Φοβία λόγω εγκατάλειψης


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Ερώτηση.........

είσαι στον δρόμο με το σκυλί και με συναντάς τυχαία :?: :?: :?: :?: :?:

εγώ επίσης τυχαία :!: :!: :!: :!: :!: :!: έχω μια νάυλον τσάντα μαζί μου την οποία και τινάζω στον αέρα για να κάνει θόρυβο.

τι θα κάνει :?: :?: :?: :?: :?: :?:
 




lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Γιατί φοβάται ο σκύλος σου; Λοιπόν, μερικές φορές η φοβία οφείλετε στην ελλιπή έκθεση του σκύλου σε διάφορα ερεθίσματα όπως άλλοι άνθρωποι, ζώα, τόποι, πράγματα και ήχοι στην ηλικία της κοινωνικοποίησής του που αρχίζει από την 8η εβδομάδα της ζωής του. Άλλες αιτίες είναι κάποιο συναισθηματικό τραύμα ή κακοποίηση που υπέστη το σκυλί ή ακόμα και το γενετικό υλικό. Από την στιγμή που δεν ξέρεις τι είχε συμβεί στην ζωή του πριν το υιοθετήσεις δεν μπορείς να ξέρεις τι φταίει και σίγουρα μπορεί να φταίνε περισσότερο από ένα πράγματα.

Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι τι μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις στο σκυλί σου να ξεπεράσει τις φοβίες του. Αλλά και πάλι θα πρέπει να θυμάσαι ότι μπορεί ποτέ να μη γίνει το σκυλί που θα ήθελες! Επιμένω σε αυτά που σου είπα παραπάνω ότι δηλαδή πρέπει να του δείχνεις συνέχεια το λάθος και αμέσως μετά το σωστό. Η βασική υπακοή αλλά και οι ασκήσεις στυλ agility θα το βοηθήσουν πολύ. Επίσης η απευαισθητοποίηση σε πράγματα που το φοβίζουν, π.χ. η σακούλα. Βάλε κάποιον σε μια γωνία να κουνάει μια σακούλα κάθισε τόσο μακριά ώστε το σκυλί σου να μη φοβάται, ενίσχυσε αυτή την συμπεριφορά με μια λιχουδιά και χάδια πήγαινε ένα βήμα πιο κοντά τόσο όσο να μη φοβάται, ενίσχυσε την συμπεριφορά. Κάθε μέρα θα πλησιάζεις και πιο κοντά μπορεί να σου πάρει μια εβδομάδα ή και παραπάνω για να ξεπεράσει τον φόβο του και θα πρέπει να το κάνεις αυτό σε 5-6 διαφορετικά μέρη.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
ΜΑΚΗΣ said:
Ερώτηση.........

είσαι στον δρόμο με το σκυλί και με συναντάς τυχαία :?: :?: :?: :?: :?:

εγώ επίσης τυχαία :!: :!: :!: :!: :!: :!: έχω μια νάυλον τσάντα μαζί μου την οποία και τινάζω στον αέρα για να κάνει θόρυβο.

τι θα κάνει :?: :?: :?: :?: :?: :?:
θα τρομαξει.. :(
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
λοιπόν όταν τρομάξει με την σακούλα πάω την αγγίζω δεν την μετακινώ και τον αφήνω να την μυρίσει, όταν την μυρίσει ok ,αλλα πρέπει να δείτε πως πάει να την μυρίσει.. έχει πολύ πλακα..λες και κάνει καταδιώξει κομάντος..
Oταν φοβάται με κάποιο "τιναχμα" η θόρυβο εγώ δεν κάνω τίποτα ,γιατί θα του περάσω μήνυμα ότι καλά κάνει και φοβάται..,οποτε συμπεριφέρομαι σαν να μην έγινε ποτε αυτό το "τιναχμα" η ξαφνικός θόρυβος..
Τώρα όσον αφορά το παρελθόν, ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορεί να συναινεί στον καιρό της βασικης του εκπεδευσης...πάντως ήταν περίεργα φοβισμένο..,δηλαδή ενώ εκείνο οταν τον βρηκαμε ήρθε και μας έκανε χαρες..πήδαγε πάνω μας σαν κουνέλι..,όταν τον υοθετισαμε κατάλαβα με το πόδι ότι το κλωτσάγανε,όταν του μιλούσες έντονα καθόταν σε μια γωνια φοβόταν και τα έκανε πάνω του..,και στα περιστατικά που σας ανάφερα όπως με τα maltezakia που κατουρήθηκε..,μας επιτέθηκε ένα σκυλί εκείνο τον καιρό(τον είχα ήδη στην αγκαλιά μου και του έπιασε ένα μεγάλο σκυλί το μπουτάκι και πάλι ο μικρός έτρεμε και τα έκανε πάνω του(με κατούρησε),και παρότι αγαπάει όλον τον κόσμο δεν φοβάται ανθρώπους και πάει να παίξει με κάθε σκυλί εκτος αν το άλλο του γρυλίσει(ο μικρός σπανια γρυλίζει..)διακρίνω κάτι τέτοια τα οποια δεν κολλάνε και μεταξύ τους.. :? δηλαδη δεν φαινετε να μην ειναι κοινονικοποιημενο αλλα φοβικο..σε καποια πραγμτα.. :? δεν ξερω..
δεν ξερω επισης αν παιζει ρολο οτι οι προιν ιδιοκτητες του ηταν gay??
παιζει...? :?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι τι μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις στο σκυλί σου να ξεπεράσει τις φοβίες του. Αλλά και πάλι θα πρέπει να θυμάσαι ότι μπορεί ποτέ να μη γίνει το σκυλί που θα ήθελες! Επιμένω σε αυτά που σου είπα παραπάνω ότι δηλαδή πρέπει να του δείχνεις συνέχεια το λάθος και αμέσως μετά το σωστό. Η βασική υπακοή αλλά και οι ασκήσεις στυλ agility θα το βοηθήσουν πολύ. Επίσης η απευαισθητοποίηση σε πράγματα που το φοβίζουν, π.χ. η σακούλα. Βάλε κάποιον σε μια γωνία να κουνάει μια σακούλα κάθισε τόσο μακριά ώστε το σκυλί σου να μη φοβάται, ενίσχυσε αυτή την συμπεριφορά με μια λιχουδιά και χάδια πήγαινε ένα βήμα πιο κοντά τόσο όσο να μη φοβάται, ενίσχυσε την συμπεριφορά. Κάθε μέρα θα πλησιάζεις και πιο κοντά μπορεί να σου πάρει μια εβδομάδα ή και παραπάνω για να ξεπεράσει τον φόβο του και θα πρέπει να το κάνεις αυτό σε 5-6 διαφορετικά μέρη.[/

ναι.. το κοιταω το θεμα του agility.. :p
να σου πω κατι ..μαλλον δεν καταλαβες..,την σακουλα την φοβαται χωρις να κουνιετε.. :lol: λες να ειναι ψυχακιας.. ?:lol: :? :(
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
άπλωσε καμιά δεκαριά σακούλες στο σπίτι και βάλε πάνω στην κάθε μια, μια ξεχωριστή λιχουδιά π.χ. λίγο κρέας ή κοτόπουλο που έχει μείνει από το φαγητό σας και πες μου τι θα κάνει...

Ήταν κάποιος από τους gay ψυχάκιας; :lol: :lol: επειδή αναφέρθηκες σε αυτές τις δύο μειονότητες.... :lol: :lol: μήπως από εκεί πηρε το παιδί... :twisted:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
lone wolf said:
άπλωσε καμιά δεκαριά σακούλες στο σπίτι και βάλε πάνω στην κάθε μια, μια ξεχωριστή λιχουδιά π.χ. λίγο κρέας ή κοτόπουλο που έχει μείνει από το φαγητό σας και πες μου τι θα κάνει...

Ήταν κάποιος από τους gay ψυχάκιας; :lol: :lol: επειδή αναφέρθηκες σε αυτές τις δύο μειονότητες.... :lol: :lol: μήπως από εκεί πηρε το παιδί... :twisted:
:lol: :lol: :lol: λες..?τι να σου πω ..δεν τους ξερω.. το petshop που τον αγορασανε μου το πε..αλλα δεν θα ηταν?..για να τον παρατησουν..και ειναι αξιολατρευτος ο κακομηρης :oops: δεν πειραζει καλυτερα, χαρη μου εκαναν..!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
lone wolf said:
άπλωσε καμιά δεκαριά σακούλες στο σπίτι και βάλε πάνω στην κάθε μια, μια ξεχωριστή λιχουδιά π.χ. λίγο κρέας ή κοτόπουλο που έχει μείνει από το φαγητό σας και πες μου τι θα κάνει...
με τις σακουλες του σπιτιου δεν εχει προβλημα..οταν παω σουπερ μαρκετ βαζει και την κεφαλα του μεσα να δει τι πηρα..!

στον δρομο εχει προβλημα..,νομιζω οτι με οτι εχει να κανει με εμας και το σπιτι τα εχει ξεπερασει..μας εχει εμπιστοσυνη..και δεν φοβατε πια, με το ποδι φαντασου τωρα παιζει..,αλλα αν του φωναξω αυτο ηταν..θα στροσει μετα απο πολλες ωρες...και εκει ειναι που μου εκανε μεγαλη περιεργια.. εκει που βλεπεις το σκυλακι σου ενα τερατακι χαρουμενο αν το μαλωσεις παει καθετε σε μια γωνια στον καναπε πανω,δεν δειχνει να φοβαται η να κριβεται αλλα απο εκει που επαιζε κατω η μουρη δεν σηκωνει τα ματια του πανω..και μοιαζει σαν αρωστο..!(οταν ξερεις το σκυλι σου ξερεις αν κατι ειναι φυσιολογικο η οχι)και αυτο για τον μικρο ειναι παραλογο γιατι νορμαλ δεν υπαρχει να κατσει ετσι για τοσες ωρες..η φαση ειναι οτι παω(οχι μολις το μαλωσω..αλλα σε καπια φαση..)και δεν με κοιταει καν..κατω τα ματια..
ρε παιδια λετε να με δουλευει...λετε να ειναι γενιμενος ηθοποιος και να μην το εχω παρει χαμπαρει..? :lol: :roll:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
kango1 said:
ρε παιδια λετε να με δουλευει...λετε να ειναι γενιμενος ηθοποιος και να μην το εχω παρει χαμπαρει..? :lol: :roll:
για westie δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση... Είναι από τα πρώτα σκυλιά που εκπαίδευσα και θυμάμαι εκτός της υπακοής είχε μάθει έτσι για αστείο 5-6 τρικ τα οποία εκτελούσε για να έχει την προσοχή... :D Απίστευτος φάτσας!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
lone wolf said:
kango1 said:
ρε παιδια λετε να με δουλευει...λετε να ειναι γενιμενος ηθοποιος και να μην το εχω παρει χαμπαρει..? :lol: :roll:
για westie δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση... Είναι από τα πρώτα σκυλιά που εκπαίδευσα και θυμάμαι εκτός της υπακοής είχε μάθει έτσι για αστείο 5-6 τρικ τα οποία εκτελούσε για να έχει την προσοχή... :D Απίστευτος φάτσας!!!

ρε λες........?η αλιθεια ειναι οτι παιζει ενα ψιλοδουλεματακι..οταν παω να του πω κατι και δεν θελει ..το παιζει οτI παει να φαει.. :lol: και καλα..και το εχει σαν κολπο αυτο..και γενικα ειναι πανεξιπνος..,αλλα την φοβια με την σακουλα την εχει ,η κατι ξαφνικο..!τι να πω..να τον γραψω στον ANTENA? :lol: :lol:
Kαι εχει περασει και ολα αυτα..μπρααααβοοοο τα westyyyyy!!!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
το παιζει οτI παει να φαει
θες να πείς ότι έχει πάντα διαθέσιμο φαγητό στο μπώλ του?

εγώ εκπαιδευτής δεν είμαι όπως έχω ξαναπεί.

και επειδή στο θέμα συμπεριφορά μετράει και η λεπτομέρεια δεν θα διακυνδηνέψω (το σκότωσα το ξέρω) πρόβλεψη.

από ότι περιγράφεις όμως μπορώ να πω ότι

α) δεν φοβάτε

β) σε έχει εκπαιδέψει τέλεια.

απλά εσύ δεν το έχεις καταλάβει.

δεν υπάρχει επιλεκτική φοβία (στο σπίτι χώνομε για να φάω , στην βόλτα θα με φάνε).

πιστεύω ότι σε μια εβδομάδα μαζί μου τον έστρωσα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
ΜΑΚΗΣ said:
το παιζει οτI παει να φαει
θες να πείς ότι έχει πάντα διαθέσιμο φαγητό στο μπώλ του?

εγώ εκπαιδευτής δεν είμαι όπως έχω ξαναπεί.

και επειδή στο θέμα συμπεριφορά μετράει και η λεπτομέρεια δεν θα διακυνδηνέψω (το σκότωσα το ξέρω) πρόβλεψη.

από ότι περιγράφεις όμως μπορώ να πω ότι

α) δεν φοβάτε

β) σε έχει εκπαιδέψει τέλεια.

απλά εσύ δεν το έχεις καταλάβει.

δεν υπάρχει επιλεκτική φοβία (στο σπίτι χώνομε για να φάω , στην βόλτα θα με φάνε).

πιστεύω ότι σε μια εβδομάδα μαζί μου τον έστρωσα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ελα ..ποτε να στον φερω? :lol: :lol: :lol:

Δεν πιστευω να μην ηταν και οταν ηταν μικρος αληθινες οι φοβιες ,τοτε που τον βρηκα..!?ε οχι παει πολυ..! :roll: :?:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Εεε ρε Μάκη, μου φαίνεται ότι αναγκαστικά να γίνεις εκπαιδευτείς-behaviorists (και τόσο καιρό αναρωτιέσαι τι επιτέλους είσαι ??) :wink: :lol: :wink: :lol: :wink:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
λες :?: :?: :?: :?: :?:

ρε μπας και πρέπει να αρχίσω να τυπώνω επαγγελματικές κάρτες :?: :?: :?: :?: :?: :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k