Υπαρχει νόμος για τα αδέσποτα;


mark-

Member
10 Οκτωβρίου 2011
11
0
καλησπερα,εχω τεραστιο προβλημα με τα αδεσποτα της γειοτνιας μου,καθε φορα που βγαζω το σκυλο μου εξω(λαμπραντορ 3 μηνων)τρεχουν επιθετικα προς εκεινον και τα κυνηγαω.τι τα ταισα τι τα χαιδεψα με το που βλεπουν τον σκυλο μου τρεχουν και τον τρομαζουν,ο κοσμος που περνα απο την γειτονια ει μαζι του μαγκουρες,στυλιαρια κτλ γιατι εχιυν δαγκωσει μερικουσ περαστικους,μπορω να καλεσω καπου να το καταγγειλω μηπως και τα απομακρυνουν απο εδω και ηρεμησουμε ολοι;δεν ξερω τι να κανω!!!!
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Φαντάζομαι αν μπορείς να κάνεις κάτι, αυτό θα είναι να καταγγείλεις τον Δήμο που δεν μεριμνά για το θέμα...Λίγο δύσκολο πάντως να κάνεις καταγγελία στα αδέσποτα καθώς δεν είναι νομικά πρόσωπα... :p

Καλύτερα να πάρεις τηλ σε μια φιλοζωική πάντως ή να συνεργαστείτε εκεί στην γειτονιά και να τα προωθήσετε για υιοθεσία.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τα αδέσποτα θεωρούνται αστική πανίδα και κανείς δεν έχει δικαίωμα να τα διώξει...
Μόνο αν υπάρχει κάποιο καταφύγιο να τα αναλάβει ή κάποιος να τα υιοθετήσει...
 


mark-

Member
10 Οκτωβρίου 2011
11
0
κατι κουταβακια αδεσποτα και αυτα τα φροντισαμε και τα δωσαμε(η γειτονια)σε σπιτια που τα ηθελαν και γλιτωσαμε και εμεισ και αυτα.ομως με τα μεγαλα δεν παλευεται η κατασταση.οι φιλοζωικες αργουν πολυ να κανουν κατι ασε που τις περισσοτερες φορες δεν προλαβαινουν,τι να πρωτο προλαβουν και αυτοι.Αυτα που δημιουργουν το προβλημα ειναι ηδη 3-4χρονων και δεν τα θελει κανεις!
 


mark-

Member
10 Οκτωβρίου 2011
11
0
συμφωνω αλλα πρεπει να γινει κατι πριν συμβει κατι κακο!μενω στη νικαια (πειραιας)αν γνωριζει καποιος κανενα τηλεφωνο απο καμια φιλοζωικη θα ηθελα να μου το στειλει.
 






ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
κα Σοφία Χαλκιά, πρόεδρος των φιλοζωικών σωματείων του Πειραιά τηλ.:6974026793 και 2104180266.Ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει...
 






Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Νομίζω κάπου διάβασα ότι δεν συνεργάζονται πια με το ΔΙΚΕΠΑΖ, αλλά αδυνατώ να θυμηθώ που....
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αν τα σκυλιά δεν έρχονται όλα μαζί κατά πάνω σας σαν αγέλη, αλλά ένα ένα μπορείς να προσπαθήσεις ξεκινώντας ήπια κοινωνικοποίηση του δικού σου παράλληλη γνωριμία με το καθένα ξεχωριστά. Επίσης, αν έχεις μαζί σου κοκά για επιβράβευση του δικού σου, μπορείς να δίνεις και σ' αυτά ξεχωρίζοντας τον εαυτό σου απ' την υπόλοιπη γειτονιά που στοχοποιεί τον εαυτό της ως προς τα σκυλιά με τις γκλίτσες στα χέρια.