Φοβισμένο κουτάβι Golden Retriever


angie

Member
5 Αυγούστου 2008
11
0
Rottie μου,μπορει να γινομαι κουραστικη,απλα ειναι η πρωτη φορα που εχουμε κουταβι στο σπιτι και ειμαστε ολοι απειροι.Το λαμπραντορ που ηδη εχουμε μας το χαρισαν σε ηλικια 2ετων...Θα ηθελα τη γνωμη σας αν ειναι φυσιολογικο μετα απο παραμονή 3 εβδομαδων περιπου μαζί μας(το σκυλακι ζει στην αυλη του σπιτιου)ειναι φυσιολογικο να εξακολουθει να ειναι τρομαγμενο και δυστακτικό.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Γιατί δεν απευθύνεσαι σε εκπαιδευτή για να δουλέψετε και οι 3 μαζί με το πρόβλημα;
Πρακτικά, λύση δεν θα βρείς απο το διαδύκτιο, μοναχά πληροφορίες ;)
 




johnny_cooper

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2008
62
0
Ειναι πιθανό το σκυλάκι να τις εχει φάει οταν ήταν πολυ μικρο.
Υπαρχουν καποιες βδομαδες στις οποιες το κουταβακι ειναι πολυ ευαλλωτο και δεν πρεπει να του φωναζεις ή να το χτυπάς. Εγω ειχα ενα παρομοιο προβλημα καποια στιγμη και θελει χρονο.....Δοκιμασε να φορεσεις λιγο μια παλια σου μπλουζα και μετα βαλτην εκει που κοιμαται να συνηθησει τη μυρωδια σου....
Εκει που κοιμαται εχει υσηχια?
Ξερεις σε τι ηλικια το πηραν απο τη μανα του?
Μου φαινεται και μενα παντως οτι για να αναπτυχθει μια καλη και μακροχρονια σχεση πρεπει να πας σε ειδικο(εκπαιδευτη)....
 


johnny_cooper

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2008
62
0
Το κοοτοπουλο εχει κοκκαλλα που μπορει να τρυπησουν το στομαχι του , και οι πατατες μου φαινεται οτι εχουν πολυ αμιλο και δεν κανει καλο.....(δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν κανει) επισης τα κοκκαλα απο τα παιδακια θελουν λιγη προσοχη γιατι καθως μασαει μπορει να σπασουν δημιουργόντας κοφτερες αιχμες, επισης δεν κανει και η σοκολατα!!!!
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Άσχετο αλλά γιατί?:rolleyes:
Τα κόκκαλα όταν μαγειρεύοντε, ανοίγουν οι πόροι και σπάνε εύκολα + γίνοντε αιχμηρά (κύνδηνος να τρυπήσουν οισοφάγο, στομάχι ,έντερο).
Οι πατάτες γιατί περιέχουν άμυλο, όπως τα μακαρόνια, το ψωμί, και το ρύζι.

Σορι για το εκτος.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Υπάρχει στο φόρουμ λίστα με απαγορευμένες τροφές όποιος θέλει να ρίξει μια ματιά.
Απλά υπάρχουν πολλοί που δίνουν BARF-και εγώ- και δίνουμε άνετα κοτόπουλο με κρέας επάνω χωρίς πρόβλημα. Αυτό για τα κόκαλα ισχύει μόνο αν είναι βρασμένα.;)

Για την πατάτα σαφώς και το καταλαβάινω απλά ρώτησα από περιέργεια..Άλλωστε οι περισσότερες τροφές του εμπορίου σφίζουν από δημητριακά και πατάτες..
 


angie

Member
5 Αυγούστου 2008
11
0
πηγαμε σε κτηνιατρο και την ειδε,την βρηκε καλα,αλλα αδυνατη,ειχε και διαρροια και για 2μερες δεν ειχε φαει και τιποτα,οποτε ειχε χασει βαρος.εχει ορεξη παντως τωρα και τρωει κανονικα!Στο βιβλιαριο υγειας φαινοταν πως το σκυλι είναι 4,5μηνων αλλα τωρα ξεκιναει να αλλαζει δοντια και ο κτηνιατρος ειπε πως ειναι γυρω στους 3 μηνες.
Βαζουν μου ειπε πλαστες ημερομηνιες γεννησης για να τα φερουν ελλαδα νωριτερα απο 2 μηνων.:(πραγμα κακο,που σημαινει οτι εφυγε πολυ νωρις απο τη μαμα του.
Η "μαγια" ειναι Μονεμβασια και εκει κοντα δεν υπαρχουν εκπαιδευτές,αφου και κτηνιατρο που βρηκαμε σε ενα κοντινο χωριο(30' δρομο) ειμαστε τυχεροι!Σκεφτόμαστε για εκπαίδευση αλλα αργοτερα...θα πρεπει να την φερουμε Αθηνα και μας ειναι λιγο δυσκολο για τωρα συντομα.
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Η συμπεριφορα της δεν ειναι καθολου φυσιολογικη.Τα γκολντεν ριτριβερ ειναι απιστευτα κοινωνικα και δραστηρια σκυλια.

Σιγουρα αμα την ειχαν κλεισμενη σε ενα κλουβι μονο με τα αδερφια της,χωρις ανθρωπινη επαφη...ειναι λογικο να νιωθει περιεργα και φοβο απεναντι σας. Γι αυτο και τα παει πολυ καλα με το λαμπραντορ...της θυμιζει τα αδερφια της και απολαμβανει το παιχνιδι χωρις φοβιες.

Εγω θα σου ελεγα (εκτος απο το να της δωσεις χρονο ή να επικοινωνησεις με καποιον εκπαιδευτη) οταν παιζει με το λαμπραντορ "μπες" και συ στο παιχνιδι.Ετσι ωστε να συνδιασει το παιχνιδι οχι μονο με τους σκυλους αλλα και τους ανθρωπους... θα ξεθαρεψει συντομα...που θα παει !!!

Επισης οταν κανει ολα τα αναγκαια εμβολια να την βγαζεις πολυ συχνα βολτες,να γνωριζει ξενους ανθρωπους και αλλα σκυλια...
 


johnny_cooper

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2008
62
0
Αφου κινειται το βραδυ, δοκιμασε να κατσεις την ωρα εκεινη που εχει ησυχια , και απλα κατσε καπου διπλα , αστην να ερθει εκεινη σε σενα μολις ερθει χαιδεψε την αλλα αστην να ερχεται εκεινη σε σενα, μπορει και αυτο να βοηθησει. Γενικώς μου κανει εντυπωση και λεω οτι μπορει να εχει φαει ξυλο, γιατι η κατασταση του κουταβιου ειναι συνηθισμενη, το σκυλι αυτο το αγοραζουν πολλοι και παραπολλοι δεν ξερουν να παρουν σκυλο απο εκτροφεα με αποτελεσμα πολλα απο αυτα τα κουταβακια που βλεπεις στο δρομο και ειναι κοινωνικα εχουν μεγαλες πιθανοτητες να εχουν περασει τα ιδια με το δικο σου κουταβακι, και ομως ειναι πολυ κοινωνικα.....ο κτηνιατρος τι σου ειπε για την συμπεριφορα της?
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Τα κουταβια που δεν εχουν κοινωνικοποιηθει επαρκως και δεν εχουν γνωρισει νεα περιβαλλοντα ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ 3,5 ΜΗΝΕΣ, ειναι πιθανο να ειναι φοβικα και δυσλειτουργικα με οτιδηποτε νεο για ολη τη ζωη τους.
Θα πρεπει το σκυλι να βγαινει συχνα και με θετικο τροπο να εξοικειωνεται με τα παντα. Θα βοηθουσε να βγαινει παρεα με το Λαμπραντορ αν το Λαμπραντορ ειναι "ανετο". Να εχει επισκεψεις και συχνη επαφη με ξενους. Να αμοιβεται με τροφη και χαδια καθε φορα που δειχνει θετικο ενδιαφερον για καινουρια πραγματα. Η συμπεριφορα σας οταν φοβαται θα πρεπει να ειναι αδιαφορη-δεν θα πρεπει να παρηγορειτε η να αγκαλιαζετε το σκυλι οταν δειχνει φοβισμενο.
 


canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
Το κάθε κουτάβι πρέπει να πηγαίνει στους καινούριους του ιδιοκτήτες στην ηλικία των δύο μηνών, και θα πρέπει ήδη ο εκτροφέας να το έχει εκθέσει σε διάφορες πτυχές της καθημερινότητας, όπως επίσης σε ανθρώπους και άλλα ζώα!

Είναι πολύ σοβαρό θέμα η κοινωνικοποίηση ενός τέτοιου κουταβιού που περιγράφεις και αν δε κάνεις κάτι άμεσα, υπάρχει περίπτωση οι επιπτώσεις στο μέλλον να είναι αρκετά δυσάρεστες!
 


velveteen

Member
1 Αυγούστου 2008
20
0
Χμ... είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα το οποίο τελικά δεν κατάφερα να λύσω.

Εν συντομία επειδή τα έχω ξαναπεί , το κουτάβι ήταν 5 μηνών (τουλάχιστον το δικό σου είναι μικρότερο), και δεν είχε βγεί ποτέ από το κλουβί στο οποίο έμενε μαζί με τη μάνα του. Το αποτέλεσμα ήταν , ότι σε ένα στρέμμα κήπο έμενε πεισματικά στις ίδιες συντεταγμένες , κατουριόταν οταν πλησίαζε άνθρωπος , ήταν μελαγχολικό , αρνούταν να πάει βόλτα και έκλαιγε πολύ συχνά(χωρίς προφανή λόγο/ερέθισμα).

Μετά από 2 εβδομάδες το πήγα να δει τη μάνα του (1ο σημείο που με εντυπωσίασε : ακριβώς έξω από την εξώπορτα της μονοκατοικίας των παιδιών που το χαν , δεν αναγνώριζε το χώρο του) , με τά πολλά μπήκαμε μέσα και τρελλάθηκε από τη χαρά του που είδε τη μητέρα του. Είχα ΜΕΙΝΕΙ , ήταν σαν να άλλαξε χαρακτήρα..Περιττώ να πώ πως για τους ιδιοκτήτες του δεν έδοσε δεκάρα , σαν να μην υπήρχαν.(2ο σημείο που με εντυπωσίασε : η "ιδιοκτήτρια το άγγιζε με γάντια":mad:). Το τέλος της υπόθεσης είναι οτι τελικά το άφησα στο κλουβί , με την μητέρα του.. Εκεί είναι/φαίνεται ένα χαρούμενο κουτάβι αλλά σίγουρα όχι υγιές...

Είναι κρίσιμης σημασίας οι πρώτοι μήνες για την μετέπειτα συμπεριφορά του σκυλιού..Καλό κουράγιο , ελπίζω ένας καλός εκπαιδευτής να σου δώσει τη βοήθεια που χρειάζεσαι :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
πηγαμε σε κτηνιατρο και την ειδε,την βρηκε καλα,αλλα αδυνατη,ειχε και διαρροια και για 2μερες δεν ειχε φαει και τιποτα,οποτε ειχε χασει βαρος.εχει ορεξη παντως τωρα και τρωει κανονικα!Στο βιβλιαριο υγειας φαινοταν πως το σκυλι είναι 4,5μηνων αλλα τωρα ξεκιναει να αλλαζει δοντια και ο κτηνιατρος ειπε πως ειναι γυρω στους 3 μηνες.
Βαζουν μου ειπε πλαστες ημερομηνιες γεννησης για να τα φερουν ελλαδα νωριτερα απο 2 μηνων.:(πραγμα κακο,που σημαινει οτι εφυγε πολυ νωρις απο τη μαμα του.
.......................................................................................
να βάλουμε τα πράματα στην θέση τους?????
το κουτάβι ήρθε από εκτροφέα??? ή petshop????
για να μιλήσει ο κτηνίατρος και να πει για ηλικίες ψεύτικες και εισαγωγή κάτι θα είδε στο βιβλιάριο που τον έκανε να νομίζει ότι ήρθε από εξωτερικό...
και απο το εξωτερικό κανένας εκτροφέας δεν δίνει νωρίτερα τα κουτάβια του... και ούτε βάζει ψεύτικες ημερομηνίες...
νομίζω κι ελπιζω να κάνω λάθος μιλάμε για κουτάβι petshop kai puppymils
έτσι δικαιολογείται και η συμπεριφορά του αλλά η μικρή μας φίλη πρέπει να ενεργοποιηθεί άμεσα για σωστή κοινωνικοποίηση και φροντίδα από εδω και μπρος.
τουλάχιστον το κουτάβι είναι υγιές .... ε angie???
 


angie

Member
5 Αυγούστου 2008
11
0
να βάλουμε τα πράματα στην θέση τους?????
το κουτάβι ήρθε από εκτροφέα??? ή petshop????
για να μιλήσει ο κτηνίατρος και να πει για ηλικίες ψεύτικες και εισαγωγή κάτι θα είδε στο βιβλιάριο που τον έκανε να νομίζει ότι ήρθε από εξωτερικό...
και απο το εξωτερικό κανένας εκτροφέας δεν δίνει νωρίτερα τα κουτάβια του... και ούτε βάζει ψεύτικες ημερομηνίες...
νομίζω κι ελπιζω να κάνω λάθος μιλάμε για κουτάβι petshop kai puppymils
έτσι δικαιολογείται και η συμπεριφορά του αλλά η μικρή μας φίλη πρέπει να ενεργοποιηθεί άμεσα για σωστή κοινωνικοποίηση και φροντίδα από εδω και μπρος.
τουλάχιστον το κουτάβι είναι υγιές .... ε angie???
το κουταβακι μου το εφερε γνωστος γνωστου απο καποιον που προμηθευει pet shop και το σκυλι εχει ερθει απο ουγγαρια.
Στο βιβλιαριο του λεει πως εχει γεννηθει αρχες απριλιου και εμεις το πηραμε αρχες αυγουστου.Δεν εμοιαζε ομως 4 μηνων και δεν ειχε αλλαξει ακομα τα δοντακια του.Τωρα αλλαζει τα μπροστινα και εχουν αρχισει να βγαινουν και καποια πισω,οποτε ο κτηνιατρος μας ειπε πως πρεπει να ειναι γυρω στους 2,5-3 μηνες.(αν και δεν μου φαινεται και πολυ σοι ο κτηνιατρος,ας οψεται που δεν υπαρχει αλλος στο χωριο).
Φαινεται να ειναι καλα στην υγεια του,τρωει(οχι παντα με ορεξη)και παιζει με την αλλη σκυλιτσα μας,αλλα γενικα δεν ειναι ενα ζωηρο και παιχνιδιαρικο κουταβι.Οι μονες χαρες που μας κανει ειναι οταν ειναι να φαει.
Ειναι σαν να μας αγνοει και απο μονο του παρα πολυ σπανια πλησιαζει πολυ κοντα μας(εκτος αν ειναι να φαει λιχουδιες).
Μοιαζει συνεχως νυσταγμενο και κακοκεφο.Παρατηρησα οτι τα βραδια μενει ξυπνιο και γαυγιζει σε οτι του φανει περιεργο ή σε οποιον ερχεται σπιτι μας(φυλακας και golden retriever παει?).
Παντως σε σχεση με την πρωτη βδομαδα που το πηραμε εχουμε δει καποια βελτιωση στη συμπεριφορα του.
Ο εκπαιδευτης πως μπορει να βοηθησει?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU