Χάπι Bravecto


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Το milbemax ως πρόληψη για την δηροφιλαριωση πρέπει να δίνεται κάθε μήνα όπως είναι πχ η αμπούλα. Αν δώσεις δυο μήνες drontal μετά πρέπει να ξανακάνεις εξετάσεις πριν ξαναξεκινησεις milbemax
O εκτροφεας μου μου το προτεινε αυτο το πλανο , στο φυλλαδιο οδηγιων δεν αναφερει το καθε μηνα παντως θα ρωτησω και το κτηνιατρο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.262
7.858
Στο φυλλαδιο αναφερει οτι σε περιοχές επικίνδυνες για διροφιλάρια, ή στην περίπτωση που είναι γνωστό ότι ένας σκύλος ταξιδεύει προς ή από περιοχές επικίνδυνες για διροφιλάρια, πριν από τη χρήση του MILBEMAX, συνιστάται η συμβουλή του κτηνιάτρου ώστε να αποκλειστεί η παρουσία οποιασδήποτε ταυτόχρονης μόλυνσης από Dirofilaria immitis. Στην περίπτωση θετικής διάγνωσης, ενδείκνυται η θεραπεία με ενηλικοκτόνο πριν τη χορήγηση του MILBEMAX.

Γενικα ομως απο οτι καταλαβα αυτο γίνεται εαν περάσει μεγάλο διαστημα χωρίς το χαπι οχι 2-3 μηνες και ειδικα νοτια που δεν υπαρχει μεγαλος κινδυνος. Στο βορρα λογικό να συστηνεται αλλη δοσολογια.

Στη δικη μου περιπτωση που θα βρίσκομαι ιουλη αυγουστο νοτια πελοποννησο (ουτε καν το εχουν ακουστα εκει) εχω σιτες, φοραμε σιτρονελα απο τις 5 το απογευμα και γενικα δε βλεπω καν κοινο κουνουπι, μου φαινεται πολυ ακραιο να το δωσω. Ισως αν εμενα σε κανα ελος διπλα.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Toυ το εχω δώσει αρκετές φορές.Δεν ειχαμε καμιά παρενέργεια.

Οσο για το πως δρα το χάπι.
Οντως το χάπι δεν δρα προληπτικά.Δεν αποτρέπει το τσίμπημα.
Ομως σκοτώνει το παράσιτο πριν προλάβει να μολύνει το σκυλί (απο τι στιγμή που θα αρχίσει το θεάρεστο έργο του ο τσίμπουρας, χρειάζονται κάποιες ώρες μέχρι οι εργασίες του να αρχίσουν τη διαδικασία τηςη πιθανής μόλυνσης).

Αλλιώς όπως καταλαβαίνετε δεν θα είχε νόημα να βγεί ενα χάπι το οποίο δεν κάνει τίποτα.

Εμένα με βολεύει πολύ περισσότερο απο αμπούλα, γιατί η αμπούλα αν δεν μπεί ολόσωστα δεν κάνει και πολλά, σίγουρα δεν προστατεύει ολόκληρο το σώμα του σκύλου π.χ. χαμηλά στα πόδια και επίσης με τον δικό μου που μπαίνει συνεχώς στη θάλασσα και κατόπιν ξεπλένεται με γλυκό νερό (καλοκαίρι αυτό μπορεί να γίνεται και 4-5 φορές τη βδομάδα), δεν είμαι σίγουρος οτι η αμπούλα προσφέρει επαρκή προστασία.
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Toυ το εχω δώσει αρκετές φορές.Δεν ειχαμε καμιά παρενέργεια.

Οσο για το πως δρα το χάπι.
Οντως το χάπι δεν δρα προληπτικά.Δεν αποτρέπει το τσίμπημα.
Ομως σκοτώνει το παράσιτο πριν προλάβει να μολύνει το σκυλί (απο τι στιγμή που θα αρχίσει το θεάρεστο έργο του ο τσίμπουρας, χρειάζονται κάποιες ώρες μέχρι οι εργασίες του να αρχίσουν τη διαδικασία τηςη πιθανής μόλυνσης).

Αλλιώς όπως καταλαβαίνετε δεν θα είχε νόημα να βγεί ενα χάπι το οποίο δεν κάνει τίποτα.

Εμένα με βολεύει πολύ περισσότερο απο αμπούλα, γιατί η αμπούλα αν δεν μπεί ολόσωστα δεν κάνει και πολλά, σίγουρα δεν προστατεύει ολόκληρο το σώμα του σκύλου π.χ. χαμηλά στα πόδια και επίσης με τον δικό μου που μπαίνει συνεχώς στη θάλασσα και κατόπιν ξεπλένεται με γλυκό νερό (καλοκαίρι αυτό μπορεί να γίνεται και 4-5 φορές τη βδομάδα), δεν είμαι σίγουρος οτι η αμπούλα προσφέρει επαρκή προστασία.
Και για τις σκνίπες τι προϊόν χρησιμοποιείς; Σκάλιμπορ (ή κάποιο άλλο κολλάρο);
 




Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Και για τις σκνίπες τι προϊόν χρησιμοποιείς; Σκάλιμπορ (ή κάποιο άλλο κολλάρο);
H scalibor ή seresto (το οποίο το θεωρώ ανώτερο απο το scalibor, αν και επίσημα δεν γράφει νομίζω για σκνίπα).

Απο την άλλη εδω που βρίσκομαι δεν φαίνεται να υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με καλαζάρ.
 
  • Like
Reactions: noni_papa




george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Και εγώ στον δικό μου έδινα Bravecto. Μου έκανε πριν ενάμιση μήνα εμετούς και διάρροιες.

Τον πήγα στην Κτηνίατρο και κάναμε εξετάσεις αίματος και για πάγκρεας. οι τιμές για το πάγκρεας ήταν στο θεό!! Ξεκινήσαμε ειδική τροφή και φάρμακα και τώρα περιμένουμε να κάνουμε τις επαναληπτικές για να δούμε πως πάει.

Σε συζήτηση με την κτηνίατρο μου είπε ότι δεν μπορεί να μου πει με σιγουριά ότι φταίει το χάπι, αλλά στα δικά της σκυλιά δεν το δίνει και αυτό με συμβούλεψε και εμένα από δω και πέρα....
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc