Φοβισμένο κουτάβι Golden Retriever


angie

Member
5 Αυγούστου 2008
11
0
Καλημέρα!Είμαι καινούρια στην παρέα σας και θα ήθελα την βοήθειά σας!
Απέκτησα χθες ένα κουταβι Golden Retriever 4 μηνών!ειναι μια κουκλίτσα αλλά αντιμετωπίζει μεγαλο πρόβλημα κοινωνικοποίησης.απο χθες που ηρθε σπίτι καθεται κουλουριασμένη και φοβισμένη σε μια γωνία και κοιμάται πολύ.εφαγε βεβαια με λαιμαργία το βράδυ και ξεθάρεψε πολύ μόνο για όσο ήταν στο σπίτι το σκυλάκι της γειτόνισσας.
Πιστεύετε πως θα συνηθίσει????μηπως είναι ακομα νωρίς και σιγά σιγά μας μάθει???:(
Φαίνεται να απολαμβάνει τα χάδια αλλά δεν τα αποζητά καθόλου.
Τι να κάνω????είμαι άπειρη.
 




YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
Δώσε της λίγο χρόνο. Είναι μικρούλα, η σχέση σας πολύ "φρέσκια" και η αλλαγή για εκείνη πολύ μεγάλη. Να δεις που θα ξεθαρεύει μέρα με τη μέρα. Καλώς ήρθατε και οι δύο.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Nαι μωρε ειναι πολυ μικρο και η αλλαγη ειναι μεγαλη. Υπομονη και τρρυφεροτητα:)
Καλως ηρθατε!
 


angie

Member
5 Αυγούστου 2008
11
0
καλώς σας βρήκα!!!!να ρωτησω και κάτι ακόμα που μου κάνει εντύπωση?κοιμάται όλη την ώρα,είναι ξαπλωμένη και συνεχώς κοιμάται!έτσι κάνουν όλα τα μικρα ή είναι προβληματικό το δικό μου?απ' όσο ξερω τα Golden Retriever είναι ιδαίτερα κινητικά και δραστήρια.Τι έχει βρε παιδιά?:confused:
 






angie

Member
5 Αυγούστου 2008
11
0
μου το έφερε καποιος φίλος φίλου από κάποιον εκτροφέα.μου είπε πως ήταν σε ένα κλουβάκι με τα δύο αδέρφια του.δεν ερχόταν σε συχνή επαφή με ανθρώπους λέει και όλα αυτά ανήκουν στην φάση τις προσαρμογής.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ενταξει αλλα με το να καθεσαι απλως να το παρακολουθεις δεν κανεις τιποτα στην ουσια,πηγαινε σε εναν κτηνιατρο και κανε καποιες διαδικασιες εστω και προληπτικα;)
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Το σκυλί δεν έχει βιβλιάριο υγείας; δεν του έχουν γίνει τα πρώτα εμβόλια και αποπαρασιτώσεις; αυτά είναι σημαντικά και για την δική σου υγιεινή εκτός βέβαια από την υγεία του σκύλου σου. Πήγαινέ το το συντομότερο σε κάποιον κτηνίατρο για μια εξέταση και άρχισε τα εμβόλιά του.

Η συμπεριφορά του δεν είναι απόλυτα φυσιολογική αλλά από την άλλη με όλα αυτά που μου λες (κλεισμένο σε κλουβί, χωρίς ανθρώπινη επαφή) δεν μου φαίνονται και ιδιαίτερα περίεργα, στην θέση σου θα του έδινα λίγο χρόνο (αφού πρώτα σιγουρευτώ για την υγεία του) να προσαρμοστεί ίσως και μια εβδομάδα και μετά σιγά σιγά θα άρχιζα την κοινωνικοποίησή του...
 


angie

Member
5 Αυγούστου 2008
11
0
Το σκυλακι εχει βιβλιαριο υγειας.Εχει κανει τα 2 πρωτα εμβολια και την αποπαρασίτωση.Σήμερα διαπίστωσα γιατί (μάλλον)κοιμάται τοσο πολύ όλη τη μέρα...όλο το βράδυ έμεινε ξάγρυπνο και περιφερόταν στο σπίτι.Νομίζω πως αρχίζει να προσαρμόζεται χωρίς όμως να έχει γίνει τεράστια πρόοδος.Χτες το βράδυ μου έγλειφε τα χέρια και περπατούσε διστακτικά στο σπίτι(μέχρι χτες το απόγευμα δεν το είχαμε δει να κάνει πάνω από δυο-τρία βήματα)!:)
Βρε παιδιά μοιάζει με παιδάκι που έχει κατάθλιψη,κάθεται ξαπλωμένο,κοιτάει παραπονεμένα,φυσάει-ξεφυσάει,αλλά δεν κλαίει.Παθαίνουν και τα σκυλιά μελαγχολία??
Πώς να του φερθώ?Δεν ξέρω...:(
 


angie

Member
5 Αυγούστου 2008
11
0
Έχει βιβλιάριο υγείας και έχει κάνει τα 2 πρώτα εμβόλια και την αποπαρασίτωση.
Νομίζω πως κατάλαβα γιατί κοιμάται τόσο πολύ την ημέρα...όλο το βράδυ έμεινε ξάγρυπνο και περιφερόταν στο σπίτι!
Νομίζω πως αρχίζει να σημειώνει μια μικρή πρόοδο.Χτες το βράδυ μου έγλειφε τα χέρια και περπατούσε στα υπνοδωμάτια(μέχρι χθες δεν το είχαμε δει να κάνει πάνω από 2-3 βήματα).Δεν πλησιάζει όμως όταν το καλούμε κοντά μας.
Μοιάζει με παιδάκι που έχει κατάθλιψη.Κάθεται ξαπλωμένο,κοιτάει παραπονεμένα και φυσάει-ξεφυσάει χωρίς όμως να κλαίει.:(
Παθαίνουν και τα σκυλιά μελαγχολία???
Τι να κάνω για να το βοηθήσω?το λυπάμαι το κακόμοιρο...:confused:
 


YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
Μην αγχώνεσαι βρε Angie. Σκέψου ότι μεγάλωσε μέχρι τώρα σε κλουβί με δύο άλλα σκυλιά. Τώρα ξαφνικά βρέθηκε σε έναν χώρο που δεν γνωρίζει (αμφιβάλλω αν είχε ξαναμπεί σε σπίτι) με ανθρώπους που δεν γνωρίζει (αυτό ήξερε να ζει με άλλα σκυλιά όχι με ανθρώπους) και φυσικό είναι να είναι διστακτικό. Δώστου χρόνο. Ασχολείσου μαζί του αλλά χωρίς να το πιέζεις. Μην περιμένεις ότι ξαφνικά θα αρχίσει να παίζει σαν τρέλό μαζί σου. Αστο να συνηθίσει λίγο και τον χώρο και εσένα. Θα δεις που από μόνο του θα αρχίσει να έρχεται κοντά σου περισσότερο. Το να το πας στον κτηνίατρο δεν είναι καθόλου κακή ιδέα, αλλά αν τρώει και σου φαίνονται όλα φυσιολογικά (εκτός απ'την κατάθλιψη), θα πρότεινα να το καθυστερήσεις λίγο για να μην στρεσαριστεί περισσότερο από την διαδικασία.
 


angie

Member
5 Αυγούστου 2008
11
0
Αχ βρε Υota, είμαι καινούρια "στο χώρο" και είμαι άπειρη.Δεν έφαγε πολύ χτες,σχεδόν καθόλου,ελάχιστη ξηρά τροφή και μετά για να το καλοπιάσω του έδωσα λιγες πατατες τηγανιτες...βλακεια μου γιατι μετα το επιασε διαρροια.εβαλα μια εφεμερίδα και πηγαινε απο μονο του εκει και τα εκανε!!!
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
γιατί δεν του παίρνεις κανένα παιχνιδάκι από αυτά που τα ζουλάς και σκούζουν; ή κάποιο κόμπο; στα κουτάβια αρέσει να μασουλάνε γιατί έτσι εξερευνούν τον κόσμο..
δεύτερον, ναι ο σκύλος παθαίνει κατάθλιψη. αλλά δεν βάζει τα κλάμματα.κάθεται μόνος του σε μια γωνιά. ο δικός σου απλά έχει χάσει το περιβάλλον του και την μαμά του. αν δεν υπάρχει περίπτωση να αποκτήσεις και κανένα αδερφάκι του, προτείνω, μόλις τελειώσει τα εμβόλια να το φέρεις σε επαφή με άλλα (φιλικά πάντα) του μεγέθους του.
ποτέ μην δίνεις κόκκαλα από κοτόπουλο και πατάτες στο σκύλο...
προτίμησε ένα δερμάτινο από αυτά που πουλάνε στα πετ σοπ.
το ότι τα κάνει στην εφημερίδα, εκμεταλλεύσου το, για να μάθει από τώρα που είναι η τουλέτα στο σπίτι και να μην τα κάνει παντού μετά.μην ξεχνάτε ότι τα κουτάβια πολύ σύντομα από την ώρα που τρώνε, θέλουν να κάνουν κακάκια...
 


angie

Member
5 Αυγούστου 2008
11
0
του εχω παρει ενα σωρο παιχνιδακια, δεν πολυπαιζει ομως.μονο ελαχιστα με τον κομπο.
με την διαρροια τι κανω??να την ταισω σημερα η οχι?
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
μην περιμένεις και να αφηνιάζει μόνο του..σαφώς και θα παίξετε και σεις μαζί του.πρώτα στο χώρο του μέχρι να αποκτήσει εμπιστοσύνη και μετά δελεάζοντάς τον προς τα έξω..ο κτηνίατρος θα σου πει ποια ξηρά τροφή είναι κατάλληλη για το μικρό σου.πιθανό να βρεις και παρόμοια κατάσταση στο φόρουμ. αν η διάρροια σταμάτησε, δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην του δώσεις να φάει (στερεά τροφή...)
 


angie

Member
5 Αυγούστου 2008
11
0
Γεια σας!!Πριν απο 3 εβδομάδες απέκτησα ενα θηλυκό Golden Retriever!Το κουταβι την πρωτη εβδομαδα ηταν παρα πολυ φοβισμενο,καθοταν σε μια γωνια και ουτε που σηκωνόταν.Το πηγα στο χωριο όπου θα μενει με τις αδερφες μου και εκει φαινεται να εχει ξεθαρεψει, τρεχει στον κηπο και με το λαμπραντορ που ηδη εχουμε τα πηγαινει μια χαρα!
Παρολα αυτά είναι ακομα διστακτικό,κοιμαται πολλες ωρες και φαινεται ακομα φοβισμενο.Δεν εχει κεφι για παιχνιδια,πολλες φορες οταν παμε κοντα του μαζευεται και οπισθοχωρεί και γενικα δεν μοιαζει να εχει τον γνωστο χαρακτηρα των Golden.2,5-3 εβδομαδες που ειναι μαζι μας δεν ειναι αρκετος καιρος για να προσαρμοστει?:confused:
 


liajoe

Well-Known Member
Καλώς ήρθες:)

1. Τι ηλικία έχει το κουτάβι?
2. Απο που το πηρες?
3. Σε τι περιβάλον ήταν?
4. Είδες τους γονείς?
5. Που το βάλατε όταν ήρθε?
6. Που ΑΚΡΙΒΩΣ ζεί? Μέσα ή έξω από το σπίτι?

Λές ότι τα πάει καλά με το άλλο σκυλί αλλά όχι με τους ανθρώπους (εσάς).
Οι απαντήσεις σου στα παραπάνω θα βοηθήσουν να δούμε το γιατί λίγο καλύτερα.
Οι παράγοντες που οδηγούν ένα κουτάβι σε τέτοια συμπεριφορά είναι πολλοί.

Τα κουτάβια κοιμούνται πολύ:)αν είναι άκεφο και δεν τρώει, να δείς
κτηνίατρο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γεια σας!!Πριν απο 3 εβδομάδες απέκτησα ενα θηλυκό Golden Retriever!Το κουταβι την πρωτη εβδομαδα ηταν παρα πολυ φοβισμενο,καθοταν σε μια γωνια και ουτε που σηκωνόταν.Το πηγα στο χωριο όπου θα μενει με τις αδερφες μου και εκει φαινεται να εχει ξεθαρεψει, τρεχει στον κηπο και με το λαμπραντορ που ηδη εχουμε τα πηγαινει μια χαρα!
Παρολα αυτά είναι ακομα διστακτικό,κοιμαται πολλες ωρες και φαινεται ακομα φοβισμενο.Δεν εχει κεφι για παιχνιδια,πολλες φορες οταν παμε κοντα του μαζευεται και οπισθοχωρεί και γενικα δεν μοιαζει να εχει τον γνωστο χαρακτηρα των Golden.2,5-3 εβδομαδες που ειναι μαζι μας δεν ειναι αρκετος καιρος για να προσαρμοστει?:confused:
:confused::confused::confused:

@angie, μετέφερα όλα τα μηνύματα σου στο ίδιο θεμα. Στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις με το κουτάβι σου έχουμε απαντήσει ήδη. Έχεις κάποιες άλλες απορίες?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU