Χάπια αποπαρασίτωσης ανά 3 μήνες


akiskollas

Member
26 Νοεμβρίου 2006
23
0
CORFU - ΚΕΡΚΥΡΑ
users.otenet.gr
ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΧΑΠΙΑ DRONTAL ΑΝΑ 3 ΜΗΝΕΣ;
ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΗ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ
ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ <<ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ>>
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα σκυλιά χρειάζονται μονο να πάρουν χάπια για αποπαρασίτωση, όταν έχουν παράσιτα!

Γιατί να τα δώσει κάνει, όταν ο σκύλος του δεν έχει?
Ούτε εμείς δεν παίρνουμε Πονστάν, όταν δεν πονάμε πουθενά!

Και η διαπίστωση, εάν έχει ένας σκύλος η όχι παράσιτα, γίνεται με μια evkoli εξέταση κοπράνων, όπου μαζεύονται από τρεις μέρες ένα μικρό δείγμα και εξετάζεται κάτω από ένα μικροσκόπιο!

Τα χάπια για τα παράσιτα επηρεάζουν και διαταράζουν σημαντικά την χλωρίδα του εντέρου.
Η μη κατάλληλη διατροφή (ξέρη τροφή που περιέχει πολλά σιτηρά p.x) επιβραδύνει το πρόβλημα!
Σκυλιά τα οποια αποπαρασιτώνονται συχνά, γίνονται έτσι πιο επιρεπείς.

Ο σκύλος μου τρώει εδώ και 4 χρονια αποκλειστικά υγεινή και ωμή διατροφή και έχει να "αποπαρασιτοθει" εδώ και 3 χρονια!
Δεν έχει σκουλήκια, όπως έχουν αποδείξει επαναλειμμενες εξετάσεις κοπράνων σε αυτό το χρονικό διάστημα!
 
  • Like
Reactions: Nick29


S

SwkDoG

Guest
Τα αποπαρασιτικά χάπια είναι μέρος αυτού που ονομάζουμε "ΠΡΟΛΗΨΗ".

Προληπτικά μέτρα παίρνει και ο άνθρωπος για πολλά θέματα και ιατρικά και άλλα.
Κάνουμε εμβόλια προληπτικά όπως και τα σκυλιά μας (φάρμακα είναι και αυτά),παίρνουμε ασπιρίνη για πρόληψη καρδιαγγειακών νοσημάτων,κάνουμε προληπτικές εξετάσεις (που πολλές χρησιμοποιούν φάρμακα,σκευάσματα,ακτινοβολίες,κ.α.)...

Τα χάπια αποπαρασίτωσης δεν διαταράσουν την χλωρίδα του εντέρου.

Το Drontal (Rx) περιέχει praziquantel-pyrantel και μπορεί να δίνετε ακόμα και σε περίοδο εγκυμοσύνης.
Το Drontal Plus (Rx) περιέχει praziquantel-pyrantel-febantel και μόνο σε διπλάσια ή τριπλάσια δόση μπορεί να προκαλέσει ανωμαλίες (λόγω του febantel).

Τα σκυλιά που αποπαρασιτώνονται όταν πρέπει δεν γίνοντε πιο επιρεπείς,ίσως το αντίθετο.

Ο σκύλος μου τρώει εδώ και 4 χρονια αποκλειστικά υγεινή και ωμή διατροφή και έχει να "αποπαρασιτοθει" εδώ και 3 χρονια!
Δεν έχει σκουλήκια, όπως έχουν αποδείξει επαναλειμμενες εξετάσεις κοπράνων σε αυτό το χρονικό διάστημα!
Ένας γνωστός μου κάνει σέξ τα τελευταία 20 χρόνια χωρίς προφυλακτικό με διάφορες παρτενέρ!!...
Δεν έχει κάποιο σεξουαλικός μεταδιδόμενο νόσημα όπως αποδεικνύουν επανελειμένες εξετάσεις αίματος σε αυτό το διάστημα!...
Το παραπάνω σημαίνει πως ο γνωστός μου κάνει καλά που δεν προφυλάσετε?!...

Κάλλιστα μπορείς να μην κάνεις ούτε εμβόλια,ούτε εξετάσεις αίματος,ούτε αποπαρασιτώσεις για ενδοπαράσιτα,ούτε να παίρνεις μέτρα για τα εξωπαράσιτα και την λεϊσμανίωση ή τη διροφιλαρίωση και ο σκύλος σου να πεθάνει από βαθυά γεράματα αυτό δεν θα σημαίνει ότι έπραξες σωστά.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
καθε ποτε νομιζεις εσυ οτι πρεπει να γινεται προληπτικη αποπαρασιτωση?
καθε 3 μηνες??????????????????????????????????????????????
 


S

SwkDoG

Guest
Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο για την συχνότητα που πρέπει να γίνετε η αποπαρασίτωση.

Εγώ προτείνω κάθε 4-6 μήνες...συνήθως.
 
  • Like
Reactions: gsd364546


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ναι, ωραία η πρόληψη, σε διαφορους ιούς και τέτοια!
Κάτι που δεν φαίνεται!
Αλλα τα σκουλήκια είναι κάτι, για τα οποια δεν υπάρχει και πρόληψη! Μπορεί να δώσω σήμερα Drontal η Milbemax η κάτι άλλο και αύριο ο σκύλος μου να μυρίσει σε κόπρανα αλλου σκύλο και να κολλήσει σκουλήκια.

Πρόληψη, σημαίνει για μένα, να μην το παθαίνει και καθόλου!

Και για άντο κάνω εμβόλια στο κουτάβι μου, του φοράω περιλαίμιο για τα εξωπαράσιτα, κάνω τακτικά εξετάσεις αίματος και κάνω και το σταυρο μου!

Και εάν κολλήσει σκουλήκια ο σκύλος θα το δω επίσης από τακτικές εξετάσεις και θα τον "αποπαρασιτοσο"κατ ανάγκη!!

Λες, ότι δεν διαταράσσεται η χλωρίδα του έντερο τους?
Και πως "δικαιολογεις" τους εμετούς και την διάρροια μετά από λήψη "Drontal"που παρουσιάζουν παρα πολλά σκυλιά??
 


S

SwkDoG

Guest
Ακόμα και ο εμβολιασμός δεν σου εγγυάτε 100% ότι ο σκύλος σου δεν θα νοσήσει σε κάποια από αυτές τις ασθένειες αλλά ότι και να νοσήσει θα έχει την "απάντηση" ο οργανισμός του και θα είναι πιο "έτοιμος" να αντιμετωπίσει την ασθένεια.
Έτσι και με τα αποπαρασιτικά,κάνοντας αποπαρασίτωση σε τακτά χρονικά διαστήματα προλαβαίνεις τα παράσιτα σε πρώιμη μορφή και μικρότερο αριθμό (εσύ σαν ιδιοκτήτης δεν το βλέπεις γιατί δεν έχει συμπτώματα παρασίτωσης ακόμα ο σκύλος,θα είχε αν δεν έκανες αποπαρασίτωση) και αυτό είναι πρόληψη.

Έμετο τώρα υπάρχουν πολλές αιτίες που προκαλούν ακόμα και ο λάθος τρόπος χορήγησης του χαπιού ("βίαια" στο στόμα του σκύλου).
Αν καταστρεφόταν η χλωρίδα του εντέρου θα είχαμε συνεχείς και χρόνιες διάροιες,κολλίτιδες,έλκη,κ.α.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και πως εξηγείς το γεγονός, ότι ο σκύλος μου έχει πάντα αρνητικές εξετάσεις κοπράνων??
Ούτε σκουλήκια, ούτε αβγά!

Τα στέλνω σε μια φιλί μου, που δουλεύει σε κλινική στην γερμανία και κάνουν εκεί ανάλυση!
Ακόμα και στην "Laboklin" στην ελβετία έχω στείλει δείγμα κοπράνων!

Όταν άρχισα το BARF, κάναμε εξετάσεις κάθε 2 μήνες!
Πάντα αρνητικά!
Μετά κάναμε καθε 3-4 μήνες και αργότερα καθε 6.
Εκεί μείναμε μέχρι και σήμερα.

Και όπως είπα : Ο σκύλος μου έχει να "αποπαρασιτοθει" εδώ και 3 χρονια και παραμένει αρνητικός.
Και δεν είναι σκύλος, που δεν βγαίνει από το διαμέρισμα!
Βγαίνει κάθε μέρα, έρχεται μαζί μου στο ιατρείο τις φίλης μου, όπου δουλεύω εγώ σαν Groomer, πάμε κάθε μέρα βόλτα, όπου την αφήνω και ελεύθερη και να μυρίζει "παντού".
Εκεί που πάμε έχει και άπειρα αδέσποτα!
 
  • Like
Reactions: Nick29


S

SwkDoG

Guest
Όπως είπα και πιο πάνω και εμβόλια να μην κάνει κάποιος υπάρχουν πολλές πιθανότητες ο σκύλος του να μη νοσήσει ποτέ από τις εν λόγω ασθένειες.
Είναι θέμα τύχης και πιθανοτήτων αλλά γιατί να ρισκάρω σε κάτι τόσο απλό και προσιτό?!...

Για εσένα συγκεκριμένα υπάρχει και άλλος ένας λόγος...είσαι barfer και σαν barfer θα χρησιμοποιείς σκορδάκι,το νούμερο 1 φυσικό αποπαρασιτικό!
Που σε συνδυασμό με την όλη καλή διατροφή και την καλή υγεία και φροντίδα του ζώου σου μειώνεις κατά πολύ τις πιθανότητες παρασίτωσης.
Αν κάνεις και τακτική αποπαρασίτωση θα μειώσεις ακόμα περισσότερο αυτές τις πιθανότητες (και θα γλιτώσεις και τον χρόνο,κόπο και χρήμα ίσως των κοπρολογικών εξετάσεων...τόσο συχνά... :) )
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
είσαι barfer και σαν barfer θα χρησιμοποιείς σκορδάκι,το νούμερο 1 φυσικό αποπαρασιτικό!
Ναι, είναι και αυτό!
Δίνω σκόρδο, αλλα πιο πολύ ινδική καρύδα! 2-3 φορες την έβδομαδa ένα κουταλάκι του γλυκού! Όπως και λάδι καρύδας!

(και θα γλιτώσεις και τον χρόνο,κόπο και χρήμα ίσως των κοπρολογικών εξετάσεων...τόσο συχνά...
Μαλλον θα μεινω στις εξετασεισ, και ΟΤΑΝ χρειαστει θα τις κανο αποπαρασιτοση, επειδή δεν "μαρεσει" να φορτώνω τον οργανισμό του σκύλου μου με περαιτέρω χημικά.
Ο κόπος είναι μηδαμινός και ο κόστος ανέρχεται σε αυτόν ενός χαπιού για αποπαρασίτωση!
Και όταν βγαίνει καπιοα φορα θετικό το δείγμα, θα κάνω αποπαρασίτωση!

Πολλοι κτινιατροι στην γερμανια αντι να δινουν το χαπι αποπαρασίτωσης ετσι εφαπαξ, προσφερουν εξετασεις κοπρανον! Καθε 3 μηνες.
Ετσι δεν χανουν ουτε το χρημα, ουτε διακινδινευουν τιποτα!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
γραφω εδω για να μν ανοιξω ολοκληρο τοπικ...
ειχα παρει πριν 2εβδομαδες 2 χαπια drontal,και σημερα ετυχε να τα κοιταξω και το ενα ειχε μια ποοολυ μικρη τρυπα στη συσκευασια του π εγινε απτο διπλωμα π ειχα κανει.
εχει χαλασει το χαπι?να το πεταξω?
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
παιδιά θέλω την βοήθεια σας.
έχω ένα σκυλάκι 7 κιλά κανίς-γκριφόν.
Όποτε του δίνω ντροντάλ+ το σκυλί ξεσκίζεται στους εμετούς. Πριν κανα μήνα που του έδωσα για 2η φορά (είναι 1.5 έτους) έκανε εμετούς πάνω από 20 φορές μέσα σε λίγες ώρες.
Σε κάποιο σημείο δεν είχε τι άλλο να βγάλει παρά μόνο σάλια.

  • 1. Πρέπει α του δίνω αποπαρασιτικό χάπι;
    2. Αν ναι πόσες φορές τον χρόνο;
    3. Υπάρχει άλλη μάρκα ηπιότερη σε παρενέργειες;

Το σκυλί τρέφεται σχεδόν εξολοκλήρου με ξηρά τροφή (acana- orijen που αναφέρουν πως περιέχουν σκόρδο) και κάποιες ελάχιστες φορές με με μαγειρεμένο φαγητό
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Rozafan said:
1. Πρέπει α του δίνω αποπαρασιτικό χάπι;
Ναι.

Rozafan said:
2. Αν ναι πόσες φορές τον χρόνο;
Εγώ το δίνω κάθε 3 μήνες

Rozafan said:
3. Υπάρχει άλλη μάρκα ηπιότερη σε παρενέργειες;
Εγώ του δίνω milbemax και ποτέ δεν είχα προβλήματα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
1. Πρέπει α του δίνω αποπαρασιτικό χάπι;
Εγω συνεχιζω να μην δινω- επειδη δεν εχει σκουλικια- αποδεδειγμενα μετα απο εξεταση κοπρανων!

2. Αν ναι πόσες φορές τον χρόνο;
Οποτε εχει σκουλικια!


3. Υπάρχει άλλη μάρκα ηπιότερη σε παρενέργειες;
Υπαρχουν πολλες μαρκες!
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
ρε παιδες εμενα ο κτηνιατρος μου ειπε να του δινω κα8ε 2 μηνες?
μηπως ηταν υπερβολικος??δεν εχω ακουσει ξανα τοσο συχνα αποπαρασιτωση..
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μήπως είναι κουτάβι? Συνήθως για τα κουτάβια προτείνουν πιο συχνή αποπαρασίτωση.
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
Μήπως είναι κουτάβι? Συνήθως για τα κουτάβια προτείνουν πιο συχνή αποπαρασίτωση.
ναι οταν μου το ειπε ηταν 4 μηνων.αλλα τωρα που εχει φτασει 7,5 και ακομα ανα 2 μηνες μου ειπε!
μετα το χρονο αλλαζει και παει ανα 3?
 


bianca122

Active Member
15 Απριλίου 2010
36
0
βολος
εγω το καλοκαιρι οταν εχει κουνουπια του δινω καθε μηνα το milbemax για διροφιλαριωση ( σκουλικια της καρδιας) ετσι μου ειπε ο γιατρος ,και μετα το χειμωνα ανα 3 μηνες τωρα δε ξερω παιδια ετσι μου ειπε και ετσι κανω
 




lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
χτες πηρε 2 χαπια drontal και μετα απο 6 ωρες εκανε εμετο,εχει σχεση?
νομιζω ειχε κανει και την προηγουμενη φορα εμετο με drontal,ενο με το dosalid δεν ειχε κανει!