Φτου... Γαστρεντερίτιδα


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
μπαινω που λετε προχθες στο σπιτι μετα την δουλεια και βλεπω τον καισαρα ..περιεργο.Δηλαδη αντι να βουτηξει το μαξιλαρι του στο στομα και να ερθει να κολλησει και να τριφτει πανω μου ξεφυσωντας απο την μουσουδα (μιας και στο στομα εχει το μαξιλαρι και δεν μπορει να ανασανει) καθοταν και με κοιτουσε με κατεβασμενα αυτια και κουνουσε την ουρα ξαπλωμενος.
Τον φωναζω και σηκωνεται με κοπο,ερχεται διπλα μου με την ουρα κατεβασμενη και με ακολουθουσε οπου και αν πηγαινα,με κοιτουσε με ενα παραπονεμενο βλεμα και την ουρα παντα χαμηλα!μετα απο λιγο αρχιζει να γλυφει συνεχεια την μουρη του.Εκει καταλαβα οτι ειναι ετοιμος για εμετο! τον κατεβαζω κατω ,κανει αμεσως διαρροια και 2 εμετους!
Η ιστορια μαλλον ειχε ξεκινησει απο την προυγουμενη εβδομαδα ,οταν και εφαγε ωμο κοτοπουλο που ο μαλ..ας αφησα εκτος ψυγειου,εκανε 1 ημερα διαρροια ,δεν τον ταισα και την επομενη ηταν καλα ,ουτε διαρροια ουτε ανορεξια και παιχνιδιαρης οπως παντα.Θεωρησα οτι περασε αλλα μολις τον ειδα ετσι,τον βουτηξα και πηγαμε στον κτηνιατρο οπου διαπιστωσαμε οτι ειχε ΚΑΙ πυρετο! αποτελεσμα αντιεμετικα και 2 αντιβιωσεις και εγω να μην κλεινω ματι απο τις τυψεις! να σκεφτομαι χιλια 2 ,απο σαλμονελλα μεχρι ιους περιεργους και να εχω σκασει απο το κακο μου! ευτυχως δυο 24ωρα υπο αντιβιωση τον επανεφεραν και τωρα παει πολυ καλα,εχει ορεξη για παιχνιδι και φαγητο και ειναι οπως πριν.
Αυτο που μου μενει απο την ιστορια ειναι οτι θα πρεπει να ειμαι πιο προσεκτικος αλλα και το βλεμμα του Καισαρα που αισθανοταν κομματια και με κοιτουσε και ελιωνα.Το κοπροσκυλο δεν περιμενα να με κανει να αισθανομαι τοσο χαλια,κοιμηθηκα μαζι του το πρωτο βραδυ διπλα απο το τζακι και δεν ξεκολλησε απο πανω μου ολο το βραδυ(εκτος απο οταν με ξυπνησε στις 5.30 το πρωι για να κατεβουμε γιατι ειχε διαρροια).Λες σιγα μωρε ,σκυλος ειναι δεν θα σκασω κιολας αλλα μολις τον εβλεπα να σηκωνεται με κοπο και να με κοιταζει με εκεινο το βλεμμα... ευτυχως φαινεται να το ξεπερασαμε,μακρια απο μας και τους φιλους μας (τους εχθρους μας κανα κοψιμο που και που ας τους πιανει :) )
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
ξεχασα να πω σορρυ για το μεγαλο κειμενο αλλα καπου επρεπε να τα πω!
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Nαι, το περάσαμε κι εμείς! Ενα βράδυ κράτησε! (εγώ δεν έδωσα αντιβίωση κτλ). Χάλια ο σκύλος, με το ζόρι κουνιόταν. Ετρεμε και ανέπνεε γρήγορα και δε μπορούσε να σταθεί στα πόδια του. Μετα κόπου βγήκε για τη διάρροια. Τον λυπήθηκε η ψυχή μου! Την επόμενη ήταν ομως περδίκι!

Κυκλοφορεί πολύ αυτή η ίωση πάντως....
 




samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Nαι, το περάσαμε κι εμείς! Ενα βράδυ κράτησε! (εγώ δεν έδωσα αντιβίωση κτλ). Χάλια ο σκύλος, με το ζόρι κουνιόταν. Ετρεμε και ανέπνεε γρήγορα και δε μπορούσε να σταθεί στα πόδια του. Μετα κόπου βγήκε για τη διάρροια. Τον λυπήθηκε η ψυχή μου! Την επόμενη ήταν ομως περδίκι!

Κυκλοφορεί πολύ αυτή η ίωση πάντως....
δεν ειμαι σιγουρος οτι ηταν ιωση..φοβαμαι οτι ηταν βακτηριακη (ειχε πολυ ριγος ) ισως οι πρωτες ημερες που φανηκε οτι περασε να ηταν και μετα να ηρθε και να μας εκατσε και η λοιμωξη απο πανω και εδεσε το γλυκο!.Τεσπα τα αντιβιωτικα βοηθησαν, οποτε ..τον λενε Καισαρα και ειναι καλα! :D
 








agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
θυμήθηκα κάτι παρόμοιο...
πέρσι τα χριστούγεννα είχαμε δώσει στα σκυλιά χάπια για τα σκουλίκια, τα οποία μάλλον τα πείραξαν γιατί για δυο μέρες τους πήγε σερπαντίνα. το αστείο της υπόθεσης είναι ότι εκείνες τις δύο μέρες ήμουν κι εγώ τάβλα με γαστρεντερίτιδα... όπως καταλαβαίνετε ο άντρας μου δεν μας προλάβαινε....:D:D

περαστικά πάντως στον δικό σου...
(σόρυ για την κατάχρηση του νήματος)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
ξεχασα να πω σορρυ για το μεγαλο κειμενο αλλα καπου επρεπε να τα πω!
Ασε που αυτές οι συγγνώμες, είχαν ένα κάποιο νόημα, στις...προ σερ Τζών εποχές. Γιατί στις μετά, απορώ πως θεωρείς το κείμενό σου, μεγάλο...:D

Περαστικά του :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ασε που αυτές οι συγγνώμες, είχαν ένα κάποιο νόημα, στις...προ σερ Τζών εποχές. Γιατί στις μετά, απορώ πως θεωρείς το κείμενό σου, μεγάλο...:D
...και εγώ σε εκτιμώ ιδιαίτερα Μαρία!!!:D
 




samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
...και εγώ σε εκτιμώ ιδιαίτερα Μαρία!!!:D
ναι αλλα ο σερ Τζων ειναι σε Τζων πως να το κανουμε δηλαδη,δεν μπορουμε να ειμαστε ολοι ισα και ομοια ,respect :p