ΧΑΘΗΚΕ Η ΜΟΛΛΥ








Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλό θα είναι να μην γραφτεί ολόκληρος ο αριθμός microchip για ευνόητους λόγους.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Η πόλη να μας ενδιαφέρει. Ο αριθμός του τσιπ, γιατί;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η πόλη να μας ενδιαφέρει. Ο αριθμός του τσιπ, γιατί;
Γιατί δεν θα κάτσω να φωνάζω "Μόλυυυυ" σα το βλάκα!
Το βουτάω και το πάω στον γιατρό!Μέχρι να το κάνω τσεκάρω και τον αριθμό microchip στα εξαφανισμένα του ΠΚΣ.
Και η πόλη μας ενδιαφέρει, σωστά!

Καλό θα είναι να μην γραφτεί ολόκληρος ο αριθμός microchip για ευνόητους λόγους.
Ποιοι είναι οι ευνόητοι λόγοι?Μην μάθουμε το ονοματεπώνυμο του ιδιοκτήτη?
Κλάιν...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πολυ στεναχωρηθηκα μολις μου το ειπε η Ανθη.... ευχομαι πραγματικα να βρεθει :(

Εχει δηλωθει εξαφανισμενη στον ΠΚΣ παιδια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Γιατί δεν θα κάτσω να φωνάζω "Μόλυυυυ" σα το βλάκα!
Το βουτάω και το πάω στον γιατρό!Μέχρι να το κάνω τσεκάρω και τον αριθμό microchip στα εξαφανισμένα του ΠΚΣ.
Ο σκύλος, λέει η αγγελία, φοράει κονκάρδα με στοιχεία επικοινωνίας. Οπότε, αν έχει απλώς χαθεί και βρεθεί, δεν θα χρειαστεί ούτε να ξελαρυγγιαστεί κανείς, ούτε να τρέχει πουθενά.

Αν έχει χάσει την κονκάρδα, το χειρότερο που θα κάνεις, είναι να περιμένεις μέχρι το επόμενο εργάσιμο πρωί, να επικοινωνήσεις με τον σύλλογο. Αν έχεις δηλαδή δικό σου σκάνερ και δεν χρειαστεί να πας σε γιατρό. Νομίζω πάντως, ότι ο σύλλογος, δεν δίνει στον καθένα στοιχεία επικοινωνίας βάσει καταχωρήσεών του, αλλά ενημερώνει τον αρμόδιο κτηνίατρο και από κει γίνεται η επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη.

Εμάς πάντως, όχι ως φόρουμ, αλλά ως κοινότητα φιλόζωων που νοιαζόμαστε, δεν βλέπω που μας αφορά, η δημόσια ανακοίνωση του τσιπ.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Γενικώς δεν είναι καλό να ανακοινώνεται ο αριθμός τσιπ, ουτε σε περιπτώσεις εύρεσης ούτε απώλειας, μιας και μόνο ο ιδιοκτήτης γνωρίζει τον αριθμό τσιπ και είναι ο μόνος τρόπος να αποδείξει ότι το σκυλί είναι δικό του.
 






SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Νομίζω πάντως, ότι ο σύλλογος, δεν δίνει στον καθένα στοιχεία επικοινωνίας βάσει καταχωρήσεών του, αλλά ενημερώνει τον αρμόδιο κτηνίατρο και από κει γίνεται η επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη.
Σε πολύ πρόσφατη επικοινωνία που είχα τον κτηνιατρικό σύλλογο πάντως, για τη σκυλίτσα που είχαμε βρει, μου δώσαν τα στοιχεία χωρίς να με ρωτήσουν τίποτα. Δεν ξέρω μήπως δεν είναι πάγια τακτική γιατί τους πέτυχα σε περίοδο μεγάλου φόρτου εργασίας (μόλις είχαν μετακομίσει), και κυριολεκτικά μου πετάξαν το όνομα και ότι τηλέφωνα είχανε και σχεδόν μου το κλείσαν στα μούτρα.

Σχετικά με το τσιπάκι, δεν έχω άποψη, καμιά φορά βλέπω να ανακοινώνουν σε αγγελία τα 4 τελευταία ψηφία, που το θεωρώ αρκετά ασφαλές, δεν ξέρω αν βοηθάει βέβαια και πολύ, καθώς αν έχεις ήδη δει την αγγελία και έχεις βρει το σκυλάκι, και τον κτηνιατρικό σύλλογο να μην βρίσκεις θα πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις για τον αριθμό του τσιπ.

Σε κάθε, περίπτωση, εύχομαι να βρεθεί γρήγορα. Κάντε μια καινούργια αφισούλα με το που χάθηκε περίπου και τοιχοκόλληση άμεσα.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Αν το σκυλι εχει κλαπει οπως εικαζεται ως πιο πιθανη εκδοχη η δημοσιοποιηση του μικροτσιπ μονο κακο μπορει να κανει. Τελοσπαντων θεωρω οτι δημιουργειται θεμα εκ του μη οντος.

Το θεμα ειναι να κινηθει οσο περισσοτερο γινεται η αγγελια μπας και εχουμε νεοτερο για την μικρη.
 










sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Γενικώς δεν είναι καλό να ανακοινώνεται ο αριθμός τσιπ, ουτε σε περιπτώσεις εύρεσης ούτε απώλειας, μιας και μόνο ο ιδιοκτήτης γνωρίζει τον αριθμό τσιπ και είναι ο μόνος τρόπος να αποδείξει ότι το σκυλί είναι δικό του.
Γιατί?
Δεν έχει το αντίτυπο δήλωσης του microchip, με κολλημένο πάνω το αυτοκόλλητο-barcode του chip?
Προφορικά, είτε ο ιδιοκτήτης το έχει, είτε ο άλλος το μάθει, μία η άλλη είναι
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Με συγχωρείτε αλλά με τέτοια αγγελία απώλειας που χρειάζετε αποκρυπτογράφηση πως περιμένει κάποιος να βρεθεί το σκυλί αυτό?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU