Χαθηκε ο Ripley!!


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Προχθες στο πεδιο του Αρεως χαθηκε ο σκυλακος μου! Τον εχασε ο φροντιστης του, στον οποιο τον ειχα δωσει γιατι θα ελειπα μια βδομαδα στο Δουβλινο. Ο φροντιστης με ενημερωσε μολις πριν μια ωρα και ειμαι Δουβλινο. Επιστρεφω αυριο με το πρωτο αεροπλανο..Τον βρηκε μια κυρια και επειδή η ιδια εχει γατες , τον εδωσε μου ειπε σε μια κοπελα στην Ν. Φιλαδελφεια, η οποια εχει δυο σκυλια! Την λενε Μαρια και περναει συχνα απο τον "Γρηγορη" στον Περισσο.

Αν μπορειτε βοηθηστε να τον βρω.

Mic933000120013909. Ειναι bichon frise ασπρο, αρσενικο 7 μηνων.
 

Attachments



sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Σου έδωσαν τα στοιχεία της κοπέλας που τον έχει τώρα? Θα το κρατήσει μέχρι να επιστρέψεις?
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Σου έδωσαν τα στοιχεία της κοπέλας που τον έχει τώρα? Θα το κρατήσει μέχρι να επιστρέψεις?
Οχι, τα μονα στοιχεια που εχω ειναι αυτα που ανεγραψα . Και ψαχνω να την βρω.
 






dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
O φροντιστής τι ακριβώς είναι; Γιατί σε ενημέρωσε 1 μέρα αργότερα;
Και γιατί δεν φρόντισε ο ίδιος να πάει να βρει τους ανθρώπους που βρήκαν τον μικρό;

Ζητώ συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου δεν προσφέρουν κάτι, καταλαβαίνω την αγωνία σου.
Εύχομαι να βρεις γρήγορα και όπως τον άφησες τον σκυλάκο σου.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Βρέθηκε τελικα το σκυλάκι σου? Ειδα το ποστ στο fb και το ολο περιεργο στορυ που ακολουθησε.

Προσοχη γενικα στα σκυλακια σας και που τα αφηνετε!
Και περα του τσιπ ταυτοτητες κ.τ.λ , οι περισσοτεροι δε κανουν καν το κοπο να ελενξουν τσιπ.
 
  • Like
Reactions: mareco




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Η κυρία που τον βρήκε λέει βρέθηκε η ιδιοκτήτης και όλα καλά.
Κάπου αλλού τα χώνει γερά.
Σε άλλο σημείο λέει πως κάποιος καταχώρησε τον σκύλο στο υπουργείο ;
Δεν καταλαβαίνω.

Έχει βάλει 2 τηλεφωνικά νούμερα τα οποία σου στέλνω με ΠΜ αν δεν τα έχεις.
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Τον βρήκα και τον πηρα τον Ripley αλλά δεν μπορώ να σας κρύψω ότι βρίσκομαι ακόμη και τώρα σε σοκ.

Δεν ξέρω πόσα φάλτσα στην σειρά μπορούν να συμβούν.
Πρώτα πρώτα ο κτηνίατρος που δεν τον είχε δηλώσει ενώ μου είχε πει ότι είναι ολα οκ.
Δεύτερον, έπρεπε να φύγω για δουλειά Δουβλίνο και άφησα την φροντίδα του Ripley, σε άνθρωπο που αναλαμβάνει πολλά χρόνια σκυλιά σε συνεργασία με φιλοζωικές οργανώσεις.
Τρίτον το σκυλί μου του ξέφυγε στο Πεδίο του Άρεως και αντί να επικοινωνήσει μαζί μου αμέσως, προσπάθησε να το βρει μόνος του, ενώ γνωρίζει ότι υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες που πρέπει ν ακολουθούνται.
Τέταρτον τον βρήκε μια κυρία η οποία απ'ότι κατάλαβα είναι τρομερά αμφιλεγόμενη η συμπεριφορά της, η οποία ανάρτησε ότι τον βρήκε στο fb
Πέμπτον αυτοί οι δύο άνθρωποι προσπάθησαν να συνεννοηθούν.
Εκτον, Ο φροντιστής, μόλις κατάλαβς ότι ο Ripley έχει τσιπ αλλά ο κτηνίατρος δεν τον είχε δηλώσει (η κυρία που τον βρήκε πήγε σε κτηνίατρο και μετά ενημέρωσε τον φροντιστή) επικοινώνησε μαζί μου και μου είπε ότι δήθεν τον έλεγξε η δημοτική αστυνομία. Οπότε πανικόβλητη αλλά χωρίς να ξέρω την αλήθεια πηρα τον κτηνίατρο και τον δήλωσε.
Εβδομον, Μου είπε την αλήθεια τρεις μέρες μετά και ενώ είμαι Δουβλίνο.
Και από εκεί και μετά ξεκινά μια -δεν ξέρω πώς να την χαρακτηρίσω- επικοινωνία με την κυρία που τον βρήκε. Μια επικοινωνία στα όρια του παράλογου ήξεις αφίξεις, το έχω το σκυλί σου αλλά και δεν τον έχω, τον έδωσα Και ταυτοχρόνως ξέσπασε στο fb μια μεγάλη ένταση γύρω από το πρόσωπο της κυρίας. Και εγώ βρισκόμουν χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά ανήμπορη να κινηθώ άμεσα.

Παράτησα δουλειά και υποχρεώσεις και μεσάνυχτα ξεκίνησα από Δουβλίνο έναν αγώνα δρόμου να βρώ και να πάρω τον Ripley.

Τον βρήκα και τον πήρα. Αλλά ούτε στον χειρότερο εχθρό μου δεν το εύχομαι.
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Η κυρία που τον βρήκε λέει βρέθηκε η ιδιοκτήτης και όλα καλά.
Κάπου αλλού τα χώνει γερά.
Σε άλλο σημείο λέει πως κάποιος καταχώρησε τον σκύλο στο υπουργείο ;
Δεν καταλαβαίνω.

Έχει βάλει 2 τηλεφωνικά νούμερα τα οποία σου στέλνω με ΠΜ αν δεν τα έχεις.
Ναι ο κτηνίατρος τον δήλωσε στο υπουργείο και εγώ μόλις πάτησα το πόδι μου πήγα στην αστυνομία.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Τέλος καλό, όλα καλά.
Και όταν όλα καταλαγιάσουν, αναλογίσου και τις δικές σου ευθύνες.
Γιατί υπάρχουν κι αυτές.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Σταθηκατε τυχεροι!
Ετσι οπως ειδα την αναρτηση στο φβ δεν πιστευα θα βγαλεις ακρη
Ο τυπος δηθεν φροντιστης ειναι απαραδεκτος, οχι γιατι τον εχασε, αλλα για τα ψεμματα και την συμπεριφορα μετα, παραλιγο να σου στοιχισουν τον Ripley.
 
  • Like
Reactions: Εriana


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Τέλος καλό, όλα καλά.
Και όταν όλα καταλαγιάσουν, αναλογίσου και τις δικές σου ευθύνες.
Γιατί υπάρχουν κι αυτές.
Η δική μου ευθύνη με βασανίζει από την ώρα που έμαθα το συμβάν. Όχι για να αυτομαστιγωθώ αλλά για να μην αφήσω να ξανασυμβεί με οποιονδήποτε τρόπο ή παραλλαγή αυτό που συνέβη.

Θα με βοηθούσε ειλικρινά πολύ αν μού έλεγες τί δεν πρόσεξα εκτός βέβαια από το προφανές, την κακή επιλογή προσώπων.
 
  • Like
Reactions: saras


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αφού τον έχεις στα χέρια σου πάλι καλά. Απ' όσο έχω καταλάβει για τους κτηνιάτρους η καταχώρηση στο υπουργείο είναι μπελάς, μάλλον το βλέπουν γραφειοκρατεία. Τώρα που τον καταχώρησε ας σου δώσει και εκτυπωμένη την καταχώρηση να το έχεις μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά.

Δεν ξέρω από ποιο εκτροφείο τον πήρες και ούτε με ενδιαφέρει αλλά θα περίμενα από τους εκτροφείς όχι μόνο να τοποθετούν τσιπάκια αλλά να δηλώνουν τα ζώα στο υπουργείο. Και εγώ ανυποψίαστος όταν πήρα τον δικό μου δεν ρώτησα αν είχε δηλωθεί, ως αφελής νόμιζα πως θα το κάνει το εκτροφείο εφ' όσον έδωσα τα στοιχεία μου και θα μεταβιβαστεί σε εμένα.

Με την πρώτη επίσκεψη στον κτηνίατρο όταν έγραψε τα στοιχεία μου στο βιβλιάριο του Άργου έφερα την κουβέντα σ' αυτό το θέμα και τον "υποχρέωσα" να μπει στο υπουργείο να ελέγξει αν είναι δηλωμένος όπου διαπίστωσα πως δεν ήταν.

* Μια μέρα με σταμάτησαν δυο τύποι στον δρόμο που έλεγαν πως έχουν χάσει ένα λαμπραντόρ κοιτάζοντας λοξά τον Άργο...
 
  • Like
Reactions: medusa


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Χωρίς να θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, αλλά επειδή δεν μου φαίνεται πολύ σωστό και δίκαιο να κατακράζουμε κάποιον επειδή ήξερε να χρησιμοποιήσει το ιντερνετ για να βρει τον "Κουταβάκια", αλλά όχι για να βρει τον σωστό εκτροφέα, επίσης με μια απλή αναζήτηση στο google, προκύπτει οτι μετά την καταχώριση του ζώου απο τον κτηνίατρο στη βάση δεδομένων του Υπουργείου, ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να αποστείλλει ένα απο τα αντίγραφα του πιστοποιητικού στον οικείο Δήμο.

Άρα, γνωρίζοντας το επόμενο βήμα, αυτόματα περιμένεις από τον κτηνίατρο να σου δώσει τα σχετικά έντυπα, ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία και δεν εμπιστεύεσαι απλά τον "λόγο" του.

Σχετικά με το θέμα της θεματοθέτριας, και μόνο που το σκέφτηκα για την δική μου, πραγματικά δεν θα το ευχόμουν ούτε στον εχθρό μου!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Θα με βοηθούσε ειλικρινά πολύ αν μού έλεγες τί δεν πρόσεξα εκτός βέβαια από το προφανές, την κακή επιλογή προσώπων.
Θα σου πω λιγάκι ανάκατα, τις δικές μου σκέψεις. Οχι δηλαδή, απαραιτήτως με αύξουσα σειρά σοβαρότητας.
Αποφάσισες να αποκτήσεις, ένα μικρόσωμο σκυλάκι. Στους 2-3 βασικούς λόγους, που παίρνει κάποιος τέτοια απόφαση, είναι για να μπορεί να το παίρνει παντού και πάντα μαζί του. Οχι για να το αφήνει πίσω. Αν το ταξίδι σου ήταν από καιρό προγραμματισμένο, και δεν μπορούσε να αλλάξει, έπρεπε να περιμένεις και γυρνώντας, να ψάξεις για κουτάβι. Αν ήταν κάτι έκτακτο, έπρεπε να το πάρεις μαζί σου, ή να έχεις σκεφτεί πάρα πολύ σοβαρά, που θα το εμπιστευτείς. Συνηθίζω να λέω, εγώ προσωπικά για μένα, αν πρέπει να αφήσω κάπου τον σκύλο μου και δεν μπορεί κανείς από τους πολύ έμπιστους που έχω διαλέξει, προτιμώ να είναι κλεισμένος για όσες μέρες λείψω, στην ασφαλή περίφραξη μιας σοβαρής πανσιόν (όπου και πάλι διατηρώ επιφυλάξεις, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται) παρά να το βγάλει κάποιος στον δρόμο. Δεν επιτρέπω σχεδόν σε κανέναν, να κρατήσει το λουρί του σκύλου μου, για κανέναν λόγο.
Θα εκπλαγώ αν υπάρχει εκτροφέας. Αν μη τι άλλο, θα ήταν ο υπ'αριθμόν ένα υποψήφιος, να φιλοξενήσει το σκυλάκι, για λίγες μέρες, εφόσον προέκυψε αυτή η ανάγκη. Η θα σου σύστηνε ίσως, κάποιον στον οποίο αυτός, θα είχε εμπιστοσύνη. Ας μην πιάσουμε τώρα, το τραγικό ενδεχόμενο, το σκυλάκι να μην είναι από εκτροφέα. Αλλη ώρα!
Για την επιβεβαίωση της καταχώρησης του chip, είμαστε εμείς αρμόδιοι. Οι ιδιοκτήτες. Εμάς καίει το θέμα. Κανέναν άλλο.
Το βασικότερο όλων...δεν υπάρχει σημαντικότερο, από μια γαμημένη ταυτότητα, που να φοράει ο σκύλος, ΠΑΝΤΑ. Ακόμη και όταν κοιμάται ή κάνει μπάνιο. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το καταλαβαίνετε αυτό. Μια ρημάδα ταυτότητα. Να μπορεί όποιος το βρει, να επικοινωνήσει ΑΜΕΣΑ. Τόσο απλό!
Για το ότι επέλεξες, να εμπιστευτείς σε έναν άγνωστό σου, την ζωή του σκύλου σου, τι να πω. Είναι πραγματικά ανατριχιαστικό. Το ότι η ιστορία αυτή, είχε αίσιο τέλος, είναι απίστευτο. Δες ποιός άγιος γιόρταζε την μέρα που τον βρήκες και πήγαινε να του ανάψεις 2-3 λαμπάδες. Μην τις τσιγκουνευτείς.
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Θα σου πω λιγάκι ανάκατα, τις δικές μου σκέψεις. Οχι δηλαδή, απαραιτήτως με αύξουσα σειρά σοβαρότητας.
Αποφάσισες να αποκτήσεις, ένα μικρόσωμο σκυλάκι. Στους 2-3 βασικούς λόγους, που παίρνει κάποιος τέτοια απόφαση, είναι για να μπορεί να το παίρνει παντού και πάντα μαζί του. Οχι για να το αφήνει πίσω. Αν το ταξίδι σου ήταν από καιρό προγραμματισμένο, και δεν μπορούσε να αλλάξει, έπρεπε να περιμένεις και γυρνώντας, να ψάξεις για κουτάβι. Αν ήταν κάτι έκτακτο, έπρεπε να το πάρεις μαζί σου, ή να έχεις σκεφτεί πάρα πολύ σοβαρά, που θα το εμπιστευτείς. Συνηθίζω να λέω, εγώ προσωπικά για μένα, αν πρέπει να αφήσω κάπου τον σκύλο μου και δεν μπορεί κανείς από τους πολύ έμπιστους που έχω διαλέξει, προτιμώ να είναι κλεισμένος για όσες μέρες λείψω, στην ασφαλή περίφραξη μιας σοβαρής πανσιόν (όπου και πάλι διατηρώ επιφυλάξεις, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται) παρά να το βγάλει κάποιος στον δρόμο. Δεν επιτρέπω σχεδόν σε κανέναν, να κρατήσει το λουρί του σκύλου μου, για κανέναν λόγο.
Θα εκπλαγώ αν υπάρχει εκτροφέας. Αν μη τι άλλο, θα ήταν ο υπ'αριθμόν ένα υποψήφιος, να φιλοξενήσει το σκυλάκι, για λίγες μέρες, εφόσον προέκυψε αυτή η ανάγκη. Η θα σου σύστηνε ίσως, κάποιον στον οποίο αυτός, θα είχε εμπιστοσύνη. Ας μην πιάσουμε τώρα, το τραγικό ενδεχόμενο, το σκυλάκι να μην είναι από εκτροφέα. Αλλη ώρα!
Για την επιβεβαίωση της καταχώρησης του chip, είμαστε εμείς αρμόδιοι. Οι ιδιοκτήτες. Εμάς καίει το θέμα. Κανέναν άλλο.
Το βασικότερο όλων...δεν υπάρχει σημαντικότερο, από μια γαμημένη ταυτότητα, που να φοράει ο σκύλος, ΠΑΝΤΑ. Ακόμη και όταν κοιμάται ή κάνει μπάνιο. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το καταλαβαίνετε αυτό. Μια ρημάδα ταυτότητα. Να μπορεί όποιος το βρει, να επικοινωνήσει ΑΜΕΣΑ. Τόσο απλό!
Για το ότι επέλεξες, να εμπιστευτείς σε έναν άγνωστό σου, την ζωή του σκύλου σου, τι να πω. Είναι πραγματικά ανατριχιαστικό. Το ότι η ιστορία αυτή, είχε αίσιο τέλος, είναι απίστευτο. Δες ποιός άγιος γιόρταζε την μέρα που τον βρήκες και πήγαινε να του ανάψεις 2-3 λαμπάδες. Μην τις τσιγκουνευτείς.
Καλημέρα. Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για την απάντησή σου. Και επειδή μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις (υποψιάζομαι ισχυρά, ότι έχουν μαλλιάσει η γλώσσα και τα δάκτυλά σου, να λες και να γράφεις τα ίδια και τα ίδια, μπάς και πιάσουν τόπο) αλλά και γιατί η απάντησή σου μού είναι πολύ χρήσιμη.

Ξεκινώ. Μου γράφεις ότι πρέπει τα σκυλιά να φέρουν ταυτότητα πάντα. Ο Ρίπλευ είχε ταυτότητα στο σαμαράκι με το οποίο τον βγάζω βόλτα και ο φροντιστής το έβγαλε και του φόρεσε κολάρο γιατί έβγαλε βόλτα δυο σκυλάκια σε ένα λουρί. Αλλά μετά από αυτό που μου έγραψες σήμερα, το πρώτο που έκανα ήταν να πάω να πάρω κολάρο με ταυτότητα για να το φοράει μόνιμα, εντός και εκτός σπιτιού για παν ενδεχόμενο.

Σχετικά με τις διαδικασίες ταυτοποίησης του σκύλου, έχεις απολύτως δίκιο. Η ευθύνη είναι απολύτως δική μου. Ο κτηνίατρος έχει μεν την αρχική ευθύνη να κάνει την δουλειά του όπως πρέπει άλλα ο κηδεμόνας έχει την τελική να ελέγξει αν πράγματι η τσυτοποίηση έγινε. Σε αυτό ολιγώρησα.

Αναφορικά με το πού αφήνουμε το σκύλο μας όταν φεύγουμε. Πράγματι, όπως σωστά επισήμανες, ένας από τους λόγους που διάλεξα μικρόσωμη ράτσα είναι για να τον έχω διαρκώς μαζί μου. Όταν είμαι Αθήνα, τον σκύλο τον έχω σχεδόν πάντα μαζί μου, μπορώ να τον έχω ευτυχώς και στη δουλειά μου και στο σπίτι δεν μένει σχεδόν ποτέ μόνος του. Ίσως μια φορά το μήνα για τρεις τέσσερεις ώρες. Στο ταξίδι δεν μπορούσα να τον πάρω μαζί μου ούτε να τον αφήσω σπίτι γιατί δεν θα μπορούσαν να τον φροντίσουν επαρκώς, θα έμενε πολλές ώρες μόνος του και δεν θα μπορούσαν να τον πάνε βόλτα και να ασχοληθούν πολύ μαζί του. Έτσι καταλήξαμε ότι το καλύτερό γι αυτόν ήταν να τον αναλάβει άνθρωπος με μεγάλη εμπειρία στα σκυλιά. Τον φροντιστή τον γνώριζα, δεν μου ήταν άγνωστος, ήξερα ότι φροντίζει σκυλιά κυρίως από φιλοζωικές οργανώσεις, πολλά χρόνια και ότι έχει μεγάλη εμπειρία και έχει αφιερώσει κυριολεκτικά την ζωή του σε αυτά. Με είχε ενημερώσει ότι μαζί με τον Ρίπλευ θα είχε και ένα μικρό θηλυκό που είχε αναλάβει μέχρι να βρεθεί μόνιμο σπίτι. Θέωρησα λοιπ όν ότι ο Ρϊπλευ θα ήταν σε έμπειρα χέρι, ασφαλής και θα είχε και παρέα ένα άλλο κουταβι. Και φυσικά με το ανάλογο οικονομικό κόστος. Απέφυγα τις πανσιόν, γιατί δεν ήξερα καμία και γιατί μου έχουν πει ότι τα σκυλιά μένουν διαρκώς σε κλουβιά. Αποφάσισαμε με γνώμονα την ευζωία και ασφάλεια του Ρϊπλευ. Αν θα μπορούσα σε μια πρόταση να εξηγήσω όλο αυτο είναι, ότι εξέθεσα τον Ρϊπλευ σε σοβαρότατο κίνδυνο στην προσπάθειά μου να είναι καλά και ασφαλής, όσο θα έλειπα. Κατανοώ τώρα, ότι έπρεπε να είχα συμφωνήσει με τον φροντιστή να μην τον βγάλει καθόλου έξω για βόλτα ακριβώς για να αποκλειστεί η πιθανότητα του ανθρώπινου λάθους ακόμη παραπάνω. Στο θέμα του εκτροφέα.. Από την ημέρα που εγγράφηκα στο παρόν φόρουμ, συστήθηκα. Σε ερώτηση, δική σου, αν ενθυμούμαι καλώς, εξήγησα πώς απέκτησα τον Ρϊπλευ και τον ρόλο που έπαιξε αυτό το φόρουμ. Tον απέκτησα από εκτροφέα στην Κύπρο και όχι στην Ελλάδα ώστε να μπορέσω να του ζητήσω να τον φιλοξενήσει ή να με καθοδηγήσει αναφορικά με το πού να αφήσω τον Ρϊπλευ. Αν οστόσο η εκεί απάντηση μου δεν σε ικανοποιεί, στην διάθεσή σου να το συζητήσουμε εκτενώς.

Σε ευχαριστώ πολύ για την εξαιρετική απάντησή σου και την υπομονή σου. Λαμπάδες δεν ξέρω αν θα ανάψω, μιας και δεν είμαι μεταφυσικός άνθρωπος, αλλά συμφωνώ απολύτως μαζί σου ότι στάθηκε πρώτα ο Ρϊπλευ και μετά εγώ εξαιρετικά τυχερή σε όλον αυτόν το ορυμαγδό και ότι η κατάληξη θα ήταν πιθανότατα τραγική. Δεν απεμπολώ, να ξερεις, την ευθύνη μου, την αγνοιά μου προσπαθώ να εξαλείψω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Δεν θυμόμουν ότι έχουμε ξανασυζητήσει. Ούτε πήγα πίσω να το ψάξω.
Αφού λοιπόν τα έχουμε ξαναπεί, όλα καλά.
Και μπράβο σου, που γενικά είσαι δεκτική στις κριτικές.

Ελπίζω όλο αυτό, να έγινε μάθημα στον "επαγγελματία". Τον τελευταίο καιρό, ανθεί το "επάγγελμα". Έχει γεμίσει ο τόπος, "έμπειρους" φροντιστές/εκπαιδευτές/dog walkers και δεν ξέρω και γω τι άλλο ακόμη, που εγγυώνται ασφάλεια πρωτίστως, επί πληρωμή. Αν όλοι αυτοί, έκαναν νόμιμη έναρξη επαγγέλματος και υπέγραφαν συμφωνητικά με τους πελάτες τους, για τις υπηρεσίες που λένε ότι παρέχουν, αναλαμβάνοντας την ευθύνη και φυσικά τις συνέπειες, τότε μάλλον, θα το σκέφτονταν πολλές φορές. Εδώ τον δικό σου σκύλο βγάζεις βόλτα και τρέμει το φυλλοκάρδι σου, από που θα σου 'ρθει τι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3