Φλεγμονώδης νόσος του εντέρου (σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου)


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Δοκίμασε ψητή γαλοπούλα χωρίς την πέτσα, αρχικά σκέτη, μετά με λίγη καλοβρασμένη πατάτα, μετά με λιιιγη ρίγανη, για λίγες μέρες.

Μετά αν δουλέψει αυτό όμως κ θέλεις να το γυρίσεις σε φυσική διατροφή θα πρέπει να κόψεις την πατάτα κ να το ψάξεις για πληρότητα, γιατί αυτή δεν είναι πλήρης διατροφή.

11 χρόνια δεν έχω βρει κτηνίατρο να ξέρει από ibd. Να πω επίσης ότι το flagyl τον δικό μου τον πείραζε κ όταν έχει κολίτιδα δίνω stomorgyl που είναι κτηνιατρικό κ πιθανώς έχει καλύτερη απορρόφηση. Έχει την ίδια ουσία με το flagyl + κάτι άλλο που δεν είναι για το έντερο αλλά δεν έχω δει να κάνει "κακό" σε κάτι άλλο.
Προς το παρον και η ξηρα που τωρα τρωει και να πολτοποιειται για να μην του επιβαρυνει την πεψη,θα το δω αυτο αργοτερα οταν σταθεροποιηθει η κατασταση,Ευχαριστω.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
τωρα τρωει την Hills id με αυγο και ρυζι,του την κανω παστα αφου την μουλιαζω λιγο και δεν την βγαζει,τι θα γινει τις επομενες μερες και τι μπορω να κανω δεν ξερω,ο ενας γιατρος λεει το ενα και ο αλλος το αλλο,οι εξετασεις δεν πανακριβες εκει που εγιναν,μισος μισθος και πανω.
Οταν προσθετεις αλλα πραγματα πχ αυγο ρυζι δεν αναιρεις την δραση της?
By the way ρωτα τον γιατρο για την Ηills Gastrointestinal Biome, είναι πιο τσιμπημενη αλλα σε καποιες περιπτωσεις πιο αποτελεσματικη.
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Οταν προσθετεις αλλα πραγματα πχ αυγο ρυζι δεν αναιρεις την δραση της?
By the way ρωτα τον γιατρο για την Ηills Gastrointestinal Biome, είναι πιο τσιμπημενη αλλα σε καποιες περιπτωσεις πιο αποτελεσματικη.
Οχι,αυτη που του δινω ειναι 30-40 ευρω ακριβοτερη το δεκακιλο,η γιατρος μεχρι στιγμης ..γαστρεντερολογος μικρων ζωων λεει οτι ειναι σωστη για την διατροφη του,την ρωτησα σημερα γιατι κι εγω ειχα την απορια μηπως μια αλλη τροφη ειναι καλυτερη.
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Οταν προσθετεις αλλα πραγματα πχ αυγο ρυζι δεν αναιρεις την δραση της?
By the way ρωτα τον γιατρο για την Ηills Gastrointestinal Biome, είναι πιο τσιμπημενη αλλα σε καποιες περιπτωσεις πιο αποτελεσματικη.
Πέριεχει αυγο και ρυζι,δεν τα προσθετω εγω,δεν εχει κρεας κανενος ειδους δλδ.
 
  • Like
Reactions: medusa


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δοκίμασε ψητή γαλοπούλα χωρίς την πέτσα, αρχικά σκέτη, μετά με λίγη καλοβρασμένη πατάτα, μετά με λιιιγη ρίγανη, για λίγες μέρες.
Θύμισέ μου λίγο, γιατί στήθος γαλοπούλας και όχι κοτόπουλο?
Επίσης, αφού τα παίρνουμε χωρίς πέτσα έτσι κι αλλιώς, το ψήσιμο γιατί είναι προτιμότερο από το βράσιμο;

Ρωτάω για να χω υπόψη σε περίπτωση διάρροιας.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Θύμισέ μου λίγο, γιατί στήθος γαλοπούλας και όχι κοτόπουλο?
Επίσης, αφού τα παίρνουμε χωρίς πέτσα έτσι κι αλλιώς, το ψήσιμο γιατί είναι προτιμότερο από το βράσιμο;

Ρωτάω για να χω υπόψη σε περίπτωση διάρροιας.
Όχι στήθος απαραίτητα (που νταξ δεν έχει πέτσα), εμένα ο δικός μου δεν το ήθελε το στήθος - τότε που μυξότρωγε, τώρα κ τα νύχια της γαλοπούλας να του φέρεις θα τα καταπιεί. Κ έπαιρνα μπούτι, μια χαρά δουλεύει. Είναι κ πιο φτηνό - κ ας πληρώνεις το μισό κόκκαλο, πάλι συμφέρει. Αλλά έχει πέτσα κ οι πέτσες πρέπει να βγαίνουν.

Η γαλοπούλα γενικά έχει τα πιο χαμηλά λιπαρά από όλα τα πουλερικά κ θες όσο το δυνατόν λιγότερο λιπαρά.

Επίσης το κοτόπουλο αν δεν είναι το πανάκριβο το αλανιάρικο το ταϊσμενο με χαβιάρι κ φύλλα χρυσού ξερωγω είναι φρικαλέα λιπαρό (λόγω των φρικτών συνθηκών "διαβίωσης") κ φρικαλέα πίτα στα φάρμακα κτλ. Πολλά, αν όχι τα περισσότερα, σκυλιά με ευαίσθητο στομάχι έχουν κάποια μικρή ή μεγάλη δυσανεξία στο κοτόπουλο (νομίζω το λέει κάπου κ η κτηνίατρος στο 1ο-2ο ποστ που έχω εδώ).

Κ ο κόκορας είναι μια καλή επιλογή μετά τη γαλοπούλα - είναι πλέον, μάλλον λόγω συνθηκών εκτροφής, πιο στεγνός.

Στο ψητό κατέληξα δαγκωτό, δα-γκω-τό όμως, μετά από πολύ κόπο γιατί βλέπω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να πέσουν όσο πιο πολλά λίπη γίνεται. Όταν βράζεις κρέας με την πέτσα του όσο κ να τη βγάλεις μετά μένει ποτισμένο πολύ λίπος. Κ με το στήθος, χωρίς πέτσα, πάλι έχει διάφορα. Το ψήσιμο κατέληξα - για μένα πάντα - ότι είναι πιο σημαντικό κ από το είδος πουλερικού που δίνεις.

Εν κατακλείδι, στις διαταραχές γαστρεντερικού δε θέλουμε λίπος. Τίποτα. Όσο περισσότερο φύγει τόσο καλύτερα.
 
  • Like
Reactions: Vania and vrmode


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Προς το παρον και η ξηρα που τωρα τρωει και να πολτοποιειται για να μην του επιβαρυνει την πεψη,θα το δω αυτο αργοτερα οταν σταθεροποιηθει η κατασταση,Ευχαριστω.
Αυτό ήταν πρόταση για να σταθεροποιηθεί η κατάσταση, για την έξαρση των γαστρεντερικών διαταραχών, όχι για διατροφή μετά. ΔΕΝ είναι πρόταση κατάλληλη για μόνιμη διατροφή.

Αλλά καταλαβαίνω το να μη θες να δοκιμάσεις κάτι δραστικά διαφορετικό, κ εγώ κ όλοι όσοι είχαμε παρόμοια προβλήματα το φοβομασταν.
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Αυτό ήταν πρόταση για να σταθεροποιηθεί η κατάσταση, για την έξαρση των γαστρεντερικών διαταραχών, όχι για διατροφή μετά. ΔΕΝ είναι πρόταση κατάλληλη για μόνιμη διατροφή.

Αλλά καταλαβαίνω το να μη θες να δοκιμάσεις κάτι δραστικά διαφορετικό, κ εγώ κ όλοι όσοι είχαμε παρόμοια προβλήματα το φοβομασταν.
Αυτο ακριβως,το φοβαμαι.
 
  • Like
Reactions: Estranged


tsoukni

Member
26 Δεκεμβρίου 2022
11
3
31
Καλησπέρα και απο μενα.

Θα ηθελα αν μπορείς να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την διατροφή κατα την συντήρηση. Τί τρώτε εσείς δηλαδή; συνταγες και υλικά.



Παραθέτω οαταυ την περίπτωση μας οσο μπορώ πιο περιληπτικά.



Μπελλα περίπου 10 ετων, 6.800κιλα ήταν μέχρι πέρυσι πλέον ειναι 5.500 μετα βίας, ράτσα μαλτεζ με Γιορκι μαλλον διότι στα χέρια μας ήρθε ούσα αδέσποτη περίπου 1μιση ετους, στειρωμένη.

Με το πού την αναλάβαμε ξεκίνησε ξηρα τροφή αυστηρά. Δοκιμάσαμε διάφορες με τις οποίες κατα καιρούς (1 φορα στις 2-3 εβδομάδες) έκανε κίτρινο εμετό. Εν τέλει καταλήξαμε στην brit adult small breed lamp and rice. Της είχε κάτσει πολυ καλα για περίπου 6 χρόνια χωρις κανεναν εμετό ποτέ!

Φυσικα απο ιατρικής περίθαλψης ότι προβλέπεται κατα γράμμα ολα.

Ξαφνικά πέρυσι Ιούλιο κάνει εμετό αχωνευτη τροφη για πρώτη φορά. 2 εβδομάδες μετα ξανά. Ώσπου άρχισε αυτό να πυκνώνει. Μιλούσαμε με κτηνίατρο φυσικά, κάναμε αιματολογικές και ολα τα συναφή. Με τα πολλα φτάσαμε στον Δεκέμβρη, το ζώο να χανει βαρος, να κανει καθε μερα εμετούς και να αποστρέφεται το φαγητό. Πριν τα Χριστούγεννα βρίσκουμε εναν κτηνίατρο στην Θεσσαλονίκη πού δείχνει να ξέρει τί του γίνεται μας λέει εδω που φτάσαμε γαστροσκόπηση οπωσδήποτε. Μεσολαβούν γιορτές, αυτος λείπει, το ζωο σε αθλια κατάσταση, νοσηλεύτηκε σε κλινική για 5 ημέρες ώστε να την συνεφέρουμε. Μπαίνει το νεο ετος κάνουμε την γαστροσκόπηση με βιοψια μαζι. Αποτελέσματα χρόνια γαστρίτιδα, φλεγμονώδης νόσος και υποκινητικοτητα πεπτικού. Να σημειώσω ολο αυτο το διάστημα το ζώο δεν έκανε ποτε διαρροιες μόνο συνεχώς εμετούς. Ακολουθεί θεραπείες με αντιοξινα, primperan, peptonorm, ενεσεις αντιεμετικες και κορτιζόνη. Φυσικα υποαλλεργικη τροφη. Επισης δοκιμασαμε διάφορες και καταλήξαμε στην brit gastrointestinal και πάλι. Υγρή σε συνδιασμό με ξηρα αλεσμένη. Το ζώο είχε συνέλθει πλήρως, κόψαμε και ολα τα φάρμακα σταδιακά και ήμασταν 6 μήνες πολύ καλα. Μέχρι που αρχές Αυγούστου ξανά εμετό ξαφνικά. Μετα απο δυο βδομάδες πάλι. Και είμαστε τωρα σε κατάσταση που περιορίσαμε τον εμετό αλλα άρχισε διάρροιες εδω και 4 ημέρες. Διάρροιες λέγοντας να εκτοξεύει νερό με πίεση. Φυσικά δεν έχει όρεξη για φαγητό πάλι. Εξετάσεις αίματος είχαμε κάνει την περασμένη εβδομάδα όλα πολύ καλα, και υπέρηχο και ουρα τα πάντα όλα.

Τωρα, σήμερα συγκεκριμένα δώσαμε δείγμα κοπράνων για καλλιέργεια και περιμένουμε.

Έχουμε απελπιστει. Χρόνος, χρημα, άγχος στεναχώρια. Δεν μπορώ να σας περιγράψω.

Να σημειώσω οτι το ζώο αυτό είναι πολύ αγχωτικό και με πολυ στρες. Ειχε πάντα απο την αρχη άλλα επίσης δεν ανέφερα οτι χρονικα οι εμετοι πέρυσι ξεκίνησαν με την έλευση του νεου μέλους στην οικογένεια. Φυσικά το μωρό ούτε να το δει θέλει.

Δύσκολο ζώο πολυ.. . Μας εχει εξαντλήσει από όλες τις απόψεις.

Οπότε για ολα οσα προανέφερα, αν είναι εύκολο γράψε μου πιο αναλυτικά τί διατροφή ακολουθείτε στην συντήρηση.

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων.

(Ειμαι η Χρυσάνθη και γράφω απο τον λογαριασμό του συζύγου μου).
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Καλησπερα Χρυσάνθη
Εμείς δόξα τω Θεω και να μην το γρουσουζεύω πάμε καλά,οσο ηταν σε προβληματικη κατασταση του διναμε
pd-canine-prescription-diet-id-sensitive-dry-productshot_zoom.jpg
Hill's Prescription Diet i/d Sensitive Digestive Care με Αυγό & Ρύζι μικρή κροκέτα
Και καλυτέρευε,απο οτι μας ειπαν είναι πολύ ελαφριά για το γαστρεντερολογικο,μετα όταν τον στειρώσαμε ο γιατρος είπε οτι πρέπει να επανέλθει σε κανονικη τροφη και οχι κλινική,η Hills που μιλησα μαζί τους μου είπαν οτι δεν ισχύει αυτό,οπότε δεν ξέρεις ποιόν να πιστέψεις τελικά.
Τελικά τον αρχίσαμε πολυ σιγά κροκέτα-κροκέτα με την
Hills science mature 7+ μεγάλη κροκέτα,μετά απο 6 μηνες κλινικη τροφή
20210216165840_hill_s_science_plan_mature_adult_7_medium_chicken_14kg.jpegκαι 3 μήνες τώρα την τρώει με όρεξη.φυσικά κόπηκαν οι λιχουδιές και οτιδήποτε αλλο,αυτο που παρατήρησα οσο καιρο ειχε προβλημα είναι οτι με τα φαρμακα δεν καλυτερευε,και αλλάξαμε 3 κτηνίατρους και ο καθένας το δικό του και την δική του αγωγή,ξέρω την ταλαιπωρία την ψυχική και την οικονομική επιβάρυνση που περνάτε και ευχομαι να το ξεπεράσετε συντομα.]
Οταν επαιρνε οποιο φάρμακο του διναμε και προβιοτικο,δεν θυμαμαι ποιο ομως.

Του πήραμε ενα μπώλ αργής σιτισης και τρώει πιο αργά,πριν απο αυτό το άλλο που εκανα για καιρο αλλα επρεπε να το σταματήσω ηταν να του βάζω την τροφή στο μούλτι να αλεσθει και μετά να προσθετω λιγο νερο να γινεται παστα οχι πολύ αραιή.ετσι δεν επιβάρυνε το εντερο και το χώνευε.Αυτο βοήθησε πολυ

Φυσικά το θέμα της τροφης θα πρέπει να το συζητησεις με τον γιατρό σας,η κλινικη που σου εγραψα τον βοήθησε ... κι εμεις του διναμε την Brit care medium lamb and rice,iσως είναι βαρια και σε εμας την εκανε εμετο.
Μετά απο χρονια που την έτρωγε άρχισε και σε εμας αυτό.
Θα σου ελεγα να δοκιμάσεις να την αλέθεις και να βάλεις το μπωλ σε ενα ψηλότερο μερος να μην σκύβει οταν το τρώει,εγω πολλές φορες τον ταίζα με το χερι για να κοιτάει ψηλά και οχι να σκύβει.Και του εδινα την τροφή σε περισσοτερες απο 2 φορές την ημέρα για να μην τρωει ποσότητα πολύ.Οχι παιχνιδια και τρεχάλες μετα το φαι ....
Οτι άλλο θες μπορεις να με ρωτησεις.
 
  • Like
Reactions: tsoukni


tsoukni

Member
26 Δεκεμβρίου 2022
11
3
31
Θα αρχίσω σιγά σιγά να μαζεύω πληροφορίες για το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και θα τις προσθέτω εδώ. Ψάχνοντας χρόνια για αυτό που μας ταλαιπωρεί πολλούς σκυλογονείς, το "ευαίσθητο στομάχι/γαστρεντερικό", κι ενώ όλοι μας αναφέρουμε πολύ παρόμοια συμπτώματα και καμία λύση, πολλοί δρόμοι οδηγούν σε αυτή τη νόσο. Υπάρχουν κι άλλα αρκετά βέβαια, αλλά αυτό είναι το πιο απλό, παράδοξα παραβλεπόμενο από τους περισσότερους κτηνιάτρους, τουλάχιστον ως προς τη διάγνωση και ακόλουθη αντιμετώπιση του αιτίου.

Οπότε γιατί να μην κάνουμε μια βάση αναφοράς και για αυτό;

Ξεκινάω από αυτό το βίντεο (αγγλικά μόνο δυστυχώς) που περιγράφει λεπτομερέστατα τη νόσο και σχετικές πληροφορίες για γατιά και σκυλιά.


Χοντρικά, στοιχεία από το βίντεο:

Τι είναι
  • Φλεγμονή του εντέρου.
  • Προξενείται δυσβίωση, δηλαδή κακή αναλογία καλών και κακών βακτηρίων στο λεπτό έντερο, και...
  • Leaky gut, όπου οι συνενώσεις των κυττάρων χαλαρώνουν και αφήνουν μισο-αφομιωμένες πρωτείνες και πιθανώς αλλεργιογόνα να περάσουν στο αίμα. Μόλις γίνει αυτό, υπάρχει αντίδραση του ανοσοποιητικού που μπορεί να καταλήξει σε αλλεργία ή ακόμα και σε ανάπτυξη αυτοάνοσου.
  • Επίσης, δευτερεύουσες φλεγμονές είναι σύνηθες να προκύπτουν ως αποτέλεσμα των παραπάνω, και το ανοσοποιητικό γενικά μπορεί να υπονομευθεί εάν η νόσος γίνει χρόνια.
  • Όλο αυτό μπορεί να επηρεάσει τα νεφρά ή/και το συκώτι.
  • Συχνά έχει ως αποτέλεσμα διατροφικές ελλείψεις γιατί η φλεγμονή εμποδίζει τη σωστή απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών.
  • Έρευνες σε γατιά συνδέουν το σύνδρομο με καρκίνο του εντέρου και άλλα προβλήματα υγείας.
Συμπτώματα
  • Έκφανση σε εντερίτιδα - γαστρίτιδα - κολίτιδα, με τα κλασσικά συμπτώματα:
    • Εμετός
    • Διάρροια
    • Βλέννα στα κόπρανα
    • Αίμα στα κόπρανα
    • -- λιγότερο συχνά --
    • Ληθαργία
    • Πυρετός
    • Ανορεξία
    • Να χάνει βάρος
Αίτια
  • Οι αιτίες που δημιουργείται μπορεί να είναι πάρα πολλές.
  • Ένα συχνό αίτιο που παραβλέπεται είναι τα παράσιτα στην κουταβίσια ηλικία.
    • Συχνό φαινόμενο σε παππυμιλάδικα/αδέσποτα/bybίσια σκυλιά, καθώς αυτά ή δεν παίρνουν σωστή αποπαρασίτωση ή τους δίνεται ευρέως φάσματος αποπαρασιτικό που δεν καλύπτει κάποια (π.χ. giardia) που προκαλούν φλεγμονές του εντέρου. Αφήνοντας αυτά τα παράσιτα χωρίς αντιμετώπιση, εύκολα μπορεί να προκαλούν συχνές λοιμώξεις σε νεαρή ηλικία που να εδραιωθούν ως χρόνιες.
  • Οι περισσότεροι κτηνίατροι αντιμετωπίζουν το σύμπτωμα (φλεγμονή) και όχι την αιτία, με αποτέλεσμα να επιβαρύνουν τη νόσο, κινδυνεύοντας να την καταστήσουν χρόνια, χορηγώντας αντιβιοτικά, που καταστρέφουν όλα τα βακτήρια του εντέρου (δλδ κ τα καλά που θωρακίζουν από τέτοιες φλεγμονές) - ειδικά στην κουταβίσια ηλικία (βλ. πριν).
  • Αυτό καθιστά την πιθανότητα να γίνουν οι φλεγμονές χρόνιες πολύ μεγάλη, καθώς ο οργανισμός έχει στερηθεί τη φυσική του ικανότητα (καλά βακτήρια) να αντιμετωπίζει τα κακά βακτήρια.
Bottom line αιτιών
  • Στεροειδή και άλλα φάρμακα, παράσιτα και τροφικές δυσανεξίες που δεν αντιμετωπίστηκαν σωστά εξ αρχής, είναι οι πιο συνηθισμένοι από τους λόγους που μπορεί να καθεδραιωθεί το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου από πολύ μικρή ηλικία στο ζώο και μετά να συνεχιστεί εφ'όρου ζωής.
Το "ευαίσθητο στομάχι"
  • Κανονικά, ένα υγιές σκυλί/γατί μπορεί να δεχθεί εύκολα αλλαγές στη διατροφή του (π.χ. κάθε 2-3 μήνες) χωρίς να έχει μεγάλες γαστρεντερικές επιπτώσεις.
  • Υποβόσκουσα φλεγμονή (ακόμα και πολύ μικρή που μεγενθύνεται με το παραμικρό) είναι ο λόγος που αντιδράν πολλά σκυλιά με "ευαισθητο στομάχι" στις αλλαγές τροφής.
  • Ένα από τα μεγαλύτερα triggers είναι το overfeeding (να παραταϊζεις) συστατικά:
    • (Κακής ποιότητας) διατροφή που δε συνάδει με τις ανάγκες του πεπτικού του είδος του ζώου, π.χ. υπερβολικοί υδατάνθρακες, πολλά grains κτλ. (γνωστό σε πολλούς)
    • Από την άλλη, το ίδιο κακό προξενείται και από τη μονοφαγία πρωτεϊνών. Π.χ. γατί που τρώει για μήνες/χρόνια κοτόπουλο, ακόμα και homemade ωμό, μπορεί να αναπτύξει δυσανεξία στο κοτόπουλο, που οδηγεί σε φλεγμονή κάθε φορά που το τρώει.
Διάγνωση
  • Η βιοψία είναι η μόνη που επιβεβαιώνει το σύνδρομο, αλλά είναι πολύ παρεμβατική (περιλαμβάνει αναισθησία).
  • Στο βίντεο η γιατρός κάνει 2 βασικά τεστ για να ψιλλιαστεί αν παίζει το σύνδρομο, με απλές αιματολογικές, βλέποντας τα εξής (στο σύμπλεγμα βιταμινών Β) - το αποκαλέι functional GI (Gastro-Intestinal) test:
    • το φολικό οξύ και
    • την κοβαλαμίνη
  • Επιπρόσθετα, προβλήματα στη λειτουργία του παγκρεατος μπορεί να δείχνουν το σύνδρομο (θέλει μελέτη δεικτών παγκρέατος στις βιοχημικές).
Αντιμετώπιση
  • Σε έξαρση: δίαιτα
    • Η γιατρός προτείνει διαφορετική δίαιτα από την κλασσική: κιμά γαλοπούλας μαγειρεμένο, με γλυκοκολοκύθα (κονσέρβα λέει εδώ, αλλιώς ψημμένη φαντάζομαι) ή ψημμένη γλυκοπατάτα.
    • Εκεί στο αμέρικα προτείνουν μοσχάρι με ρύζι συνήθως (εμείς κοτόπουλο με ρύζι), για τα οποία σημειώνει:
    • Το μοσχάρι μπορεί να έχει πολλά λίπη που οξύνουν τη φλεγμονή (μπορεί ακόμα και να προκαλέσουν παγκρεατίτιδα).
      • Εδώ προσωπική σημείωση: και τα κοτόπουλα κλωβοστασίου είναι υπερλιπαρά (και τίγκα στα χημικά - βλ. παρακάτω)
    • Το ρύζι μπορεί να "ζυμωθεί" στο έντερο, και η ζύμωση προκαλεί αέρια και τα αέρια προκαλούν φλεγμονή!
  • Στη συνέχεια: ισορροπημένη φρέσκια διατροφή, σε συνεργασία με τον κτηνίατρο. Προτείνει μετά την 'κρίση':
    • Μια νέα πρωτείνη, που ξεκουράζει το πεπτικό γιατί το ζώο δεν την έχει ξανακαταναλώσει (βλ. πριν για την υπερφαγία),
    • Ένα νέο λαχανικό ή πηγή ινών για να διευκολύνει το πεπτικό/γαστρεντερικό να αναρρώσει.
    • Επίσης, εκτός από τη διατροφή και την πιθανή αλλαγή τρόπου ζωής (δεν το αναφέρει στο βίντεο αλλά μια ακόμα πολύ κοινή αιτία φλεγμονής του εντέρου είναι το στρες - θα ψάξω σχετική πηγή), προτείνει πιθανό νέο σχήμα εμβολιασμών και γενική απομάκρυνση χημικών που επιβαρύνουν την κατάσταση.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οι πληροφορίες αυτές, παρόλο που το βίντεο είναι παλιό, που η γιατρός είναι ολιστική (και γνωστή για τη συνεργασία της με το planet paws σε πολλούς) - τίτλος που μπορεί να κάνει μερικούς να 'γελάσουν' και που αναφέρει μερικά πράγματα που αντιτίθενται στην πεπατημένη των περισσότερων κτηνιάτρων (με τους οποίους βέβαια οι περισσότεροι από μας δεν έχουμε βρει άκρη σ'αυτό το μόνιμο πρόβλημα), μου "μίλησαν", γιατί:

  1. Ο σκύλος μου ήταν αδέσποτο κουτάβι που πήρε βαριά αποπαρασίτωση για ψώρα όταν τον βρήκαμε, σε πολύ μικρή ηλικία, πιθανόν αγνοώντας άλλες ανάγκες αποπαρασίτωσης για να μην επιβαρυνθεί επιπλέον ο οργανισμός ή γιατί αυτό ήταν πιο επείγον.
  2. Από τότε κ μετά (εντάξει, για πριν δεν ξέρω), πάθαινε τρεις την ώρα (αλλά πραγματικά τρεις την ώρα) σοβαρές κολίτιδες.
  3. Αυτές αντιμετωπίζονταν μονίμως και ελαφρά τη καρδία με μπόλικη αντιβίωση, η οποία όσο συνεχίζονταν οι κολίτιδες και άρα οι αντιβιώσεις όλο και τον διέλυε γαστρεντερικά. Στο τέλος δεν υπήρχε λόγος, την πρώτη μέρα αντιβίωσης τα κακά του βελτιώνονταν και στη συνέχεια ήταν χειρότερα από πριν.
  4. Όποτε πήρε αντιβίωση για άλλους λόγους επίσης διαλύθηκε.
  5. Οι κολίτιδες μειώθηκαν δραματικά (έχουμε ακόμα βέβαια πού κ πού, ΦΤΟΥ φτου μην πάθει πάλι τώρα) τα τελευταία χρόνια, που άρχισα να αρνούμαι να του δίνω αντιβίωση και φάρμακα για ψύλλου πήδημα. Εννοείται ότι όποτε πραγματικά χρειάζεται του δίνω κανονική αγωγή.
  6. Έχει μέτρια δυσανεξία στο κοτόπουλο, που μπορεί κ να του το παρατάισα πολύ όταν ήταν μικρός στις δίαιτες για τις κολίτιδες (όπως και πολλοί άλλοι...)
  7. Το ρύζι τον πειράζει πάρα πολύ (εκτός από λιγο μπασμάτι που είναι πιο εύπεπτο - μετά από αυτό το βίντεο υποψιάζομαι ότι δεν 'ζυμώνεαι' όπως τα άλλα ρύζια).
  8. Ω ναι, άμα δεν τα προλάβεις τα αέρια γυρνάνε σε λαχταριστές (not) κολίτιδες.
  9. Το λίπος τον ξε-πα-στρεύ-ει. Ούτε 24ωρο μετά από κατανάλωση κακού λιπαρού κρέατος και.. δε θέλετε να δείτε τι γίνεται...
  10. Όντως του κάνει πολύ καλό να αλλάζει πρωτεϊνες, αλλά και άλλα υλικά στο φαϊ του, ανά κάποια χρονικά διαστήματα, ακόμα κι αν πρόκειται για τα ίδια που έτρωγε αλλά σε "κύκλους". Όταν όντως περάσει καιρός που τρώει τα ίδια, το γαστρεντερικό του κλωτσάει. Δε μπορώ να το εξηγήσω με λεπτομέρειες, απλά προβλέπω πια τα κακά του όπως η μαρμότα τον καιρό του ερχόμενου χειμώνα... :sick: Και ο συνδυασμός πρωτεϊνών μας παει πολύ καλά...
  11. Η γαλοπούλα με κολοκύθα ή γλυκοπατάτα είναι πλέον (μετά από πολλά πειράματα) και το δικό μου go-to φαϊ δίατας στις εξάρσεις-κολίτιδες. Με ξάφνιασε ευχάριστα που το είπε κι αυτή, νόμιζα ότι δεν του δινα αρκετά ελαφρύ φαϊ - απλά δεν είχα βρει άλλη επιλογή εκτός ρυζιού (για να δώσω κοτόπουλο ή μοσχάρι δεν το συζητάω).
  12. Υπήρξαν ξηρές που μπορεί να του κάτσανε καλά για λίγες μέρες, αλλά μετά ερχόταν πάντα with a bang (κυριολεκτικά) η αγαπημένη μας κολίτιδα. Αυτά τα πειράματα τελειώσαν νωρίς, και ήρθε το μαγειρευτό. Η φρέσκια τροφή μας πάει πολύ.
Καλησπέρα, έγραψα και σχολιο αναλυτικό στο κεντρικό ποστ (νόμιζα ειχα πατήσει στο σχόλιο σου).
Μπορείς να μου πεις πιο συγκεκριμένα τί τρώτε στην συντήρηση; γαλοπούλα ψητή και γλυκό κολοκύθα στην έξαρση έγραψες. Μετά απο αυτό;
 


tsoukni

Member
26 Δεκεμβρίου 2022
11
3
31
Καλησπερα Χρυσάνθη
Εμείς δόξα τω Θεω και να μην το γρουσουζεύω πάμε καλά,οσο ηταν σε προβληματικη κατασταση του διναμε
View attachment 77582
Hill's Prescription Diet i/d Sensitive Digestive Care με Αυγό & Ρύζι μικρή κροκέτα
Και καλυτέρευε,απο οτι μας ειπαν είναι πολύ ελαφριά για το γαστρεντερολογικο,μετα όταν τον στειρώσαμε ο γιατρος είπε οτι πρέπει να επανέλθει σε κανονικη τροφη και οχι κλινική,η Hills που μιλησα μαζί τους μου είπαν οτι δεν ισχύει αυτό,οπότε δεν ξέρεις ποιόν να πιστέψεις τελικά.
Τελικά τον αρχίσαμε πολυ σιγά κροκέτα-κροκέτα με την
Hills science mature 7+ μεγάλη κροκέτα,μετά απο 6 μηνες κλινικη τροφή
View attachment 77581και 3 μήνες τώρα την τρώει με όρεξη.φυσικά κόπηκαν οι λιχουδιές και οτιδήποτε αλλο,αυτο που παρατήρησα οσο καιρο ειχε προβλημα είναι οτι με τα φαρμακα δεν καλυτερευε,και αλλάξαμε 3 κτηνίατρους και ο καθένας το δικό του και την δική του αγωγή,ξέρω την ταλαιπωρία την ψυχική και την οικονομική επιβάρυνση που περνάτε και ευχομαι να το ξεπεράσετε συντομα.]
Οταν επαιρνε οποιο φάρμακο του διναμε και προβιοτικο,δεν θυμαμαι ποιο ομως.

Του πήραμε ενα μπώλ αργής σιτισης και τρώει πιο αργά,πριν απο αυτό το άλλο που εκανα για καιρο αλλα επρεπε να το σταματήσω ηταν να του βάζω την τροφή στο μούλτι να αλεσθει και μετά να προσθετω λιγο νερο να γινεται παστα οχι πολύ αραιή.ετσι δεν επιβάρυνε το εντερο και το χώνευε.Αυτο βοήθησε πολυ

Φυσικά το θέμα της τροφης θα πρέπει να το συζητησεις με τον γιατρό σας,η κλινικη που σου εγραψα τον βοήθησε ... κι εμεις του διναμε την Brit care medium lamb and rice,iσως είναι βαρια και σε εμας την εκανε εμετο.
Μετά απο χρονια που την έτρωγε άρχισε και σε εμας αυτό.
Θα σου ελεγα να δοκιμάσεις να την αλέθεις και να βάλεις το μπωλ σε ενα ψηλότερο μερος να μην σκύβει οταν το τρώει,εγω πολλές φορες τον ταίζα με το χερι για να κοιτάει ψηλά και οχι να σκύβει.Και του εδινα την τροφή σε περισσοτερες απο 2 φορές την ημέρα για να μην τρωει ποσότητα πολύ.Οχι παιχνιδια και τρεχάλες μετα το φαι ....
Οτι άλλο θες μπορεις να με ρωτησεις.
Εμεις περάσαμε υποτίθεται σε ακόμη πιο εξειδικευμένη υποαλλεργικη ες αεί απ ότι μας λεει ο γιατρός. Κατα τ'αλλα Ναι την ξηρα έτσι την κάνω κι εγω αλεσμένη και με νερό μιξ με την κονσέρβα παστα αλλα πάλι υποτροπιασε. Βέβαια πηρε εναν μηνα leisgard και δίνω πολλές πιθανότητες να την πειραξε αυτό. Απλώς και στο παρελθόν που η νοσος της ήταν στο πικ της δεν μας ειχε κάνει καθόλου διάρροιες μόνο εμετούς.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Καλησπέρα, έγραψα και σχολιο αναλυτικό στο κεντρικό ποστ (νόμιζα ειχα πατήσει στο σχόλιο σου).
Μπορείς να μου πεις πιο συγκεκριμένα τί τρώτε στην συντήρηση; γαλοπούλα ψητή και γλυκό κολοκύθα στην έξαρση έγραψες. Μετά απο αυτό;
Εμείς δεν είχαμε ποτέ εμετούς, κολίτιδες κάνει, όχι γαστρίτιδες, ίσως έχει διαφορά.

Συνταγές δε μπορώ να σου δώσω, δεν ξέρω ποσότητες για τόσο λίγα κιλά. Μπορώ να σου πω υλικά που χρησιμοποιώ εγώ. Να τονίσω ότι είναι και διαφορετική περίπτωση κ κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός κ το βασικό είναι να παίξεις με εισαγωγή υλικών κ να δεις τι της κάθεται καλά.

Εμένα τρώει ένα πουλερικό για βάση. Κοτόπουλο ή γαλοπούλα ή κόκορα. Ψητό. Με γλυκοπατάτα (πιο συχνά γιατί είναι πιο εύκολο) ή γλυκοκολοκύθα. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις κ ρύζι λευκό (πχ μπασμάτι), βρασμένο πολύ, παρά πολύ, σα ρυζόγαλο. Στην κολίτιδα δε βοηθάει γιατί κάνει αέρια στο έντερο, στη γαστρίτιδα ισως να κάνει καλό - εγώ πάντως δε δίνω πια. Το κοτόπουλο πάντως πειράζει πολλά σκυλιά, εξαρτάται κ πόσο λιπαρό είναι.

Επίσης βάζω μια φορά τη μέρα προβιοτικο. Σε κάθε γεύμα ρίγανη, διατροφική μαγιά, λίγο τζιντζερ κ κουρκουμά (στη μύτη του μαχαιριού- είναι αντιφλεγμονώδη) κ λίγο λάδι. Κάτι αλλά συμπληρώματα που βάζω δεν είναι για την περίπτωσή σας.

Κάθε 3 μέρες περίπου ένα συμπλήρωμα Ω3 (είστε λίγα κιλά, δεν ξέρω πόσο κ αν πρέπει να πάρει για τα κιλά της) - δε βάζω λάδι σε εκείνο το γεύμα, τα έλαια για την κολίτιδα τουλάχιστον πρέπει να ναι περιορισμένα. Όπως κ τα λίπη.

Μια φορά το μήνα περίπου βάζω λιγότερη ποσότητα κρέας κ συμπληρώνω με σαρδέλα ή γαύρο. Δε δίνω Ω3 τότε. Όσο βγει η σαρδέλα, για κάνα 2 μεριδες πχ. Άλλες φορές το ίδιο με εντόσθια πουλερικών (λίγα, λιγότερο απ'τα ψαρικα αναλογικά κ κυρίως τις καρδιές, λιγότερο τα συκωτια).

Από κει κ πέρα με βάση το πουλερικο, συμπληρώνω πού κ πού ότι κάτσει. Κανα αυγό, ξεχωρίζω κάνα κομματάκι από καμία καθαρή, όχι λιπαρή, πρωτεΐνη που χω πάρει για μένα κ το μαγειρεύω σκέτο χωρίς τπτ πχ μοσχάρι, ψάρι κτλ - όχι χοιρινό λόγω λίπους.

Βάζω κάνα blueberry καμία φορά (καλό για διάφορα), λίγο sauerkraut (προβιοτικο, εξαιρετικό για το έντερο).

Αυτά θυμάμαι αυτή τη στιγμή.
 
  • Like
Reactions: tsoukni


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
Όχι στήθος απαραίτητα (που νταξ δεν έχει πέτσα), εμένα ο δικός μου δεν το ήθελε το στήθος - τότε που μυξότρωγε, τώρα κ τα νύχια της γαλοπούλας να του φέρεις θα τα καταπιεί. Κ έπαιρνα μπούτι, μια χαρά δουλεύει. Είναι κ πιο φτηνό - κ ας πληρώνεις το μισό κόκκαλο, πάλι συμφέρει. Αλλά έχει πέτσα κ οι πέτσες πρέπει να βγαίνουν.

Η γαλοπούλα γενικά έχει τα πιο χαμηλά λιπαρά από όλα τα πουλερικά κ θες όσο το δυνατόν λιγότερο λιπαρά.

Επίσης το κοτόπουλο αν δεν είναι το πανάκριβο το αλανιάρικο το ταϊσμενο με χαβιάρι κ φύλλα χρυσού ξερωγω είναι φρικαλέα λιπαρό (λόγω των φρικτών συνθηκών "διαβίωσης") κ φρικαλέα πίτα στα φάρμακα κτλ. Πολλά, αν όχι τα περισσότερα, σκυλιά με ευαίσθητο στομάχι έχουν κάποια μικρή ή μεγάλη δυσανεξία στο κοτόπουλο (νομίζω το λέει κάπου κ η κτηνίατρος στο 1ο-2ο ποστ που έχω εδώ).

Κ ο κόκορας είναι μια καλή επιλογή μετά τη γαλοπούλα - είναι πλέον, μάλλον λόγω συνθηκών εκτροφής, πιο στεγνός.

Στο ψητό κατέληξα δαγκωτό, δα-γκω-τό όμως, μετά από πολύ κόπο γιατί βλέπω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να πέσουν όσο πιο πολλά λίπη γίνεται. Όταν βράζεις κρέας με την πέτσα του όσο κ να τη βγάλεις μετά μένει ποτισμένο πολύ λίπος. Κ με το στήθος, χωρίς πέτσα, πάλι έχει διάφορα. Το ψήσιμο κατέληξα - για μένα πάντα - ότι είναι πιο σημαντικό κ από το είδος πουλερικού που δίνεις.

Εν κατακλείδι, στις διαταραχές γαστρεντερικού δε θέλουμε λίπος. Τίποτα. Όσο περισσότερο φύγει τόσο καλύτερα.
στο food data central της usda που εχει αναλυση των τροφων αναλογα και το ψησιμο, το βραστο βγαινει με λιγοτερα λιπαρα απο το ψητο
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
στο food data central της usda που εχει αναλυση των τροφων αναλογα και το ψησιμο, το βραστο βγαινει με λιγοτερα λιπαρα απο το ψητο
Το ξέρω. Κ γι'αυτό το συστήνουν οι κτηνίατροι. Μπορεί να είναι έχει να κάνει με την επεξεργασία του λίπους, αλλά μετά από πολλά χρόνια με πολύ κόπο κ πολύ πειραματισμό (συγκεκριμένα σε αυτό το θέμα), είμαι κάθετη σε αυτό, για το σκοπό που λέμε εδώ τουλάχιστον.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πολύ ενδιαφέρον θέμα.
Ο Έλβις από κουτάβι έκανε γαστρίτιδες και κολλίτιδες παρέα. Ανάρρωνε εύκολα με ειδική τροφή για μικρό διάστημα. Μέχρι που πέρσι το καλοκαίρι είχε ένα τρομερό ξέσπασμα της ασθένειας που ούτε η ειδική τροφή ούτε η αντιβίωση δεν τον συνέφερναν. Κάναμε πολλές εξετάσεις εκτός από βιοψία, βλέπαμε παράλληλα δύο κτηνιάτρους και την λύση την βρήκαμε με υγρή τροφή. Κονσέρβα για γαστρεντερολογικά προβλήματα. Δεν μπορούσαμε όμως να συνεχίσουμε επ άπειρον αυτή την διατροφή γιατί έλειπαν σημαντικά διατροφικά στοιχεία. Το γυρίσαμε σε μαγειρεμένο, κοτόπουλο ρύζι ψάρι πατάτα ώσπου κάποια στιγμή κατά την διατροφή του με ψάρι είχε επιδείνωση η οποία δεν περνούσε με μαγειρεμένο φαγητό. Αυτή την στιγμή δίνουμε ξηρή τροφή μουλιασμένη και πάει καλά. (η ξηρή που δίνουμε δεν έχει κιτρικό οξύ για αυτό και δεν είναι επικίνδυνο το μούλιασμα) συγκεκριμένα την acana senior.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
ώσπου κάποια στιγμή κατά την διατροφή του με ψάρι είχε επιδείνωση η οποία δεν περνούσε με μαγειρεμένο φαγητό.
Ενδιαφέρον, τι ψάρι έτρωγε τότε συνήθως;

Όντως δεν κάνει πολύ ψάρι για κάποιο λόγο (δε θυμάμαι γιατί, πολύ συχνά κρατάω στη μνήμη μόνο το συμπέρασμα, όχι τους λόγους). Όχι τόσο τα μικρά (σαρδέλα κτλ) όσο τα άλλα - δεν εννοώ μόνο τα τύπου σολωμό/τόνο που έχουν διαφορά θέματα με λίπος ή/και ό,τι "κρατάνε", αλλά κ τύπου τσιπούρα κτλ.

Συκώτια νεφρά πάγκρεας κτλ ήταν οκ τότε ή τσίμπησε κάτι;

Καλώστην, long time no see :love:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ενδιαφέρον, τι ψάρι έτρωγε τότε συνήθως;

Όντως δεν κάνει πολύ ψάρι για κάποιο λόγο (δε θυμάμαι γιατί, πολύ συχνά κρατάω στη μνήμη μόνο το συμπέρασμα, όχι τους λόγους). Όχι τόσο τα μικρά (σαρδέλα κτλ) όσο τα άλλα - δεν εννοώ μόνο τα τύπου σολωμό/τόνο που έχουν διαφορά θέματα με λίπος ή/και ό,τι "κρατάνε", αλλά κ τύπου τσιπούρα κτλ.

Συκώτια νεφρά πάγκρεας κτλ ήταν οκ τότε ή τσίμπησε κάτι;

Καλώστην, long time no see :love:
Με σαρδέλα το έπαθε ο άμοιρος!!! 'Ασε εσύ ξέρεις, μεγάλη ταλαιπωρία πέρασε, είχε μείνει μισός που είναι πάντα αδύνατος ούτως ή άλλως...

Καλώς σας βρήκα! :love:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Επειδή έριξα μια ματιά στα πρώτα ποστ, να πω μια πληροφορία: το μοσχάρι το χω κόψει αρκετά γιατί τσιμπούσαν λίγο τα νεφρά όταν έτρωγε για καιρό. Όχι κάτι φοβερό, λίγο η ουρία, αλλά τώρα έχει γίνει σνακ μες στο κυρίως. Κ η τσέπη μου χάρηκε με αυτό :LOL:

Για το κοτόπουλο δεν έχει αλλάξει η γνώμη/οι διαπιστώσεις μου, αλλά δίνω αρκετά πιο συχνά πια, κυρίως για λόγους οικονομικούς κ διαθεσιμότητας. Κοιτάω να βρω λίγο αξιοπρεπή ώστε να είναι ανεκτό. Με όλα τα υπόλοιπα συστατικά κ συμπληρώματα είναι πια αρκετά πιο ανεκτό σε μας. Πότε δεν δίνω για πολλές μέρες κοτόπουλο, ή γενικά το ίδιο πουλερικο.

Μια μεγάλη απορία που έχω είναι τα αρνιά κ τα κατσίκια. Δεν ξέρω αν φταίνε τα συγκεκριμένα που βρήκα, αλλά 2-3 φορές που δοκίμασα πήγε πολύ κακά το θέμα, με οποιοδήποτε απ'τα δύο. Μου κάνει εντύπωση που είναι το πρώτο συστατικό σε πολλές τροφές για ευαίσθητο γαστρεντερικό.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Με σαρδέλα το έπαθε ο άμοιρος!!! 'Ασε εσύ ξέρεις, μεγάλη ταλαιπωρία πέρασε, είχε μείνει μισός που είναι πάντα αδύνατος ούτως ή άλλως...

Καλώς σας βρήκα! :love:
Ε τον καημένο. Δίνατε κατά βάση σαρδέλα τότε; Ίσως ήταν πολύ το λίπος κ τα Ω3.

Πήρε κάνα κιλακι τώρα το παιδί;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU