Φόλες: Ένας ανοιχτός πόλεμος


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
πως μπορουν και το κανουν αυτο το πράγμα σε ενα πλάσμα που με σε κοιτάει στα μάτια και κουναει την ουρα του με χαρα??
Δεν χωραει στο κεφάλι μου.
Σημερα μάζεψα ενα γατι ημιαδεσποτο, που πιθανως το φολιασανε και πέθανε στην αυλή μου. Δεν πρόλαβα να κάνω τιποτα, ξεψυχησε σε δευτερολεπτα παρακαλω!Τι σκ@τ@ ριχνουνε, παλιοτερα σε τέτοιο περιστατικο ειχες τουλαχιστον λιγο χρόνο να αντιδρασεις αν εβλεπες συμπτωματα...
Την προηγουμενη εβδομαδα αλλο ενα γατι!!
 




Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340




Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Αν είναι δυνατόν! Η φάση είναι πως όταν θέλουμε να προσβάλουμε κάποιον τον λέμε ''ζωο''! Για αυτά τα κτήνη το ζωο είναι κοπλιμέντο! Αν είναι δυνατόν! Τι ψυχή έχουν αυτοί? Τι τους πειράζουν? Πρέπει να τους ταίσει κάποιος τη φόλα τους για να βάλουν μυαλό. Αντε συγχύστικα πάλι!
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Μπράβο στους αυτόπτες μάρτυρες ! Τα καθαρματα όμως δεν πήγαν αυτόφωρο .Εχω παει πολλές φορές στον Άγ Αθανάσιο ,ολα τα σκυλακια που περιφέρονται εκει ειναι άκρως φιλικά κ αξιαγαπητα.
 




Christos Argentina

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2013
77
0
Βαλκανικη καφριλα. Ρουμανια, Σερβια, Ελλαδα, Βουλγαρια.... τα ιδια αισχη παντου. 40 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που ΞΕΚΙΝΗΣΕ να τρώει σπαρταρούσε. Είναι τραγικές εικόνες, δείγμα του πόσο χαμηλά εχει πεσει ο ανθρωπος. Σε οποιαδηποτε δυτικοευρωπαικη χωρα ο συγκεκριμενος θα ηταν ηδη φυλακη και φυσικα θα ειχε υποχρεωθει να πληρωσει δεκαδες χιλιαδες Ευρω αποζημιωση στον ιδιοκτητη του σκυλου. Αλλα τωρα απο Σερβια και λοιπες βαλκανικες δυναμεις τι να περιμενουμε.... Αμφιβαλλω αν θα τιμωρηθει καν..... Μακαρι παντως.
 


MariaPal

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2012
54
2
Athens
[h=5]Φιλοζωικός Σύλλογος Νέας Φιλαδέλφειας[/h]31 Ιανουαρίου

--------- ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ----- PLEASE SHARE ------------

ΠΡΟΣΟΧΗ! Από χτες έχουμε ενημερωθεί για φόλες ταυτόχρονα σε πολλά σημεία στη Νέα Φιλαδέλφεια, καθώς και σε Περισσό, Πευκάκια και Καλογρέζα Νέας Ιωνίας. Κάποια σκυλιά έχουν μεταφερθεί σε κτηνιάτρους και κάποιες γάτες βρέθηκαν νεκρές, πιθανόν από φόλα. Δεν ξέρουμε εάν τα περιστατικά σχετίζονται αλλά παρακαλούμε προσέξτε πολύ τα ζώα σας και τα αδέσποτα που φροντίζετε. Μην αφήνετε τα σκυλιά σας χωρίς λουρί.
______________
Eleni Zarikou
ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ!!!! ΦΟΛΕΣ ΣΤΗ Ν.ΙΩΝΙΑ - Εξελίξεις από την σημερινή συγκέντρωση στο Α.Τ. Ν.Ιωνίας με αφορμή τις φόλες που έριξαν τις τελευταίες ημέρες με θύματα 4 σκύλους κ πέντε γάτες. Καταφέραμε να μαζευτούμε δεκαπέντε περίπου άτομα, κ αφού καταγράφηκε το γεγονός από τον αξιωματικό υπηρεσίας, στη συνέχεια θα καταθέσουμε ομαδική καταγγελία με αναλυτικό υπόμνημα των γεγονότων το οποίο θα υπογράψουμε χέρι με χέρι. Στη συνέχεια θα κοινοποιηθεί στα αρμόδια γραφεία της ΕΛ.ΑΣ. καθώς θα πρωτοκολλήσουμε κ στο δήμο Ν.Ιωνίας. Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι ο αξιωματικός υπηρεσίας είχε διάθεση για να ερευνηθεί η υπόθεση κ γι΄αυτό ρωτούσε και ξαναρωτούσε αν έχουμε υπόπτους ή έστω κάποιες ενδείξεις για συγκεκριμένα άτομα...Επίσης μίλησα με τον αντιδήμαρχο κ με διαβεβαίωσε ότι αποκλείεται ο δράστης να είναι υπάλληλος της καθαριότητας γιατί είναι όλοι φιλόζωοι κ στη μάντρα φροντίζουν σκύλους!
Μέχρι στιγμής τα σημεία με φόλες είναι στη Ν.Ιωνία, Λ.Ηρακλείου-ΗΣΑΠ Πευκάκια, Παραδείσου19 (σχολή αστυνομίας), Δελμησού 3ο Δημοτικό σχολείο, πλατεία Απομάχων κ Βρυούλων Ν.Φιλαδέλφεια.
Αν γνωρίζετε οτιδήποτε παρακαλώ ενημερώστε με για να το προσθέσω στην καταγγελία.
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΧΑΙΔΑΡΙ

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η ΦΟΛΕΣ ΣΤΟ ΧΑΪΔΑΡΙ!!!! ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΑΙΘΡΙΟ, ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΑ ΖΩΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ...ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ!ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟ ΠΑΝΤΟΥ!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μεταφέρτε τα μηνύματα στο θέμα φόλες σε όλη την ελλάδα για να είναι όλα μαζεμένα.
 


Christos Argentina

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2013
77
0
Ναι δυστυχώς φαίνεται και στο βίντεο, βρήκανε ποιος είναι και έγινε καταγγελία. Θα δούμε τι θα γίνει... :(
Ειχαμε καποια εξέλιξη στο θέμα? Τον πιάσανε? Γενικά υπαρχουν αντιδρασεις στη Σερβια ή αδιαφορεί ο κόσμος?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ειχαμε καποια εξέλιξη στο θέμα? Τον πιάσανε? Γενικά υπαρχουν αντιδρασεις στη Σερβια ή αδιαφορεί ο κόσμος?
Εχουν μαζευτεί λεφτά για τη νεκροψία (η οποία έγινε και έδειξε πως ο σκύλος δηλητηριάστηκε - αλλά δεν ξέρουν ακόμα ποιο ήταν το δηλητήριο) και μαζεύονται λεφτά για να πληρωθεί το δικαστήριο. Αναμένονται αποτελέσματα τοξικολογικών εξετάσεων μέχρι το τέλος της εβδομάδας.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το βρήκα στο fb και με συγκίνησε πολύ.

Αργοστόλι – Κεφαλονιά: «Γιατί ρε άνθρωπε μου δηλητηρίασες την κοπελούλα μου;»

Απαρηγόρητος για τον άδικο χαμό της σκυλίτσας που φρόντιζε εδώ και 15 χρόνια είναι ο κ. Σπύρος, αφού κάποιος ασυνείδητος με αρρωστημένο μυαλό του τη στέρησε για πάντα δηλητηριάζοντας την με φόλα στο Αργοστόλι. Ο κ. Σπύρος, παρά τον πόνο του για το θάνατο της, βρήκε το κουράγιο και έστειλε το ακόλουθο μήνυμα που δημοσίευσε η ιστοσελίδα inkefalonia.gr με αποκλειστικό αποδέκτη τον δράστη που του σκότωσε την κοπελούλα του, όπως την αποκαλεί.

«Γιατί ρε άνθρωπε μου δηλητηρίασες την κοπελούλα μου. Τη μεγάλωσα και τη φρόντιζα 15 ολόκληρα χρόνια στη γειτονιά μου, στο σπίτι μου, πίσω από την εκκλησία των Αρχαγγέλων. Άκακη και ήρεμη. Κάθε μέρα έκανε την βόλτα της σε όλο το Αργοστόλι.

Την αγαπούσαν όλοι. Tην φρόντιζαν όλοι. Tην τάιζαν όλοι με αγάπη. Εκτός από σένα που την τάισες θάνατο. Τι σου έκανε για να φτάσεις σε αυτό το σημείο να αποφασίσεις να της αφαιρέσεις ετσιθελικά την ζωή της και να με βυθίσεις σε τόση θλίψη.

Πως μπορείς και ζεις με τόση κακία και μοχθηρία κρυμμένη βαθιά μέσα σου; Εύχομαι ο Θεός να σε συγχωρήσει. Και συ κάποια στιγμή να ξυπνήσεις από τον λήθαργο που βρίσκεσαι και να μπορέσεις να συνειδητοποιήσεις την πράξη σου...

Καλό ταξίδι κοπελούλα μου…».
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Α συγγνώμη αλλά έχω ένα θεματάκι με όσους αφήνουν τα σκυλιά τους να βολτάρουν μόνα τους. Σαφώς καταδικάζω και τις φόλες αλλά και αυτός ας την πρόσεχε καλύτερα. :mad:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Α συγγνώμη αλλά έχω ένα θεματάκι με όσους αφήνουν τα σκυλιά τους να βολτάρουν μόνα τους. Σαφώς καταδικάζω και τις φόλες αλλά και αυτός ας την πρόσεχε καλύτερα. :mad:
Έχε υπόψη σου πάντως ότι φόλα έχουν φάει και πάμπολλοι σκύλοι και σε οδηγό στο 1 μέτρο. Ανετότατα την βουτάνε από κάτω στο πιτς φυτίλι.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Α συγγνώμη αλλά έχω ένα θεματάκι με όσους αφήνουν τα σκυλιά τους να βολτάρουν μόνα τους. Σαφώς καταδικάζω και τις φόλες αλλά και αυτός ας την πρόσεχε καλύτερα. :mad:
Δικια του ηταν η κοπελουδα? Γιατι μου δινει την εντυπωση πως ηταν απλα ενα αδεσποτο που φροντιζε
 




Christos Argentina

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2013
77
0
Η ουσια ειναι οτι και αυτος θα μεινει ατιμωρητος οπως και χιλιαδες αλλοι δολοφονοι ζωων που κυκλοφορουν ελευθεροι στην Ελλαδα.