Φλεγμονώδης νόσος του εντέρου (σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου)


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ε τον καημένο. Δίνατε κατά βάση σαρδέλα τότε; Ίσως ήταν πολύ το λίπος κ τα Ω3.

Πήρε κάνα κιλακι τώρα το παιδί;
Ναι δεν είναι όπως πέρσι το καλοκαίρι. Αλλά είναι πολύ λεπτός. Σε σημείο που θα ήθελα να τσιμπήσει λίγο.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Καλησπέρα, έγραψα και σχολιο αναλυτικό στο κεντρικό ποστ (νόμιζα ειχα πατήσει στο σχόλιο σου).
Μπορείς να μου πεις πιο συγκεκριμένα τί τρώτε στην συντήρηση; γαλοπούλα ψητή και γλυκό κολοκύθα στην έξαρση έγραψες. Μετά απο αυτό;
Α κ πολυβιταμινη! Senior.

Το ξέχασα, του κάνα τύπου αγρανάπαυση.

Επίσης όχι κολοκύθα στην έξαρση (τώρα το παρατήρησα). Πατάτα, άντε το πολύ γλυκοπατάτα.
 
  • Like
Reactions: tsoukni


tsoukni

Member
26 Δεκεμβρίου 2022
11
3
31
Α κ πολυβιταμινη! Senior.

Το ξέχασα, του κάνα τύπου αγρανάπαυση.

Επίσης όχι κολοκύθα στην έξαρση (τώρα το παρατήρησα). Πατάτα, άντε το πολύ γλυκοπατάτα.
Ποιά πολυβιταμινη δινεις; senior δεν είναι η μάρκα φαντάζομαι....
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Ποιά πολυβιταμινη δινεις; senior δεν είναι η μάρκα φαντάζομαι....
Σωστά, της Canvit τη senior δίνω. Έχει διάφορες επιλογές από πολυβιταμινες η εταιρεία, ανάλογα τις ανάγκες. Η εταιρεία προσωπικά μου έχει αρέσει, αλλά πολυβιταμινες κυκλοφορούν κι από διάφορες άλλες.
 
  • Like
Reactions: tsoukni


tsoukni

Member
26 Δεκεμβρίου 2022
11
3
31
Σωστά, της Canvit τη senior δίνω. Έχει διάφορες επιλογές από πολυβιταμινες η εταιρεία, ανάλογα τις ανάγκες. Η εταιρεία προσωπικά μου έχει αρέσει, αλλά πολυβιταμινες κυκλοφορούν κι από διάφορες άλλες.
Μπορείς να μου πείς και απο ω3 και Προβιοτικα τί δίνεις;για να εχω εναν μπουσουλα. Α και διατροφική μαγια;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Μπορείς να μου πείς και απο ω3 και Προβιοτικα τί δίνεις;για να εχω εναν μπουσουλα. Α και διατροφική μαγια;
Δε νομίζω ότι μπορείς σε Ω3 να δώσεις αυτό που δίνω εγώ για τα κιλά σας. Δίνω μια κάψουλα mollers ανά κάποιες μέρες κ θεωρώ ότι μια κάψουλα μονοκοπανια είναι μεγάλη δοσολογία για σας. Μην ξεχνάμε ότι τα πολλά έλαια είναι κακά για το ευαίσθητο γαστρεντερικό. Δες για κανένα λάδι σολωμού καλύτερα.

Προβιοτικο οτιδήποτε. Είχα βρει ένα που έχει κ πρε- κ προβιοτικά, το immunocan από dr serkiz. Καλά πήγε, αλλά το φέρνει μόνο ένα online κατάστημα κ τώρα πρόσφατα που μου τελείωσε δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Οποιοδήποτε προβιοτικό για σκυλιά κάνει, πολλά είναι παρόμοια. Σημείωση: όταν πρωτοδωσεις προβιοτικα ή όταν αλλάξεις προβιοτικα (διαφορετικά στελέχη) μπορεί για κάποιες μέρες να κάνει διάρροιες - ψιλοκολιτιδα γιατί αλλάζει το μικροβιωμα απότομα. Θέλει λίγη προσοχή κ υπομονή. Το θυμήθηκα τώρα που άλλαξα αναγκαστικά :cautious:

Μαγιά πάλι της canvit δίνω.

Γενικά προσοχή στις δοσολογίες. Είστε πάρα πολύ λίγα κιλά κ δεν ξέρω να σου πω ποσότητες για τα κιλά σας.

Γιατί δε μιλάς με ένα διατροφολόγο σκύλων να σου βγάλει μια διατροφή προσαρμοσμένη στα κιλά σας;
 
  • Like
Reactions: tsoukni


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Α κ πολυβιταμινη! Senior.

Το ξέχασα, του κάνα τύπου αγρανάπαυση.

Επίσης όχι κολοκύθα στην έξαρση (τώρα το παρατήρησα). Πατάτα, άντε το πολύ γλυκοπατάτα.
Ακόμα και την πατάτα καλό είναι να την αποφεύγεις όταν είναι ερεθισμένο το έντερο. Πέρασε πρόσφατα η κόρη μου εντερίτιδα και η γιατρός μου είπε ότι ούτε πατάτα να μην τρώει, έχει αρκετές φυτικές ίνες που ερεθίζουν το έντερο.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Ακόμα και την πατάτα καλό είναι να την αποφεύγεις όταν είναι ερεθισμένο το έντερο. Πέρασε πρόσφατα η κόρη μου εντερίτιδα και η γιατρός μου είπε ότι ούτε πατάτα να μην τρώει, έχει αρκετές φυτικές ίνες που ερεθίζουν το έντερο.
Όχι εντάξει σε μας τουλάχιστον είναι δοκιμασμένη, την αντέχει. Αν δεν είναι παραερεθισμενο το έντερο μπορεί να αντέξει ακόμα κ λίγη γλυκοπατάτα (που είναι φουλ στη φυτική ίνα).

Γενικά, όντως, με αυτά καλό είναι σε flare up να μπαίνει από λίγο ότι αντέχει ο κάθε οργανισμός, κ με τις λιγότερες φυτικές ίνες.

Α να πω κάτι άσχετο-σχετικό μιας που το ανέσυρες, που δε θυμάμαι αν το χω γράψει εδώ.

Λένε (κ για τους ανθρώπους) ότι στο σύνδρομο ευερέθιστο εντέρου όλοι διαισθητικά δεν τρώνε φυτικές ίνες (γενικά, δε μιλάμε για φάση flare up, εκεί άλλο). Που είναι εν τέλει λάθος, γιατί το να μην καταλώνεις φυτικές ίνες προκαλεί μεγαλύτερη ανισορροπία στο έντερο (καλά-κακα βακτήρια). Οπότε πρέπει με φειδώ κ πειραματικά ότι καθεται να βρεθεί λύση να υπάρχει φυτική ίνα στη διατροφή.

Τώρα θα πρέπει να βρω ξανά καμία πηγή να τα λέει πιο διεξοδικά.

Στην πράξη, επειδή κ εγώ δεν του δινα πολλά λαχανικά παλιά κ φοβόμουν να πειραματιστώ, τώρα που άνοιξα τη διατροφή του με τρόφιμα που δεν είχα δοκιμάσει καν παλιά, σιγά σιγά κ από λίγο βέβαια, δεν πάει άσχημα (φτου φτου να λέμε).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf