Φοβική επιθετικότητα


nikosorf

Member
6 Ιανουαρίου 2017
11
0
31
το τελευταιο καιρο βλεπω και εγω διαφορες στον 9μηνο σκυλο μ...ενα ημιαιμο λυκοσκυλο που μεχρι στιγμης τα πηγαιναμε περιφημα μεχρι που τωρα τελευταια εντος σπιτιου αγνοει το οποιοδηποτε μαλωμα...ηξερα οτι ειναι ενα κυριαρχο σκυλι και το δειχνει καθε φορα που ειναι βολτα εχοντας την ουρα γυριστη...παντα αγνοουσε την υπολοιπη οικογενεια αλλα εμενα ποτε
 




leoynage

Member
3 Ιανουαρίου 2017
19
79
35
Μετα απο καποια ερευνα μονος μου στο ιντερνετ.
Μιλησα τηλεφωνικα με τον Χρηστο Καραγιάννη συμπεριφεριολογο-κτηνιατρο και εκλεισα ραντεβου ωστε να δει την λαουρα και να κανει διαγνωση.
Διατηρει την σελιδα
http://behaviour.gr/

Εχει κανεις εμπειρια απο τον συγκεκριμενο ανθρωπο?
Οπως και να εχει, θα δοσω και εγω την δικια μου εμπειρια μετα την συναντηση μας και κατα την διαρκεια της πιθανης συνεργασιας μας ωστε να βελτιωσουμε την συμπεριφορα της λαουρας.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Καλημέρα και από εμένα!

Σε παρόμοια περίπτωση το πρόβλημα μας έλυσε με πολλή υπομονή, ηρεμία και γνώση, ο Γιώργος Κωστόπουλος που ανέφερε και η @vrmode http://www.gkostopoulos.gr/pages/main.html. Πραγματικά, ο καθένας μας μπορεί να σου πει το μακρύ και το κοντό του και υπάρχουν πλέον δεκάδες 'εκπαιδευτές' και (δήθεν ή μη) 'ειδικοί συμπεριφοριστές': Διάβασε, ψάξε και κρίνε... Θεωρώ τον συγκεκριμένο πραγματικά και αποδεδειγμένα έμπειρο και σωστό επαγγελματία, όταν βέβαια δουλεύουν και οι απευθυνόμενοι με συνέπεια βάσει των οδηγιών που δίνει και διατηρούν επικοινωνία. Εύχομαι πραγματικά, με όποιον και αν διαλέξετε να προχωρήσετε -- δυστυχώς τον Καραγιάννη δεν τον ξέρω -- να έχετε καλό αποτέλεσμα, είναι πραγματικά υπέροχη η στιγμή που γίνεται το 'κλικ' και ξεμπλοκάρει ο σκύλος...

Τέλος, ελπίζω κάποια στιγμή να μας κάνεις και μια ωραία παρουσίαση της Λάουρας στη σχετική ενότητα, με πολλές πολλές φωτογραφίες :love: --- αγαπάμε υιοθετημένα και λατρεύουμε γκεκάκια (=πληθυντικός μεγαλοπρέπεια;, χα!)
 
  • Like
Reactions: Luiza and ioanna a


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλωσηρθατε και μπραβο για τις υιοθεσιες!

Η vrmode πιο πανω εγραψε για τον Κωστοπουλο και εναν αλλο.. εαν θελεις σου στελνω και τα στοιχεια του αλλου. Ειναι εκτος Αθηνων αλλα ερχεται συχνα. Γνωριζω οτι εχει δουλεψει επιτυχως με μεγαλοσωμα σκυλια με αμυντικη επιθετικοτητα.
 


leoynage

Member
3 Ιανουαρίου 2017
19
79
35
Καλημέρα και από εμένα!

Σε παρόμοια περίπτωση το πρόβλημα μας έλυσε με πολλή υπομονή, ηρεμία και γνώση, ο Γιώργος Κωστόπουλος που ανέφερε και η @vrmode http://www.gkostopoulos.gr/pages/main.html. Πραγματικά, ο καθένας μας μπορεί να σου πει το μακρύ και το κοντό του και υπάρχουν πλέον δεκάδες 'εκπαιδευτές' και (δήθεν ή μη) 'ειδικοί συμπεριφοριστές': Διάβασε, ψάξε και κρίνε... Θεωρώ τον συγκεκριμένο πραγματικά και αποδεδειγμένα έμπειρο και σωστό επαγγελματία, όταν βέβαια δουλεύουν και οι απευθυνόμενοι με συνέπεια βάσει των οδηγιών που δίνει και διατηρούν επικοινωνία. Εύχομαι πραγματικά, με όποιον και αν διαλέξετε να προχωρήσετε -- δυστυχώς τον Καραγιάννη δεν τον ξέρω -- να έχετε καλό αποτέλεσμα, είναι πραγματικά υπέροχη η στιγμή που γίνεται το 'κλικ' και ξεμπλοκάρει ο σκύλος...

Τέλος, ελπίζω κάποια στιγμή να μας κάνεις και μια ωραία παρουσίαση της Λάουρας στη σχετική ενότητα, με πολλές πολλές φωτογραφίες :love: --- αγαπάμε υιοθετημένα και λατρεύουμε γκεκάκια (=πληθυντικός μεγαλοπρέπεια;, χα!)
Με βαζεις σε σκεψεις! Νομιζω ειχα παρει καποτε τον κυριο Κωστοπουλο τηλεφωνο και δεν εκλεισα ραντεβου μαζι του γιατι δεν με ενθουσιασε απο το τηλεφωνο, ισως ειχα αδικο. Ο κυριος Καραγιαννης που εκλεισα ραντεβου αφιερωσε πολυ ωρα τηλεφωνικως να με ακουσει που το εκτιμησα.
Ανεβηκε αλμπουμ με την λαουρα!

Καλωσηρθατε και μπραβο για τις υιοθεσιες!

Η vrmode πιο πανω εγραψε για τον Κωστοπουλο και εναν αλλο.. εαν θελεις σου στελνω και τα στοιχεια του αλλου. Ειναι εκτος Αθηνων αλλα ερχεται συχνα. Γνωριζω οτι εχει δουλεψει επιτυχως με μεγαλοσωμα σκυλια με αμυντικη επιθετικοτητα.
Τουλαχιστον αφου τον προτεινεται αρκετοι, θα εχω και δευτερη εναλλακτικη αν η πρωτη δεν πετυχει.
 


leoynage

Member
3 Ιανουαρίου 2017
19
79
35
Ας δοσω μια ενημερωση για το τι εχει συμβει τις τελευταιες δυο εβδομαδες, και φυσικα μετα την συναντηση μας με τον Κ. Καραγιαννη.
Σε αυτο το σημειο να πω οτι θα προσπαθησω να ειμαι 101% αντικειμενικος για την αποφυγη παρεξηγησεων αλλα και για να δοσω πληροφοριες για αλλους εδω μεσα που μπορει να χρειαζονται βοηθεια και υποστηριξη.

Καταρχην να πω οτι πηραμε δευτερο σκυλο ενα κουταβι 4 μηνων για διαφορους λογους, αλλα με βασικους οτι θα εχει παρεα η λαουρα, και ισως να σταματησει να νομιζει οτι ειναι το επικεντρο της προσοχης και ετσι να χαλαρωσει λιγο. Μεχρι τωρα τα πανε ανελπιστα καλα παιζουνε περνανε χρονο μαζι, και ως ενα σημειο δειχνει η επιλογη μου να με δικαιωνει.

Ο Κ.Καραγιαννης μας ακουσε για περιπου 2-2.30 ωρες απο την 4ωρη+ επισκεψη του στο σπιτι μας και κατεγραψε ενα ιστορικο απο την ημερα που την πηραμε μεχρι σημερα. Απο εκει και περα προσπαθησε να μας δωσει την διαγνωση του για την Λαουρα. Σε αυτο το σημειο να πω οτι δεν τον ενδιεφερε να δει την Λαουρα στα "ασχημα" της και πως δεν χρειαζοταν.

Εδω να πω οτι σε καποια στιγμη, μας κανει την εξης ερωτηση ο Κ.Καραγιαννης:
Δεν ηρεμει ποτε η Λαουρα? Οσες ωρες ηταν εκει , δεν την ειδες να κοιμαται η να αραζει, αλλα παντα ειχε το νου της, κοιταγε αριστερα δεξια, μας τσεκαρε και γενικως δεν την βλεπεις να αφηνεται. Για εμας αυτο ειναι η καθημερινοτητα μιας συμβιωσης 3 ετων με την λαουρα και κατεπεκταση μια φυσιολογικη συμπεριφορα για εμας. Αλλα προφανως δεν ειναι.

Οσον αφορα την επισημη διαγνωση απο τον Κ.Καραγιαννη για την Λαουρα:
Επιβεβαιωθηκε σε μεγαλο βαθμο αυτο που πιστευα και περιεγραφα.
Η λαουρα φοβαται σχεδον τα παντα, και εχει αγχος για τα παντα.
Οι λογοι ειναι διαφοροι, και ως ενα σημειο δε θα μαθουμε ποτε ακριβως. Σιγουρα εχει να κανει με βρεφικη ηλικια και οτι μαλλον δεν γνωρισε την μαμα της και σε συνδιασμο με τα εκ γενετης χαρακτηριστικα του σκυλου.
Μια λεξη χρησιμοποιησε χαρακτηριστικα: Υπερευαισθητη.
Ολα τα προβληματα συμπεριφορας πηγαζουν απο το γεγονος αυτο ουσιαστικα.

Φυσικα και μας εξηγησε-επαληθευσε οτι αυτα που κανουμε τον τελευταιο καιρο ειναι και ο σωστος τροπος αντιμετωπισης της καταστασης, δηλαδη δεν την μαλωνουμε και προσπαθουμε με αλλους τροπους να μην την τσιτωνουμε με κανενα τροπο. Στο κατω κατω ειναι ελαχιστα τα πραγματα μεσα στην καθημερινοτητα μας που χρειαζεται να πεις στην λαουρα μη το κανεις αυτο καθως ειναι σκυλι υποδειγμα.

Στα συν της διαγνωσης ειναι οτι η Λαουρα ειναι υπερβολικα κοινωνικη και χαρουμενη με ανθρωπους (το καλωσορισμα της στον Κ.Καραγιαννη για παραδειγμα) και επισης οτι ειναι πανεξυπνη. Βεβαια το δευτερο δεν ειναι αναγκαστικα καλο στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Μας εξηγησε και μας εβαλε σε ενα προγραμμα πως να αντιμετωπιζουμε τις ανεπιθυμετες συμπεριφορες με 7 βασικα πραγματα που μας υπεδειξε. Απο τα 7 αυτα 2 τα καναμε ηδη και μας παροτρυνε να τα συνεχισουμε.

Ομως φυσικα μετα απο τοσα που εχουμε ζησει και περασει το θεορουσα σχεδον σιγουρο οτι η λαουρα θα επαιρνε καποια αγωγη ωστε να την βοηθησει στον επομενο καιρο να βλεπει τα πραγματα με λιγοτερο στρες και αγχος. Εχοντας κανει την ερευνα μου απο πριν ειμουν προετοιμασμενος θετικα στο να ακουσω μια τετοια προσεγγιση.
Ενα απο τα 7 αυτα πραγματα ηταν αγωγη καθημερινη για την καταπολεμηση του αγχος με αντικαταθλιπτικα φαρμακα. Οχι η λαουρα δεν εχει καταθλιψη οπως μας εξηγησε αλλα δρα και στο αγχος αυτη η κατηγορια φαρμακων. Θα την κανει να βλεπει το ποτηρι μισογεματο αντι για μισοαδειο.
Ετσι θα μας δωσει τον απαραιτητο χωρο να κανουμε τις οποιες διορθωτικες κινησεις πανω της.

Εδω να πω οτι ψυχολογικα εγω και η κοπελα μου εχουμε αναπτερωσει τις ελπιδες μας και πραγματικα νιωθουμε οτι κινουμαστε στην σωστη κατευθυνση. Ο χρονος θα δειξει το αποτελεσμα. Η διαδικασια θα εχει βαθος μηνων (2-6 η και παραπανω) και θα ειμαστε σε συνεχη επικοινωνια για να λυνουμε καταστασεις και να διορθωνουμε την φαρμακευτικη αγωγη ή τις μεθοδους που μας προτεινε. Το σιγουρο ειναι οτι νιωθουμε πιο σιγουροι πια για το ποια πρεπει να ειναι η αντιμετωπιση μας.

Οσον αφορα τον Κ.Καραγιαννη θα ηθελα να τον κρινω εκ των αποτελεσματων της προσεγγισης του.
Σε πρωτη φαση θελω να τονισω οτι ο ανθρωπος οση ωρα ηταν εκει πραγματικα μας ακουσε και εδειξε να ξερει τι αντιμετωπιζει με τις γνωσεις του και τον τροπο που εκφραστηκε.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Μιας και δεν έχουμε μέλη που έχουν δουλέψει το κομμάτι της εκπαίδευσης με παράλληλη φαρμακευτική αγωγή ενημέρωνε μας για τις εξελίξεις.
Και στο κομμάτι της εκπαίδευσης και στο ιατρικό, αν είδες διαφορά με προηγούμενες μεθόδους, πόσο καιρό θα δίνεις την αγωγή, αν τα αποτελέσματα θα συνεχίσουν και αφού τη σταματήσει κλπ.

Και μία ερώτηση:
Εφόσον ο σκύλος δεν έχει ιατρικό πρόβλημα γιατί δεν προτιμήθηκε κάτι φυσικό πχ βαλεριάνα ή ανθοιάματα bach;


Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
Να τις χαίρεστε και τις δύο!
 
  • Like
Reactions: Orilis


leoynage

Member
3 Ιανουαρίου 2017
19
79
35
Μιας και δεν έχουμε μέλη που έχουν δουλέψει το κομμάτι της εκπαίδευσης με παράλληλη φαρμακευτική αγωγή ενημέρωνε μας για τις εξελίξεις.
Και στο κομμάτι της εκπαίδευσης και στο ιατρικό, αν είδες διαφορά με προηγούμενες μεθόδους, πόσο καιρό θα δίνεις την αγωγή, αν τα αποτελέσματα θα συνεχίσουν και αφού τη σταματήσει κλπ.

Και μία ερώτηση:
Εφόσον ο σκύλος δεν έχει ιατρικό πρόβλημα γιατί δεν προτιμήθηκε κάτι φυσικό πχ βαλεριάνα ή ανθοιάματα bach;


Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
Να τις χαίρεστε και τις δύο!
Καταρχην ευχαριστω για τις ευχες!

Ο σκοπος μου ειναι φυσικα να ενημερωσω οσο το δυνατον καλυτερο για την εξελιξη καθως φυσικα τετοια ειδους εκπαιδευση με αγωγη στην ελλαδα σπανιζει.

Οσον αφορα την ερωτηση σου, δεν ειμαι ειδικος να απαντησω, και για αυτο ζητησα την βοηθεια καποιου επαγγελματια. Ειχα σκεφτει τα ανθοιαματα, και ειχα κανει και αρκετη ερευνα αλλα ξεχασα να ρωτησω τον Κ.Καραγιαννη. Η αληθεια ειναι οτι θελω να μαθω τι πιστευει για αυτα.

Απο εκει και περα η περιπτωση της Λαουρας ειναι τετοια που νομιζω πειραματα με ανθοιαματα και λοιπα γιατροσοφια ισως απλα καθυστερουσαν την φαρμακευτικη αγωγη. Προτεραιοτητα αυτη την στιγμη ειναι να σταματησει αμεσα η Λαουρα να ειναι αγχωμενη και στρεσαρισμενη ωστε να μην εκδηλωνει επικινδυνες συμπεριφορες και να ζησουμε καλυτερα μαζι της.

Ουσιαστικα λογω της υπερευαισθησιας που εχει, τα ψυχολογικα ερεθισματα και ορια που εχει πριν τα ξεπερασει και εκδηλωσει ανεπιθυμητη συμπεριφορα ειναι πολυ μικρα. Για αυτο πολλες φορες λεμε για καλες και κακες μερες της Λαουρας. Αν ξεκινησει κακα ( καποιο γεγονος που την στρεσαρε), τοτε συνεχιζει ετσι.
Για αυτον τον λογο κιολας κραταμε ημερολογιο καθημερινο της συμπεριφορας της και του τι γεγονοτα συνεβησαν που μπορει να την στρεσαραν/αγχωσαν. ( ενα απο τα 7 που πρεπει να κανουμε).
 
  • Like
Reactions: Luiza and vrmode


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Χωρίς να θέλω φυσικά να αμφισβητήσω κάποιον, θέλω να πω μόνο πως η χρήση φαρμάκων κρύβει έναν μεγάλο βασικό κίνδυνο. Την επανάπαυσή σας.

Οι ανεπιθύμητες συμπεριφορές προέρχονται απ'τον συνδυασμό της υπερευαισθησίας της και των δικών σας αντιδράσεων. Ένας τέτοιος χαρακτήρας δεν σηκώνει και δεν συγχωρεί λάθος αντιμετώπιση και έχει ήδη αποδειχθεί εκ του αποτελέσματος, πως ό,τι κάνατε τόσο καιρό ήταν, άθελά σας, λάθος.

Θα πρέπει λοιπόν να δώσετε τεράστια βαρύτητα στον τρόπο που την χειρίζεστε και η μοναδική αληθινή ένδειξη για το αν το κάνετε σωστά είναι η ίδια η σκυλίτσα σας. Πως λοιπόν θα ξέρετε οτι όντως έχετε βελτιωθεί σε αυτό το κομμάτι, απ'την στιγμή που η μικρή θα τα βλέπει όλα ωραία; (ρητορική η ερώτηση)

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 
  • Like
Reactions: Orilis


leoynage

Member
3 Ιανουαρίου 2017
19
79
35
Χωρίς να θέλω φυσικά να αμφισβητήσω κάποιον, θέλω να πω μόνο πως η χρήση φαρμάκων κρύβει έναν μεγάλο βασικό κίνδυνο. Την επανάπαυσή σας.

Οι ανεπιθύμητες συμπεριφορές προέρχονται απ'τον συνδυασμό της υπερευαισθησίας της και των δικών σας αντιδράσεων. Ένας τέτοιος χαρακτήρας δεν σηκώνει και δεν συγχωρεί λάθος αντιμετώπιση και έχει ήδη αποδειχθεί εκ του αποτελέσματος, πως ό,τι κάνατε τόσο καιρό ήταν, άθελά σας, λάθος.

Θα πρέπει λοιπόν να δώσετε τεράστια βαρύτητα στον τρόπο που την χειρίζεστε και η μοναδική αληθινή ένδειξη για το αν το κάνετε σωστά είναι η ίδια η σκυλίτσα σας. Πως λοιπόν θα ξέρετε οτι όντως έχετε βελτιωθεί σε αυτό το κομμάτι, απ'την στιγμή που η μικρή θα τα βλέπει όλα ωραία; (ρητορική η ερώτηση)

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Δεν θα το κρυψω οτι αυτο που αναφερεις εχει περασει απο το μυαλο μου και ειναι μια ευλογη απορια ( η επαναπαυση μας) . Εδω πρεπει να τονισω, οτι συμφωνα με τον Κ.Καραγιαννη η αγωγη δεν θα κανει την Λαουρα να τα βλεπει ολα ωραια.
Αυτο που μας εξηγησε οτι θελουμε σαν αποτελεσμα ειναι να μπορεσουμε να αμβλυνουμε τις αντιδρασεις της και να τις διαχειριστουμε ωστε εμεις να αλλαξουμε την συμπεριφορα μας προς εκεινη και εκεινη να σταματησει να μας βλεπει αγχωμενη.

Δεν χρειαζεται να τονισω οτι αν δουμε οποιαδηποτε περιεργη συμπεριφορα ως αποτελεσμα της αγωγης θα πρεπει να κανουμε διορθωτικες κινησεις. Αν μη τι αλλο ειμαι πιο πολυ σε εγρηγορση απο οτι πριν και παρακολουθω την οποιαδηποτε αντιδραση της, ωστε να δω αν κατι παει στραβα.

Και στην ρητορικη ερωτηση σου, αν καταφερουμε να περασουμε εικονες και καλα συναισθηματα σε ενα ευλογα μεγαλο χρονικα διαστημα με την βοηθεια της αγωγης, το σκυλι πιστευω ακραδαντα θα ηρεμησει, και δεν θα χρειαζεται την αγωγη. Το οτι υπηρχε επαναληψη των ανεπιθυμητων συμπεριφορων ηταν αυτο που διαιωνιζε την κατασταση. Αυτο φυσικα το πιστευω εγω που την ζω καθημερινα 3 χρονια τωρα. Απο εκει και περα το ιδιο πιστευει και προσπαθει να επιτυχει και ο Κ.Καραγιαννης. Εκπαιδευση και διορθωση θελουμε να κανουμε.

Απο εκει και περα, αν το σκυλι αφου σταματησει την αγωγη επανελθει στην αρχικη κατασταση η χειροτερευσει θα πρεπει να σκεφτουμε το ενδεχομενο της μακροχρονιας αγωγης. Αλλα αυτο ειναι κατι που δεν με ενδιαφερει να το συζητησω τοσο αμεσα. Εχουμε πολυ δρομο ακομα.

Υ.Γ: Για οποιον αναρωτιεται αν ειναι σωστη η αποφαση της φαρμακευτικης αγωγης, παρακαλω πριν σχολιασει να λαμβανει υποψιν του οτι εχουμε δοκιμασει παρα πολλα πραγματα για να φτασουμε μεχρι αυτο το σημειο και φυσικα το γεγονος οτι δεν ζουνε αυτο που ζουμε εμεις ωστε να γνωριζουν απο πρωτο χερι. Το μεγαλυτερο καθημερινο αγχος μας ειναι αν ειναι χαρουμενη η Λαουρα.
 


leoynage

Member
3 Ιανουαρίου 2017
19
79
35
Καλησπερα στο φορουμ,
Εχουν περασει 6 μηνες πια απο τοτε που ξεκινησαμε την διαδικασια της αγωγης, το νεο σκυλι αλλα και μια μετακομιση σε νεο σπιτι που επηρεασε την περιπτωση της Λαουρας.

Περασαμε αρκετα σκαμπανεβασματα, αλλα εχουμε μπει σε μια φυσιολογικοτητα η οποια ειναι διαχειρισιμη πια.

Να ξεκινησω λεγοντας οτι η κατασταση ειναι σημαντικα καλυτερη στην καθημερινοτητα μας.
Μεσα στην μερα η Λαουρα ειναι πιο ηρεμη, ανετη, εχει αρχισει και κανει και δειγματα κοινονικοποιησης μικρα και με σκυλια αλλα που δεν συνεβαινε αυτο παλια.
Σε αυτο λογικα βοηθαει τρομερα το δευτερο σκυλι, που μονο ευτυχια μας εχει φερει καθως ειναι ενας αγγελος, και πηγαινει 100% με τις ιδιοτροπιες της λαουρας.
Εχουνε ταιριαξει καταπληκτικα, και ειμαστε σε μια περιοδο που παιζουν καθημερινα μαζι.

Η αγωγη εχει μειωθει στο μισο, καθως παρατηρησαμε οτι ειναι αρκετο , και συγχρονως εχει επιστρεψει η διαθεση της που ειχε χαθει ως ενα βαθμο λογω της αγωγης τον πρωτο καιρο.
Υπαρχει πιθανοτητα να παιρνει την αγωγη για την υπολοιπη ζωη της, καθως οταν την σταματησαμε για λιγο καιρο λογω μιας γαστρεντεριτιδας που περασε, ειδαμε να επιστρεφει το πιο ανησυχο πνευμα της λαουρας, που σημαινει οτι η αγωγη οντως βοηθαει να ειναι πιο ηρεμη και να βλεπει πιο χαρουμενα τα πραγματα.

Σε ολα αυτα μετακομισαμε σε νεο σπιτι , οπου πια βρισκονται τα σκυλια σε δικο τους δωματιο και αυτο εχει βοηθησει την λαουρα επισης να ειναι πιο ηρεμη.

Μεσα σε αυτα, εχουμε και εμεις οι ιδιοι αποδεχτει οτι το σκυλακι μας ειναι ιδιαιτερο, και εχουμε αλλαξει και εμεις οι ιδιοι στο πως την αντιμετωπιζουμε που συμβαλλει στην γενικοτερη εικονα.

Κρατατε ακομα επαφη με τον Δρ.Καραγιαννη οπου και μαθαινει για την πορεια της λαουρας και μας δεινει καποιες βασικες κατευθυνσεις, οπως επισης και το τι θα κανουμε για την αγωγη.

Μεσα σε ενα εξαμηνο η λαουρα εχει κανει αλματα ψυχολογικα, τα οποια τις δινουνε σιγουρα εφοδια να διαχειριζεται καταστασεις που την στρεσαρουνε καλυτερα, και ο συνδιασμος ολων των παραπανω εχει βοηθησει σημαντικα, χωρις να γνωριζουμε τον βαθμο που εχει συμβαλλει το καθενα.

Συντομα θα γραψω τι εχει γινει το προηγουμενο εξαμηνο:
  • Φαρμακευτικη αγωγη (για μειωση του στρες και βελτιωση της ψυχολογιας της)
  • Δευτερο σκυλι ( για κοινωνικοποιηση και παρεα)
  • Μετακομιση σε σπιτι οπου εχει το δικο της χωρο σε δωματιο μακρια απο φασαρια και πραγματα που την στρεσαρουνε (πριν ηταν στην μεση του σαλονιου)
  • Αλλαγη της συμπεριφορας μας προς αυτην, ουσιαστικ καταλαβαινουμε ποτε κατι θα την ζορισει και πρατουμε αναλογα ωστε να μην πυροδοτουμε την ανεπιθυμητη συμπεριφορα. Αν αυτο παλι συμβει τοτε προσπαθουμε να την ηρεμησουμε και οχι να την μαλωσουμε καθως ειναι ξεκαθαρο πια οτι δεν ελεγχει αυτο που κανει, αλλα ειναι αντιδραση φοβικη.

Θα χαρω να απαντησω σε αποριες εφοσον υπαρχουν,
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Μπράβο σας για την προσπάθεια που κάνετε και έξτρα μπράβο σου, που ενημερώνεις το θέμα σου. Είναι πολύ σημαντικό και δυστυχώς, δεν μας συμβαίνει συχνά.

Να σημειώσω μόνο, να έχετε τον νου σας, για την περίπτωση που χρειάζονται συγκεκριμένες προληπτικές εξετάσεις σε σταθερή [ετήσια/μηνιαία ή ότι άλλο] βάση, μήπως η αγωγή που θα παίρνει ισοβίως, της πειράξει κάτι άλλο.

Και να πω το εξής... Εχω δει στην πράξη, φοβικά σκυλιά, να βελτιώνονται θεαματικότατα, όταν...τους δίνεις συστηματικά και με συγκεκριμένο πρόγραμμα, κάτι να κάνουν. Κάποια "εργασία", εκπαίδευση, με την οποία να απασχολούν το μυαλό τους και να κουράζονται και σωματικά. Στον σκυλοκόσμο, "εργασία" θεωρούνται τα κυναθλήματα. Στο δικό μου μυαλό, άθλημα, είναι μόνο το agility. Εχω δει, να ανακτούν την αυτοπεποίθηση που τους λείπει, σε μεγάλο βαθμό, με σημαντικά ψυχικά/συμπεριφορικά οφέλη, εξαιτίας αυτού. Οχι εν μία νυκτί, αλλά σε βάθος σύντομου χρόνου. Σκέψου το :)
 


leoynage

Member
3 Ιανουαρίου 2017
19
79
35
Μπράβο σας για την προσπάθεια που κάνετε και έξτρα μπράβο σου, που ενημερώνεις το θέμα σου. Είναι πολύ σημαντικό και δυστυχώς, δεν μας συμβαίνει συχνά.

Να σημειώσω μόνο, να έχετε τον νου σας, για την περίπτωση που χρειάζονται συγκεκριμένες προληπτικές εξετάσεις σε σταθερή [ετήσια/μηνιαία ή ότι άλλο] βάση, μήπως η αγωγή που θα παίρνει ισοβίως, της πειράξει κάτι άλλο.

Και να πω το εξής... Εχω δει στην πράξη, φοβικά σκυλιά, να βελτιώνονται θεαματικότατα, όταν...τους δίνεις συστηματικά και με συγκεκριμένο πρόγραμμα, κάτι να κάνουν. Κάποια "εργασία", εκπαίδευση, με την οποία να απασχολούν το μυαλό τους και να κουράζονται και σωματικά. Στον σκυλοκόσμο, "εργασία" θεωρούνται τα κυναθλήματα. Στο δικό μου μυαλό, άθλημα, είναι μόνο το agility. Εχω δει, να ανακτούν την αυτοπεποίθηση που τους λείπει, σε μεγάλο βαθμό, με σημαντικά ψυχικά/συμπεριφορικά οφέλη, εξαιτίας αυτού. Οχι εν μία νυκτί, αλλά σε βάθος σύντομου χρόνου. Σκέψου το :)
Θα συμφωνησω απολυτως με ολα.
Εχουμε ηδη κανει εξετασεις, και θα ξανακανουμε απο σεπτεμβρη.

Οσον αφορα για agility δεν το εχω σκεφτει, αλλα με του που το διαβασα θεορω οτι θα της κανει παρα πολυ καλο, μιας και ουσιαστικα εχει διμιουργησει τρομερη ανασφαλεια .
Αυτο ειναι εμφανες καθως το δευτερο σκυλι με την φυσιολογικοτητα του και την ανεμελεια που εχει τις διμιουργει θετικα παραδειγματα τα οποια στην συνεχεια και η ιδια προσπαθει να αναπαραγει. Δεν ειναι agility, αλλα καθε μερα αργα αλλα σταθερα βελτιωνεται η ιδια σιγα σιγα.
Ισως απο σεπτεμβρη να κανουμε και το κατι παραπανω με την μορφη agility η καποιας μορφης κοινονικωποιηση που δειχνει οτι βελτιωνει τρομερα την ανασφαλεια της.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Δεν ξέρω πως ακριβώς την εννοείς την κοινωνικοποίηση, αλλά αν έχεις στο μυαλό σου κάτι, στο οποίο θα συμμετέχουν κι άλλα σκυλιά, να είσαι πάρα πολύ προσεκτικός, για το τι σκυλιά, θα είναι αυτά. Μη τυχόν σου γυρίσει μπούμερανγκ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf