2 πραγματακια για την κυριαρχια? :p
 


Nala_Dimitris

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2013
110
0
Παιχνιδι ειναι και το σκακι, παιχνιδι ειναι και το ραγκμπι που πεφτει το ξυλο της αρκουδας. Στελιο, οταν βλεπεις δυο ζωα να τρεχουν ανεμελα σαν βλαμμενα μεσα στο χιονι πως γινεται να λες οτι σηκωσε την ουρα του ετσι αρα δεν παιζει αλλα δειχνει την θεση του στον αλλο σκυλο? Κανοντας τον καραγκιοζη δειχνει τη θεση του?

Που εισαι ρε freedom-παλαιοντολογε να μας θυμισεις 2 πραγματακια για την κυριαρχια? :p
Στο παραπάνω βίντεο πάντος το ένα δαγκώνει στο λαιμό το άλλο...