"Φύλακες" (ναι, πώς)


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τις τελευταίες τρεις βδομάδες βρισκόμουν σε κατάσταση τρέλας διότι άνοιξα ένα βράδυ την αποθήκη τροφίμων μου και είδα ένα ποντίκι! Φοβάμαι τα ποντίκια μέχρι τρέλας και φυσικά μένοντας στην εξοχή και μέσα στα καλαμπόκια δεν μπορώ να τα αποφύγω. Έμπηξα λοιπόν φωνή μεγάλη, ούρλιαξα να έρθουν οι δυο "φύλακες" να μου συμπαρασταθούν, νούκου τα τέρατα. Το Πάντα δεν μπήκε καν στον κόπο, το δε Μουφ με κοίταζε απλώς απο μακρυά!

Και όχι, δεν πήρα σκύλους για φύλακες, αλλά οι κύριοι πιστεύουν ότι είναι φύλακες. Τσοροκοπάνε σε όλους τους άσχετους, κυρίως την άσπονδη εχθρό τους την ταχυδρόμα. Αλλά όταν πρόκειται για ποντίκι, εκεί παν κι οι άλλοι! Και φυσικά στον κήπο έχουν πάρει όλους τους λαγούς φαλάγγι και τρέχουν απο πίσω τους σαν τους Χιώτες που ο;ν δυο-δυο.

Φώναξα λοιπόν τον εξολοθρευτή που μου είπε ότι κακώς πιστεύω ότι οι σκύλοι μου θα με προστατεύσουν αφου αυτουνού ούτε ο σκύλος του ούτε η γάτα του το κουνάνε ρούπι όταν βλέπουν ποντίκι! Έβαλε κατι περίεργες φάκες που προσελκύουν τα ποντίκια μέσα, τρώνε το δηλητήριο και μετά ψοφάνε, λέει, στη φωλιά τους οπου κι αν είναι αυτή. Ευτυχώς οι σκύλοι δεν μπορούν να τις βρουν εκεί που τις έβαλε.

Για τρεις βδομάδες λοιπόν ήμουν χάλια και δεν τολμούσα να ανοίξω την αποθήκη να καθαρίσω, μέχρι που φώναξα χτες μια φίλη μου Καλαμποκιστανή που δεν ιδρώνει τ' αυτί της και είχε πεθάνει στο γέλιο. Της είπα ότι την ήθελα για ψυχολογική υποστήριξη. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τη φρίκη και την αηδία. Σκούπισα δις, σφουγγαρισα τρεις φορές με τον ατμό, έπλυνα όλα τα ράφια με τον ατμό, έριξα χλωρίνη παντού και όταν στέγνωσε ξανασφουγγαρισα με τον ατμό και μετά με dettol, με το οποίο και σφουγγαρισα όλο το σπίτι. Αυτή τη στιγμή βρωμοκοπαει ολόκληρο το σπίτι σαν νοσοκομείο αλλά αισθάνομαι ασφαλής που θα πρέπει να έχει πεθάνει το σύμπαν απο μικρόβια. Όλα δε τα εργαλεία τα έχω πλύνει και απολύμανση, μαζί και τις σκούπες.

Να σας πω και για τη στολή μου: έβαλα πάνω απο το χείλος μου Vicks Vaporub, όπως κάνουν στα νεκροτομεία όταν έχουν σαπιζοντα πτώματα, χειρουργική μάσκα, χειρουργικά γάντια, πόδια βαρέων βαρών και απο πάνω απο τα χειρουργικά γάντια είχα γάντια του κήπου. Το Μουφ, το Πάντα και ο σκύλος της φίλης μου είχαν ξαπλάρει παραπέρα και μας κοίταζαν σαν να είχαμε μουρλαθει. Στο Skype δε είχαμε μια Ελληνίδα φίλη μου που τσιρίζει ότι θα πάθω βουβωνική πανώλη και θα πεθάνω και να ψάχνομαι για συμπτώματα κάθε μέρα και μια Αμερικάνα, επίσης Καλαμποκιστανή φίλη μου που βρίσκεται στο Μισσσισσιπή (την πολιτεία) και με κορόιδευε μαζί με την άλλη Καλαμποκιστανή. Είχαν πεθάνει και οι δυο τους στο γέλιο.

Το ποντίκι δεν βρέθηκε και ελπιζω να έχει πεθάνει διότι αλλιώς θα πάθω καρδιακό επεισόδιο έχω. Ευτυχώς δεν υπήρχε πτώμα διότι αποκλείεται να κατάφερνα να κοιμηθώ για καμία βδομαδα.

Δυστυχώς ο εξολοθρευτής είπε ότι μάλλον το ποντίκι ηταν του αγρού και ήρθε διότι είχα μέσα στην αποθήκη το φαΐ του Μουφ και του Πάντα. Φυσικά το πέταξα και αγόρασα άλλο που τώρα το φυλάω σε αεροστεγές δοχείο που δεν μπορεί ούτε το Μουφ να το ανοίξει, το έβαλα δε έξω απο την αποθήκη ώστε αν το μυρίσει κανένα ποντίκι να το δουν τουλάχιστον οι δυο "φύλακες" που φαντάζομαι δεν θα τους αρέσει να μοιράζονται το φαΐ τους με κανέναν αν και κανεις ποτε δεν ξέρει...
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Πιο πιθανό είναι να σε προστατεύσουν από μύγες τα καλοπαιδα σου παρά από ποντίκι. Μην ελπίζεις.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πιο πιθανό είναι να σε προστατεύσουν από μύγες τα καλοπαιδα σου παρά από ποντίκι. Μην ελπίζεις.
Οι μύγες είναι ειδικότητα του Πάντα που πηδάει ψηλά και την πιάνει σαν βάτραχος. Γι' αυτό το λόγο και δεν φυτεύω λεβαντες στον κήπο αν και μου αρέσουν, αφου θα μαζευτούν μέλισσες, θα κάνει το Πάντα κανένα αστείο να φαει καμία τους και θα καταλήξει στα θυμαράκια να βλέπει τα ραδίκια να φυτρώνουν ανάποδα. Ευδοκιμούν κιόλας τα ραδίκια στο Καλαμποκισταν.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Το ποντίκι δεν βρέθηκε και ελπιζω να έχει πεθάνει διότι αλλιώς θα πάθω καρδιακό επεισόδιο έχω. Ευτυχώς δεν υπήρχε πτώμα διότι αποκλείεται να κατάφερνα να κοιμηθώ για καμία βδομαδα.
Eφ όσον δεν βρέθηκε πτώμα, το ποντίκι θεωρείται αγνοούμενο!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Eφ όσον δεν βρέθηκε πτώμα, το ποντίκι θεωρείται αγνοούμενο!
Ο ποντικοεξολοθρεφτής παντως, ο οποίος είναι ξακουστός απανταχού Καλαμποκισταν με rating A+ διότι, λέει, γνωρίζει τα ποντίκια, ισχυρίζεται ότι με το που φανε το δηλητήριο τα ποντίκια, τα πιάνει κατι σαν νοσταλγία να πάνε στη φωλιά τους να αποθανουν. Πρέπει να τον πιστέψω διότι αν το δω πουθενά, αλίμονο μου.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Χαχαχαχχαχαχα. Ειδικα εκει που συγκρινεις την ταχυδρομο με το ποντικι, ελιωσα!
Προστασια απο ποντικι!! :ROFLMAO:

Ο Σαντσο ειχε κυνηγησει κατσαριδα μια-δυο φορες. Τις συμπαθω οσο εσυ τα ποντικια. Ειχα φυλακα στα χερια μου τοσα χρονια και το αγνοουσα!! :LOL::LOL:
 




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Τις τελευταίες τρεις βδομάδες βρισκόμουν σε κατάσταση τρέλας διότι άνοιξα ένα βράδυ την αποθήκη τροφίμων μου και είδα ένα ποντίκι! Φοβάμαι τα ποντίκια μέχρι τρέλας και φυσικά μένοντας στην εξοχή και μέσα στα καλαμπόκια δεν μπορώ να τα αποφύγω. Έμπηξα λοιπόν φωνή μεγάλη, ούρλιαξα να έρθουν οι δυο "φύλακες" να μου συμπαρασταθούν, νούκου τα τέρατα. Το Πάντα δεν μπήκε καν στον κόπο, το δε Μουφ με κοίταζε απλώς απο μακρυά!

Και όχι, δεν πήρα σκύλους για φύλακες, αλλά οι κύριοι πιστεύουν ότι είναι φύλακες. Τσοροκοπάνε σε όλους τους άσχετους, κυρίως την άσπονδη εχθρό τους την ταχυδρόμα. Αλλά όταν πρόκειται για ποντίκι, εκεί παν κι οι άλλοι! Και φυσικά στον κήπο έχουν πάρει όλους τους λαγούς φαλάγγι και τρέχουν απο πίσω τους σαν τους Χιώτες που ο;ν δυο-δυο.

Φώναξα λοιπόν τον εξολοθρευτή που μου είπε ότι κακώς πιστεύω ότι οι σκύλοι μου θα με προστατεύσουν αφου αυτουνού ούτε ο σκύλος του ούτε η γάτα του το κουνάνε ρούπι όταν βλέπουν ποντίκι! Έβαλε κατι περίεργες φάκες που προσελκύουν τα ποντίκια μέσα, τρώνε το δηλητήριο και μετά ψοφάνε, λέει, στη φωλιά τους οπου κι αν είναι αυτή. Ευτυχώς οι σκύλοι δεν μπορούν να τις βρουν εκεί που τις έβαλε.

Για τρεις βδομάδες λοιπόν ήμουν χάλια και δεν τολμούσα να ανοίξω την αποθήκη να καθαρίσω, μέχρι που φώναξα χτες μια φίλη μου Καλαμποκιστανή που δεν ιδρώνει τ' αυτί της και είχε πεθάνει στο γέλιο. Της είπα ότι την ήθελα για ψυχολογική υποστήριξη. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τη φρίκη και την αηδία. Σκούπισα δις, σφουγγαρισα τρεις φορές με τον ατμό, έπλυνα όλα τα ράφια με τον ατμό, έριξα χλωρίνη παντού και όταν στέγνωσε ξανασφουγγαρισα με τον ατμό και μετά με dettol, με το οποίο και σφουγγαρισα όλο το σπίτι. Αυτή τη στιγμή βρωμοκοπαει ολόκληρο το σπίτι σαν νοσοκομείο αλλά αισθάνομαι ασφαλής που θα πρέπει να έχει πεθάνει το σύμπαν απο μικρόβια. Όλα δε τα εργαλεία τα έχω πλύνει και απολύμανση, μαζί και τις σκούπες.

Να σας πω και για τη στολή μου: έβαλα πάνω απο το χείλος μου Vicks Vaporub, όπως κάνουν στα νεκροτομεία όταν έχουν σαπιζοντα πτώματα, χειρουργική μάσκα, χειρουργικά γάντια, πόδια βαρέων βαρών και απο πάνω απο τα χειρουργικά γάντια είχα γάντια του κήπου. Το Μουφ, το Πάντα και ο σκύλος της φίλης μου είχαν ξαπλάρει παραπέρα και μας κοίταζαν σαν να είχαμε μουρλαθει. Στο Skype δε είχαμε μια Ελληνίδα φίλη μου που τσιρίζει ότι θα πάθω βουβωνική πανώλη και θα πεθάνω και να ψάχνομαι για συμπτώματα κάθε μέρα και μια Αμερικάνα, επίσης Καλαμποκιστανή φίλη μου που βρίσκεται στο Μισσσισσιπή (την πολιτεία) και με κορόιδευε μαζί με την άλλη Καλαμποκιστανή. Είχαν πεθάνει και οι δυο τους στο γέλιο.

Το ποντίκι δεν βρέθηκε και ελπιζω να έχει πεθάνει διότι αλλιώς θα πάθω καρδιακό επεισόδιο έχω. Ευτυχώς δεν υπήρχε πτώμα διότι αποκλείεται να κατάφερνα να κοιμηθώ για καμία βδομαδα.

Δυστυχώς ο εξολοθρευτής είπε ότι μάλλον το ποντίκι ηταν του αγρού και ήρθε διότι είχα μέσα στην αποθήκη το φαΐ του Μουφ και του Πάντα. Φυσικά το πέταξα και αγόρασα άλλο που τώρα το φυλάω σε αεροστεγές δοχείο που δεν μπορεί ούτε το Μουφ να το ανοίξει, το έβαλα δε έξω απο την αποθήκη ώστε αν το μυρίσει κανένα ποντίκι να το δουν τουλάχιστον οι δυο "φύλακες" που φαντάζομαι δεν θα τους αρέσει να μοιράζονται το φαΐ τους με κανέναν αν και κανεις ποτε δεν ξέρει...
Με έπιασε το στομάχι μ από τα γέλια.να σαι καλά.Που ξέρεις μπορεί τα σκυλιά να σιχαίνονται πιο πολύ τα ποντίκια από σένα.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Οι μύγες είναι ειδικότητα του Πάντα που πηδάει ψηλά και την πιάνει σαν βάτραχος. Γι' αυτό το λόγο και δεν φυτεύω λεβαντες στον κήπο αν και μου αρέσουν, αφου θα μαζευτούν μέλισσες, θα κάνει το Πάντα κανένα αστείο να φαει καμία τους και θα καταλήξει στα θυμαράκια να βλέπει τα ραδίκια να φυτρώνουν ανάποδα. Ευδοκιμούν κιόλας τα ραδίκια στο Καλαμποκισταν.
Δε το ήξερα ότι μπορεί να πεθάνει αν το τσιμπήσει σφήκα η μέλισσα.Ο Δίας κάθε φορά που γυρίζω στο δωμάτιο θα έχει σκοτώσει δυο τρεις και θα με κοιτάζει με βλέμμα εθνικής υπερηφάνειας.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Κρίμα το ποντίκι, του αγρού ήταν μύρισε φαγάκι και ήρθε...Αμέσως μωρέ Σάρα να βάλεις ολόκληρο ξακουστό εξολοθρευτή και εσύ..ουφφ

Να ήταν κατσαρίδα να σε καταλάβω!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συγγνώμη, αλλα αρχικα ειχα αποφασίσει να μην σας κανω ολη την περιγραφή. Αφου ομως λυπάστε το ποντίκι και οχι εμενα, για πειτε μου τωρα τι πιστεύετε: η αποθήκη, που ειναι ειδικη ντουλάπα τροφίμων ηταν Τίγκα στα ποντικοκούραδα! Αφήστε που τα ποντίκια επισης κατουράνε. Πέταξα ολα τα φαγητά και ακομα κλαίω τον ελληνικο τραχανά που για να τον αντικαταστήσω θα πρεπει να τρεχω στον ´Αγιο Λουδοβικο ή στο Σικαγο. Τα πλαστικα containers τα εβαλα στο πλυντηριο πιάτων για ειδικη αποστείρωση, χώρια το πλύσιμο. Τεσσερα πλυντήρια πιάτων εβαλα και πεντε ρούχων διοτι αποφασισα να πλύνω απολυτως τα παντα οσα είδα μπροστα μου στο ισόγειο και κυριως στην κουζινα. Καταστροφη.

Τελικα δεν ειμαι σιγουρη τι να σκεφτω διοτι ο κτηνιατρος λεει οτι ο δικος του Αυστραλεζος βρισκει ποντίκια στη φάρμα και τα ξεσκίζει και καταβροχθίζει μπροστα τους! Αν το Μουφ εκανε τετοια, θα πάθαινα παρακρουσεις διοτι θα φοβόμουν οτι εφαγε δηλητηριασμένο ποντίκι, αφήστε δε την αηδια.
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Κατσε βρε Σαρα. Το ποντικι ψυχη δεν εχει? Θηλαστικο ειναι και αυτο. Μπορει να ηταν ετοιμο να γεννησει τα μωρακια του και εψαχνε ασφαλη φωλια. Εχεις δει νεογεννητα τυφλα ροζ ποντικακια ? :love::love:
 








Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κατσαρίδα μπήκε σπίτι μόνο μια στα 9 περίπου χρόνια που έχω το Μουφ. Την είδε, την κυνήγησε, αυτή έφυγε και δεν ξαναγύρισε. Επίσης στο πρώτο μας σπίτι που νοίκιαζα είχα μυρμήγκια που είχαν πει γείτονες και σπιτονοικοκύρης ότι ηταν αναγκαίο κακό. Μόλις μπήκε το Μου σπίτι, εξαφανίστηκαν δια παντός.

Σφήκες και μέλισσες μπορούν να προκαλέσουν αλλεργικό σοκ ή απλώς να τους τσιμπήσουν στο στόμα και μετά να τους τρέχω στο πρώτο βοηθειών σκύλων.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Όποτε θες σου στέλνω την Κίρα. Τα κυνηγάει χωρίς έλεος... Η αυλή μου όπως κι ένα χωράφι που την αφήνω λίγο λάσκα να ξεσκάσει μοιάζουν σαν ανασκαφή, όπου να 'ναι ή θα βγει πετρέλαιο ή ένα ωραίο πρωί θα δούμε αν όντως απ'την άλλη μεριά της υφηλίου είναι όντως η Κίνα...
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Εμένα πάντως, Sara, κάποτε είχαν κάνει εισβολή στο σπίτι. Μια και δυο, ένα πρωί πήρα τις 2 γάτες και τις έβαλα στο δωμάτιο απ'όπου γινόταν η έφοδος. Το ίδιο απόγευμα, βρήκα τις γάτες αραχτές και λίγο πιο πέρα ένα ποντίκι να γυρνάει ανέμελο. Τζίφος.
Πρόσφατα είχαν φάει ο Άιζακ & ο Ίγκυ κόλλημα μ'ένα σημείο στην αυλή, κάτω από ένα κομμάτι λαμαρίνας. Την ψυλλιάστηκα τη δουλειά να πω την αλήθεια κι αφού είχα εκνευριστεί με τα γαυγίσματα και τη βαβούρα, τους περιόρισα και τράβηξα τη λαμαρίνα (κρατούσα δε αρκετή απόσταση μην είναι κανα φίδι). Από κάτω ποντίκι, το οποίο δεν έφευγε για κανέναν λόγο. Ε κάποια στιγμή έπρεπε να τα ξαναφήσω τα αγόρια οπότε και το αποτέλειωσαν.

Και όχι, το πρώτο που είχα βρει το λυπήθηκα και το άφησα σ'ένα χωράφι πιο πέρα, μέχρι που γέμισε η κουζίνα μου ποντικοκούραδα μέχρι και στα ντουλάπια. Οπότε αν κάποιος τον λυπηθεί τον μακαρίτη, να μου πει πού μένει και να του φέρω το επόμενο που θα πάει να ξαναμπεί στο σπίτι.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν σας είπα και την αντίδραση μιας Ελληνοαμερικανας φίλης μου: μου είπε ότι υπερβάλλω,ότι τα ποντίκια είναι συνηθισμένα και ότι "ε μωρέ, αφου ξέρεις τα σπίτια είναι κούφια με ξύλινο σκελετό, θα ζει ανάμεσα στους τοίχους σου και θα πεθάνει εκεί. Ε, θα βρωμάει για λίγες μέρες το σπίτι σου ψοφίμι, αλλά μετά θα περάσει!"

Μέχρι τώρα δεν έχω μυρίσει τίποτα και ο διάσημος ποντικοεξολοθρεφτης ισχυρίζεται ότι δεν θα το ξαναδώ εφόσον μείνουν οι πέντε φακές που έβαλε σε στρατηγικά σημεία του σπιτιού. Παντως εγω καίω αρωματικά κεριά συνέχεια για κάθε ενδεχόμενο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3