Χάπι Bravecto


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Λοιπόν, ο κτηνίατρος μου ήταν κατηγορηματικός: ποτέ bravecto.
Το πρόγραμμά μας είναι:
Α/ 3 φορές το χρόνο (Μάρτιο, Ιούλιο και Νοέμβριο) προληπτικά το Leisguard (για τη σκνίπα)
Β/ κάθε μήνα αμπούλα Frontline tri act (σκνίπα, τσιμπούρια, ψύλλοι) - εδώ στην εξοχή έχουμε πολλά τσιμπούρια αλλά πάνω στα σκυλιά βρίσκω μόνο ψόφια ή μικρά - ποτέ κολλημένα - οπότε μάλλον κάνει καλή δουλειά
Γ/ milbemax κάθε μήνα αυστηρά - για το σκουλήκι της καρδιάς και ενδοπαράσιτα
Δ/ μείγμα από αιθέρια έλαια και νερό (σιτρονέλλα, ευκάλυπτος, λεβάντα, δενδρολίβανο) όταν σουρουπώνει.

Μέχρι τώρα δεν είχαμε κάποιο θέμα, όλα υγιέστατα.
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Λοιπόν, ο κτηνίατρος μου ήταν κατηγορηματικός: ποτέ bravecto.
Το πρόγραμμά μας είναι:
Α/ 3 φορές το χρόνο (Μάρτιο, Ιούλιο και Νοέμβριο) προληπτικά το Leisguard (για τη σκνίπα)
Β/ κάθε μήνα αμπούλα Frontline tri act (σκνίπα, τσιμπούρια, ψύλλοι) - εδώ στην εξοχή έχουμε πολλά τσιμπούρια αλλά πάνω στα σκυλιά βρίσκω μόνο ψόφια ή μικρά - ποτέ κολλημένα - οπότε μάλλον κάνει καλή δουλειά
Γ/ milbemax κάθε μήνα αυστηρά - για το σκουλήκι της καρδιάς και ενδοπαράσιτα
Δ/ μείγμα από αιθέρια έλαια και νερό (σιτρονέλλα, ευκάλυπτος, λεβάντα, δενδρολίβανο) όταν σουρουπώνει.

Μέχρι τώρα δεν είχαμε κάποιο θέμα, όλα υγιέστατα.

Milbemax γιατι καθε μηνα;;;; Το ειχα ξανα ακουσει για αυτους που ταιζουν barf χωρις να ξερω αν ισχυει, αλλα κανονικα ειναι 3μηνο..

Εχω ξαναγραψει οτι ολοι που δουλευαμε στην κτηνιατρικη κλινικη δεν διναμε τα χαπακια αυτα καθολου. Για επιληψιες εχω ακουσει και εγω. Γενικα δεν το θελω..

Το μιγμα με σιτρονελλα ειναι νομιζω κ εγω το καλυτερο για σκνιπα!!!!

Θελω να δοκιμασω και διατομικη γη εγω.. το βαζουν ακομα και στα μαλλια των παιδιων που πιανουν ψειρες και αρα δεν ειναι τοσο πια επικινδυνο για τους πνευμονες που λενε.. γενικα λεει τα σκιζει κατευθειαν δεν βρισκεις τιποτα.. μακαρι να ειναι αληθεια γιατι το ακουω σαν το πιο ακινδυνο χημικο..
 
  • Like
Reactions: mareco


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Milbemax γιατι καθε μηνα;;;; Το ειχα ξανα ακουσει για αυτους που ταιζουν barf χωρις να ξερω αν ισχυει, αλλα κανονικα ειναι 3μηνο...
Όταν το δίνεις για το σκουλήκι της καρδιάς, θέλει κάθε μήνα.
Εδώ βόρεια έχουμε θέμα με αυτό. Απλά δεν δίνω drontal γιατί αυτό είναι και για ενδοπαράσιτα.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme








haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
@haviharakennel σχετικά με το μείγμα με τα αιθέρια έλαια , μήπως μπορείς να δόσεις δοσολογιες και τρόπο εφαρμογής ;; (σορρυ για το οφφ)
Λοιπόν, σε ένα ψεκαστήρα βάζεις 1/2 λίτρο νερό και από 3-4 σταγόνες των ελαίων που είπα και ανακατεύεις καλά.
Εγώ παίρνω αυτά της Κορρες, είναι πολύ καλύτερα από άλλες μάρκες.
Ψεκάζω κάθε απόγευμα στο κεφάλι (κλείνεις τα μάτια και τη μύτη τους), στη ράχη, στην κοιλιά και στα πατούσια. Μετά έπεται ένα τρελό τρίψιμο στους καναπέδες και στο πάτωμα για κανένα δίλεπτο και μετά είμαστε έτοιμοι για έξω ;)
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Λοιπόν, σε ένα ψεκαστήρα βάζεις 1/2 λίτρο νερό και από 3-4 σταγόνες των ελαίων που είπα και ανακατεύεις καλά.
Εγώ παίρνω αυτά της Κορρες, είναι πολύ καλύτερα από άλλες μάρκες.
Ψεκάζω κάθε απόγευμα στο κεφάλι (κλείνεις τα μάτια και τη μύτη τους), στη ράχη, στην κοιλιά και στα πατούσια. Μετά έπεται ένα τρελό τρίψιμο στους καναπέδες και στο πάτωμα για κανένα δίλεπτο και μετά είμαστε έτοιμοι για έξω ;)
Τελεια! Ευχαριστώ πολύ! Αυτή τη στιγμή της βάζω το γνωστό σπρέι σιτρονέλας αλλά το δικό σου μου ακούγεται πιο δυνατό. Το κρατάω εκτός ψυγείου έτσι; (μιλάμε απόλυτη ασχετοσύνη με τα έλαια)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τελεια! Ευχαριστώ πολύ! Αυτή τη στιγμή της βάζω το γνωστό σπρέι σιτρονέλας αλλά το δικό σου μου ακούγεται πιο δυνατό. Το κρατάω εκτός ψυγείου έτσι; (μιλάμε απόλυτη ασχετοσύνη με τα έλαια)
δεν ξέρω αν πρέπει, εγώ πάντως δεν το βάζω στο ψυγείο ;) αλλά σε σκιερο μέρος
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ουτε εγω εχω χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο χαπι , εγω βαζω scalibor καθε 3 μηνες , Vectra 3D καθε μηνα και εχω κανει και το CaniLeish.

Οσο για τα ενδοπαρασιτα δινω εναλλαξ Drontal , Milbemax καθε 2 μηνες βεβαια τωρα σκεφτομαι να το κανω καθε 1,5 μηνα λογω των κουνουπιων
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.262
7.858
Το Milbemax το δίνουν και απο Αθήνα και κάτω ή μόνο Βορρά? Γιατι εμενα ο ντοκ δεν ειπε τπτ. Moνο ανα τριμηνο μου είπε Cazitel plus.

Για Bravecto δε ξερω, διαβαζω πολλα αρνητικα, μεχρι και Petition υπαρχει στο νετ με 14.000 ψηφους για να καταργηθει
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.262
7.858
Αυτο μς τα κουνουπια και το μιλμπεμαξ μου το εξηγειτε λιγο;;(n)
Απο οτι εχω διαβασει είναι για τη προστασια απο τη Διροφιλαρίωση ή όπως είναι πιο γνωστο "Το σκουλήκι της καρδιάς". Αυτο μεταδίδεται στον σκύλο μετα από το τσίμπημα μολυσμένου κουνουπιού. Κυριως κινδυνευουν τα σκυλιά στηΒόρεια Ελλάδα, αλλα εχουν εμφανιστει και κρούσματα ακόμα και Πελοπόννησο τελευταια
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Αυτο μς τα κουνουπια και το μιλμπεμαξ μου το εξηγειτε λιγο;;(n)
Το μιλμπεμαξ είναι και για την πρόληψη της δηροφιλαριωσης (σκουλήκι της καρδιάς) που μεταδίδεται από συγκεκριμένο κουνούπι. Πρέπει να λαμβάνεται κάθε μήνα κατά την επικίνδυνη περίοδο. Αλλά πρώτα πρέπει να κάνεις εξετάσεις να βεβαιωθείς ότι ο σκύλος δεν είναι ήδη φορέας προτού το δώσεις
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Η δικια μου το λαμβανει απο πολυ κουταβα , απο 40 ημερων. Καθε μηνα μου φαινεται καπως υπερβολη , και drontal δηλαδη θα παρει μετα απο 6 μηνες που θα ληξει η καλοκαιρη περιοδος?
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Δηλαδή το δίνετε και οι Αθηναίοι?????
Εγω το δινω , εναλαξ με drontal καθε 2 μηνες , δηλαδη θα δωσω milbemax μετα απο 2 μηνες drontal και μετα απο 2 μηνες ξανα milbemax
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Aλλα τωρα λογω καλοκαιριου σκεφτομαι να μειωσω αυτο το διαστημα στον 1,5 μηνα
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Το milbemax ως πρόληψη για την δηροφιλαριωση πρέπει να δίνεται κάθε μήνα όπως είναι πχ η αμπούλα. Αν δώσεις δυο μήνες drontal μετά πρέπει να ξανακάνεις εξετάσεις πριν ξαναξεκινησεις milbemax
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc