Φιλοζωος και κρεατοφαγος?


Status
Κλειδωμένο θέμα




Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
Θα ήθελα και εγώ να πω την δική μου γνώμη στην οποία έχω καταλήξει στα 21 μου χρόνια ... Θεωρώ πώς το να τρώμε κρεας ειναι κάτι που το μαθαίνουμε στην πορεία της ζωής μας δεν γεννιόμαστε με αυτό . Όπως είχε πει και ένας χορτοφάγος αν βάλεις σε ένα μικρό παιδί ένα μήλο και ένα κουνέλι τι θα προτιμήσει να φάει απο ένστικτό???? Το μήλο φυσικά. Όμως αν παρατηρήσουμε στη φύση οι γονείς μαθαίνουν τα μικρά να κυνηγούν να σκοτώνουν και πάει λέγοντας έτσι και εμείς μεγαλώνοντας μαθαίνουμε και να σκοτώνουμε. Πρέπει να υπαρχουν φυσικοί εχθροί των ζώων για να υπάρξει η ισορροπία. Αυτο που θα κάνει για εμενα έναν φιλοζωο παρόλο που μπορει να σκοτώσει ειναι να σκοτώσει με μοναδικό λογο την επιβίωση του , όχι να σκοτώσει επειδή του τρώει η αλεπού τις κοτες η ένα φίδι επειδή το φοβάται. Και ο θάνατος ενός ζώου παράλληλα φέρνει ζωή ... Το σημαντικό ειναι να αξίζει να πεθάνει όπως και εμείς μπορει να γίνουμε θύματα ! Ειναι αργά και είμαι από κινητό ελπίζω να καταλάβατε τι θελω να πω !
 


3 Ιουλίου 2015
33
4
43
ΟΧΙ στους χορτοφαγους,
ΟΧΙ στους δολοφονους της αθωας χλωριδας,
Και τα ραπανακια εχουν ψυχη.

Συλλογος Ελληνων Καρπιστων
ντροπη να τρολαρεις και να κοροιδευεις ανθρωπους που αγωνιζονται για καλο.και μαθε οτι τα φυτα δεν εχουν κεντρικο νευρικο συστημα αντιθετα με τα ζωα και δεν νιωθουν πονο.

Το να είναι κάποιος vegan, ούτε καν vegetarian, είναι fashion victimization παρά στάση ζωής.
Άσε που οι περισσότεροι είναι κολλημένοι και για πολλές φάπες.
Αγαπάνε τα ζώα και γι αυτό δεν τα τρώνε, αλλά αν δουν ένα τραυματισμένο ζώο στο δρόμο θα το προσπεράσουν στην πλειοψηφία τους, μη χέσω.

Υ.Γ. Πιάσε μου μια t-bone rare και γρήγορα γιατί πεινάω.
αυτα τα λενε κατι κρεατοφαγοι για να φανουν καλητεροι μη τους χεσω.και ντροπη να γελας και να κανει πλακα με το θανατο του αλλου

επισης αυτα τα ζωα γεννιουνται για να πεθανουν. αυτό πιστευω αρκεί.
πολυ οραια λογικη.αν παρουμε ενα αγορι και ενα κοριτσι απο μικρα τα μεγαλοσουμε και τα βαλουμε να αναπαραχτουν και σκοτωνουμε τους απογονους του τοτε δεν πειραζε γιατι θα εχουν γεννηθει γι αυτον τον λογο.

υπαρχουν και υποκαταστατα απο σογια για λουκανικα,μπιφτεκια,κοτομπουκιες κλπ για οσους ρωτανε με τι μπορουν να αντικαταστησουν το κρεας εχω εναν φιλο στο φβ που εχει ενα αλμπουμ με vegan(απολιτα φυτοφαγικες)και vegetarian(μπορει να περιλαμβανουν παραγωγα)και ειναι πανω απο 700 λεγετε Nicko Jiango
 
Last edited by a moderator:


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
αυτα τα λενε κατι κρεατοφαγοι για να φανουν καλητεροι μη τους χεσω.και ντροπη να γελας και να κανει πλακα με το θανατο του αλλου
Η έλλειψη ζωικής προτεΐνης έχει επηρεάσει το κέντρο του εγκεφάλου σου που είναι υπεύθυνο για την ορθογραφία, αυτό βλέπω με την πρώτη ματιά.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@vasgial αυτες οι γενικευσεις δεν στεκουν. Οποτε δεν εχουν και νοημα. Ειναι δυνατον να ξερεις τι θα εκαναν οι περισσοτεροι βεγκαν αν εβλεπαν τραυματισμενο ζωο;;
Ο καθενας ας κανει ο,τι θελει και ας συζηταει και ενημερωνει τους αλλους. Αρκει να μην γινεται με μορφη κηρυγματος.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν θέλει πολύ κλικ-κλικ...
Το όλο θέμα είναι να μην ξεφεύγουμε! Ως ανθρώπινο είδος και ως παμφάγα όντα μπορούμε να αναζητήσουμε τροφή παντού. Έχουμε την λογική να μπορούμε να επιλέγουμε την τροφή μας.
Να κυνηγήσουμε δεν μπορούμε πλέον με φυσικά μέσα, μόνο με τεχνητά μέσα, άρα μπορούμε να εισάγουμε την ισορροπία.

Το λάθος μας ως είδος είναι στο γεγονός ότι διαχειριζόμαστε όλο αυτό το πράγμα τελείως λάθος. Είναι λάθος η εσκεμμένη εκτροφή ζώων για κατανάλωση στο βωμό της επιβίωσης του ανθρώπινου είδους όσο εξυπνάδα και αν διαθέτουμε τελικά ως είδος. Είναι λάθος να μεγαλώνουμε με στερεότυπα που μας υποδεικνύουν ότι χρειαζόμαστε την ζωική πρωτεΐνη,ασβέστιο κτλ κτλ. Είναι λάθος να αλληλοκατηγορούνται οι πλευρές μεταξύ τους. Όλα τα είδη πάνω σε αυτόν τον πλανήτη για να επιζήσουν πατούν πάνω στην πανίδα ή στην χλωρίδα. Δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς. Αυτό που μπορούμε είναι να διαχειριζόμαστε το φαγητό μας σωστά με μέτρο και ισορροπία ώστε να αφήνουμε όσο μπορούμε μικρότερο αποτύπωμα.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
@vasgial αυτες οι γενικευσεις δεν στεκουν. Οποτε δεν εχουν και νοημα. Ειναι δυνατον να ξερεις τι θα εκαναν οι περισσοτεροι βεγκαν αν εβλεπαν τραυματισμενο ζωο;;
Ο καθενας ας κανει ο,τι θελει και ας συζηταει και ενημερωνει τους αλλους. Αρκει να μην γινεται με μορφη κηρυγματος.
Δεν είναι γενικεύσεις, είναι κανόνας. Οι περισσότεροι άνθρωποι θα προσπερνούσαν ένα τραυμάτισμένο ζώο, ακόμα και κάποιοι που δηλώνουν φιλόζωοι και που ίσως έχουν στην κατοχή του κάποιο κατοικίδιο.
Δεν κατάλαβα την ένστασή σου, και οι vegan άνθρωποι δεν είναι;

Το λάθος @st3li0s είναι η ασύδοτη η εκτροφή των ζώων και όχι η εκτροφή καθαυτού.

Και εγώ θλίβομαι όταν βλέπω εικόνες από τραγικά σφαγεία, θλίβομαι βλέποντας την αγωνία των ζώων που οδηγούνται για σφαγή.

Προσωπικά δεν πεθαίνω για κρέας, τρώω ελάχιστο. Το αποτύπωμά μου, που είπε ο @st3li0s είναι πολύ μικρό.

Δεν μπορεί επομένως να έρχεται ο κάθε κολλημένος και να με κατηγορεί ως μη φιλόζωο επειδή θα φάω μια μπριζόλα το μήνα.

Δεν νομίζω πως υπάρχει λογικός άνθρωπος που να μην σφίγγετε το στομάχι του βλέποντας εικόνες σφαγής. Όμως για όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο.

Οι vegans δεν τρώνε τίποτα ζωικό, όπως φαντάζομαι γνωρίζεις, καμία σχέση με τους vegetarians.
Αυτό και αν είναι γενίκευση.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ιδού και η απάντηση αρχαιολόγου με υποειδικότητα στην ανθρωπολογία και δη forensic anthropology, με ολίγη εσάνς απο παλαιοανθρωπολογια:

Ο ανθρωπος ειναι παμφάγο ζώο διότι έτσι λέει ο σκελετός του και κυρίως τα δόντια του. Οι βλακωδέστατες ιστορίες που κυκλοφορούν, δυςτυχώς ευρέως στην Αμερική, ότι δήθεν στην προϊστορική εποχή οι άνθρωποι ηταν έτσι και αλλιώς δείχνουν παντελή άγνοια. Εκνευρίζομαι δε πολυ όταν μπαίνουν στα χωράφια μου άτομα που δεν κατέχουν το αντικείμενο. Αυτο δεν ειναι μπηχτή για κανέναν απολύτως εδω μέσα, αναφέρομαι στα όσα διαβάζω και σε εμπειρίες, κυρίως εδω όταν συναντάω υστερικές και ψυχωτικές ντόπιες σταφίδες.

Τώρα προσωπικά παραμένω κρεατοφάγος και για δυο παραπάνω λόγους, πέραν του ότι μου αρέσει το κρέας, και αυτοί ειναι ότι εχω κληρονομήσει πρώτον πολυ χαμηλή, και μιλάμε τώρα για τρομερά χαμηλή χοληστερίνη που πρέπει να την ανεβάσω. Δεύτερον παθαίνω επίσης εύκολα και αναιμία λόγω έλλειψης σιδήρου. Και όχι, τα χάπια δεν ειναι το ίδιο και γενικώς ειναι καλύτερα να παίρνουμε τα συστατικά κυρίως απο την τροφή. Βρίσκω δε ότι όταν τρώω με μέτρο και απο όλα και γυμνάζομαι, οι δείκτες μου ειναι φυσιολογικότατοι και επομένως δεν παίζω με τον οργανισμό μου. Εκτός φυσικά αν διατάξει ο γιατρός μου που εχει σπουδάσει ιατρική και δεν ειναι άσχετος.

Φιλόζωη όμως ειμαι. Όπως φιλόζωο ειναι και το Μουφ. Το οποίο επίσης τρώει κρέας.
 
  • Like
Reactions: Orilis and ioanna a


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Είμαστε μεσογειακός λαός και η κουζίνα μας δεν περιλαμβάνει πολύ κρέας. Υπάρχουν κρεατοφαγικές δυτικές χώρες που καταναλώνουν τεράστιες ποσότητες κρέατος και παράγωγα αυτού. Η εκτροφή ζώων για κατανάλωση είναι από μόνη της τραγική, είτε είναι αδύσοτη, είτε όχι.
Και αυτό από μόνο του γεννά κακοποίηση γιατί καταντάει μαζικό.

Το ρεζουμέ είναι ότι αν είσαι άνθρωπος χωρίς παρωπίδες μπορείς να ζήσεις και χωρίς κρέας και ζωικά παράγωγα. Η εξυπνάδα μας θα φαινόταν αν καταναλώναμε κρέας υπό άλλες συνθήκες(πιο φυσικές) και όχι μέσω της εκτροφής για αυτό τον σκοπό και καταναλώναμε και υπόλοιπες τροφές.
Το επίσης δε τραγικό που αποδεικνύει πόσο χαζοί είμαστε είναι ότι παράγουμε εκαταμμύρια τόνους σιτηρά για να ταίσουμε τα ζώα που εκτρέφουμε και μετά να τα φάμε...δηλαδή είμαστε χαζοί².

Υ.Γ.: Μην αναλωνόμαστε στο τι όντα είμαστε, σαρκαφάγα-παμφάγα-φυτοφάγα, αυτό έχει απαντηθεί. Αλλού είναι η ουσία...

Ιδού και η απάντηση αρχαιολόγου με υποειδικότητα στην ανθρωπολογία και δη forensic anthropology, με ολίγη εσάνς απο παλαιοανθρωπολογια:

Ο ανθρωπος ειναι παμφάγο ζώο διότι έτσι λέει ο σκελετός του και κυρίως τα δόντια του. Οι βλακωδέστατες ιστορίες που κυκλοφορούν, δυςτυχώς ευρέως στην Αμερική, ότι δήθεν στην προϊστορική εποχή οι άνθρωποι ηταν έτσι και αλλιώς δείχνουν παντελή άγνοια. Εκνευρίζομαι δε πολυ όταν μπαίνουν στα χωράφια μου άτομα που δεν κατέχουν το αντικείμενο. Αυτο δεν ειναι μπηχτή για κανέναν απολύτως εδω μέσα, αναφέρομαι στα όσα διαβάζω και σε εμπειρίες, κυρίως εδω όταν συναντάω υστερικές και ψυχωτικές ντόπιες σταφίδες.

Τώρα προσωπικά παραμένω κρεατοφάγος και για δυο παραπάνω λόγους, πέραν του ότι μου αρέσει το κρέας, και αυτοί ειναι ότι εχω κληρονομήσει πρώτον πολυ χαμηλή, και μιλάμε τώρα για τρομερά χαμηλή χοληστερίνη που πρέπει να την ανεβάσω. Δεύτερον παθαίνω επίσης εύκολα και αναιμία λόγω έλλειψης σιδήρου. Και όχι, τα χάπια δεν ειναι το ίδιο και γενικώς ειναι καλύτερα να παίρνουμε τα συστατικά κυρίως απο την τροφή. Βρίσκω δε ότι όταν τρώω με μέτρο και απο όλα και γυμνάζομαι, οι δείκτες μου ειναι φυσιολογικότατοι και επομένως δεν παίζω με τον οργανισμό μου. Εκτός φυσικά αν διατάξει ο γιατρός μου που εχει σπουδάσει ιατρική και δεν ειναι άσχετος.

Φιλόζωη όμως ειμαι. Όπως φιλόζωο ειναι και το Μουφ. Το οποίο επίσης τρώει κρέας.
Τα 100γρ συκωτιού από ζώο περιέχουν 14,0mg σίδηρο!
Τα 100γρ φασόλια & φακές περιέχουν περίπου 6,5mg σίδηρο!
Φάε περισσότερα όσπρια για τον σίδηρο σου!

Ξηροί Καρποί, Βρώμη, Ελαιόλαδο είναι τροφές που ανεβάζουν την καλή χοληστερόλη (HDL).

Όπως αναφέρεις και εσύ αν διατηρείς το μέτρο οι δείκτες σου είναι φυσιολογικοί.
Είναι μία εξίσωση όλα τα πράγματα που προσθέτεις και αφαιρείς παράγοντες.

Η επιστήμη της ιατρικής είναι...σχετική. Αν όλο το οικοδόμημα που λέγεται Παγκόσμια Βιομηχανία Κρέατος και Γαλακτοκομικών στηριζόταν διαφορετικά να δεις που και η ιατρική θα συμβούλευε διαφορετικά...
 
  • Like
Reactions: glykeria


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εμένα δεν με υποστηρίζει καμια εταιρεία. Και λατρεύω το ελληνικό γιαούρτι που ειναι τι καταληκτικότερο στον πλανήτη.

Το σίδηρο στις φακές δεν απορροφάται το ίδιο όπως του κρέατος. Μου εχει τύχει να ζαλίζομαι και να ειμαι υποτονική απο έλλειψη σιδήρου. Οι φακές δεν κάνανε κι ας με αρέσουνε, κυρίως δε άμα ειναι Καστοριανές. Η μπριζόλα όμως δουλεύει.

Η χοληστερίνη μου έτσι περίεργη και θέλει πολυ δουλεια για να ανεβεί. Εκτός απο αυτά που λες, θέλει και κρέας, συν να κοπανιέμαι στο γυμναστήριο υπό το άγρυπνο μάτι του Μουφ.
 
  • Like
Reactions: Orilis


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
. Η εξυπνάδα μας θα φαινόταν αν καταναλώναμε κρέας υπό άλλες συνθήκες(πιο φυσικές) και όχι μέσω της εκτροφής για αυτό τον σκοπό και καταναλώναμε και υπόλοιπες τροφές.
...
Πως δηλαδή, κυνηγώντας και ψαρεύοντας;
 


3 Ιουλίου 2015
33
4
43
Η έλλειψη ζωικής προτεΐνης έχει επηρεάσει το κέντρο του εγκεφάλου σου που είναι υπεύθυνο για την ορθογραφία, αυτό βλέπω με την πρώτη ματιά.
Όχι απλά βαριέμαι να προσέχω την ορθογραφία,πιστεύω ότι από τη στιγμή που η λέξη διαβάζεται το ίδιο δεν έχει μεγάλη σημασία με τι ι
και τι ο θα γράφετε.

Επίσης μην αλλάζεις θέμα όταν σε συμφέρει

Υπάρχει όμως και η άλλη εκδοχή για το τι είναι ο άνθρωπος


Αυτός ο πίνακας είναι επίσης από επιστημονικό site απλά τον βρήκα μεταφρασμένο σε ιδιωτικό site.

http://yeswearestars.gr/wp-content/uploads/2007/04/ComparativeAnatomyTableGreek1.png

δείτε κι αυτό

http://yeswearestars.gr/xortofagia-kai-ygeia/

τώρα οι ωμοφάγοι και οι fruitarian είναι λίγο ακραίοι αν και οι πρώτοι λένε ότι τα ωμά λαχανικά και φρούτα έχουν περισσότερες βιταμίνες και οι δεύτεροι το κάνουν γιατί οι άνθρωποι μάλλον εξελίχθηκαν ως φρουτοφάγοι και και καρποφάγοι αλλά από τη στιγμή που κάποιος γίνετε vegetarian ή vegan και παύει να επηρεάζει άλλες ζωές με την διατροφή του μετά είναι δικό του θέμα το αν θα"προχωρήσει"
 
Last edited by a moderator:


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@st3li0s Θεωρείς ότι με 7 δις άνθρωποι που είμαστε στον πλανήτη επαρκούν τα τρόφιμα χωρίς εκτροφή ζώων η καλλιέργεια φυτών;;;

Φίλε Βέγκαν ο άνθρωπος μπορεί να ξεκίνησε ως καρποφαγος και φρουτοφαγος αλλά έχει καμία σχέση ο σημερινός άνθρωπος με τον προϊστορίκο;;; (από κάθε αποψη). Μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικά όντα.

Έχουμε μια τάση σαν άνθρωποι να είμαστε των άκρων. Δεν χρειάζονται ακροτητες. Απλά όλα με μέτρο.
 


3 Ιουλίου 2015
33
4
43
@st3li0s Θεωρείς ότι με 7 δις άνθρωποι που είμαστε στον πλανήτη επαρκούν τα τρόφιμα χωρίς εκτροφή ζώων η καλλιέργεια φυτών;;;

Φίλε Βέγκαν ο άνθρωπος μπορεί να ξεκίνησε ως καρποφαγος και φρουτοφαγος αλλά έχει καμία σχέση ο σημερινός άνθρωπος με τον προϊστορίκο;;; (από κάθε αποψη). Μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικά όντα.

Έχουμε μια τάση σαν άνθρωποι να είμαστε των άκρων. Δεν χρειάζονται ακροτητες. Απλά όλα με μέτρο.
Πρώτων:ξέρεις ότι για 1 κιλό μοσχαρίσιου κρέατος χρειάζονται 2.400 κιλά σιτηρά και σόγιας που θα μπορούσαν να ταϊζουν ένα παιδάκι στην Αφρική για 2 χρόνια;δηλάδη ένας χορτοφάγος δεν σώζει μόνο 100 ζώα τον χρόνο αλλά βοηθάει και στην μείωση της φτώχιας.Δείτε το ντοκιμαντέρ earthling και θα καταλάβετε.

Δεύτερων:μπορούμε όμως να ζήσουμε το ίδιο χωρίς κρέας και ψάρι δεν τα έχουμε ανάγκη.

Τρίτων:https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.ne...=4d083582f6e8d4b2c9a865b6e41355e5&oe=56206C66

και ξαναλέω ότι υπάρχουν και πολύ νόστιμες απομιμήσεις λουκάνικων,μπιφτεκιών,σαλαμιού,κοτομπουκιές κ.α αλλά που μπορείτε να τα βρείτε σε μαγαζιά με βιολογικά προιόντα(bamboo vegan στην Αθήνα,bio art κ.α)(σόρρυ για την διαφήμηση αλλά με ρωτάνε που μπορούν να βρούνε αλλά και να τα φτιάξετε εχώ έναν φίλο που βάζει συνταγές στο fb

https://www.facebook.com/profile.ph...&set=a.2326491844680.136967.1321181145&type=3

Ελπίζω μόνο να μην ξενυχτήσετε για να τις διαβάσετε όλες ούτε να γίνει πίσινα από σάλια το σπίτι σας
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: glykeria


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Κάποτε είχα διαβασει μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση για την εξελιξη των κοινωνιών.

Μεταξύ πολλών άλλων που δεν αφορούν το θεμα μας, θυμαμαι ότι έλεγε ότι μετα την μετατροπή της ζωης του ανθρώπου από κυνηγό - τροφοσυλλέκτη σε γεωργό, το προσδόκιμο ζωης των ανθρώπων λόγω της νεας διατροφής, έπεσε τόσο δραματικά που μόνο τους τελευταίους σύγχρονους αιωνες κατάφερε να επανέλθει στα ίδια επίπεδα.
Δυστυχώς δεν το βρίσκω! Αν κάποιος βρει κάτι ας το παραθεσει εδώ.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orilis and vasgial


3 Ιουλίου 2015
33
4
43
Και λύστε μου κάποιες απορίες.

1.Εσείς οι "παμφάγοι"αν κάνετε μια βόλτα στο δάσος ξέρω γω και δείτε ένα σκοτωμένο ελάφι ή έναν λαγό(όχι σε αποσύνθεση που να έχει σκοτωθεί πριν 5 λεπτά πχ)με τα έντερα έξω σας τρέχουν τα σάλια και γουργουρίζει το στομάχι σας ή θέλετε να ξεράσετε και δακρύζουν τα ματιά σας;στα σαρκοφάγα γίνετε το πρώτο.

2.Αν δείτε έναν λαγό να τρέχει ξαφνικά τρελένεστε και αρχίζετε να τρέχετε από πίσω του να τον πιάσετε και να τον καταβροχθήσετε με τους μεγάλους κυνόδοντες σας και με τα μυτερά σας νύχια ή λέτε ''αχ τι γλυκό λαγουδάκι";τα σαρκοφάγα πάντως κάνουν το πρώτο.

3 γιατί δεν τρώτε ωμό κρέας;κανένα σαρκοφάγο δεν το μαγειρεύει αλλάζοντας του σύσταση.
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μέτρον άριστον. Ο άνθρωπος πάντα έτρωγε ότι έβρισκε. Ο προϊστορικός το ίδιο.
Μπορεί να μην είχε τη ταχύτητα, τη δύναμη ή άλλα φυσικά όπλα, είχε όμως τη λογική και κυνηγούσε ομαδικά.

Υπήρξαν χρονικές περίοδοι που πολλά ζώα εξαφανίστηκαν επειδή λόγω των συνθηκών δεν έβρισκαν τροφή.
Κάποια μικρά φυτοφάγα ας πούμε εξαφανίστηκαν την εποχή των παγετώνων.

Αν ο άνθρωπος ήταν από τη φύση του αποκλειστικά φυτοφάγος θα είχε την ίδια τύχη.
Αντ' αυτού όμως τι έγινε; Δεν είχε κανένα πρόβλημα γιατί κατανάλωνε χωρίς δισταγμό και κρέας.

Ακόμα και τα προϊστορικά εργαλεία και όπλα που βρίσκουν δεν θα τα χρησιμοποιούσαν για να καρφώνουν καρπούς και φρούτα από τα δέντρα, μάλλον είχαν άλλη χρήση.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Νομίζω πως στις 15 σελίδες αυτού του θέματος έχουν γραφτεί όλες οι απόψεις ξανά και ξανά, και απλά επαναλαμβανονται συνεχώς.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight