Φιλόζωοι και «φιλόζωοι»…


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Με αφορμή πρόσφατο περιστατικό έντονης αντιπαράθεσης που είχα με κάτοικο της περιοχής που μένω, ξεκινώ συζήτηση για να προσπαθήσουμε να προσδιορίσουμε τι ακριβώς θεωρούμε ζωοφιλία στη χώρα μας.

Ποιος είναι ο λοιπόν ο φιλόζωος και ευαισθητοποιημένος πολίτης?

Αυτός που αφήνει τις εφημερίδες με τα ξινισμένα και μουχλιασμένα υπολείμματα τροφών στις γωνίες των πεζοδρομίων με αποτέλεσμα να γίνονται εστία μόλυνσης?

Αυτός που γεμίζει δυο φορές την εβδομάδα με νερό το βρώμικο μπωλ απέναντι από το σπίτι του?

Πόσες φορές σας επιτέθηκαν «αδέσποτα» τα οποία κάποιος έχει μαζέψει αλλά εκτός από τα αποφάγια που τους πετάει δεν αναλαμβάνει καμιά εύθηνη για τα ζώα αυτά?

Ποιες είναι οι υποχρεώσεις ενός πραγματικά φιλόζωου που παίρνει υπό την προστασία του ένα αδέσποτο ζώο?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Φιλόζωοι είναι αυτοί που αγαπάνε την ζωή.
Ζωόφιλοι, είναι αυτοί που αγαπάνε τα ζώα!!!

Περί ζωοφιλίας λοιπόν!!!

Όπως αγαπάμε τα παιδιά, όσοι έχουμε παιδιά, έτσι αγαπάμε και τα ζώα, όσοι έχουμε ζώα.
Έχεις δει κανέναν να αγαπάει τα παιδιά και τους ανθρώπους γενικότερα?
Ο καθένας αγαπάει τα δικά του τα παιδιά, και τους ανθρώπους που εκείνος επέλεξε να αγαπήσει, αδιαφορώντας για όλα τα υπόλοιπα παδιά και τους άλλους ανθρώπους...

Τέτοιοι είμαστε, τέτοια ζωοφιλία είμαστε ικανοί να έχουμε!!!
Εγωκεντρικοί και παρτάκηδες, φυσικό είναι το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι ο δικός μας σκύλος, και μάλιστα τόσο, όσο να περνάμε εμείς καλά!!!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
προκειμένου να μην γίνει μαζική δολοφονία των αδέσποτων σκύλων, η νομοθεσία μας έχει προβλέψει το ότι τα αδέσποτα πρέπει να στειρώνονται και να επανατοποθετούνται εκεί που επιβίωναν (προφανώς με τα σκουπίδια που περιγράφεις) εφ όσον δεν είναι επιθετικά...

Μάλιστα αναφέρονται σαν ημιαδέσποτα (ή ημιδεσποζόμενα, δεν θυμάμαι καλά), διότι στο φυσικό τους περιβάλλον κάποιοι τα ψιλοφρονίζουν.

Τελικά όμως κανένας δεν έχει την ευθύνη τους.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
amangos said:
Φιλόζωοι είναι αυτοί που αγαπάνε την ζωή.
Ζωόφιλοι, είναι αυτοί που αγαπάνε τα ζώα!!!

Περί ζωοφιλίας λοιπόν!!!
Φίλε μου amangos,
Μεταφέρω το λήμμα κατευθείαν από το Ελληνικό λεξικό του Τεγόπουλου-Φυτράκη:
Φιλόζωος –η –ο (επιθ).
1)[αρχ. φιλόζωος<φίλος +ζωή] αυτός που αγαοπά υπερβολικά τη ζωή του.
2)[αρχ. φιλοζωος<φίλος +ζώον] αυτός που αγαπά τα ζώα, ο ζωόφιλος.
Όπως καταλαβαίνεις η λέξη έχει διπλή ερμηνεία. Η δεύτερη ερμηνεία της είναι ταυτόσημη (και όχι συνώνυμη) με την λέξη «ζωόφιλος». :wink:

Το θέμα μας όμως δεν είναι αυτό…
Η ουσία είναι πως η εικόνα που έχουμε ως έλληνες για το τι σημαίνει ζωόφιλος (ή φιλόζωος) είναι εντελώς λανθασμένη…
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
amangos said:
Όπως αγαπάμε τα παιδιά, όσοι έχουμε παιδιά, έτσι αγαπάμε και τα ζώα, όσοι έχουμε ζώα.
Έχεις δει κανέναν να αγαπάει τα παιδιά και τους ανθρώπους γενικότερα?
Ο καθένας αγαπάει τα δικά του τα παιδιά, και τους ανθρώπους που εκείνος επέλεξε να αγαπήσει, αδιαφορώντας για όλα τα υπόλοιπα παδιά και τους άλλους ανθρώπους...

Τέτοιοι είμαστε, τέτοια ζωοφιλία είμαστε ικανοί να έχουμε!!!
Εγωκεντρικοί και παρτάκηδες, φυσικό είναι το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι ο δικός μας σκύλος, και μάλιστα τόσο, όσο να περνάμε εμείς καλά!!!
Μακάρι να ήταν έτσι..... Μακάρι να αγαπούσαν και να φρόντιζαν τα δικά τους σκυλιά όπως τα δικά τους παιδιά....

Βλέπω στο δρόμο τους ιδιοκτήτες να κάνουν βόλτα με το σκυλάκι τους, συνήθως μικρόσωμο΄, στο ένα χέρι τον οδηγό στο άλλο μια βέργα.
:x

Βλέπω στην απέναντη οικοδομη μέρα-νύχτα το σκυλι στο μπαλκονι με ενα πεταμένο νερο που βράζει απο τον ήλιο :x

Και μεσα σε όλα να σε κοροϊδεύουν και να σε λενε υπερβολικη που θέλεις το σκυλί σου να ειναι κοινωνικοποιημένο, να μη βαριέται, να ειναι υγειές και γενικά ευτηχισμένο...

Τώρα, για τους κυνηγούς δεν θέλω να συζητησω.... μάλλον τα ξέρετε....
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Ποιος είναι ο λοιπόν ο φιλόζωος και ευαισθητοποιημένος πολίτης?
Αυτος που πετα τα υπολοιματα των φαγητων του,συνηθως κοκκαλα αφου εχει φαει καλα καλα το κρεας μονο φιλοζωος δεν ειναι.
Αραγε εχει αναρωτηθει ποσα σκυλακια απο αυτα που θα φανε τα κοκκαλα θα βρεθουν με τρυπημενο εντερο και χωρις κανενα να τα βοηθησει?

Αυτος που αγαπαει τα αδεσποτα αλλα αδειαζει το αντιψυκτικο του αυτοκινητου,στο πεζοδρομιο,εχει αναρωτηθει ποσα σκυλακια και γατακια θα πεθανουν γλυφοντας το?

Αυτος που θα βγαλει τα υπολειμματα των τροφων του εχει αναρωτηθει ποσοι θα ενοχληθουν απο την βρωμα και αυριο θα ριξουν φολα στα αδεσποτα?η οταν θελοντας να υπερασπιστουν τον χωρο τους,συμπεριφορα απολυτα λογικη στον κοσμο των σκυλων,θα επιτεθουν σε περαστικους και σκυλια που θα ειναι στο λουρι?

Μονο μεσω οργανωσεων και σωματειων,και πιεσης του κρατικου μηχανισμου θα λυθει το προβλημα με τα αδεσποτα,και αυτο μπορει να γινει με πολλους τροπους και πρωτα πρωτα με την παιδεια στα σχολεια,απο εκει θα ξεκινησουν ολα,για να εχουμε υπευθυνους προς τα ζωα πολιτες.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
amangos said:
Μάλιστα αναφέρονται σαν ημιαδέσποτα (ή ημιδεσποζόμενα, δεν θυμάμαι καλά), διότι στο φυσικό τους περιβάλλον κάποιοι τα ψιλοφρονίζουν.

Τελικά όμως κανένας δεν έχει την ευθύνη τους.
Αυτή είναι η ουσία του ζητήματος…
Έχω ακούσει πολλές φορές τους όρους «ημι-αδεσποτο» και «ημι-δεσποζόμενο». (πάντως δεν έχω παράπονο…οι Έλληνες είμαστε λεξοπλάστες!)
Τι σημαίνουν τελικά αυτοί οι όροι?
Που αρχίζει και που τελειώνει η ευθύνη ενός φιλόζωου που παίρνει υπό την προστασία του ένα ημι-δεσποζόμενο ζώο?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πρέπει να αναλαμβάνει και ευθύνη αυτός που ημι-δεσπόζει ένα ζώο!!
Τι θα πει αυτό?
Μου έχει τύχει άπειρες φορές επίθεση από τέτοια ζώα...ημιδεσποζόμενα.
Να έβγαζα και εγώ το φαί του σκύλου έξω από το σπίτι, να ξεμπέρδευα με βόλτες, περίθαλψη κλπ, κι'όποιον πάρει ο χάρος!!
Χρειάζεται νόμος και έλεγχος, αλλά που??

Περί ζωοφιλίας συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, αλλά να σημειώσω ότι σε άλλες χώρες που δεν έχουν αδέσποτα δεν είναι άλλο είδος ανθρώπων (καλοκάγαθοι και αλτρουιστές) απλά υπάρχουν και εφαρμόζονται νόμοι.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
Περί ζωοφιλίας συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, αλλά να σημειώσω ότι σε άλλες χώρες που δεν έχουν αδέσποτα δεν είναι άλλο είδος ανθρώπων (καλοκάγαθοι και αλτρουιστές) απλά υπάρχουν και εφαρμόζονται νόμοι.
Eπειδη αμφιβαλω αν οι νομοι ειναι αυτοι που θα μας κανουν καλυτερους ανθρωπους και κατα συνεπεια φιλοζωους,γιαυτο ανεφερα την παιδεια,αν δεν μαθουν τα παιδακια απο μικρα να γινουν υπευθυνοι δεν θα αλλαξει τιποτα.
Δεν νομιζω οτι οι Αμερικανοι που εχουν τους "σκυλοδοχους"...δεν ξερω πως να τα πω ...αυτα τα παραθυρακια που πεταν τα σκυλια τους μεσα οταν δεν τα θελουν,ειναι περισσοτερο φιλοζωοι απο εμας επειδη εχουν νομους,και δεν εχουν τοσα αδεσποτα οσα εμεις.

Αν εχετε βγει στο δρομο με ενα σκυλι ρατσας στειρωμενο,θα δειτε τι θα ακουσετε και ποσα επειχηρηματα εχουν για να σου πουν,για το ποσο απανθρωπος και λαθος εισαι που στειρωσες το καημενο το σκυλι.
Και λεω ρατσας γιατι καθε φορα που τους λεω για τα αδεσποτα και πεταμενα στο δρομο σκυλια,μου απαντουν οτι ενα σκυλι ρατσας παντα το παιρνουν.
Οπως και να καταληξει η κουβεντα,εγω θα ειμαι η απανθρωπη που δεν σκεφτηκα το καλο του σκυλου μου. :twisted:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eπειδη αμφιβαλω αν οι νομοι ειναι αυτοι που θα μας κανουν καλυτερους ανθρωπους και κατα συνεπεια φιλοζωους,γιαυτο ανεφερα την παιδεια,αν δεν μαθουν τα παιδακια απο μικρα να γινουν υπευθυνοι δεν θα αλλαξει τιποτα.
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ!!!
 


S13

Well-Known Member
30 Απριλίου 2007
305
0
www.rott-gr.com
Συμφωνω απολυτα με τον Denis μου εχει τυχει και εμενα να βγαινω βολτα με το rott μου και ξαφνικα να μου πεταγονται απο μια πολυκατοικια και να μου επιτιθονται 3-4 ημι-αδεσποτα σκυλια με αποτελεσμα να τραυματιστει ο σκυλος μου και να τεχω στον κτηνιατρο για αντιβιωσεις κλπ.
Οταν πηγα την επομενη μερα στην πολυκατοικια και ειδα να εχουν στην πυλωτη 2-3 κλουβια και μπολ φαγητου και νερου, ζητησα τα ρεστα και το αποτελεσμα ηταν να λαβω την εξης καταπληκτικη απαντηση :
"τα σκυλια που εχουμε ειναι αδεσποτα και εαν σας προκαλεσαν καποια ζημια (δαγκωμα) σε εσας η τον σκυλο σας να πατε στον δημο και να διαμαρτυρηθητε μιας και αυτος ειναι ο υπευθηνος για τα αδεσποτα"

Πραγματικα νομιζω οτι δεν βρισκεις ακρη σε τετειες περιπτωσεις.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ΦΟΙΒΟΣ said:
Μακάρι να αγαπούσαν και να φρόντιζαν τα δικά τους σκυλιά όπως τα δικά τους παιδιά....

Βλέπω στο δρόμο τους ιδιοκτήτες να κάνουν βόλτα με το σκυλάκι τους, συνήθως μικρόσωμο΄, στο ένα χέρι τον οδηγό στο άλλο μια βέργα.
:x
Λίγοι έχουν τα παιδιά τους με την βέργα, τις βρισιές και τις φωνές?
Δυστυχώς, πέραν της κακοποίησης των σκύλων, υπάρχει και η κακοποίηση παιδιών, και όταν φτάσει κάποια περίπτωση στα άκρα, ανακαλύπτουμε την Αμερική, και μετά από λίγο, δεν ιδρώνει ξανά κανενός το αυτί...

Η κατάσταση είναι τραγική.

Αφού το θέμα μας είναι οι σκύλοι, ας αφήσουμε τα παιδιά ήσυχα, απλώς ήθελα να πω ότι δεν με εκπλήσει τίποτα σε αυτήν την κοινωνία, τέτοιοι είμαστε, τέτοια ζωοφιλία έχουμε.

Εδώ παίρνει φόρα με το αμάξι του ή το μηχανάκι του ο άλλος και όποιον πάρει ο χάρος, την ευθύνη του σκύλου του θα φροντίσει να έχει?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Έχω την εντύπωση πως ο Έλληνας έχει κάποιο κατάλοιπο κατοχικού συνδρόμου...
Η μεγάλη του έννοια είναι το «τι θα φάμε σήμερα».
Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης (πλημμύρα, σεισμός, καύσωνας) το πρώτο πράγμα που κάνει, είναι να πάει στο super market και να γεμίσει το καρότσι του με τρόφιμα
Εάν το ψυγείο και τα ντουλάπια του είναι γεμάτα αισθάνεται ασφάλεια..
Θεωρεί δε, το πάχος υγεία. Μπουκώνει τα παιδιά του, τα σκυλιά του, τα γατιά του στο φαΐ (φαΐ = υγεία) και θεωρεί τις κοιλίτσες και τα «σωσίβια» του, αρχοντιά.
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με τα ημι-δεσποζόμενα τα οποία παίρνει «υπό την προστασία του»!

Ο έλληνας έχει την εντύπωση πως πετώντας τα αποφάγια του στο αδέσποτο, που βρήκε καταφύγιο κάτω από το σπίτι του, έκανε το καθήκον του (επειδή το τάισε τις πέτσες που του περίσσεψαν και το ζώο χόρτασε) και σαν καλός χριστιανός κοιμάται με ήσυχη συνείδηση τον μακάριο ύπνο του…
Ε λοιπόν τα πράγματα δεν είναι έτσι!

Όταν αποφασίσουμε να φροντίσουμε ένα αδέσποτο:
1. Το παίρνουμε στο σπίτι μας
2. Αναλαμβάνουμε την εσω-αποπαρασίτωση και εξω-αποπαρασίτωση του.
3. Το πάμε στον κτηνίατρο και αναλαμβάνουμε τα έξοδα του εμβολιασμού του και τα έξοδα της θεραπείας του στην περίπτωση που πάσχει από κάποια ασθένεια.
4. Το στειρώνουμε.
5.Του παρέχουμε την κατάλληλη διατροφή ανάλογα το μέγεθος και την ηλικία του.
6. Αναλαμβάνουμε την κοινωνικοποίηση του για να προωθήσουμε την υιοθεσία του
7. Προωθούμε την υιοθεσία του.
8. Εάν αυτός που θα το υιοθετήσει αποφασίσει πως δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στα έξοδα και τη φροντίδα του, το παίρνουμε πίσω και το φροντίζουμε μέχρι να βρεθεί καινούργια οικογένεια να το αναλάβει.

Εάν θέλουμε να αυτοαποκαλούμαστε φιλόζωοι (ή ζωόφιλοι) θα πρέπει να έχουμε υπ’ όψιν τα παραπάνω.
Σε αντίθετη περίπτωση είμαστε «φιλόζωοι» (ή «ζωόφιλοι») και κατ’ επέκταση ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ!
Την επόμενη φορά που θα δείτε την οποιαδήποτε κυρία να αφήνει στην γωνία τη σακούλα ή την εφημερίδα με τα αποφάγια της, πλησιάστε την ευγενικά και γνωστοποιήστε της τις υποχρεώσεις που θα πρέπει να αναλάβει αν θέλει να λέγετε φιλόζωη.
Μην αυταπατάστε! Δεν θα βγάλετε άκρη!

Παρόλα αυτά, εφαρμόζοντας την γκεμπελική μέθοδο του «πες -πες κάτι θα μείνει», έχω την ελπίδα πως ίσως βάλουμε έστω και ΕΝΑ στην διαδικασία να προσπαθήσει να δει παραπάνω από εκεί που εκτείνεται η μύτη του και να ενεργοποιηθεί.
Έστω και στο ελάχιστο...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Την επόμενη φορά που θα δείτε την οποιαδήποτε κυρία να αφήνει στην γωνία τη σακούλα ή την εφημερίδα με τα αποφάγια της, πλησιάστε την ευγενικά και γνωστοποιήστε της τις υποχρεώσεις που θα πρέπει να αναλάβει αν θέλει να λέγετε φιλόζωη.

Φοβάμαι πως έτσι θα ανοίξουν οι ασκοί του αιόλου και στο τέλος θα πει κι αυτή "αει σιχτίρ... κι εγώ που τα τάιζα! Δεν πα να ψοφήσουν!" και μπορεί να φτάσει στο αντίθετο άκρο από αντίδραση. Μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το σημείο, χρειάζεται ίσως παιδεία για άλλα πιο βασικά: όπως π.χ. το σπορ με τις φόλες που θεωρείται κοινότοπο - πόσοι δεν το θεωρούν "νορμάλ" και πόσοι άλλοι "φιλόζωοι" - ενώ γνωρίζουν τους φολορίχτες - κλείνουν τα μάτια?

Εδώ, όσοι έχουμε σκυλιά χαρακτηριζόμαστε ακόμη "τρελοί", "βρωμιάρηδες" κλπ. Νομίζω πως έχουμε πολύ δρόμο ακόμη να διανύσουμε για να φτάσουμε στο σημείο εκπαίδευσης των φιλόζωων.

Εξάλλου, το να κάνεις όλα τα παραπάνω ROTTIE δεν είναι συχνά πολύ εύκολο. Δύο φορές που έχω φέρει αδέσποτο ζώο στο σπίτι - για μία μέρα κάθε φορά - ο δικός μου κόντεψε να γκρεμίσει τις μπαλκονόπορτες. Αντίστοιχα ή άλλα προβλήματα μπορεί να έχουν και άλλοι. Επίσης, υπάρχουν γιαγιάδες που ταϊζουν τα αδέσποτα από τα ξεροκόμματα που τους έμειναν γιατί αυτά έχουν! Σίγουρα δεν μπορεί να έχει κανείς την απαίτηση από αυτή να πληρώσει στον κτηνίατρο τα 100 ευρώ για την εξέταση αίματος, τα εμβόλια κλπ.

Το να "αναγκάσεις" κάποιον να είναι "σωστός φιλόζωος" δεν νομίζω ότι θα πετύχει... ίσα-ίσα, θα αντιδράσει θεωρώντας ότι "κάνει το καλό και του την λένε κιόλας!"
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Την επόμενη φορά που θα δείτε την οποιαδήποτε κυρία να αφήνει στην γωνία τη σακούλα ή την εφημερίδα με τα αποφάγια της, πλησιάστε την ευγενικά και γνωστοποιήστε της τις υποχρεώσεις που θα πρέπει να αναλάβει αν θέλει να λέγετε φιλόζωη.
....α ρε κυρα μαρια τι μας εχεις κανει...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Παιδιά δεν είπα να αναγκάσουμε κανένα να γίνει σωστός και υπεύθυνος φιλόζωος!
Είπα να πλησιάσουμε αυτούς που θεωρούν τους εαυτούς τους "φιλόζωους" και να τους γνωστοποιήσουμε ΕΥΓΕΝΙΚΑ τις υποχρεώσεις που θα πρέπει να αναλάβουν απέναντι στο ζώο που φροντίζουν, στους εαυτούς τους και στους συνανθρώπους τους, εάν θα θέλουν να λέγονται φιλόζωοι.
Επίσης, υπάρχουν γιαγιάδες που ταϊζουν τα αδέσποτα από τα ξεροκόμματα που τους έμειναν γιατί αυτά έχουν! Σίγουρα δεν μπορεί να έχει κανείς την απαίτηση από αυτή να πληρώσει στον κτηνίατρο τα 100 ευρώ για την εξέταση αίματος, τα εμβόλια κλπ.
Σωστά…
Εγώ όμως τι φταίω εάν μου επιτεθούν τα αδέσποτα που μαζεύει και ξεσκίσουν το σκυλί μου?
Ο λόγος που η λεϊσμανίαση έχει γίνει μάστιγα είναι ότι γιαγιάδες (σαν και αυτή που περιγράφεις) δεν ασχολούνται με τα αδέσποτα που μαζευτούν παραπάνω από τα ξεροκόμματα που τους πετούν.
Τι φταίει λοιπόν το δικό μου ή το δικό σου σκυλί εάν η γιαγιούλα δεν έχει να πληρώσει για την αποπαρασίτωση των αδέσποτων που μαζεύει ή την προστασία τους από το καλααζάρ? Γιατί αυτά τα σκυλιά να είναι «κινητές βόμβες»?
Γιατί η γειτονιά της κυρα-Μαρίας (γεια σου ρε Oscar!)να έχει γεμίσει ποντίκια και κατσαρίδες επειδή η γιαγιούλα «την έχει δει» φιλόζωη και παρατάει τα αποφάγια της στην γωνιά των πεζοδρομίων?
Φοβάμαι πως έτσι θα ανοίξουν οι ασκοί του αιόλου και στο τέλος θα πει κι αυτή "αει σιχτίρ... κι εγώ που τα τάιζα! Δεν πα να ψοφήσουν!"
Δεν νομίζω ότι ένας πραγματικά φιλόζωος θα πει ποτέ κάτι τέτοιο. Αν το πει πολύ απλά δεν είναι φιλόζωος!
Εγώ, αυτό που προτείνω, είναι να προσπαθήσουμε όσο μπορούμε (ΠΑΝΤΑ ευγενικά και κόσμια) να βγάλουμε όσους μπορούμε από την πλάνη τους, εξηγώντας τους ποιες είναι οι υποχρεώσεις που οφείλουν να αναλάβουν σαν πραγματικά φιλόζωοι...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν βγαίνει άκρη αν 100 από εμάς μιλήσουν σε 200 γριούλες, αυτά που συζητάμε είναι ανευ ουσίας. Επίσης μιλάμε για τους άλλους χωρίς να λέμε τι θα κάναμε στα δύσκολα...οι άνθρωποι δεν αλλάζουν εύκολα.

-Rottie θα έκανες ευθανασία στον σκύλο σου αν έβρισκες καλααζάρ?
Ο σκύλος αυτός είναι κινητή βόμβα...έχω τέτοιες βόμβες σπίτι μου και γνωρίζω πολλούς άλλους που έχουν επίσης...

-Θα περιέθαλπτες το Pointer με τη Διροφιλάρια αν το ήξερες? Εγώ όχι, γι'αυτό και δεν περιθάλπτω αδέσποτα στο σπίτι μου πια.

-Θα κάνατε προσωπικά μήνυση σε κάποιον αν τον βλέπατε να εγκαταλείπει ζώο? Χρειάζεται μήνυση κατά αγνώστου σε κάθε περίπτωση δηλητηρίασης, εγκατάλειψης, κακοποίησης για να γίνει έστω μια υποτυπώδης έρευνα. Θα κάνατε? Εγώ όχι. Οι γελοίοι αυτοί νόμοι πρέπει να αλλάξουν.

-Οι ''φιλόζωοι'' θα πρέπει να περιοριστούν από το νόμο. Να απαγορεύεται να ταίζονται αδέσποτα ζώα ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ εκτός των υπεύθυνων των Δήμων και σε συγκεκριμένο χώρο, όπου θα υπάρχει και διαθέσιμο νερό. Μήπως έτσι δυσκολεύονται και αυτοί που ταίζουν δηλητήρια? Ορίστε το πρώτο βήμα.

-Να εφαρμοστεί επιτέλους ο έλεγχος για τα microchip. Είναι εύκολο με δημοτική αστυνομία, ή με υπαλλήλους του δήμου. Να ζητηθεί σε δημότες του κάθε δήμου να δηλώσουν τα ζώα τους. Ζώο που δεν δηλώνεται να ακολουθεί τεράστιο πρόστιμο, αν ανακαλυφθεί σε έλεγχο ή δημιουργήσει πρόβλημα. Ζώο που δηλώνεται να παίρνει δώρο το microchip. Ποιός θα καλύψει τα έξοδα? Αυτός που καλύπτει τα έξοδα των αδέσποτων και των υπηρεσιών καθαριότητας, Υπουργείο Γεωργίας δηλαδή και Δήμοι. Σε 3 χρόνια θα κάνουν απόσβεση...

-Να γίνουν τεράστια τα πρόστιμα για εγκατάλειψη, κακομεταχείριση και δηλητηρίαση ζώων. Ποιός θα ενοχληθεί από αυτό και δεν έχει γίνει ακόμα?
Εσοδα είναι κι αυτά, στην τελική, να φτιαχτεί κανένα δημόσιο άσυλο της προκοπής από αυτά.

-Να γίνονται στειρώσεις παντού, όποιος υιοθετεί αδέσποτα να παίρνει δώρο μια στείρωση και τις γενικές εξετάσεις καθώς και το microchip. Οποιος αναπαράγει ζώα να υποχρεούται να τα διαθέτει με microchip.

-Να απαγορευτούν οι αγγελίες ζώων, πλην των περιοδικών ειδικού περιεχομένου, όπου θα χρειάζεται πληρωμή για τη δημοσίευση. Πληρωμή και στο internet.

-Να διδάσκεται η ζωοφιλία και η φιλοζωία στα σχολεία. Με πλάγιο τρόπο να αναπτύσσεται το αίσθημα της οικολογίας και της αγάπης προς τα ζώα και το περιβάλλον σε μικρές ηλικίες. Σε μεγαλύτερες να διδάσκεται ευθέως και να οργανώνονται εθελοντικές εργασίες σε ασυλα ζώων αδέσποτων και άγριων, καθώς και να ενθαρύνονται οικολογικές δράσεις, έστω και με συμμετοχή στην βαθμολογία της χρονιάς για αρχή...ας γίνει χαβαλές, δεν γνωρίζω παιδί που να μην το άγγιζε κάτι απ'αυτά, έστω και λίγο.

-Nα ασχοληθεί το κράτος με όλα αυτά σοβαρά, και κάποιος να το πιέσει να γίνει αυτό, οργανωμένα και με ομοφωνία.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
ΝΟΜΟΣ 3170 ΦΕΚ 191/Α/29.7.2003

Ζώα συντροφιάς, αδέσποτα ζώα συντροφιάς και άλλες διατάξεις.
ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
Εκδίδομε τον ακόλουθο νόμο που ψήφισε η Βουλή:

β) Αδέσποτο ζώο συντροφιάς είναι κάθε ζώο συντροφιάς το οποίο είτε δεν έχει κατοικία είτε βρίσκεται έξω από τα όρια της κατοικίας του ιδιοκτήτη του ή του συνοδού του και δεν τελεί υπό την άμεση επίβλεψη ή τον έλεγχο ιδιοκτήτη ή συνοδού. Δεν θεωρούνται αδέσποτα ζώα οι ποιμενικοί και κυνηγετικοί σκύλοι, καθώς και οι σκύλοι έρευνας και διάσωσης, κατά τη διάρκεια της φύλαξης του ποιμνίου, του κυνηγιού, της έρευνας και της διάσωσης.

Δεν υπάρχει όρος ημι-αδέσποτο ή ημι-δεσποζόμενο ο νόμος είναι σαφής. Για μένα δεν φταίει η κυρα-Μαρία που ταϊζει τα αδέσποτα πιστεύοντας ότι βοηθάει όσο μπορεί... Το κράτος και μόνο το κράτος ευθύνεται το οποίο έφτιαξε όλοκληρες εγκαταστάσεις και χρηματοδότησε και άλλους για να φτιάξουν και τώρα είναι άδειες... Είμαστε πολύ πίσω σε όλα!!!
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
lone wolf said:
Το κράτος και μόνο το κράτος ευθύνεται το οποίο έφτιαξε όλοκληρες εγκαταστάσεις και χρηματοδότησε και άλλους για να φτιάξουν και τώρα είναι άδειες...

Αλήθεια.... δεν υπάρχει κατι που μπορούμε να κάνουμε γιαυτο? Αυτοί οι άνθρωποι έχουν κλέψει το κράτος, πήραν επιδοτήσεις και εξαφανίστηκαν. Δεν έχουν κοιρώσεις τώρα? Δεν μπορει να γίνει κατάσχεση και να δωθεί σε άλλους?

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Ο κατα τόπους δήμος παραρέχει υπηρεσίες για τα αδεσποτα? Δηλ οφείλει να έχει κτηνίατρο κ.τ.λ? Εμείς όταν βλέπουμε κάποιο ζώο και δεν μπορούμε να το περιθάλψουμε, παίρνουμε τηλ στο δημο? Ασε την φιλοζωική που είναι ανύπαρκτη στην πόλη μου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν βγαίνει άκρη αν 100 από εμάς μιλήσουν σε 200 γριούλες, αυτά που συζητάμε είναι ανευ ουσίας.
Γιατί είναι άνευ ουσίας να αποστασιοποιούμαστε από την προσωπική μας ευθύνη?
Μήπως είναι πολύ εύκολο να λέμε «να κάνει κάτι το Κράτος»? Έλεος πια με αυτήν την «καραμέλα»!!!
Ποιοι απαρτίζουν τελικά το «Κράτος», αν όχι όλοι μας?
Γιατί να μην δοθεί βάρος στην ιδιωτική πρωτοβουλία?
Αυτή η χώρα μέσω της ιδιωτικής πρωτοβουλίας έχει προοδεύσει και δεν έχει γίνει Ζουαζηλάνδη!
Όποιος εξακολουθεί να περιμένει τις παροχές από το κράτος για να δει άσπρη μέρα, ακόμα αναθεματίζει τους Τούρκους για τα 400 χρόνια σκλαβιά!

-Rottie θα έκανες ευθανασία στον σκύλο σου αν έβρισκες καλααζάρ?
Αν είχα μικρό παιδί στο σπίτι μου ΝΑΙ ασυζητητί.
Όταν οι κτηνίατροι ισχυρίζονταν πως το σκυλί μου έπασχε από εγκεφαλοπάθεια (μετά την δηλητηρίαση από τα οργανοφωσφορικά), πήρα την απόφαση για την ευθανασία χωρίς κανένα ενδοιασμό.
Ευθανασία θα του έκανα ακόμα και αν έπασχε από δυσπλασία ισχίου και παρόλο την φαρμακευτική αγωγή ή την εγχείρηση εξακολουθούσε να ζει μέσα στην χωλότητα.
http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=268

-Θα περιέθαλπτες το Pointer με τη Διροφιλάρια αν το ήξερες? Εγώ όχι, γι'αυτό και δεν περιθάλπτω αδέσποτα στο σπίτι μου πια.
Η μοναδικός μου ενδοιασμός θα ήταν πως ο οργανισμός του σκύλου μου είναι ταλαιπωρημένος λόγω της περιπέτειας που είχαμε πρόσφατα με τη φόλα.
Παρόλα αυτά ΠΑΛΙ θα το περιέθαλπα! Διότι γνωρίζω τι ΠΡΕΠΕΙ να κάνω σε περίπτωση που αποφασίσω να φιλοξενήσω ένα αδέσποτο στο σπίτι μου.
Η πρώτη μου δουλειά όταν ήρθε η μικρή στο σπίτι ήταν να την ψεκάσω με ειδικό σπρέι για την σκνίπα και τα εξωπαρασιτα και να της δώσω DRONTAL ελαχιστοποιώντας τις πιθανότητες να κολλήσει κάτι από το ένα σκυλί στο άλλο μέσω σκνίπας ή εξωπαράσιτιου.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα.

Όντως το Κράτος ΟΦΕΙΛΕΙ να πάρει μέτρα, όχι μόνο για τα αδέσποτα αλλά για να διασφαλίσει και τα δεσποζόμενα από την εγκατάλειψη και την ανεύθυνη ιδιοκτησία.
ΑΛΛΑ…
Μέχρι να κουνηθεί το δυσκίνητο Κράτος εμείς θα κοιμόμαστε ήσυχοι πετώντας το μπαλάκι μονίμως στους κυβερνώντες και στην τοπική αυτοδιοίκηση?

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Ο κατα τόπους δήμος παραρέχει υπηρεσίες για τα αδεσποτα?
Αγαπητέ ΦΟΙΒΟΣ, πάρε τηλέφωνο στο Δήμο και ρώτα τους. Συνήθως είναι υπεύθυνο το γραφείο περιβάλλοντος.

Κλεινοντας…
Εγώ αυτό που λέω είναι να κάνει ο καθένας μας ότι μπορεί, δίνοντας τον προσωπικό του αγώνα για την προώθηση της υπεύθυνης κυνοφιλίας.
Ρομαντικό? Ουτοπικό? Άνευ ουσίας? Βαρετό?
Συγχωρέστε με….